Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Slider do ujęć makro. Prosta konstrukcja oparta o OpenBuilds.

soki 11 Cze 2017 00:01 5520 5
  • Slider do ujęć makro. Prosta konstrukcja oparta o OpenBuilds.
    Witajcie po przerwie.
    Jako, że długi czas ostatnio pauzowałem z konceptami, każdy kolejny staram się dopieszczać do granic możliwości.
    Dziś przyszło mi podzielić się z Wami kolejną moją zabawką, czyli następnym sliderem do pracy w trybie makro. Ponownie, jak w poprzednich konstrukcjach wykorzystałem silnik krokowy. Różnicę widać na pierwszy rzut oka - zrezygnowałem z paska. Zamiast niego dałem śrubę TR8x8 oraz dedykowaną nakrętkę z kasacją luzu. Możliwości są podobne, jednak przełożenie śruby powoduje, że wózek swobodnie wędruje w pionie nawet z cięższym sprzętem.
    Parę zdjęć:
    Slider do ujęć makro. Prosta konstrukcja oparta o OpenBuilds. Slider do ujęć makro. Prosta konstrukcja oparta o OpenBuilds. Slider do ujęć makro. Prosta konstrukcja oparta o OpenBuilds.
    Jak widać na fotkach - mocno użyłem komponentów OpenBuilds. Obudowę sterownika, nóżki i blok silnika wydrukowałem lub wyfrezowałem.
    Kilka słów o sterowaniu. Wewnątrz tego małego pudełka, które kryje się pod profilem, zamknąłem arduino, 2 akumulatory 18650 oraz sterownik krokowca. Nie ma tego dużo, a oprogramowanie chętnym udostępnię (wykorzystuję bibliotekę accelstepper). Z ciekawostek które zaimplementowałem są:
    - płynne przyśpieszenie i spowalnianie
    - po włączeniu zasilania sterownik "uczy się" miejsc w których zastanie krańcówki - po jednym odbiciu już ich nie dotyka
    - testowanie napięcia akumulatora i zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem
    - możliwość ograniczenia zakresu pracy (np. do 3cm - co w trybie macro to i tak dużo) poprzez kliknięcie krańcówki
    Filmy z pracy urządzonka:

Link

Powyżej zabawa z telefonem i ledowym oświetleniem. Widać niestety, że LG G4 ma ois. Obraz lekko potrafi pływać. Jednak przy takim zbliżeniu - zoom cyfrowy x2,5 - jest znośnie. Film jest surowym, nieobrobionym materiałem.

Link

Xiaomi Yi i nieśmiertelna żyrafa na tle popylających chmur. Te 6 sekund robi wrażenie.

Zdjęć z wnętrza sterownika nie mam, a nie chce mi się tego już rozbierać. Chętnym udostępnię kod do arduino oraz projekt w sketchupie. Uwagi i pomysły zawsze mile widziane.

Fajne!
  • Ups
  • Ups
  • #3 18 Cze 2017 10:20
    djtronic
    Poziom 19  

Cześć,
    jestem na etapie podobnego projektu, tak na obecną chwilę wygląda mój slider:

Slider do ujęć makro. Prosta konstrukcja oparta o OpenBuilds.

Widzę, że zastosowałeś profil C-Beam, na pewno jego największą zaletą jest możliwość ukrycia śruby co pozwala na bezproblemowe ciągniecie lustrzanki z obiektywem. Ja póki co skupiłem się na Xiaomi, natomiast mam w planie zrobienie kolejnej szyny pod Nikona D90 + Sigme 17-50. Ten zestaw niestety trochę waży i podczas pracy pod kątem mój obecny set na pewno polegnie.

Za niedługo będę zabierał się za sterownik. Mógłbyś podzielić się softem do Arduino?
    Ja będę musiał zaimplementować jeszcze wyświetlacz i obsługę Nikona. W planie mam obsługę jednym sterownikiem dwóch sliderów. Jeśli chodzi o YI to zwykłe powolne przejazdy natomiast do lustrzanki muszę napisać programator - coś na zasadzie interwałometru aby po każdym wykonanym ujęciu aparat przejechał daną odległość uwzględniając czas naświetlania.

Sterujesz swoją szyną za pomocą osobnego pilota czy na obudowie sterownika masz jakieś klawisze?

Pozdrawiam

• Ups
  • #5 18 Cze 2017 15:15
    djtronic
    Poziom 19  

SylwekK napisał:

A jakiś przykład praktycznego zastosowania, bo nie za bardzo widzę sens takiego kombajnu... ?

Bo slider do lustrzanki będzie miał 1,5m długości i ze względu na urządzenie jakie będzie dźwigał musi być solidny.
    Slider do Xiaomi ma 70cm i nie wymaga niewiadomo jakiej mocy.

Sterownik będzie osobnym urządzeniem z kilkoma funkcjami:
    - powolny przejazd po całej długości (zastosowanie dla kamery sportowej), regulowany czas przejazdu od 15s do 30 minut,
    - praca interwałowa (lustrzanka):
    wykonanie zdjęcia, przejazd karetki, wykonanie zdjęcia itd - czysty film poklatkowy. Wystarczy mi jednej sterownik z jednym wyjściem na bibolarny silnik krokowy + 2 krańcówki i w przypadku lustrzanki jeszcze wyzwalacz. Na wyjazd z kamera sportową nie będe brał 1,5metrowej szyny bo to się mija z celem dlatego chce mieć jedno urządzenie do sterowania dwoma szynami.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME