Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg

0x5261647A6975 21 Cze 2017 17:05 11850 43
  • Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg

Witam

Prezentuję swój kolejny skromny, ale za to bardzo praktyczny projekcik. Projekt powstał za zamówienie Żony, która stwierdziła, że co prawda minutników mamy trochę w różnych urządzeniach (zegarki, smartfony itp), ale wszystkie one nie są wygodne w użyciu w warunkach kuchennych. Obsługa miała być maksymalnie uproszczona. Kiedyś były nakręcane mechaniczne minutniki (pewnie można je kupić nadal), były one proste w obsłudze. Postanowiłem połączyć tą prostotę z odrobiną nowoczesności. I tak powstał ten minutnik. Tak jak w mechanicznym odpowiedniku czas można zwiększać i zmniejszać w czasie odliczania. Zwiększanie/zmniejszanie czasu do 5minut co 15 sekund, a między 5 a 10 co 30 sekund. A dodatkowo czas można wstrzymać. Ponadto ostatnie 5 minut jest sygnalizowane krótkimi podwójnymi piknięciami co minutę. Ostatnie 15 Pojedyncze tyknięcie co sekundę. Możliwość wyłączenia trwającego alarmu poprzez wciśnięcie enkodera lub obrót w dowolną stronę.

Schemat i projekt płytki:
    Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg

W celu maksymalnego uproszczenia obsługi minutnik nie posiada żadnych innych funkcji.

Na koniec filmik prezentujący działanie układu:

Link

Prezentowana powyżej wersja minutnika, jest modyfikacją mojego projektu, który był publikowany w Elektronice dla Wszystkich w numerze 4/2016.

W załączniku pliki z EAGLA i wsad.

Fajne!
  • #2 21 Cze 2017 21:19
    Tomekob
    Poziom 13  

Kolego, super!!! Proste, funkcjonalne, ekstra. Może jakbyś miał dostęp do drukarki 3D dałby się stworzyć idealna obudowę.
    Kiedyś chciałem zrobić coś takiego, ale jak to bywa, czas zweryfikował plany, a tobie się udało, brawo!

• #3 21 Cze 2017 22:08
    robnon01
    Poziom 10  

A jaki jest zakres ustawiania?

• #5 22 Cze 2017 09:09
    vir84
    Poziom 2  

Podałbyś jeszcze model wyświetlacza i enkodera??

• #6 22 Cze 2017 09:15
    Sabre
    Poziom 18  

@0x5261647A6975 przyklej na wyświetlacz czerwoną taśmę izolacyjną, poprawi to znacznie kontrast wyświetlacza. To nie mój patent, podpatrzyłem go w internecie :).

• #7 22 Cze 2017 09:19
    SylwekK
    Poziom 28  

Projekt fajny. Dodał bym jednak czerwoną maskownice przed wyświetlacz żeby poprawić widoczność cyfr.
    I jeszcze propozycja poprawy funkcjonalności :) ...
    Zamiast rozpoznawania reguł czasowych dla skoku co 15, 30, 60s może lepiej by było rozpoznać prędkość kręcenia enkoderem i na tej podstawie zmieniać czas. Wolne kręcenie - zlicza pojedyncze sekundy, szybsze - nawet kilka minut. Robiłem kiedyś testy właśnie z taką obsługa enkodera i bardzo fajnie się to sprawdza.

• #8 22 Cze 2017 09:32
    prosiak_wej
    Poziom 26  

A ja się wyróżnię i zamiast czerwonej taśmy izolacyjnej czy czerwonego filtra zaproponuję... ciemną folię do przyciemniania szyb w samochodzie. Te folie po kilkanaście złotych co prawda do auta się nie nadają, ale do maskowania wyświetlaczy jak znalazł. Sam w ten sposób kontrastuję wyświetlacze w modułach woltomierzy, które można kupić w cenie ~10zł. Nawet znaną maskę do snorkelingu z Decathlonu sobie przyciemniłem w ten sposób ;) Szary (grafitowy, czarny) kolor ma tę zaletę, że pasuje do każdego koloru wyświetlacza, a folii na jednej rolce jest na prawdę sporo i wystarczy spokojnie na kilka lat a może i nawet do końca życia :)

Co do obudowy - mam gdzieś 'kopertę' od starego, nakręcanego budzika. Jej średnica to jakieś 7cm. Gdyby tak wyświetlacz dać od przodu a enkoder z tyłu, do "nakręcania" minutnika, a od góry switch do uciszania minutnika, jak oryginalnie było w budziku.

• #9 22 Cze 2017 10:06
    0x5261647A6975
    Poziom 6  
  • #10 22 Cze 2017 10:31
    M. S.
    Poziom 34  

Przy zasilaniu bateryjnym zastosowałbym jednak wyświetlacz LCD. Reszta ok.

• #11 22 Cze 2017 10:58
    R-MIK
    Poziom 36  

M. S. napisał:
    Przy zasilaniu bateryjnym zastosowałbym jednak wyświetlacz LCD. Reszta ok.

Albo włączanie LED na określony czas na żądanie.

• #13 22 Cze 2017 12:01
    dedito
    Poziom 39  

Na filmie autor wyjaśnia, że urządzenie wyłącza się po czasie gdy nie dokończymy ustawiać minutnik lub gdy nastąpi koniec odmierzanego czasu.
    Ja bym jeszcze zastanowił się czy nie wprowadzić funkcjonalności ręcznego wyłączania alarmu, zamiast jak obecnie gdzie po odliczeniu czasu minutnik aktywuje krótki alarm i wyłącza się.

• #14 22 Cze 2017 12:07
    0x5261647A6975
    Poziom 6  

SylwekK napisał:
    A ileż taki wyświetlacz przy multipleksowaniu i jeszcze ograniczeniu prądu na LED tego prądu zeżre? :) Przecież to nie pracuje bez przerwy.

Mierzone przy zaświeceniu 88:00:
    1. 4.5V 100mA
    2. 3.5V 70mA
    3. 3.0V 40mA
    4. 2.5V 25mA
    5. 2.0V 7mA

W praktyce baterie wymieniłem po 9 miesiącach użytkowania.

Dodano po 1 [minuty]:

dedito napisał:
    Ja bym jeszcze zastanowił się czy nie wprowadzić funkcjonalności ręcznego wyłączania alarmu, zamiast jak obecnie gdzie po odliczeniu czasu minutnik aktywuje krótki alarm i wyłącza się.

Jest możliwość ręcznego wyłączenia alarmu, jest to pokazane na filmie. Albo ewentualnie nie rozumiem o co dokładnie Ci chodzi.

• #15 22 Cze 2017 12:14
    vp32
    Poziom 11  

Z ciekawości, jak obsługujesz enkoder obrotowy?
    Możesz zamieści fragment kodu?

• #16 22 Cze 2017 12:37
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Można dodać taką funkcjonalność oszczędności energii,

Przy czasach do 10 min, nic się nie zmienia, przy czasach dłuższych, po ustawieniu i włączeniu odliczania, gaśnie wyświetlacz po 3 sek, miga tylko dwukropek a co 1 min, pokazuje się czas na 3 sek i gaśnie lub na żądanie po krótkim naciśnięciu przycisku enkodera.

• #17 23 Cze 2017 09:40
    Karol966
    Poziom 30  

SylwekK - fakt, świeci tylko jedna z cyfr w danej chwili ale zwykle jest ona traktowana większym prądem by krótki czas jej świecenia był zauważalny dla oka. Stąd większy prąd. Wtedy i diody nie mają problemu z ich żywotnością bo świecą tylko 'chwilkę'. Problem jest gdy ktoś programuje urządzenie/ uruchamia albo zawiesi się program gdy świeci akurat jedna z cyfr - wtedy można uszkodzić wyświetlacz.

• #18 23 Cze 2017 12:19
    R-MIK
    Poziom 36  

Karol966 napisał:
    SylwekK - fakt, świeci tylko jedna z cyfr w danej chwili ale zwykle jest ona traktowana większym prądem by krótki czas jej świecenia był zauważalny dla oka

A gdy przełączanie następuje zbyt często, to powstaje problem zwiększonego prądu przez drivery. Łatwo to sprawdzić multipleksując zamiast 1kHz (przeważnie taka jest częstotliwośc dla 8 wyswietlaczy) 1MHz. Pobór prądu wzrośnie. I ile to zależy to od driverów.

Karol966 napisał:

Problem jest gdy ktoś programuje urządzenie/ uruchamia albo zawiesi się program gdy świeci akurat jedna z cyfr - wtedy można uszkodzić wyświetlacz.

Aktualnie nie stanowi to wiekszego problemu. Jeśli wyświetlacz świeci wystarczająco jasno przy 5mA a max ciągły prąd led 50mA, to przy multipleksowaniu 10 wyświetlaczy nie ma kłopotu. Jeśli trzeba sterowac większym pradem to mozna zabezpieczyc sie sprzetowo (multiwibrator) lub programowo.

• #20 26 Cze 2017 12:50
    Jawi_P
    Poziom 28  

Sabre napisał:
    przyklej na wyświetlacz czerwoną taśmę izolacyjną, poprawi to znacznie kontrast wyświetlacza.

Musze przy okazji wypróbować :) Nie jest za ciemny wtedy?
    Co do projektu- fajny bo praktyczny. Choć u mnie w domu nie używamy minutnika. Zazwyczaj potrzebny jest w piekarniku, a tam jest przecież zegar.
    Co do zasilania, jest stosunkowo duże. Chodzi mi o gabaryty. Dobrze sprawdziła by się chyba bateria od nawet komórki z możliwością podładowania z USB.

• #21 26 Cze 2017 15:04
    BC109B
    Poziom 28  

Ja zastosowałem papier podłożony pod czerwony filtr (lekko czerwona folia). Przy czym usunąłem fabryczny filtr z wyświetlacza, gdyż cyfry były zbyt mało widoczne.

• #22 26 Cze 2017 20:16
    Sabre
    Poziom 18  

Jawi_P napisał:
    Musze przy okazji wypróbować :) Nie jest za ciemny wtedy?

Na tym filmie możesz zobaczyć jak to wygląda (film nie jest mój).

• #23 26 Cze 2017 21:50
    Jawi_P
    Poziom 28  

Sabre napisał:

No jak dla mnie to jednak przyciemnia.
    Natomiast podobają mi się te wyświetlacze małe obok. Bardzo kontrastowe i wyraźne, co to jest jakieś OLED? Ile to ma pozycji, ktoś wie?

• #24 27 Cze 2017 06:59
    dominon
    Poziom 17  

Jawi_P napisał:

Natomiast podobają mi się te wyświetlacze małe obok. Bardzo kontrastowe i wyraźne, co to jest jakieś OLED? Ile to ma pozycji, ktoś wie?

Te wyświetlacze to OLED'y 128x32 pixele sterowane po I2C.
    Znajdziesz bez problemu na Aliexpress (od 2,5$ z darmową wysyłką), na Allegro są ciut większe 128x64 ale mają także oprócz I2C dostępne SPI.

• #26 27 Cze 2017 11:41
    R-MIK
    Poziom 36  

Jawi_P napisał:
    Sabre napisał:

No jak dla mnie to jednak przyciemnia.

Każdy filtr przyciemni. Nawet jakbyś dał super krystaliczne szkło to intensywność świecenia sie zmniejszy. Warstwa powietrza też "przyciemnia". Filt ma zwiększac kontrast a efektem ubocznym będzie zmniejszenie intensywności świecenia. Oświetl sobie silnym źródłem światła wyświetlacz LED bez filtra i spróbuj cos odczytać. Pewnie nie odczytasz nic. Daj filtr i porównaj wyniki.

Wracacjąc do filtra z taśmy, to kiepskie rozwiązanie. Podobnie zadziała zwykły kawałek papieru. Niestety stosunek kontrast/jasność jest beznadziejny. Bez problemu można kupić filtry do obudów serii KM w różnych kolorach. Tu efekt jest nieporównywalnie lepszy niż w przypadku taśmy, która zatrzymuje bardzo dużo światła. Rozwiązanie z folią do szyb samochodowych tez daje bardzo dobre efekty. Podobnie jak folie półprzeźroczyste (lustro weneckie) do szyb okiennych.
    Można też kupić różnokolorowe folie. Niestety marszczą się a przyklejenie (o ile nie sa samoprzylepne) da raczej marne efekty. Taką folię najlepiej umieścić pomiędzy dwoma kawałkami cienkiego pleksi (o ile wyświetlacz jest mały). W wyświetlaczach firmy Paltronics widziałem dwa rodzaje filtrów.
    - brązowa pleksi
    - przeźroczysta pleksi z drobną srebrną (drobne płótno) siatką.
    Z bliska lepiej wyglądało rozwiązanie z brązową pleksi, z daleka srebrną siatką.

• #27 27 Cze 2017 11:55
    Jawi_P
    Poziom 28  

R-MIK napisał:
    Każdy filtr przyciemni. Nawet jakbyś dał super krystaliczne szkło to intensywność świecenia sie zmniejszy. Warstwa powietrza też "przyciemnia". Filt ma zwiększac kontrast a efektem ubocznym będzie zmniejszenie intensywności świecenia. Oświetl sobie silnym źródłem światła wyświetlacz LED bez filtra i spróbuj cos odczytać. Pewnie nie odczytasz nic. Daj filtr i porównaj wyniki.

To, że przyciemni to jest oczywiste. Gotowe filtry na obudowy KM tez przyciemniają, ale stosunek poprawy kontrastu do strat w ilości światła jest w miarę optymalny, taśma jak dla mnie, no cóż porażka. Ale spodobał mi się tu podany przykład zastosowania filtru foliowego do oklejania szyb samochodowych ;)

• #28 27 Cze 2017 16:27
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Dla zainteresowanych - mam folię o stopniu przyciemnienia 60% (są nawet do 90%), kupiona w cenie 7,99zł za 300x50cm. Na załączonym zdjęciu widać, jak to mniej~więcej wygląda, a folie przykleja się bardzo łatwo. Wystarczy zdjąć warstwę ochronną (przyda się dobry i ostry skalpel, może być dobry tapeciak), a folię właściwą od strony kleju spryskać wodą, powierzchnię oklejaną również. Przyłożyć, tamponem z ręcznika papierowego lub miękkiej szmatki wyrównać, osuszyć, przyciąć i już. Jak wspomniałem wcześniej - mam tak przyciemnioną maskę do nurkowania i przy dzisiejszej próbie usunięcia folii (tym razem kaszubskie jezioro) - zaniechałem. Folia trzyma się wyjątkowo mocno, przy odrywaniu rozwarstwia się warstwa klejąca i ogólnie bez możliwości umycia powierzchni izopropanolem - będzie lipa.

Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg

• #29 27 Cze 2017 18:06
    BC109B
    Poziom 28  

W moim rozwiązaniu papier pełni rolę dyfuzora. Po demontażu fabrycznego filtra widać diody i z samą folią wyświetlacz wyglądał źle. Gdybym to robił teraz, pewnie użyłbym innych materiałów.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme