Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pigeon: otwarta kamera do pracy w chmurze na Raspberry Pi Zero

ghost666 12 Cze 2017 17:14 5100 17
  • Pigeon: otwarta kamera do pracy w chmurze na Raspberry Pi Zero
    Pigeon jest prostą kamerką internetową, dedykowaną do pracy w chmurze. Jest ona oparta o Raspberry Pi Zero W, kosztujące zaledwie 10 dolarów. Minikomputer, wraz z kamerą, zamknięte są w obudowie wykonanej w technologii druku 3D. Z obudową zintegrowany jest prosty uchwyt, który pozwala na jej montaż w dowolnym miejscu np. na ścianie.

Samo oprogramowanie, zamieszczone poniżej, powinno pracować też np. z normalnym Raspberry Pi, aczkolwiek obudowa 3D została zaprojektowana pod model Zero W.

Celem projektu jest stworzenie prostej i niedrogiej kamery internetowej z szerokimi możliwościami i wieloma funkcjami, która pracowałaby w chmurze.

Główne funkcje

* Detekcja ruchu.
    * Integracja z Dropboxem (do przechowywania plików MP4 nagranych po wykryciu ruchu).
    * Prosty instalator.
    * Przesyłanie strumienia wideo na żywo na dowolną przeglądarkę www.
    * Uwierzytelnianie przy oglądaniu strumienia wideo.
    * Obudowa wykonana w technologii druku 3D.
    * Możliwość sprzężenia z IFTTT (If this then that - chmurowy system pozwalający na sterowanie zachowaniem systemów, zarządzany przez interfejs www) - umożliwia to na przykład generowanie powiadomień: SMSów, e-maili, wiadomości na slacku etc gdy kamera wykryje ruch, zapisze coś w Dropboxie etc.
    * Automatyczne kasowanie lokalnych plików po przesłaniu ich na Dropboxa.
    * Zintegrowana, modułowa konstrukcja, ułatwiająca dodawanie nowych modułów.

Potrzebne elementy

* Wydrukowana obudowa - do pobrania tutaj .
    * Raspberry Pi Zero W z najnowszym Raspbianem (zwykłe Zero, bez modułu WiFi także działa, ale wymaga dodatkowej bezprzewodowej karty sieciowej na USB).
    * Podłączenie do Internetu.
    * Kamerę Raspberry Pi Camera.
    * Zasilacz 5 V z microUSB.

Instalacja oprogramowania

Podłączmy się do naszego komputera Raspberry Pi Zero po SSH lub podłącz, do niego monitor i klawiaturę. Musimy upewnić się, że kamera podłączona do RPi jest poprawnie zainstalowana i działa. W tym celu wpisujemy w linii komend:

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jeśli kamera nie działa poprawnie musimy upewnić się, że jest ona włączona w systemie (opcja numer pięć w raspi-config):

W razie problemów pomoc znaleźć można m.in. tutaj .

Następnie musimy sklonować repozytorium, najlepiej wykorzystując do tego gita, na nasz komputer. W konsoli wpisujemy:

Po pobraniu plików musimy skryptowi nadać prawa do wykonywania i go uruchomić:

Instalacja oprogramowania zajmuje około 10 do 15 minut. Podczas tego procesu będziemy musieli podać szereg danych, m.in. konfigurację naszego Dropboxa itp.

Uruchomienie kamery

Po ukończeniu instalacji wystarczy wejść na stronę web, aby obejrzeć wideo na żywo:

Code:
    http://[IP-NASZEJ-RPI]:[8099]

8099 to domyślny port pod jakim skonfigurowana jest kamera. Jeśli chcemy oglądać wideo poza naszą siecią lokalną to pamiętajmy o skonfigurowaniu forwardowania portów w naszym routerze.

Jeśli chcemy aby aplikacja kamery uruchamiała się każdorazowo przy starcie systemu musimy edytowac plik rc.local:

Dopisujemy w nim następującą linię:

upewniając się jednak, że linia exit 0 jest na końcu pliku. Nasz wpis dodajemy zaraz pod komentarzem. Po edycji zapisujemy plik i wychodzimy z edytora.

Finalnie, warto upewnić się, że ustawiona jest dobra strefa czasowa w naszej RPi, tak aby pliki wysyłane przez kamerę miały poprawną datę i godzinę. Wystarczy w linii komend wpisać:

I wybrać opcje: Internationalisation Options, gdzie znajdziemy ustawienia strefy czasowej.

Obecny etap rozwoju projektu

Projekt jest obecnie w początkowej fazie rozwoju. W pliku pigeon.conf zmienić można ustawienia z domyślnych, aby dostosować oprogramowanie do własnych potrzeb. Przyszłe pomysły na rozwój urządzenia obejmują:

Software:

* Stworzenie interfejsu webowego do zarządzania systemem
    * Zdalny dostęp do kamery bez forwardowania portów
    * Aplikacja na iOSa z powiadomieniami typu push

Hardware:

* Diody LED zapalające się po wykryciu ruchu
    * Serwomechanizm do obracania kamerą.

Pierwsze próby wykrywania ruchu są bardzo obiecujące. Na zdjęciu poniżej widzimy obraz z zaznaczonym wykrytym poruszającym się obiektem - wiewiórką:

Pigeon: otwarta kamera do pracy w chmurze na Raspberry Pi Zero

Źródła:
    https://www.thingiverse.com/thing:2230707
    https://github.com/geraldoramos/pigeon

Fajne!
  • Ups
  • #2 12 Cze 2017 22:28
    Tommy82
    Poziom 39  

Tylko że to robi dokładnie to samo co mój router z tomato, kamerą podpiętą pod usb (pierwsza trafiona w szufladzie zaskoczyła) i zainstalowanym motion+ troszkę indywidualizacji.
    A router mam i tak włączony.

• #3 12 Cze 2017 22:33
    DJ MHz
    Poziom 24  

Albo qnap z wieloma kamerkami usb :]

• Ups
  • #4 13 Cze 2017 00:45
    george2002

Poziom 17  

Jedno ale - tutaj chyba troszkę inna jakość niż kamerki internetowe tanie :) bo te droższe to wyjdą drożej niż RPI, myślę nad zrobieniem sobie mikroskopu na HDMI z RPi Zero :)

• #5 13 Cze 2017 05:56
    rosak
    Poziom 19  

george2002 napisał:
    tutaj chyba troszkę inna jakość niż kamerki internetowe tanie

Otóż to. Kamera do Pi za $5 jest o niebo lepsza od kamer na USB za $30 a może nawet i więcej.

george2002 napisał:
    myślę nad zrobieniem sobie mikroskopu na HDMI z RPi Zero

Super sprawa, ja już zrobiłem.

• #6 13 Cze 2017 09:47
    george2002

Poziom 17  

rosak napisał:
    Super sprawa, ja już zrobiłem.

Można jakieś info albo zdjęcia jak to koledze wyszło :) ?

• Ups
  • #9 13 Cze 2017 16:28
    rosak
    Poziom 19  

Kamera zwykła za ok $5, obiektyw kupiłem za ok $8, płytkę przypiłowałem trochę pod mocowanie obiektywu które miałem pod ręką ale można kupić 5szt za $3.

• #10 13 Cze 2017 16:43
    george2002

Poziom 17  

rosak napisał:
    Kamera zwykła za ok $5, obiektyw kupiłem za ok $8, płytkę przypiłowałem trochę pod mocowanie obiektywu które miałem pod ręką ale można kupić 5szt za $3.

Super ! Zabieram się za swoją, może monitorem HDMI jakiś dorzucę 😀👍 z Ali na przykład 7" 😊

• #11 13 Cze 2017 22:04
    czuker
    Poziom 23  

A gdzież są takie kamery za 5$?

• #13 14 Cze 2017 22:40
    servgsm
    Poziom 23  

Witam,

Oczywiście chylę czoło za wykonanie i zdobytą wiedzę podczas wykonywania projektu, jednak nurtują mnie koszta i, moim zdaniem, jest to angażowanie czołgu do zgładzenia tulipana.
    W naszych domach jest teraz wiele sprzętów o których możliwościach czasami nie mamy pojęcia.
    Jakby nie patrzeć, to nasz modemo-routero-switcho-firewallo i tak dalej to jest swoistego rodzaju komputer przystosowany do określonych czynności, jednak po wgraniu oprogramowania przykładem DD-WRT, czy Gargoyle uzyskujemy dostęp do wielu nowych funkcji, nie koniecznie z pozoru skojarzonych z urządzeniem. Bazą oprogramowania jest zwykle Linux, więc czemu by nie wykorzystać takiego urządzenia, już istniejącego, zamiast bawić się w dodatkowe koszta?

Procesory znajdujące się w tych urządzeniach zwykle się "nudzą", można więc wykorzystać ich potencjał! Oczywiście wątpię w osiągnięcie obrazu 720p, ale 480p wydaje się bardzo prawdopodobne. Przykładowo oprogramowanie Gargoyle ma wbudowaną funkcję obsługiwania kamery USB i, muszę przyznać, chodzi to bardzo dobrze i płynnie.

Pozdrawiam,
    Bartek.

• #14 15 Cze 2017 01:04
    george2002

Poziom 17  

servgsm napisał:
    Witam,

Oczywiście chylę czoło za wykonanie i zdobytą wiedzę podczas wykonywania projektu, jednak nurtują mnie koszta i, moim zdaniem, jest to angażowanie czołgu do zgładzenia tulipana.
    W naszych domach jest teraz wiele sprzętów o których możliwościach czasami nie mamy pojęcia.
    Jakby nie patrzeć, to nasz modemo-routero-switcho-firewallo i tak dalej to jest swoistego rodzaju komputer przystosowany do określonych czynności, jednak po wgraniu oprogramowania przykładem DD-WRT, czy Gargoyle uzyskujemy dostęp do wielu nowych funkcji, nie koniecznie z pozoru skojarzonych z urządzeniem. Bazą oprogramowania jest zwykle Linux, więc czemu by nie wykorzystać takiego urządzenia, już istniejącego, zamiast bawić się w dodatkowe koszta?

Procesory znajdujące się w tych urządzeniach zwykle się "nudzą", można więc wykorzystać ich potencjał! Oczywiście wątpię w osiągnięcie obrazu 720p, ale 480p wydaje się bardzo prawdopodobne. Przykładowo oprogramowanie Gargoyle ma wbudowaną funkcję obsługiwania kamery USB i, muszę przyznać, chodzi to bardzo dobrze i płynnie.

Pozdrawiam,
    Bartek.

Też bawiłem się openwrt gargoyle usb karta dzwiękowa radio internetowe LCD do wyświetlania ram i zajętości procesora i kamerka na usb ale tutaj jak już wspomniałem chodzi właśnie o jakość, nie da się w tej cenie uzyskać jakości i to z wyjściem HDMI nie wspominając że można pokusić się to takiego Rpi z ekranem np na hdmi 7" i taka fajna mała patrzajka powstaje z nieporównywalną jakością kamery, bo na USB to koszt ok 200-280zł żeby takowe parametry miała, no i kompa trza prądożernego mieć załączonego :)

• #15 15 Cze 2017 18:25
    Tommy82
    Poziom 39  

@george2002
    Tak tylko w części przypadków nie potrzebny jest obraz hd, a detekcja ruchu. Szczególnie przy jakiś lokalizacjach zdalnych.

Sercem tego rozwiązania nie jest wbrew pozorom Rasbery PI a motion które może być uruchomione na czymkolwiek co ma linuxa i samo jest starsze od rpi.
    Możliwość zainstalowania kamerki do rpi sama w sobie jest fajna natomiast to jest out of the box, ten projekt to zrobienie pudełka i instalacja softu z repozytorium.
    Natomiast z drugiej strony jak potrzeba coś bardziej pro to są kamery IP i rejestratory IP i to nie
    są wielkie pieniądze.

Do głowy by mi nie przyszło żeby w dziale DIY umieścić opis instalacji kamery na routerze który polega na instalacji kilku pakietów i dodaniu kilku skryptów.
    Ale starczy zrobić to samo na RPI to urasta do rangi DIY.

• #16 15 Cze 2017 21:31
    george2002

Poziom 17  

Tommy82 napisał:
    @george2002
    Tak tylko w części przypadków nie potrzebny jest obraz hd, a detekcja ruchu. Szczególnie przy jakiś lokalizacjach zdalnych.

Sercem tego rozwiązania nie jest wbrew pozorom Rasbery PI a motion które może być uruchomione na czymkolwiek co ma linuxa i samo jest starsze od rpi.
    Możliwość zainstalowania kamerki do rpi sama w sobie jest fajna natomiast to jest out of the box, ten projekt to zrobienie pudełka i instalacja softu z repozytorium.
    Natomiast z drugiej strony jak potrzeba coś bardziej pro to są kamery IP i rejestratory IP i to nie
    są wielkie pieniądze.

Do głowy by mi nie przyszło żeby w dziale DIY umieścić opis instalacji kamery na routerze który polega na instalacji kilku pakietów i dodaniu kilku skryptów.
    Ale starczy zrobić to samo na RPI to urasta do rangi DIY.

Wszystko się zgadza z tym że ja jestem zainteresowany żeby z tego Pi zrobić sobie fajną kompaktową kamerę do montażu SMD do monitora a nie monitoring ;)

• #17 15 Cze 2017 21:49
    rosak
    Poziom 19  

george2002 napisał:
    Wszystko się zgadza z tym że ja jestem zainteresowany żeby z tego Pi zrobić sobie fajną kompaktową kamerę do montażu SMD do monitora a nie monitoring

Ale cały czas piszesz w wątku "Pigeon: otwarta kamera do pracy w chmurze na Raspberry Pi Zero" ;)

• #18 16 Cze 2017 01:47
    george2002

Poziom 17  

rosak napisał:
    george2002 napisał:
    Wszystko się zgadza z tym że ja jestem zainteresowany żeby z tego Pi zrobić sobie fajną kompaktową kamerę do montażu SMD do monitora a nie monitoring

Ale cały czas piszesz w wątku "Pigeon: otwarta kamera do pracy w chmurze na Raspberry Pi Zero" ;)

No Oki ale i tak z tego można zrobić to samo co w wątku o RPi z kamerą jako mikroskop 😀👍

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME