Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piaskarka chińska 50l +WAN często zapycha się, czy wymienić zawór na talerzowy

Pawel1812 23 Cze 2017 21:32 687 12
  • #1 23 Cze 2017 21:32
    Pawel1812
    Poziom 26  

Witam
    Zakupiłem piaskarkę chińską z nadzieją, że da się nią wypiaskować hobbystycznie butle gazowe z auta oraz podwozie.
    Okazuje się, że jednak nie bardzo. Kompresor WAN K daje radę, przy dyszy chińskiej 3 mm nie ma spadków ciśnienia, póki leci piach, rwie rudego aż miło do gołej blachy. Jednak piaskarka się zapycha, chwilami piasek nie leci w ogóle, co jest denerwujące, a chwilami leci zbyt dużo, przez co piach jest tracony, a efekt słaby.
    Koło piaskarki cały czas stoi druga osoba, która reguluje zaworem ścierniwa, puka w zawór, ale często tak się przytyka, że nic się nie da zrobić, tylko rozebrać. Jednak nie tak powinna wygądać praca.
    Piasek budowlany workowany, suchy, po jednym przesianiu przez drobne sito.
    Obecnie podawanie ścierniwa zaworem wygląda tak:
    Oryginalnie zawór był kulowy 3/8. Został wymieniony na 1/2 cala, jednak przyłącze pozostało stare - musiałbym wyciąć dziurę i wspawać płytkę z większym gwintem.
    Myślę o przeróbce tej chińskiej konstrukcji z zaworem ścierniwa kulowym 3/8 na calowy profesjonalny talerzowy np. taki:
    Zdaję sobie sprawę, że taki zawór kosztuje więcej niż ta piaskarka, ale chciałbym pracować, a nie się bawić, nie chciałbym też kupować za 5 tys. zł nowej, jednak trochę jestem w stanie zainwestować, aby to jako tako działało.
    Wiem, że trzeba też wymienić szybkozłącze na złącze pazurowe, jednak byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie, szczególnie czy warto i co jeszcze warto wymienić.
    Czy warto zainwestować w lepsze ścierniwo niż zwykły piach np. korund czy polgrit, a może coś innego?
    Jest to taka piaskarka:

Piaskarka ma służyć tylko do swojego samochodu oraz czasem drobnych elementów, ale obecnie tempo prac jest z powodu zapychania takie, że remontu nie skończę do końca lata.

• #2 23 Cze 2017 22:54
    1 PAWEL
    Poziom 40  

A co ze stopniem wilgotności powietrza piachu czy ścierniwa może powodować zatkanie się piaskarki to samo wielkość i jednorodność ziarna.
    Zawór zasuwa talerzowy na pewno pomoże.

• #3 23 Cze 2017 23:17
    Pawel1812
    Poziom 26  

Dziękuję za odpowiedź. Praca jest tylko w ciepłe, słoneczne i suche dni na zewnątrz, piach zbierany ze słońca, siany i ponownie zasypywany, to w piaskarce po wykręceniu tego nieszczęsnego zaworu jest lekka wilgoć. Nie wyobrażam sobie większej staranności co do postępowania z piaskiem.
    Jeśli zawór talerzowy o przelocie jednego cala może pomóc, to na pewno taki zamontuję.
    Obecnie nie da się uzyskać pół minuty w miarę równego przepływu piasku

• #4 23 Cze 2017 23:21
    1 PAWEL
    Poziom 40  

To pozostaje jeszcze wilgotność powietrza może jakiś prosty odwadniacz.

• #5 24 Cze 2017 11:13
    Pawel1812
    Poziom 26  

Dziękuję za sugestie, popracuje dziś nad odwadnianiem, będę montować spust kondensatu ze zbiornika sprężarki, oraz zamontuję odwadniacz przy sprężarce. Myślę o wyeliminowaniu szybkozłączy, aby nie były punktami, gdzie z powietrza wykrapla się wilgoć.

• #6 24 Cze 2017 11:17
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Na początek instaluj odwadniacz, to powinno poprawić przepływ ścierniwa.
    Oczywiście bez szybkozłączek.
    Zawór na końcu.

• #7 24 Cze 2017 12:49
    Pawel1812
    Poziom 26  

Rozumiem, najpierw trzeba zwalczyć wilgoć z powietrza, czy w zaworze ścierniwa po jego rozkręceniu powinno być całkiem sucho? Obecnie zawór po rozkręceniu jest lekko obklejony piaskiem.

Jeśli najpierw otworzy się piasek, a później powietrze, to piasek wypełnia wąż piaskujący i wszystko się zapycha, wówczas trzeba wykręcić dyszę i piasek z węża usunąć. Trzeba najpierw puścić powietrze, a potem lekko piasek i w odwrotnej kolejności zamykać.

Byłbym jeszcze wdzięczny za podpowiedź czy będzie znaczna i zauważalna poprawa stabilności przepływu ścierniwa po zamontowaniu profesjonalnego zaworu talerzowego? Czy takie zawory też się zapychają? Czy naprawdę warto w taki zawór zainwestować?

Jednak dużo piaskarek, nawet tych z DIY na tym forum działa na zaworach kulowych i ludzie są nimi w stanie piaskować, dlatego się trochę waham przed zakupem zaworu talerzowego.

• #8 24 Cze 2017 13:39
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Pawel1812 napisał:
    Jeśli najpierw otworzy się piasek, a później powietrze, to piasek wypełnia wąż piaskujący i wszystko się zapycha,
    wówczas trzeba wykręcić dyszę i piasek z węża usunąć. Trzeba najpierw puścić powietrze,
    a potem lekko piasek i w odwrotnej kolejności zamykać.

Tak należy postępować zawsze trochę więcej powietrza.

Nie polecam zaworów kulowych szybko tracą szczelność chyba że do dozowania powietrza zawór talerzowy to ostateczność.

http://anticorr.com.pl/zawory-dozujace-scierniwo,lp,538.html

-------------------

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2374834.html

• #9 24 Cze 2017 16:00
    Pawel1812
    Poziom 26  

Kolega chciał napisać chyba, że zawór talerzowy dozujący ścierniwo to konieczność a nie ostateczność. A jeśli naprawdę ostateczność, to jaki zawór ścierniwa jest optymalny?

Też mnie zainteresowała oferta firm http://www.anticorr.com.pl/ oraz http://www.induscosolution.pl/produkty/akcesoria/zawory-do-piaskarek/,, http://www.bemakor.pl/piaskarki-i-akcesoria/zawory/dozujace-scierniwo.html Są to firmy w mojej okolicy i w poniedziałek się do nich zamierzam przejechać, może coś interesujego w kwestii zaworów i nie tylko doradzą, a nie tylko powiedzą, że trzeba kupić za kilka tysięcy u nich piaskarkę.
    Prawda jest taka, że większość blacharzy nie ma nawet takiej piaskarki, tylko zostawiają rude, podrapane ewentualnie szczotką drucianą.

Wyczytałem, że profesjonalne piaskarki w przerwie w pracy mają funkcje dekompresji zbiornika ze ścierniwem. Czy wiadomo, dlaczego tak jest? W chińskiej zabawce dekompresję się robi tylko przy zasypie ścierniwa przez pociągnięcie za zawór bezpieczeństwa.

Dziękuję za ostatni link, widać że autor piaskarki z tego linku zmierzył się z tymi samymi problemami, co ja.

Samochód póki co stoi z wyciętymi progami na pieńkach i czeka na sprawną piaskarkę...

• #10 24 Cze 2017 18:43
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Ja mam połączenie z rurek 1/2 cala proste odcinki, a dekompresja to u mnie jest otwierany zawór u góry. Dozowanie piachu mam na zwykłych rurkach proste odcinki i dodatkowym zaworem pod zbiornikiem do przeczyszczenia jak by się zapchało dodatkowy zawór.

Nie mam jak teraz zrobić zdjęcia.

• #11 24 Cze 2017 21:33
    Pawel1812
    Poziom 26  

Dziękuję za podpowiedź. Bardzo prosty i mądry pomysł, gdyż rozkręcanie po to, aby wyczyścić jest moim zdaniem bardzo uciążliwe i czasochłonne.
    Sam nie wiem, czy kupować zawór talerzowy, czy powiększyć otwór w piaskarce z 3/8 na 1/2 i zamontować taki pomysłowy zawór do czyszczenia.
    A jeśli można zapytać - szanowny Kolega ma w swojej piaskarce zawór talerzowy, czy zwykły - kulowy?

W poniedziałek od rana zaczynam prace nad piaskarką: montaż czwórnika, wstawienie flanszy 1/2 cala, oraz eliminację szybkozłączy i zastąpienie ich złączem pazurowym. Jak będzie pogoda, to będę próbował piaskować - wówczas napiszę o efektach.

• #12 24 Cze 2017 22:40
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Kulowy dozujący piasek i pod połączeniem też kulowy do czyszczenia.
    Dlatego proponuję zmianę zaworu na talerzowy po próbach.
    Może faktycznie jak trafi się cenowo niewygórowany to od razu zainstalować talerzowy.

• #13 05 Sie 2017 15:27
    Pawel1812
    Poziom 26  

Zakupiłem drobny polgrit, wszystko jest idealnie suche, zamontowany na wylocie sprężarki filtr 20µm, brak wilgoci w zbiorniku oraz w trójniku pod piaskarką, jest piękny słoneczny dzień, tak więc nie ma mowy, aby polgrit łapał wilgoć z powietrza. Zawór kulowy 1/2 otwarty maksymalnie. Leci minutę, może dwie, po czym przestaje, tak więc nawet zawór talerzowy nic tu nie pomoże, bo nie tu robi się zator.
    Zdjąłem wszystko poniżej zaworu i zrobiłem klepsydrę, bez ciśnienia w zbiorniku. Leci minutę i przestaje, blokuje się powyżej zaworu, prawdopodobnie tam, gdzie piasek ze zbiornika przepływa przez zwężkę 3/8". Wepchnięcie śrubokręta przywraca przepływ znów na minutę - dwie.
    Ciekaw jestem, czy inne chińskie piaskarki z przyłączem 3/8" działają poprawnie
    Czy przyczyną może być słaba wydajność sprężarki? Czy powinna być jakaś konkretna różnica ciśnień między zbiornikiem a wężem.

Po wykręceniu nypla 3/8 przepływ swobodny piasku znacznie się poprawił. Podjąłem decyzję o wycięciu starej flanszy 3/8 i montażu rurki 1" oraz wygięciu ukształtowaniu dna zbiornika w kształcie minilejka, coś na podobieństwo piaskarek profesjonalnych, aby piasek lepiej się zsypywał.

Chyba mój problem opisany jest tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5797128#5797128

Problem chyba został rozwiązany. Zakupiłem nowy wąż 13mm wraz ze złączkami kłowymi oraz zasuwa regulacji podawania ścierniwa 3/4", a poniżej zawór kulowy zamykania ścierniwa. Obecnie poza zapychaniem dyszy w pistolecie spowodowanym brakiem przesiewania ścierniwa równomierność przepływu jest na akceptowalnym poziomie umożliwiająym amatorską pracę. Zapewne większa dysza plus większy kompresor poprawiłby pracę i wymagania co do jakości ścierniwa.
    Na pewno napiszę ostatecznie jak poszło, gdy skończę piaskować progi i pomaluję podwozie.

Moja rada - w żadnym wypadku nie kupujcie chińskich piaskarek, one z króćcem oraz zaworem ścierniwa 3/8" nie działają, wydacie pieniądze, stracicie tylko czas, a może chęci do piaskowania i uwierzycie, że tylko duża sprężarka śrubowa da radę - ja byłem temu bliski, pewnie bym kupił większą, gdybym miał trzy fazy.
    Za 500 zł, które kosztuje chińszczyzna kupi się duży zbiornik LPG plus dobrą armaturę dobraną w oparciu o doświadczenia innych a nie chińczyka, który pewnie po zaprojektowaniu tego badziewia nic nim nie wypiaskował. Na YT jest kilka filmów z piaskowania tymi piaskarkami - we wszystkich przypadkach jest to porażka, robota idzie tak jak u mnie przed przeróbką. Dlaczego fabryczne, profesjonalne piaskarki mają przyłącze ścierniwa 5/4", a chińczyk 3/8"?

Dodam jeszcze, że jak na początek nie macie dobrego sprzętu BHP - nie kupujcie polgritu. Choć dobrze ściera, to zawiera ogromną ilość bardzo drobnych i ostrych igiełek, które się wbijają w ciało, nie tylko podczas piaskowania, ale i podczas późniejszego sprzątania.

Co do mocy sprężarki - WAN K nie nadaje się do piaskowania, nawet dyszą 3mm, spada ciśnienie i trzeba robić przerwy, jeśli macie już taką sprężarkę, a do podpiaskowania małe ogniska typu próg jak u mnie, to od biedy moża próbować, ale jest to zabawa hobbystyczna, a nie praca. Drugi problem jest taki, że przy dyszy 3mm trzeba drobnego sita, a i tak się czasem zapycha, grubsza dysza to mniej zapychania, ale wymaga większej sprężarki.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme