Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik Bluetooth większej mocy - budowa

tomkar88 08 Cze 2017 17:58 987 4
  • #1 08 Cze 2017 17:58
    tomkar88
    Poziom 9  

Witajcie

Chciałbym zbudować przenośny głośnik Bluetooth. Wiem, że jest dużo wątków na ten temat ale nie znalazłem niczego pod moją konstrukcję. Znam się trochę na elektronice ale w temacie audio już mniej, więc proszę Was koledzy o pomoc.

Założenia główne:

Moc – głośnik ma być mocniejszy by wystarczył na imprezy plenerowe (grill, ognisko), zakładam ok 2x20W
    Łączność – połączenie z głośnikiem po Bluetooth, wejście liniowe Aux oraz drugie do podłączenia gitary akustycznej ze wzmacniaczem aktywnym (Głośnik ma być w miarę uniwersalny)
    Czas pracy – ok 4 godz. przy maksymalnej mocy
    Wymiary i waga – możliwie najmniejszy i najlżejszy jak się da przy zachowaniu dobrej jakości dźwięku i założeń powyższych – nie chciałbym przekroczyć 6kg
    Jakość dźwięku – zależy mi aby grał czysto i w miarę szerokim paśmie, bas ma być dobrze słyszalny
    Cena – i najgorsze założenie przeszkadzające w pozostałych, głośnik ma być w miarę budżetowy, budowany trochę z elementów używanych jak np. głośniki – zakładam ok 350 zł, pewnie z lekkim nagięciem :)

Pytania i wątpliwości projektowe:

1. Układ głośników i kanałów

Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy głośnik ma być mono czy stereo. Druga opcja pewnie byłaby lepsza również pod względem mniejszych głośników. Chciałbym zastosować głośniki szerokopasmowe i oddzielnie wysokotonowe za zwrotnicą. Może być tylko problem z niskimi tonami, pomyślałem, że może warto zastosować wzmacniacz 2.1 i zastosować jeden głośnik niskotonowy na oddzielnym kanale i pozostałe pary już na dwóch kanałach. Generuje to tylko większą ilość głośników i większe zużycie energii. Czy może lepiej w takim układzie zostawić układ Mono, czyli 1.1. A może całkiem zrezygnować z głośnika basowego tylko dać średnio tonowe z niższym pasmem i górę dopełnić już drugimi wysokotonowymi. Nad tą kwestią zastanawiam się najdłużej, proszę więc o poradę.

2. Głośniki
    Poza samym układem zastanawiam się nad głośnikami. Przy całej konstrukcji chciałbym aby to był najlepszy jakościowo element. Chciałbym kupić używane tylko nie orientuje się za bardzo w producentach w jakich warto szukać. Zakładam, że moc powinna być trochę większa od mocy wzmacniacza i sprawność aby była powyżej 90db. Zastanawiam się jeszcze nad rezystancją, 8 Ohm czy 4, czy ma to istotne znaczenie jeśli wzmacniacz potrafi pracować z dwoma? Czy szukać wobec tego głośników używanych samochodowych czy jednak z domowego audio? Może jakieś konkretne modele ktoś by polecił lub przynajmniej producentów, w miarę niedrogich a przyzwoicie grających.

3. Wzmacniacz
    Jako wzmacniacz chciałbym użyć gotowego układu impulsowego klasy D z wbudowanym modułem Bluetooth i wejściem liniowym. Moc to ok 2x20-25W. Gdybym jednak zdecydował się na układ 2.1, analogiczny byłby wzmacniacz 2x20W + 50W . Zastanawiałem się również nad wzmacniaczem klasy A, który można wymontować z zestawu głośników 2.1 ale ma mniejszą sprawność, czy wobec tego dla przenośnej konstrukcji jest sens iść w tym kierunku czy lepiej pozostać przy energooszczędnej klasie D?

4. Zasilanie
    Do zasilenia chciałbym użyć impulsowego zasilacza z modułem bateryjnym do obsługi akumulatorów żelowych oraz akumulatora 12V i ok 7Ah, pojemność jeszcze obliczę. Wydajność zasilacza to 12V i 3A.

5. Obudowa
    Tutaj zastanawiam się czy zrobić samodzielnie czy wykorzystać po np. uszkodzonym piecyku gitarowym. Zrobienie własnej daje większą elastyczność. Z jakiego materiału najlepiej byłoby zrobić, z płyty OSB, sklejki o grubości 12mm? Dla takiego głośnika lepsza byłaby zamknięta czy np. z kanałem Bass reflex?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i porady.

• #2 08 Cze 2017 20:47
    D214d3k
    Poziom 38  

Jakoś źle liczysz. Wzmacniacz 2x20+50W to ponad 120W 120W/12W = 10A.
    Ja bym kupił kolumnę typu zg603, założył do niej kółka od kontenera na śmieci, włożył radio 4x25W i akumulator kwasowy "lekko używany". Do tego biamping 4 kanały na 4 głośniki i jakieś fajne obicie + maskownica.

• #3 09 Cze 2017 20:15
    tomkar88
    Poziom 9  

Dzięki za zainteresowanie tematem. To byłby już zbyt duży i ciężki głośnik, poza tym aż takiego mocnego nie potrzebuję.

Przemyślałem temat, i jednak zrezygnuję z układu 2.1 tylko zastosuje 2 głośniki szerokopasmowe z mocniejszym dołem i dwa wysokotonowe aby pasmo lepiej rozdzielić. Poza tym mniej prądu to będzie jadło.

Czy mógłby mi ktoś polecić jakiś producentów głośników w jakiś się rozglądać, lub nawet jakieś konkretne modele. Chciałbym coś może troszeczkę lepszego od typowych marketówek by czysto grało i używanego. Chodzi tutaj o moc ok 2x20W. Czy lepsze były do tego głośniki samochodowe dwudrożne z oddzielnym wysoko tonowym 4Ohm czy takie to kolumn głośnikowych 8Ohm?

• #4 12 Cze 2017 16:05
    tomkar88
    Poziom 9  

Odświeżę temat gdyż chciałbym już powoli zabierać się za budowę głośnika.

Czy w takim głośniku BT sprawdziłyby się dwudrożne głośniki samochodowe, zwłaszcza na otwartym terenie czy lepiej zastosować szerokopasmowe jednodrożne do kolumn na 8 Ohm?

Może poleciłby ktoś producentów na których warto zwrócić uwagę bo jest tego dużo na rynku.

Obudowa nie będzie raczej projektowana pod głośniki gdyż zależny mi też na gabarytach, no chyba, że nie powiększyłoby to bardzo jej rozmiaru.

• #5 14 Lip 2017 12:15
    tomkar88
    Poziom 9  

Po przerwie znowu zabieram się za temat. Zdecydowałem się na:

2x Głośnik szerokopasmowy Faital Pro 4FE35 8 Ohm 30W RMS 60W Szczytowej
    Wzmacniacz TDA 7492 2x50W
    Zasilanie - Ogniwa Li-ion łączone w pakiet z układem ładowania i balanserem.

I tutaj mam pytanie bo nie mogę się doszukać, jakim napięciem mam zasilić ten wzmacniacz aby w pełni wykorzystać te komponenty. Przy 5 sekcjach Li-ion uzyskuję 18,5V (5*3,7V) a przy 6 sekcjach 22,2V. Dla 18,5V Wzmacniacz osiąga ok 18W przy THD1% i ok 22W przy THD10%. Przy 22,2V wychodzi odpowiednio 25W i 32W, czyli powyżej mocy RMS. Po pełnym naładowaniu pakietów Li-ion napięcie może być jeszcze większe (chociaż nie wiem jak to z tym jest) więc jeszcze bardziej zwiększy się moc przy przyjmowanym napięciu 22,2V.

I moje pytanie, jak to się ma w praktyce, jakim napięciem lepiej zasilić ten wzmacniacz, czy istnieje ryzyko uszkodzenia głośników przy maksymalnym rozkręceniu wzmacniacza przy mocy powyżej 30W? Jak interpretować te charakterystyki THD, którą się kierować? Wzmacniacz ma 2 przełączniki Gain, czy przy ustawieniu małej czułości wejścia (21.6dB) moc będzie przedstawiana przez wykres THD1% a dla maksymalnej czułości (33.6dB) będzie to ten drugi, TDH10%? Bardziej zależałoby mi na mniejszej mocy a mniejszych zniekształceniach więc 25W TDH1% przy napięciu 22,2 byłoby idealnie.

W załączniku dołączam charakterystykę wzmacniacza TDA7492 dla 8 Ohm oraz jego zdjęcie:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME