Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Tonsil zg 40c 4 ohm, a 8 ohm jakie różnice

ksawery1999 24 Maj 2017 23:15 735 12
  • #1 24 Maj 2017 23:15
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Chciałbym zadać krótkie pytanie jakie są różnice po między wersją 4 Ohm, a wersją 8 Ohm kolumn zg 40c.
    Chodzi mi tu nie o różnice w brzmieniu, a zmiany w budowie mianowicie:

1 Czy są jakieś różnice w zwrotnicach.

2 Czy wersja 4/8 Ohm ma odpowiednio przetworniki o impedancji odpowiednio 4/8 Ohm- czy nie i jedyną różnicę stanowią zwrotnice.

Pozdrawiam

Ps.
    Zostawiając oczywiście różnice między podwersjami jak kształt tub wysoko tonowych.

• #2 25 Maj 2017 05:39
    wkj
    Poziom 34  

Są różnice w impedancji przetworników co niesie za sobą zmianę parametrów części zwrotnic. Układ elektryczny zwrotnic się nie zmienia, zmieniają się wartości cewek i kondensatorów, wynika to właśnie z innej impedancji przetworników. Mowa o tych samych wersjach szeregu lecz różnych impedancjach.

Dlaczego pytasz, chcesz sam zmieniać impedancję? Nie warto, lepiej sprzedać i szukać odpowiedniej dla siebie.

• #3 25 Maj 2017 08:14
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Pytam dla tego, że mogę kupić wersję 4 ohm bez cewek do remontu-dla tego chciałem wiedzieć jaki zwrotnicę kupić i jaki wzmacniacz.
    Pozdrawiam

• #4 25 Maj 2017 08:54
    Arkadyo
    Poziom 29  

Miałem obie wersje z Radmorem 5100 i obie brzmią tak samo z tą różnicą, że na 4 Ohm można było bardziej poszaleć z głośnością.
    Jak do remontu chcesz kupic to zwróć szczególną uwage na zawieszenia niskotonowych i membran biernych - powinny być oryginalne tkaninowe.
    Raz słyszałem remontowane na piankach umifona od poźniejszych gdnów 25 cm i to nie było to co oryginał.
    Zwrotnice to nie problem - jak nie kupisz oryginalnej 4 Ohm to ze schematów w sieci odbudujesz. Ważny stan przetworników a resztę wszystko można odbudować.

• #5 25 Maj 2017 08:59
    wkj
    Poziom 34  

ksawery1999 napisał:
    Witam

Pytam dla tego, że mogę kupić wersję 4 ohm bez cewek do remontu-dla tego chciałem wiedzieć jaki zwrotnicę kupić ...
    Pozdrawiam

Bez jakich cewek?

Zwrotnicę musisz kupić dokładnie taką jaka była, czyli od zg40c z MB do tego 4Ω, bo jak kupisz do 8Ω to będzie inaczej podział pasma. Co może skutkować loterią w brzmieniu i parametrach.

• #6 25 Maj 2017 10:26
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Teoretycznie zmianie impedancji głośników, dla ustalenia uwagi jej podwojeniu, np. z 4Ω na 8Ω powinno towarzyszyć podwojenie indukcyjności cewek (oraz rezystancji rezystorów, o ile występują w zwrotnicy) oraz zmniejszeniu o połowę pojemności kondensatorów. Teoretycznie, bo głośniki tego samego typu ale o innej impedancji mogą mieć inny udział reaktancji indukcyjnej na częstotliwości podziału, co wskazywałoby na celowość dodatkowej korekcji elementów zwrotnicy. W żadnym natomiast wypadku nie należy stosować zwrotnic z głośnikami o innej impedancji niż ta dla której zostały zaprojektowane. Grozi to o wiele poważniejszymi następstwami niż rozjechanie się charakterystyk częstotliwościowych. W szczególności, typowy filtr dolnoprzepustowy 12dB/okt (a taki jest zastosowany w ZG40C) zaprojektowany dla impedancji 4Ω a obciążony impedancją 8Ω będzie się zachowywał jak niedotłumiony szeregowy obwód rezonansowy LC, tj wykazywał dla częstotliwości podziału przepięcie na zaciskach wyjściowych oraz spadek modułu impedancji poniżej wartości znamionowej. Może to spowodować przeciążenie wzmacniacza, a w przypadku głośnika średniotonowego gdzie filtry II rzędu również występują - także przeciążenie samego głośnika.
    Inna rzecz że powyższe zjawiska, co prawda dużo słabiej i tak występują w marnie zaprojektowanych fabrycznych zwrotnicach zespołów ZG40C wywodzących się jeszcze z głębokiego PRL, a głośnik wysokotonowy włączony przez pojedynczy kondensator narażony jest na przeciążenie mimo przyjęcia absurdalnie wysokiej dolnej częstotliwości granicznej.

• #7 25 Maj 2017 11:23
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Co do tego tak jak pisałem nie ma zwrotnic -mój błąd zwrotnice nazwałem cewkami (i'm so sorry).

Co do tego co powyżej, dziękuje za wyjaśnienie mi tych głośnikowych "zawiłości" ;) .

Przy okazji bardzo proszę o zdjęcie tych potrzebnych mi zwrotnic bo no olx jest tyle typów (z jedną, dwoma, czterema cewkami lub bez), więc sam już nie wiem która to ma być bo zg 40 było od ........ .

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #8 25 Maj 2017 15:07
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Do ZG40C stosowano zwrotnice z trzema cewkami. Schematy znajdziesz na
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1457494.html ; w przypadku różnych modeli różniły się drugorzędnymi szczegółami, np. przełączanymi kondensatorami przy GDW.
    Jedna duża cewka odcinała tony średnie i wysokie od GDN, druga duża - tony niskie od GDM (w tym zespole rolę głośnika średniotonowego powierzono zwykłemu głośnikowi normalnopasmowemu GD12/5), trzecia mała - odcina wysokie tony od tegoż głośnika. Jak wynika z powyższego - brak jest czwartej małej cewki, która zapewniałaby skuteczne odcięcie niskich i średnich tonów od GDW. No ale w PRL liczyła się każda oszczędność. Marna to zresztą była oszczędność, bo pełną filtrację 12dB/okt można było osiągnąć przy dwóch zaledwie cewkach (dużej a właściwie średniej oraz małej a właściwie bardzo małej) pod warunkiem zastosowania struktury szeregowej.

• #9 25 Maj 2017 15:17
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Czyli jak rozumiem to o to chodzi tylko jeszcze wersja Ohm.
    Unitra Tonsil zg 40c 4 ohm, a 8 ohm jakie różnice

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #10 25 Maj 2017 15:41
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

A skąd wziąłeś to zdjęcie? Z niego trudno cokolwiek wywnioskować: nie znamy wszak pojemności, a pośrodku u góry widzę coś jakby czwartą a może i piątą cewkę. Na pewno natomiast unikać należy zwrotnic w których występują kondensatory elektrolityczne, takie jaki widnieje w prawym dolnym rogu. I parametry jego od nowości ustępują kondensatorom foliowym, i rozjeżdża się na starość, i może w każdej chwili zawieść, ze zgubnymi skutkami dla wzmacniacza i głośników.

• #11 25 Maj 2017 20:03
    wkj
    Poziom 34  

ksawery1999 napisał:
    Witam

... tylko jeszcze wersja Ohm.

Czyli ile? Bo nie rozumiem.

• Pomocny post
    #12 26 Maj 2017 08:44
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

wkj napisał:
    ksawery1999 napisał:
    Witam

... tylko jeszcze wersja Ohm.

Czyli ile? Bo nie rozumiem.

Zapewne pytał o to, która wersja zwrotnicy jest do zespołu 4Ω a która do 8Ω. Podane linki to precyzują, jeśli zatem ma się pewność że to zwrotnica od ZG40C, to można odróżnić obie wersje po pojemności kondensatorów.

• #13 06 Cze 2017 17:00
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Dziękuje za tyle odpowiedzi i generalnie wszystko zrozumiałem czego na przyszłość wedle potrzeb szukać.

Jeszcze raz dziękuję.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME