Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić membrane bierną z gdn 20/30

ksawery1999 10 Cze 2017 23:18 948 24
  • #1 10 Cze 2017 23:18
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Chciałbym w końcu mieć własny zestaw hi-fi i w tym celu od dawna szukam czegoś dla siebie, najpierw myślałem o kolumnach zg 40c, potem o zg60 c201-ale one są za drogie, więc postanowiłem samemu zrobić sobie kolumny (myślałem o zg 60 c201 ale zdobycie do nich części wymaga i tak sporego nakładu kasy), więc stanęło wstępnie na replice zg 30 c201.

Konstrukcja wydaje mi się bardzo prosta-jedynym mankamentem jest membrana bierna. Czyli głośnik niskotonowy pozbawiony: magnesu, cewki i resoru dolnego z zaklejoną dziurą po cewce.

Wiec znając pobieżnie jej anatomie chciałbym zapytać czy odchudzając zwykłego gdn 20/30 o w.w. elementy uzyskam tą membranę którą potrzebuję?- czy też jest tu jakiś haczyk? Bo jak rozumiem to tak właśnie zrobili w tonsilu dziesiąt lat temu.

Pozdrawiam

Ps.
    Osobiście jestem fanem Unitry i prosiłbym o nie wnoszenie postów w stylu "te kolumny to szajs kup se Yamahę" itd. Bo myślę, że może innym osobą ten wątek może być potrzebny np. do restaurowania tych lub innych kolumn, a może nawet do stworzenia własnych np. zg 140c :) .

• #2 11 Cze 2017 08:44
    wkj
    Poziom 34  

ksawery1999 napisał:
    Czyli głośnik niskotonowy pozbawiony: magnesu, cewki i resoru dolnego z zaklejoną dziurą po cewce.

Wiec znając pobieżnie jej anatomie chciałbym zapytać czy odchudzając zwykłego gdn 20/30 o w.w. elementy uzyskam tą membranę którą potrzebuję?- czy też jest tu jakiś haczyk? Bo jak rozumiem to tak właśnie zrobili w tonsilu dziesiąt lat temu.

Pozdrawiam

Chyba się trochę rozpędziłeś? Jak będzie się membrana trzymała i pracowała osiowo, będąc w puncie oparcia na zawieszeniu górnym?
    Membrana bez cewki ok, niektórzy twierdzą że jest obciążona, ja rozbierałem kiedyś swoje i żadnego obciążenia nie było. Otwór po cewce był zaślepiony w membranie, czyli niewycięty z prasy.

Coś czuje że o ile technicznie podołasz to dźwiękowo możesz nie podołać. Okaże się że basu nie będzie, ale trzymam kciuki.

• #3 11 Cze 2017 11:57
    dominator8
    Poziom 20  

ksawery1999 napisał:
    Haczyk jest taki, że pozbawiając głośnik cewki odbierasz masy układowi drgającemu co spowoduje wzrost częstotliwości rezonansowej (znacznie ponad to co podaje producent dla całego głośnika - znaczną część masy układu drgającego stanowi miedź). Jak sam zapewne wiesz membrany bierne stosuje się w takim celu by w niewielkiej objętości uzyskać bardzo niską częstotliwość graniczną F3 - stąd ich niskie strojenia i możliwość dodania dodatkowej masy w celu uzyskania określonej częstotliwości rezonansu takiej membrany. W przypadku tak okaleczonego głośnika takiej możliwości nie widzę..

• #4 11 Cze 2017 13:38
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

To w takim razie chciałbym zapytać czy membrana którą chce stworzyć miała resor dolny czy też nie bo jak widzę to nie zawsze go nie ma i w tedy różnica jest tylko brak magnesu od głośnika- więc w takim razie chciałbym zapytać jakie elementy mam zredukować?

Pozdrawiam

• #5 11 Cze 2017 13:58
    dominator8
    Poziom 20  

ksawery1999 napisał:
    czy membrana którą chce stworzyć miała resor dolny czy też nie
    Membrana bierna jak i głośnik musi poruszać się w sposób w pełni liniowy na całej swojej powierzchni - by ten warunek spełnić musisz mieć zarówno resor górny jak i dolny.

• #6 11 Cze 2017 15:21
    ksawery1999
    Poziom 10  

Czyli jak już się za to wezmę to będę musiał zrobić to mniej więcej tak?
    Jak zrobić membrane bierną z gdn 20/30

Przy okazji takie pytanko jakie zawieszenie mają głośniki w tych kolumnach: materiał gumę czy piankę- bo mi po zdjęciach to wygląda na piankę.

• #7 11 Cze 2017 17:31
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

ksawery1999 napisał:
    jakie zawieszenie mają głośniki w tych kolumnach: materiał gumę czy piankę- bo mi po zdjęciach to wygląda na piankę.
    Piankę.
    Wracając do MB - jak pisał Kolega wcześniej - należy ją zestroić do wymaganej częstotliwości rezonansu. W zależności od założeń projektowych może to być częstotliwość niższa od rezonansu współpracującego głośnika, równa, lub mniejsza. Realizuje się to (strojenie MB) poprzez dodanie określonej masy - np. w MB ZG40c był to krążek preszpanu (nie pamiętam, czy sam, czy z dodatkowo przyklejoną blaszką). Jednak strojenie MB jest stosunkowo trudno zrobić bez prób i obserwacji zachowania MB w określonej częstotliwości. tak więc jeśli już zdecydujesz się (a należy to zrobić w oparciu o charakterystykę głośnika niskotonowego i wielkość obudowy) powinieneś zacząć od samej membrany zamontowanej w docelowej obudowie i podanie na głośnik częstotliwości (przestrajanej) z generatora (może być systemowy). Dla częstotliwości równej rezonansowi MB drgania MB będą zauważalnie większe niż dla częstotliwości pobocznych.
    Idealnie zestrojony układ to przeważnie (patrz - założenia projektowe) taki, w którym dla określonej częstotliwości MB ma największą amplitudę, a głośnik niskotonowy - najmniejszą.
    Dla uzyskania prawidłowego strojenia (zaczynając od membrany "gołej" - bez dodatkowych ciężarków) dodaje się dodatkowe krążki np. z grubego o dużej gramaturze kartonu obserwując jak zmienia się częstotliwość MB. Całe szczęście, że drugą można zrobić "na wzór i podobieństwo" pierwszej - wystarczy tylko zastosować taką samą ilość "dociążenia". Oczywiście - należy używać kleju odpowiedniego do takich celów - mocnego i do klejenia kartonu.

• #8 11 Cze 2017 23:25
    dominator8
    Poziom 20  

ksawery1999 napisał:
    Czyli jak już się za to wezmę to będę musiał zrobić to mniej więcej tak?
    Dokładnie. Ale tak jak pisałem wyżej nie będziesz miał możliwości dodania dodatkowej masy do układu drgającego co jest kluczowe by poprawnie zestroić obudowę.

• #9 12 Cze 2017 05:00
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

To tak na jeszcze chciałbym zapytać z czego mam tą membranę zrobić bo jeszcze nie mam gdn-ów, a w necie widziałem ogłoszenie z takimi 4 omowymi przy których pisało, że maja jakiś wysoki kosz-więc to nie te tylko jakieś niskie czy nie ma różnicy miedzy 4, a 8 Ohm?- bo ja bym chciał tak jak w oryginale.

Pozdrawiam

• #10 12 Cze 2017 05:36
    wkj
    Poziom 34  

dominator8 napisał:
    Ale tak jak pisałem wyżej nie będziesz miał możliwości dodania dodatkowej masy do układu drgającego co jest kluczowe by poprawnie zestroić obudowę.

Dlaczego, technicznie to wykonalne. Dodatkową masę można umieszczać centralnie pod kopułką.

Co zaś się tyczy impedancji, taki mały szczególik z 4 na 8Ω ale ma wielkie znaczenie. W oryginale było 8Ω.

• #11 12 Cze 2017 06:08
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Co do wykonalności to nadrabiając geniusz naszych inżynierów metodą prób i błędów oraz dobrymi chęciami wstępnie chciałbym podjąć to wyzwanie.

A co do Ohmów to mi chodziło o kształt kosza w głośniku do stworzenia membrany bo tu ilość Ohm nie ma znaczenia byle kształt był identyczny, a tego nie jestem pewien.

• #12 12 Cze 2017 06:38
    wkj
    Poziom 34  

W 30c201 membrana bierna jak i właściwy GDN są na tzw. głębokim koszu.

• #13 12 Cze 2017 19:51
    ksawery1999
    Poziom 10  

To zakupiłem dwa gdn 4 Ohm do przeróbki na membrany- i jak je wstępnie zrobie to podziałam dalej z pudłami zwrotnicami itp.

Ps.
    Ktoś potrzebuje dwa magnesy z cewkami do gdn 20/30 4Ohm ? ;)

• #14 13 Cze 2017 05:29
    wkj
    Poziom 34  

Patrząc przez pryzmat wypowiedzi na forum, życzę powodzenia w poskładaniu wszystkiego do kupy. Z budami też nie będzie łatwo, choć nie jest to niewykonalne.
    Gdzieś na portalach sprzedażowych ktoś wystawiał swego czasu części do nich, sam nie wiem czy nie mam pierścieni na niskotonowe.

• #15 13 Cze 2017 08:51
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Co do bud to posiłkując się wymiarami z Unitra klubu i zdjęciami jakoś dam radę-mam nadzieję ;)

Tak przy okazji chciałbym zapytać gdzie można dostać takie cewki do tego, a jakie to na schemacie. Jak zrobić membrane bierną z gdn 20/30

Pozdrawiam

Ps.

Jeśli miałby Pan te pierścienie to byłbym zainteresowany, ale to juz później bo na razie trzeba mieć grającego nie oklejone wiórka by go oklejać i upiększać ;)

• #16 18 Cze 2017 03:04
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Pacjenci w postaci Gdn 20/30 Ohm na wysokim koszu przyszły już pocztą a więc do dzieła :)

I tak co do tego miałbym takie pytanie czy do odkręcenia magnesu potrzebo odkleić resor dolny by dostać się do śrub? bo ja szykowałem się na
    takową opcje i kupiłem takie z rozwalonymi piankami.

I tak miałbym jeszcze dwa pytania -pierwsze mam na oku za grosze zwrotnice do zg 30c 114 i chciałbym zapytać czy będą pasować bo na schemacie pisało, że to właśnie są te.

I tak chciałbym zapytać czy do pisania o tym jak buduję kolumny i ewentualnych pytań z tym związanych (to moje pierwsze kolumny) mam założyć nowy wątek?

Pozdrawiam

Ps.
    Jak na razie powoli w trybie wakacji "ciułam" bony na resztę części;) do kolumn i mam nadzieję, że około września będzie mi coś grało; ) i tu przypomina mi się że nie mam jeszcze wzmacniacza nieeeeeeee :(

• #17 18 Cze 2017 05:51
    wkj
    Poziom 34  

O ile układy magnetyczne są skręcane, to by dojść do śrub musisz zdemontować cały układ drgający łącznie z resorem dolnym, innego wyjścia nie widzę.

• #18 18 Cze 2017 08:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Magnesy są klejone w GDN20/30.

• #19 18 Cze 2017 13:16
    ksawery1999
    Poziom 10  

Czyli muszę je zatopić w nitro bo to rozpuścić?

• #20 18 Cze 2017 13:33
    goldi74
    Poziom 43  

Układ magnetyczny jest przykręcony lub przynitowany do kosza.

• #21 18 Cze 2017 14:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Do kosza jest nitowany, ale tylko nabiegunnik. Reszta (magnes wraz z dolną częścią ) jest klejony na ŻYWICĘ EPOKSYDOWĄ -Żaden rozpuszczalni tego nie ruszy.

• #22 18 Cze 2017 15:38
    ksawery1999
    Poziom 10  

To czy ten nabiegunnik też mam zdemontować- będzie przeszkadzał?

A tak to skoro nitro tego nie ruszy to czym (mam zastosować brutalną technikę przecinaka i młotka?)

• #23 18 Cze 2017 18:22
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

ksawery1999 napisał:
    czy ten nabiegunnik też mam zdemontować- będzie przeszkadzał?

O ile nie będzie przeszkadzać - możesz zostawić nabiegunnik.
    ksawery1999 napisał:
    skoro nitro tego nie ruszy to czym (mam zastosować brutalną technikę przecinaka i młotka?
    Nie polecam tak drastycznych metod. Kosz jest blaszany i przy takim traktowaniu możesz go trwale odkształcić. Co prawda nie będzie ocierać cewka (bo jej nie będzie), ale może zdeformować membranę lub krawędź którą dociska się w trakcie montażu do obudowy.
    Tak czy inaczej - będziesz musiał membranę wymontować (wykleić) - raz, że może się zablokować cewka w szczelinie (po puszczeniu spoiny kleju magnes silnie przyciąga do nabiegunnika), a dwa; żywica puszcza w wysokiej temperaturze... a przynajmniej powinna.

• #24 18 Cze 2017 18:33
    ksawery1999
    Poziom 10  

Czyli muszę "wypalić kosz" jak gliniany garnek? - to jak go rozgrzeję to go wrzucę do wody i będą za kilka lat na alledrogo jedyne takie kolumny zg 30 c201 z hartowanymi koszami :)

To jeszcze takie pytanie jak najlepiej odkleić resor by go nie uszkodzić a wolałbym nie lać nitro bo obawiałbym się o plastyfikator resora, za to na You Tube widziałem odklejania takie za pomocą mini palnika - tu link https://www.youtube.com/watch?v=dzDyyg0uU9c , i pytanie czy to da radę?

To czy takim mini palnikiem dało by rozkleić magnes o kosza?

Ps.

To chciałbym jeszcze przypomnieć moje pytanie czy zwrotnice od zg 30c 114 będą pasować?

• #25 19 Cze 2017 05:49
    wkj
    Poziom 34  

goldi74 napisał:
    Układ magnetyczny jest przykręcony lub przynitowany do kosza.

Tak to prawda, ale między koszem a jarzmem jest też klej. Zapewne by nie rezonowało.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme