Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak miejsca pod sufitem na montaż napędu do bramy garażowej uchylnej

PchlaW81 10 Cze 2017 23:40 1917 42
  • #1 10 Cze 2017 23:40
    PchlaW81
    Poziom 17  

Witam
    Czytałem podobny temat, ale i tak zapytam.

Mam zamiar brame do garażu zamówić i wszystko szło piękne ale w ostatniej chwili się skapłem, że z tego co mówi sprzedawca to u mnie chyba napędu być nie może, ledwo się uchwyty do prowadnic zmieszczą, pooglądałem trochę jak się montuje napęd i chyba jest lipa.

Sprawa wygląda tak jak na zdjęciach i lichej ilustracji.

Garaż ma spadek dachu dość znaczny.
    Wysokość otworu na brame to 233cm, tak się składa, że jeżeli rzucę te 233cm w poziomie to wyjdzie idealnie z sufitem, a że odejdzie trochę na górny profil to wiadome że skrzydło bramy będzie miało mniej jak 233cm, więc się raczej wyrobie.

Niestety chyba na napęd nie ma szans bo z tego co mi gość tłumaczył w sklepie, a potem widziałem na youtube to nad bramą, do nadproża mocuje się prowadnicę co ma ze 3m, w moim przypadku choć jeszcze tego nie mierzyłem to ta prowadnica zamontowana do nadproża z racji dużego spadku dachu mogła by mieć pewnie z 1m i napotka na sufit, a po skosie nie może iść.

Jest jakikolwiek sposób żeby zrobić napęd do tej bramy czy żadnych szans? Raczej nie myśle o sztukowaniu wyciągarek itp. tylko czy są jakieś napędy co by tu się nadały?

Jeszcze by można do górnego profilu bramy dokręcić profil EXTRA żeby ją jakby obniżyć, tylko sporo by tego obniżania było bo 3 metry w głąb garażu spadek dachu jest spory, no i czy prowadnica napędu mogła by się trzymać tego dodatkowego profila bramy a nie nadproża?
    Brak miejsca pod sufitem na montaż napędu do bramy garażowej uchylnej Brak miejsca pod sufitem na montaż napędu do bramy garażowej uchylnej

• Pomocny post
    #2 11 Cze 2017 00:59
    Marek J.
    Moderator Automatyka Bram

A brama rolowana ze skrzynką na zewnątrz?

• #3 11 Cze 2017 08:11
    Daro1003
    Poziom 16  

Mam zamontowany napę do bramy w zwykłem garażu blaszanym gdzie jest brama uchylna i nad nią niema zupełnie miejsca bo idzie na styk pod dach.
    Jest to trochę tzw rzeźbiarstwo ale wszystko działa już ponad rok bez problemu.
    Napęd zamontowany w taki sposób iż początek szyny jest na końcu drzwi po otwarciu czyli zaczyna się od połowy garażu a silnik znajduje się na samym tyle garażu. Trzeba dorobić element pchający/ciągnący drzwi. Ja wykonałem go z profilu zamkniętego 1x1.

• #4 11 Cze 2017 08:38
    PchlaW81
    Poziom 17  

Marek J. napisał:
    A brama rolowana ze skrzynką na zewnątrz?

Nie zastanawiałem się nad nią ... było by chyba dużo drożej, mnie jedna wyniesie uchylna 1700 + 650 automatyka jakby co czyli 2400 powiedzmy, wiem, że segmentówka w moich wymiarach by wyszła 3400, a chciałbym dwie takie bramy, troche sporo, a o rolowanej nie mówił, ale to chyba ta sama klasa co segmentówa, ale zapytam.

Daro1003 napisał:
    Mam zamontowany napę do bramy w zwykłem garażu blaszanym gdzie jest brama uchylna i nad nią niema zupełnie miejsca bo idzie na styk pod dach.
    Jest to trochę tzw rzeźbiarstwo ale wszystko działa już ponad rok bez problemu.
    Napęd zamontowany w taki sposób iż początek szyny jest na końcu drzwi po otwarciu czyli zaczyna się od połowy garażu a silnik znajduje się na samym tyle garażu. Trzeba dorobić element pchający/ciągnący drzwi. Ja wykonałem go z profilu zamkniętego 1x1.

Dosłownie nie rozumiem wszystkiego, mogę się domyślać, jakbyś wrzucił zdjęcie to by było superowo : )

• Pomocny post
    #5 11 Cze 2017 08:42
    Daro1003
    Poziom 16  

Nie jest to zrobione jakoś fachowo i na zlecenie raczej bym tego nie wykonał dla kogoś ale dla własnych potrzeb można porzeźbić. Ważne że funkcjonuje już ponad rok. Zastosowałem napęd Nice Shel 75 mocny i solidny napęd na łańcuszku za niewielkie pieniądze.
    Rozsprzęglania awaryjnego nie wykonywałem z racji iż mam jeszcze inne wejście do tego garażu.

Brak miejsca pod sufitem na montaż napędu do bramy garażowej uchylnej Brak miejsca pod sufitem na montaż napędu do bramy garażowej uchylnej Brak miejsca pod sufitem na montaż napędu do bramy garażowej uchylnej

• #6 11 Cze 2017 13:57
    PchlaW81
    Poziom 17  

Czyli Ty masz chyba takie coś?

Tylko, że widze, że Ty spadu nie masz dużęgo.
    Ile dałeś za napęd? Pewnie dostaje mocno popalić?

W ogóle jak to jest z tymi listwami prowadzącymi bo sprzedawca nie wiedział do końca, mówi, że listwa ma 330cm, a ja wyczytałem, że listwy prowadzące co są z napędem to mają +/- 40 cm więcej niż skrzydło bramy, więc u mnie skrzydło powiedzmy miało by 225cm wysokości to prowadnica napędu by miała gdzieś 280cm jeżeli to prawda, orientujecie sie?

Z tego co Ty masz w blaszaku to widzę, ze nie ma konieczności tego montować do nadproża, co sądzicie jakbym dodał - dospawał lub dokręcił do górnego profilu bramy jeszcze jeden, coś jak się okna wstawia, to na spód się listwy kręci extra jak szpara jest, tak ja bym profil dodatkowy dał u góry, nawet ze dwa, trzy, tak zeby obniżyć bramę i mieć więcej miejsca na prowadnicę w głąb garaży? I czy do tych DOKRĘCONYCH od góry dodatkowych profili można by przykręcić tą prowadnicę od napędu czy musi być do nadproża hm? Rozumiecie o co mi chodzi?

• #7 11 Cze 2017 14:12
    Daro1003
    Poziom 16  

Zobacz jak to wygląda w trakcie pracy manewr zamknięcia i otwarcia:

• Pomocny post
    #8 11 Cze 2017 15:00
    Marek J.

Można :?: Można :!:
    Tylko nie zapomnij zmienić kodu :D

• #9 11 Cze 2017 15:06
    Daro1003
    Poziom 16  

Co do kodu to jak wiadomo ten zamek obsługuje breloczki zbliżeniowe. Zakodowałem taki rozebrałem delikatnie wymontowałem wnętrze breloczka i włożyłem w obudowę telefonu i otwieram garaż telefonem zbliżeniowo.

• #10 11 Cze 2017 15:25
    lz11980
    Poziom 17  

możesz zastosować napęd zamontowany do ściany bocznej który poprzez odpowiednio ukształtowany zaczep będzie bramę ciągnął i popychał, w Hormannie są bramy otwierane w bok i coś by z tego wykombinował, co prawda nie spodziewana jest wysoka kultura pracy takiego zestawu ale zawsze to w automacie .....

• #12 11 Cze 2017 15:59
    PchlaW81
    Poziom 17  

Zbigniew 400 napisał:
    A moźe by zmniejszyć wysokość bramy na 2m ?

o to pytam ... tylko mam teraz tam brame/drzwi drewniane, wysokie na 230, jak wstawie mniejsza brame, to co dać nad nią? między nią a nadprożem? zabudować czymś trzeba by było, ale równocześnie to miejsce myślałem żeby nadbudować - dokręcić do profila bramy kolejne profile, i do nich, zamiast do nadproża złapać tą prowadnicę i pytam wcześniej czy tak się da, czy można.

Daro1003 - fajnie to masz zrobione, wydaje mi się, że napęd nie dostaje w kość. Ja dopiero drugi dzień jestem w temacie, tyle co na YT widziałem, na żywo nigdy tak się napędom nie przyglądałem, ale Ty masz tą prowadnicę na odwrót? i do tego ten profil dorobiony plus to nie jest jakiś wózeczek samoróbka co po tej oryginalnej szynie prowadzącej jeździ?

• Pomocny post
    #13 11 Cze 2017 16:01
    lz11980
    Poziom 17  

Z drugiej strony najłatwiej byłoby zamówić bramę segmentową ze sprężynami skrętnymi nad bramą i zastosować napęd osiowy z boku , chyba że potrzebujesz otwór tak jak pisałeś 233cmm, w tym przypadku wysokość otworu wyszłaby około 2125mm.

• #14 11 Cze 2017 16:28
    Daro1003
    Poziom 16  

Szyna i napęd jest normalnie zamontowany. Dorobiony jest metalowy uchwyt przykręcony do oryginalnego wózka i dorobiony jest profil co widać bo nawet nie pomalowane :) Napęd raczej nie dostaje w kość bo łapało by go zabezpieczenie amperometryczne.

PchlaW81 napisał:
    mam teraz tam brame/drzwi drewniane, wysokie na 230, jak wstawie mniejsza brame, to co dać nad nią?

Ta dziurę wypełniłbym styropianem i pianką siatka i klej tylko styropian na leżąco takie paski i jest wypełniona cała dziura. Brama niższa standardowa 2m i masz miejsce na napęd bez kombinacji.

• #15 11 Cze 2017 18:12
    PchlaW81
    Poziom 17  

Tylko kwestia kotwienia ? Trzeba by miedzy gore bramy a nadproże jakies kotwy z profili dorobić i dokrecic, takie pionowe żeby ta brama nie giela sie ora. Musze sie dowiedziec ile potrzeba miejsca na ten napęd pod sufitem i wtedy moze zamiast 230 zrobię 220. Tez mi najbliżej do tego żeby mniejsza, nizsza bramę wziac niż potem cos rzeźbić. Czy Came to dobra firma bo taki napęd gdzies za 650zl proponują w zestawie? Czy samemu osobno dokupic inny?

• Pomocny post
    #16 11 Cze 2017 19:23
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Tylko ta dokładka między górą drzwi a nadprożem musi być sztywna - miejsce w którym będzie przymocowana szyna napędu będzie przenosiło całą siłę od bramy -reszta mocowań napędu ( do sufitu) tylko podtrzymuje prowadnicę z silnikiem we właściwej pozycji.

• #17 11 Cze 2017 19:33
    Daro1003
    Poziom 16  

Szwagier miał taka sytuacje ze wyburzał kawał ściany na drzwi garażowe uchylne i wyburzył celowo więcej w górę zaszalował włożył kilka drutów zbrojeniowych i zrobil nadproże z żelbetu. Konkret pomyśl nad takim rozwiązaniem.

• #18 11 Cze 2017 21:01
    PchlaW81
    Poziom 17  

kotbury napisał:
    Tylko ta dokładka między górą drzwi a nadprożem musi być sztywna - miejsce w którym będzie przymocowana szyna napędu będzie przenosiło całą siłę od bramy -reszta mocowań napędu ( do sufitu) tylko podtrzymuje prowadnicę z silnikiem we właściwej pozycji.

Do nadproża przykręcę pionowo powiedzmy 50cm jakiegoś profila metalowego, ceownika i spuszczę w dół, i do tego prowadnica napędu
    Daro1003 napisał:
    Szwagier miał taka sytuacje ze wyburzał kawał ściany na drzwi garażowe uchylne i wyburzył celowo więcej w górę zaszalował włożył kilka drutów zbrojeniowych i zrobil nadproże z żelbetu. Konkret pomyśl nad takim rozwiązaniem.

Eeee tu nie ma sensu.

• #19 11 Cze 2017 21:53
    Daro1003
    Poziom 16  

Daj sobie profil zamknięty płaskownik może Ci wygiąć. Zrób to solidnie bo cala siła docisku bramy podczas domknięcia jak i otwarcia na tym spoczywa. Pamiętam dawno temu mając małe doświadczenie dałem kiepskiej jakości 3 kołki rozporowe i po ok 7 miesiącach je wyrwało. Teraz bije kotwy bo z reguły jest nadproże z żelbetu.

• #20 11 Cze 2017 22:02
    PchlaW81
    Poziom 17  

Dzięki Daro1003, co do solidności to akurat myślę, że solidny jestem, przeważnie robie tak, że jest atom ... choć nie raz nie ma to sensu : ) Zobaczymy co jutro rozkminie ze sprzedawca. Stwierdziłem, że musi sie dowiedzieć tam u siebie ile potrzeba miejsca pod sufitem na napęd, i tyle ewentualnie obniżę brame, a góre własnie podrobie czymś ... idealnie by bylo do bramy zeby Oni dolozyli profili i blache ta samo co na bramie bedzie, a nie to po swojemu zrobie

• #21 12 Cze 2017 08:28
    Daro1003
    Poziom 16  

To zrób na "atom" co do napędu polecam Nice Shel75 mocny i solidny napęd przeznaczony do bram o maks powierzchni 11m kwadratowych siła ciągu to 750N. No i radziłbym pomyśleć o fotokomórkach widziałem już rozbitą tylna szybę w Audi A3 bo się pilot nacisnął w kieszeni.

• Pomocny post
    #23 12 Cze 2017 09:38
    Daro1003
    Poziom 16  

Zbigniew 400 napisał:
    A co się stanie jak auto zaparkuje 30cm od fotokomórek i pilot zasteruje bramę ?

Każdy robi jak uważa wiele wiele bram jest bez fotek. Ja mam jedną linie i staram się uważać parkować w odpowiedniej odległości, natomiast w trakcie wjazdu/wyjazdy jestem bezpieczny. Dwie linie fotek nie zaszkodzą a w bramie panelowej dwie linie załatwią temat całkowicie gorzej z uchylną bo trochę wychodzi na zewnątrz.
    Sytuacja o której pisałem zdarzyła się właśnie podczas wyjazdu z garażu.

• #24 12 Cze 2017 16:28
    PchlaW81
    Poziom 17  

Ten napęd co mam miec to came hg1000, 650zl ma kosztować, i prowadnica ma 330cm + ten napęd czyli gdzies 350-360cm razem, potrzeba minimum 5cm ponad brama do niego tzn ponad brama musi być te minimum 5cm do sufitu. Te 330 szyna prowadzaca to standard tego producenta dla skrzydła bramy które ma wysokość do 250cm. Brać ten napęd czy inny sobie zamówić samemu?

• Pomocny post
    #25 12 Cze 2017 17:05
    Daro1003
    Poziom 16  

Chyba raczej taniej nie kupisz. Pozatym jak byś kupował Nice to musiałby Ci jakiś instalator podbić gwarancje.

• #26 14 Cze 2017 21:48
    PchlaW81
    Poziom 17  

Jestem zielony w temacie napędów, będe miał ten Came HG1000 1 pilot do bramy, na nim 4 przyciski, dodatkowy ponoć 40zł. Jak najlepiej rozwiązać kwestię otwierania bramy gdy pilot jest w domu? Tzn. furtkę w bramie będe miał i do środka wejdę ale czasem trzeba będzie otworzyć bramę a pilota pod reką nie będzie, zastanawiam sie czy nie najlepsza opcją było by wziąć trzeci pilot (bramy dwie obok siebie bo garaż bliźniak) i trzymać go w garażu, wchodza furtką i ewentualnie biore pilot i otwieram bramę hmm?

• Pomocny post
    #27 14 Cze 2017 21:52
    Marek J.

Jak możesz wejść do garażu to zamontuj sobie przycisk "dzwonkowy" wewnątrz i podłącz przewodem dwużyłowym do HG.

• #28 14 Cze 2017 22:09
    PchlaW81
    Poziom 17  

Większość napędów ma taką opcję czy to jest troche grzebanie w elektryce napędu i raczej producent tego nie przewidział?

• #29 14 Cze 2017 22:31
    Daro1003
    Poziom 16  

Zerknij na mój filmik ja mam podpięty zamek szyfrowy za 80zł który ma wbudowany również czytnik breloczków. Jeden breloczków rozmontowałem i schowałem pod obudową telefonu i zbliżeniowo otwieram telefonem lub na kod. Większość napędów ma zacisk P.P. do podłączania lokalnych przycisków czy innych odbiorników radiowych.
    W modelu Came HG600 jest zacisk P.B. i GND właśnie do takiego celu, myślę że w HG1000 będzie tak samo.

• #30 14 Cze 2017 23:24
    Marek J.

W HG 1000 też są te zaciski. Nie musisz nic rozkręcać, są całkowicie dostępne na zewnątrz obudowy łącznie z wejściem na fotokomórki.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme