Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz DC 325V 1,2kW 4,9A

Femen 06 Cze 2017 19:08 10563 13
  • Witam
    Przedstawiam wam zasilacz, który jest częścią większego projektu generatora wysokiej częstotliwości(100kHz 1kW).
    Pracowałem nad tym zasilaczem od zeszłego roku, a rezultaty mojej pracy przedstawiają zdjęcia poniżej.

Filtr między transformatorem, a prostownikiem:

Zbliżenie na baterię kondensatorów:

Główny schemat zasadniczy: Zasilacz DC 325V 1,2kW 4,9A

Sterowanie:

Obudowa w której zostanie zamontowany:

Główne parametry tego zasilacza to:
    Pobór mocy: 1540VA
    Moc na wyjściu DC: 1200W
    Napięcie biegu jałowego: 315-325VDC
    Napięcie pod obciążeniem: 246-253VDC
    Prąd DC: 4,9A
    Tętnienia: 1,6Vac

Jako ciekawostkę zamieszczam film prezentujący zagrożenie jakie wynika z pracy przy prądzie stałym(ciągnienie się łuku przy wyłączaniu obciążenia)

Link

Pozdrawiam i zachęcam do komentowania.

Fajne!
  • #2 06 Cze 2017 19:15
    aaanteka
    Poziom 35  

Porządna robota, nic dodać nic ująć. Widoczny wkład pracy, ale również doświadczenie i wiedza.

• #3 06 Cze 2017 19:27
    komatssu
    Poziom 28  

Zaledwie kilowat mocy i aż tyle wielkich kondensatorów filtrujących?

• #4 06 Cze 2017 19:41
    Femen
    Poziom 16  

Kondensatory w filtrze DC są dobrane z zapasem, ponieważ zależało mi na niskich tętnieniach i dużej mocy chwilowej. Wiem, że wiąże się to z większym zagrożeniem ze strony dużych prądów zwarciowych. Problem ten częściowo został rozwiązany przez rozłącznik bezpiecznikowy z wkładkami DO1 które mają znamionową zdolność wyłączalnia ~50kA. Zabezpieczenie półprzewodników w mostku falownika generatora najprawdopodobniej zostanie zrealizowane przez układ z przekładnikiem typu LEM.
    Pozdrawiam, Kamil

• #5 07 Cze 2017 12:48
    markovip
    Poziom 34  

Zważając na gabaryty i wagę nie lepiej (i taniej) byłby zastosować przetwornicę impulsową?

• #6 07 Cze 2017 13:34
    Femen
    Poziom 16  

Niepodważalną zaletą zasilaczy impulsowych jest ich niewielka masa oraz wymiary geometryczne w stosunku do mocy.
    Klasyczny zasilacz oparty na transformatorze, jest zdecydowanie mniej podatny na zakłócenia(zwarcia, przepięcia, etc.) Również koszty elementów mają tu znaczenie, bo wydaje mi się, że nie byłbym w stanie w tej samej cenie wykonać zasilacza o podobnej mocy jako impulsowy.
    Jako, że napięcie wyjściowe zasilacza wynosi 325V, można byłoby pominąć transformator.
    Zastosowanie transformatora zapewnia separację galwaniczną od sieci co poprawia ochronę p-porażeniowią, ma również wpływ na zmniejszenie zakłóceń oraz ogranicza prąd zwarciowy od strony sieci zasilającej.
    Gdybym miał zastosować przetwornicę impulsową, to uwzględniłbym to na początku tworzenia układu i zasilał układ bezpośrednio z sieci bez stosowania transformatora.
    Pozdrawiam, Kamil

• #7 07 Cze 2017 13:44
    BK_klp
    Poziom 18  

Sprawdzałeś może jakie byłyby parametry gdybyś na wyjściu umieścił tylko dławik?

• #8 07 Cze 2017 13:50
    Femen
    Poziom 16  

Pierwsze próby wykonywałem bez baterii kondensatorów. Przede wszystkim napięcie na wyjściu było mniejsze około 1,41-krotnie. W najbliższym czasie mogę zrobię zdjęcia oscylogramów na wejściu/wyjściu prostownika, mogę zrobić też z baterią kondensatorów i bez.

• #9 07 Cze 2017 16:49
    markovip
    Poziom 34  

Femen napisał:
    Klasyczny zasilacz oparty na transformatorze, jest zdecydowanie mniej podatny na zakłócenia(zwarcia, przepięcia, etc.)

To nie do końca prawda. Proszę wziąć za przykład spawarki inverterowe.

Polemizowałbym też jak poradzi sobie odbiornik w z tą baterią kondensatorów w razie zwarcia... W przypadku przetwornicy kondensator jest bardzo mały.

Femen napisał:
    Jako, że napięcie wyjściowe zasilacza wynosi 325V, można byłoby pominąć transformator.

Jedno nie wadzi drugiemu. Można użyć transformator 1:1. Największą zaletą zasilacza impulsowego to redukcja wagi transformatora o nawet 64 razy.

Co do ceny też bym się nie zgodził. Zasilacz impulsowy można zrobić za naprawdę małe pieniądze.
    A jeszcze taniej jest znaleźć zasilacze 300-400Vdc do serwerowni z demontażu.

Pozdrawiam

• #10 07 Cze 2017 17:01
    kortyleski
    Poziom 39  

Tak, tylko że klasyczne trafo zabić to trzeba się napracować. A przetwornica impulsowa potrafi się wywalić w najmniej odpowiednim momencie.

• #11 07 Cze 2017 17:27
    Femen
    Poziom 16  

markovip napisał:
    Femen napisał:
    Klasyczny zasilacz oparty na transformatorze, jest zdecydowanie mniej podatny na zakłócenia(zwarcia, przepięcia, etc.)

W pracy mam kontakt z różnymi zasilaczami, te oparte na transformatorach sprawiają najmniej problemów. Głównie chodzi o warunki środowiskowe(przewodzący pył, temperatura).
    Jak się zachowa zwykły transformator gdy podamy my dwukrotnie wyższe napięcie na zaciski, a jak zachowa się przetwornica impulsowa?

markovip napisał:
    Polemizowałbym też jak poradzi sobie odbiornik w z tą baterią kondensatorów w razie zwarcia... W przypadku przetwornicy kondensator jest bardzo mały.

Szacowany prąd zwarcia za prostownikiem wynosi mniej niż 120A i o tym prądzie pisałem.
    Hallotronowe czujniki prądu są wystarczająco szybkie, aby przy współpracy z półprzewodnikowym zaworem ograniczyć skutki zwarć za baterią kondensatorów.

markovip napisał:

Co do ceny też bym się nie zgodził. Zasilacz impulsowy można zrobić za na prawdę małe pieniądze.
    A jeszcze taniej jest znaleźć zasilacze 300-400Vdc do serwerowni z demontażu.

Wychodzę z założenia, że własnoręcznie wykonane urządzenie da mi dużo więcej satysfakcji oraz doświadczenia niż kupno gotowego, uruchomionego urządzenia.
    Pozdrawiam, Kamil

• #12 09 Cze 2017 11:56
    markovip
    Poziom 34  

Femen napisał:
    Jak się zachowa zwykły transformator gdy podamy my dwukrotnie wyższe napięcie na zaciski, a jak zachowa się przetwornica impulsowa?

Tak samo. Z tym, że w przypadku przetwornicy impulsowej będziemy mieli stałe napięcie wyjściowe. O to dba sterownik.

Femen napisał:
    Wychodzę z założenia, że własnoręcznie wykonane urządzenie da mi dużo więcej satysfakcji oraz doświadczenia niż kupno gotowego, uruchomionego urządzenia.

I tego nikt Koledze nie dyskutuje, chwała Koledze za to. Mówię tylko, że zrobienie przetwornicy w dzisiejszych czasach to nie to samo co 10-20lat temu. Dzisiaj mamy gotowe układy które robią wszystko za nas, a korzyści z tego zostały wymienione wcześniej.

Pozdrawiam

• #13 14 Cze 2017 13:21
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

markovip napisał:
    Femen napisał:

Co kolega ma na myśli ? I co do tego ma przykład na spawarkach Inverterowych ? Zupełnie inna częstotliwość.

Co do zasilacza DC opartego na przetwornicy to sam taki kiedyś zbudowałem z regulacją napięcia w granicy 80-480V i mocy 2.5KW. O niebo lepiej to pracuje niż na klasycznym tracie. Jedyne co mogło by być być lepsze to generatory potocznie zwane wirówką, jednak one najczęściej mają częstotliwość 400hz malejąca wraz ze zmniejszeniem obrotów.

• #14 14 Cze 2017 15:55
    markovip
    Poziom 34  

cooltygrysek napisał:
    Co kolega ma na myśli ? I co do tego ma przykład na spawarkach Inverterowych ?

Znając sposób działania obu urządzeń można z łatwością doszukać się podobieństw.
    cooltygrysek napisał:
    Zupełnie inna częstotliwość.

Doprawdy?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME