Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RFT3702 15 cali pod lampę, jaka obudowa, tuba, labirynt itp...

Mario_Gdynia 23 Maj 2017 22:19 744 11
  • #1 23 Maj 2017 22:19
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Witam. Z racji iż lubuje się w brzmieniu lampowym, to szukam konstrukcji głośnikowych, pozwalających na uzyskanie wysokiego SPL przy w miarę dobrym odtwarzaniu niskich częstotliwości. Posiadam kolumny zbudowane po 2 sztuki GD30/50, oraz drugich kolumn po 2szt GD31-25. Są to klasyczne obudowy z otworem "bassreflex" Ostatnio wpadły mi w ręce dwa głośniki 15 cali RFT 3702, które osiągają skuteczność rzędu 100dB, przy podobno dość dobrym zejściu w okolice 45Hz. Tutaj rodzi się pytanie, jakie obudowy skroić dla w/w przetworników? Zależy mi na każdym Hz niskich częstotliwości. Przeglądając w necie konstrukcje Vintage, zauważyłem że stosowano podobne głośniki w konstrukcjach typu Tuba , lub labirynt. Nie ukrywam,że zwykły program WinIsd nie wyliczy mi takowej obudowy, więc ktoś może z kolegów konstruował coś podobnego i może podzielić się doświadczeniem? Takie obudowy posiadają jakie zalety i jakie wady? Będę bardzo wdzięczny.

• #2 24 Maj 2017 13:32
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

A może obudowy dwukomorowe, jeżeli miejsca w chaupie Ci nie żal? To takie bassreflexy, gdzie za tunelem wybiegającym z komory głośnika następuje kolejna komora z tunelem, i dopiero ten ostatni łączy się z otoczeniem. Przy rezonansie obudowy pojedyncza komora przesuwa fazę o 90 stopni, dwie komory w szereg przesuną zatem fazę o 180 stopni co zapewni idealne współdziałanie fal promieniowanych przez obie strony membrany. Przy częstotliwościach mniejszych od rezonansowej zgodność faz będzie gorsza, ale i tak lepsza niż w klasycznym BR. A dla wyższych - tłumienie fal wytwarzanych przez odwrotną stronę głośnika będzie rosło dwukrotnie szybciej niż w BR, co też jest korzystne. Zarazem dwie sprzężone akustycznie komory powinny mieć poszerzoną krzywą rezonansu, tak jak dwa obwody rezonasowe filtru pasmowego. Przykład takiej obudowy (zawierającej dwa GD31-21/5) przytaczano w którymś "Radioamatorze" z 1970 roku, przy okazji opisu wzmacniacza lampowego.

• #3 25 Maj 2017 21:23
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Co do GD31-25 i tego projektu z RadioAmatora, to proszę o podpowiedź, jak znaleźć ten artykuł o tej kolumnie, strasznie mnie to nurtuje i ciekawi.
    Na razie , doświadczalnie RFT 3702 zamontowałem w wygłuszonych kolumnach Eltrona ZG603. Wstawiłem nowe fronty i przykręciłem owe głośniki, zamontowałem bassreflexy o średnicy 10cm i regulowanej długości 12cm-25cm, akurat takowe miałem pod ręką i dodatkowo po dwie sztuki GDWT 9/80. I powiem,że gra ciekawie.
    Kolumny na pewno "schodzą" niżej, niż Eltrony na parach GDS30/30, czy GD30/50. Czuć dynamikę tych głośników. Obudowy chciałbym wykonać takowe, które pozwolą "wycisnąć" z tych RFT3702 możliwie jak najwięcej niskich częstotliwości.
    Zapytam się,czy obudowy labiryntowe stosuje się w normalnym paśmie trójdrożnym dla niskotonowca pracującego do np: 600hz, czy tylko jako subwoofery, cięte dość nisko?

• #4 26 Maj 2017 08:40
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Mario_Gdynia napisał:
    Co do GD31-25 i tego projektu z RadioAmatora, to proszę o podpowiedź, jak znaleźć ten artykuł o tej kolumnie, strasznie mnie to nurtuje i ciekawi.

Mieliśmy tu kiedyś na Elektrodzie archiwum "RiK" ale zdaje się jakieś trepy wykupiły prawa autorskie do wszystkiego co tam napisano, i trzeba było archiwum zamknąć :evil: Nie pamiętam dokładnie który to numer, ale niemal na pewno z 1970 a może 1971 roku. Trzeba szukać artykułu o wzmacniaczu lampowym, nie o kolumnie. Tam też powołują się na wcześniejszy artykuł dotyczący samych zespołów dwukomorowych, ale nawet nie zdążyłem go przeczytać. :( Niestety w Googlach szukać trudno: wyskakują obudowy dwukomorowe... komputerowe, nawet jeśli głośniki się dopisze.
    Cytat:
    Kolumny na pewno "schodzą" niżej, niż Eltrony na parach GDS30/30, czy GD30/50.

Jedna membrana o średnicy 15" ma mniejszą powierzchnię niż dwie 12" a to sprzyja dobremu odtwarzaniu basów przy umiarkowanej objętości obudowy. Swoje robi zapewne też niższa częstotliwość rezonansu swobodnego głośnika RFT: GDS30/30 wykazuje rezonans na 70Hz, RFT natomiast jak zrozumiałem - na 45Hz.
    Cytat:
    Zapytam się,czy obudowy labiryntowe stosuje się w normalnym paśmie trójdrożnym dla niskotonowca pracującego do np: 600hz, czy tylko jako subwoofery, cięte dość nisko?

Zdaje się labirynt powyżej pewnej częstotliwości zachowuje się jak korek, tym samym nie widać przeszkód aby taka obudowa pracowała i do 600Hz, wykazując w tym zakresie właściwości zbliżone do obudowy zamkniętej. Tak jak to jest zresztą i dla BR.

• #5 26 Maj 2017 11:07
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tomek Janiszewski napisał:
    Jedna membrana o średnicy 15" ma mniejszą powierzchnię niż dwie 12"
    Pole koła to Πr². Pole dwóch głośników 12" = 226"². Pole jednego głośnika 15" to 176"² Czy się mylę? Nie. Ale zawsze dobre odtwarzanie najniższych częstotliwości zależeć będzie od powierzchni głośnika(ów).
    Więc na zdrowy rozum lepiej zbudować kolumnę z np. 8-ma głośnikami 4" niż z jednym 12". Z tym, że nie do końca to prawda - małe głośniki przeważnie mają organiczną amplitudę więc dobrze niskich częstotliwości nie przeniosą; co prawda efektywność takiego zestawu rośnie o3dB (mniej więcej) na każdej "krotności" głośników, ale z kolei kilka głośników pracujących razem (nie ważne czy 8 czy 2) to więcej interferencji. Podsumowując - do uzyskania niskich częstotliwości należy używać "nie ważne czy 1, 2 czy 8) głośników odpowiednich do konkretnych zastosowań.
    Do czego zmierzam?
    Nie można bezkrytycznie podchodzić do wszystkiego co napisane we wzorach, publikacjach itp, należy za każdym razem uwzględnić WSZYSTKIE parametry głośnika i przewidzieć co się stanie w wypadku współpracy kilku.
    I to nie tylko takich samych głośników, ale np. zestawu 3 way.

• #6 26 Maj 2017 11:18
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

398216 Usunięty napisał:
    Jedna membrana o średnicy 15" ma mniejszą powierzchnię niż dwie 12"
    Pole koła to Πr². Pole dwóch głośników 12" = 226"². Pole jednego głośnika 15" to 176"² Czy się mylę?

Nie mylisz się. Ja chyba też nie?

• #7 26 Maj 2017 11:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie mylisz się. Ja chyba też nie?
    Kolega jak widzę szybszy od przeciągu... :) Pisałem dalej, a kliknięcie w "wyślij" po pierwszych zdaniach nie było zamierzone.

• #8 26 Maj 2017 13:12
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

398216 Usunięty napisał:
    Więc na zdrowy rozum lepiej zbudować kolumnę z np. 8-ma głośnikami 4" niż z jednym 12". Z tym, że nie do końca to prawda - małe głośniki przeważnie mają organiczną amplitudę więc dobrze niskich częstotliwości nie przeniosą; co prawda efektywność takiego zestawu rośnie o3dB (mniej więcej) na każdej "krotności" głośników, ale z kolei kilka głośników pracujących razem (nie ważne czy 8 czy 2) to więcej interferencji

Skoncentrowałem się na porównaniu powierzchni membran jednego RFT oraz dwóch GDS30. Ponieważ ta druga wyszła większa - to przy identycznych pozostałych parametrach, w szczególności tej samej częstotliwości rezonansu swobodnego wpływ skończonej pojemności obudowy na podwyższenie częstotliwości rezonansu w obudowie byłby większy w tym drugim przypadku.
    Oczywiście takie założenie (o równości Fs) słusznym być nie musi, ponadto na efektywność będą miały wpływ i takie czynniki jak choćby siła magnesu. Nie ma zatem o co kruszyć kopii.

• #9 26 Maj 2017 14:11
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Oczywiście takie założenie (o równości Fs) słusznym być nie musi, ponadto na efektywność będą miały wpływ i takie czynniki jak choćby siła magnesu.
    No właśnie... co z tego, że podałeś słuszny wywód, skoro oba głośniki są z założenia różne?
    Nie ma m zamiaru kopii kruszyć a jedynie zwrócić uwagę na to, co pisałem wyżej:
    398216 Usunięty napisał:
    Nie można bezkrytycznie podchodzić do wszystkiego co napisane we wzorach, publikacjach itp, należy za każdym razem uwzględnić WSZYSTKIE parametry głośnika i przewidzieć co się stanie w wypadku współpracy kilku.

• #10 26 Maj 2017 22:59
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Mario_Gdynia napisał:

Mieliśmy tu kiedyś na Elektrodzie archiwum "RiK" ale zdaje się jakieś trepy wykupiły prawa autorskie do wszystkiego co tam napisano, i trzeba było archiwum zamknąć :evil: Nie pamiętam dokładnie który to numer, ale niemal na pewno z 1970 a może 1971 roku.

Znalazłem! Z dyskusji jaką prowadziliśmy przed laty, gdy archiwum było jeszcze dostępne
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14206234#14206234
    wynika że chodzi o nr 5/1970 RiK.

• #11 29 Maj 2017 13:44
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Znalazłem ten artykuł o wzmacniaczu lampowym i owych kolumnach. Uśmiałem się, gdyż nabyłem takowy zestaw "ze świetlicy wiejskiej" z 5 lat temu i właśnie z owych kolumn odzyskałem w idealnym stanie po jednej parze GD31-25. Obudowy były zgnite i do niczego się nie nadawały. Wykonanie ich wskazywało faktycznie na lata 70-te. Bassreflexy wykonane z nawiniętej tektury, cewki nawinięte drutem w osłonie papierowej! i faktycznie przypomniałem sobie, było tam rozwiązanie z ową drugą komorą. Zastanawia mnie fakt,że w artykule jest wzmianka,że na każdą kolumnę przypadały dwie sztuki GD30-25,a na schemacie zamiast jednego GD31-25, zastosowano GD20, tak samo było w moich kolumnach. Żałuję,że wtedy nie znalazłem owego artykułu, to i wzmacniacz bym naprawił, a nie pozyskał części.
    Co do mojego próbnego odsłuchu RFT3702, to jest różnica w stosunku do GD30/50.
    Jestem ciekaw, czy podanie większej obudowy od Eltronów (150litrów) pozwoliło by na polepszenie pasma odtwarzania niskich częstotliwości. Nie będą przesadą 200 litrowe skrzynie? W tych od Eltronów to i tak wygląda na ciasno spasowanego.
    Studiując trochę internet, napotkałem sie na mniejsze "rodzynki" , mianowicie RFT3402, podana jest tam częstotliwość rezonansowa 60Hz, ale pasmo przenoszenia od 45Hz, czyli o 5Hz niżej , niż RFT3702. Ciekawi mnie fakt, czy ktoś odsłuchiwał jednych i drugich i może się co nie co wypowiedzieć.

• #12 04 Cze 2017 21:08
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Studiując dalej internet w odnośnie konstrukcji większych kolumn z lat 70, 80-tych opartych na przetwornikach 15 cali, min Tanoy, Sansui itp. zauważyłem dość częste stosowanie obudów typuscooper, labiryntowej (długość labiryntu około 2.6m) z dodatkową tubą HORN, oraz konstrukcję bassrelex skierowaną w dół w dodatkową tubę (konstrukcja jak w kolumnach Tonsila TON200) Zastanawia mnie sprawa przenoszenia częstotliwości każdej z powyższych rodzaju obudów.Niestety nigdzie nie mogłem już doczytać tej kwestii. Czy ktoś z bardziej doświadczonych elektroakustyków mógłby mi sprecyzować,która obudowa z poniższych pozwoli na (podbicie- wzmocnienie, czy lepsze przenoszenie częstotliwości rzędu 40Hz):
    -obudowa scooper
    -labiryntowa z tubą
    -bassreflex plus tuba
    Będę wdzięczny za uwagi. W przyszłym tygodniu chciałbym zacząć rzeźbić w drewnie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme