Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki napęd do nietypowej bramy skrzydłowej

rocco26l 27 Cze 2017 15:10 1173 35
  • #1 27 Cze 2017 15:10
    rocco26l
    Poziom 14  

jaki napęd do nietypowej bramy skrzydłowej

Witam.
    Chciałbym zautomatyzować bramę która jest na zdjęciu.
    Brama otwiera się na zewnątrz.
    Długość skrzydeł to 2.7 m i 1 m
    Kąt otwarcia 90 st brama posiada odbojniki na zamknięciu i otwarciu.

Z pilota mają się otwierać oba skrzydła.
    Mniejsze skrzydło ma służyć także jako furtka i ma być otwierana z elektrozatrzepu z domofonu.
    Moje pytania brzmią następująco.
    1. Jakie 2 różne siłowniki zastosować jeden musi być samohamowny drugi nie?
    2. Jaką centrale żeby obsłużyła 2 różne siłowniki i elektrozaczep ?
    3. Czy standardowy elektrozaczep spełni tu odpowiednią funkicje czyli będzie się załączał z pozycji domofonu jak i z pozycji otwierania bramy?
    4. Czy ktoś już ma doświadczenie z takim montażem i może coś więcej napisać?

• #2 27 Cze 2017 22:56
    Fest3r
    Poziom 13  

Do takiej bramy możesz zamontować np BENINCA BILL 30 do 3 metrów długości skrzydła. na krótszym skrzydle można zamontować siłownik na mniejszych wymiarach, przez co będzie się szybciej otwierało.
    Siłowniki będą takie same więc standardowa centrala z zestawu je obsłuży.
    Do wyjścia na elektrozaczep trzeba podłączyć przekaźnik dopasowany do napięcia wychodzącego z domofonu lub jeśli domofon ma wyjście NO to można podpiąć bezpośrednio do centrali pod funkcję furtki. Wtedy po naciśnięciu otwarcia elektrozaczepu w domofonie otworzy Ci się mniejsze skrzydło.
    Minus takiego zestawu jest taki że siłę ustawia się tak samo na oba skrzydła więc furtka będzie działała z podobną siłą jak brama a to trochę niebezpieczne.
    Po otwarciu bramy siłowniki zabiorą około 20 cm światła wjazdu z każdej strony.

Z beninci możesz też wbrać węższe siłowniki BOB30 ale cena jest dużo wyższa.
    Możesz też szukać zestawu na 24V ale nie doradzę Ci konkretnego modelu.

• #3 27 Cze 2017 23:11
    rocco26l
    Poziom 14  

To rozwiazanie odpada. Furtka przechodzic bedzie duzo przypadkowych osob ( klienci) i to moze byc niebezpieczne.
    czytajac forum zastanawiam sie nad zamontowaniem came flexa silownik niesamochamowny a do duzego skrzydla jakis inny silownik na 24V. Montowal ktos tu obecnych juz Flexa?
    chcialbym poznac troche opini na temat tego silownika. Np. Ile sily potrzeba na otwarcie furtki z tym silownikiem? Czy niebedzie zle wplywalo na ten silownik takie otwieranie reczne.
    Furtka otwiera sie na zewnatrz wiec przy wyjsciu z posesji mozna zamontowac przycisk dzwonkowy furtka sama sie otworzy ustawic automatyczne zamykanie i po sprawie...
    pozostaje bezpieczne wejscie na posesje

• #4 28 Cze 2017 10:25
    janek ie
    Poziom 12  

Witam ja zinstalowal bym system podziemnym do furtki jest droższy ale bezpieczny w tym przypadku ,a na drugie skrzydło ramię odpowiednie do długości bramy .Brama posiada stop (odbojnik) ,czyli brama z ramieniem zamyka się 1 a potem furtka i nie montowal bym elektrozaczepu bo moim zdaniem nie potrzebne .Foto komórki z na zewnatrz zainstalować pod kontem,a wewnątrz normalnie.Otwieranie furtki podłączyłbym pod PĘD co by tylko furtkę otwierał. A pilot by otwierał dwie bramy

• #5 29 Cze 2017 10:45
    mnichu13
    Poziom 7  

Może być coś z BFT na przykład, też to są dobre siłowniki.

• #6 29 Cze 2017 17:56
    sznyt
    Poziom 6  

Jak pytałem swego czasu na forum tutaj o napęd do bramy przesuwnej to potwierdzono mi, że BFT ma dobre napędy. Dzisiaj mam i jestem zadowolony. Ale do skrzydłowej może pasować inny. Na pewno na markę warto zwrócić uwagę.

• #7 29 Cze 2017 20:11
    rocco26l
    Poziom 14  

mnichu13 napisał:

Dobra to moze byc pomidorowka na niedzielnym rosole. Ja oczekuje konktetnych modeli silownikow oraz sposobu rozwiazania opisanego problemu

Moderowany przez Marek J.:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    3.1.17. ..... Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

• #8 30 Cze 2017 19:46
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Nie podoba mi się Twój roszczeniowy ton . Być może nie dostaniesz tu żadnego rozsądnego rozwiązania tego problemu bez pewnych kompromisów lub radykalnych zmian konstrukcyjnych . Siłowników jest wiele , które dadzą radę, tylko idea upada bramy i niezależnej furtki na 3,5 metra wjazdu.
    Może się okazać, ze najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana całej bramy na przesuwna np. jak sie w ogóle da. :D
    Masz trudną sytuację i w tak małym wjeździe będzie trudno coś wykombinować by był wilk syty i manchester city. Z tego jednostronnego zdjęcia też nie wiele widać co jest po drugiej stronie, i która strona jest wewnętrzna od podwórza.

• #9 30 Cze 2017 20:16
    tomek201
    Poziom 13  

rocco26l napisał:
    mnichu13 napisał:

Dobra to moze byc pomidorowka na niedzielnym rosole. Ja oczekuje konktetnych modeli silownikow oraz sposobu rozwiazania opisanego problemu

Po pierwsze: BFT to jedna z najlepszych form na rynku. Moje skromne zdanie.
    Po drugie: Najprościej, ale i nie najtaniej jest zamontować jak koledzy podpowiadają napęd podziemny, ale bez ingerencji w konstrukcję bramy ich nie zamontujesz. Napęd przykładowo BFT ELI potrzebuje ok 7 cm przestrzeni od osi zawiasu do słupka a kolega ma ok 2 cm.
    Jeszcze pozostaje kwestia żagla który podczas wiatrów się wytworzy. Jeśli jednak zastosujesz typowe siłowniki do skrzydłówek, nie zapomnij o elektrozamku pionowym.

• #11 30 Cze 2017 21:43
    sznyt
    Poziom 6  

Pomagamy na tyle na ile umiemy. Najpierw, tak jak pisałem, mnie udzielono pomocy. Ja osobiście nie znam się na tyle na automatyce by Ci nakreślić całkowite rozwiązanie problemu, ale mogę polecić markę. W końcu tytuł brzmi.. "jaki napęd...". Nie musisz się przecież tym kierować, a na pewno ktoś ma dobre doświadczenia z innymi napędami. Ja z takim problemem jak Twój się nie spotkałem, napisałem więc w ograniczonym stopniu to co może okazać się przydatne.

• #12 30 Cze 2017 22:07
    janek ie
    Poziom 12  

Ja dosc dawno temu montowalem system 24vol bramy przesownej i szkrzydlowej jako jeden wjazd podlaczone sa pod jedna centrale sterujaca. Brama szkrzydlowa to furtka ,ktora jest zamontowana na podziemnym systemie i otwiera sie dosc czesto ,gdyz znajduje sie w apartamentowcu i dosc duzo ludzi ja otwiera i nigdy nie mialem z nia problemu .Ale kazdy robi to co lubi, i na ile mu portfel pozwoli

• #13 30 Cze 2017 23:12
    Marek J.
    Moderator Automatyka Bram

Przede wszystkim, to należy przerobić "system", aby otwierał się do wewnątrz. Jak ogólnie wiadomo byle guziak czy niewielkie skaleczenie może być przyczyną pozwu. Dasz fotokomórki zabezpieczające, a krasnal wyskoczy i krzyknie do klienta "proszę się odsunąć - otwieram furtkę"? :D
    Sama amperometryka też może okazać się nieskuteczna. Musi być wyregulowana tak, aby pokonać ciężar i opór furtki latem i zimą... 100 klientów będzie uważało, a 101 -mu furtka wytrąci smartfona z dłoni wartego np. kilka tysi...
    Bezsens. Takie wynalazki są dozwolone (i też z pewnym "ale") na wewnętrznym terenie posesji w systemie rezydencjalnym a nie w firmie...

• #15 01 Lip 2017 10:56
    Marek J.
    Moderator Automatyka Bram

Tak Zbyszku ( ..na forum sobie nie panujemy :D), korzystałem. Ale te mechanizmy są do drzwi wejściowych lub wewnętrznych w obiekcie, a nie furtek i bram. Wejściowe są otwierane do wewnątrz lub są przesuwne.
    Wyobraź sobie sytuację gdy nawiedzony / zamyślony rowerzysta jedzie chodnikiem z "zacną" prędkością, a tu mu się furtka (lub brama) otwiera? Jak znasz zabezpieczenia na taki przypadek to napisz proszę, chętnie poznam. Człowiek uczy się całe życie... :D

• #16 01 Lip 2017 13:58
    Zbigniew 400
    Poziom 33  

Taka sama sytuacja będzie w przypadku siłownika.
    Przepis chyba zabrania takich sytuacji. Furtka powinna otwierać się do wewnątrz. Zabezpieczenia dotyczą ludzi zbliźających się do drzwi i dotyczą zatrzymania przy otwieraniu i zatrzymania i powtórnego zamknięcia przy zamykaniu.
    Napęd moźe pracować na zewnątrz.

Jego zaletą jest funkcja pusch, naciśnięcie furtki powoduje uruchomienie otwierania a powrót na samozamyykaczu.
    No ale cena .
    Raz tylko spotkałem klasycczny siłownik/gdzieś tam sobie leźy/ który działał w jedną stronę a w drugą poddawał się naciskowi.
    Nie wiem czy typowy siłownik wytrzyma tak duźą ilość otwarć.

• #17 02 Lip 2017 19:55
    rocco26l
    Poziom 14  

Marek J. napisał:
    Przede wszystkim, to należy przerobić "system", aby otwierał się do wewnątrz. Jak ogólnie wiadomo byle guziak czy niewielkie skaleczenie może być przyczyną pozwu. Dasz fotokomórki zabezpieczające, a krasnal wyskoczy i krzyknie do klienta "proszę się odsunąć - otwieram furtkę"? :D
    Sama amperometryka też może okazać się nieskuteczna. Musi być wyregulowana tak, aby pokonać ciężar i opór furtki latem i zimą... 100 klientów będzie uważało, a 101 -mu furtka wytrąci smartfona z dłoni wartego np. kilka tysi...
    Bezsens. Takie wynalazki są dozwolone (i też z pewnym "ale") na wewnętrznym terenie posesji w systemie rezydencjalnym a nie w firmie...

Marku nie da się przerobić aby skrzydła bramy otwierały się do środka teren jest bardzo pochyły. Pozatym bramofon chce zamontować daleko do furtki na boczny murze żeby klient widział otwierającą się furtkę.

Co sądzisz o zamontowaniu came stylo do furtki? siłownik jest dodatkowo z enkoderem, co do drugiego skrzydła to będzie łatwiejszy wybór.

• #18 02 Lip 2017 21:07
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Came Stylo (w odróżnieniu od Flexa) zdaje się jest samohamowny - ma blokadę elektromagnetyczną... - jeśli próbować go użyć przy ręcznym otwieraniu furtki - trzeba by było ją zdemontować albo zakupić Flexa.
    Inne rozwiązania to jak napisał Zbigniew

Cytat:
    napęd podobny do Besam do drzwi uchylnych z elektrozaczepem
    - takie napędy funkcjonalnie idealne (oprócz automatu możliwość otwierania ręcznego z samozamykaczem) ale niestety to belki mocowane do nadproża drzwi i przy furtce ciężko zastosować - może zamocować do płotu prostopadłego do bramy i przerobić ramię ale cena takiego np. Assa Abloy to nie 5 zł - też spora (chyba że z drugiej ręki).
    Kiedyś też próbowałem coś takiego wymodzić na bazie Nice Walky z przerobionym ramieniem na coś w rodzaju zamykacza sprężynowego - różnie to działało - w końcu dałem spokój i stanęło na zwyczajnym zamykaczu sprężynowym w połączeniu z elektroryglem.

• #19 02 Lip 2017 21:36
    rocco26l
    Poziom 14  

[quote="kotbury"]Came Stylo (w odróżnieniu od Flexa) zdaje się jest samohamowny - ma blokadę elektromagnetyczną... - jeśli próbować go użyć przy ręcznym otwieraniu furtki - trzeba by było ją zdemontować albo zakupić Flexa.

Cytat:

Kotbury a myślisz ze duży problem byłby przerobić stylo na nie samohamowny?
    Nie wiem czy dobrze myślę ale konstruktorzy stylo zrobili go pewnie na podobieństwo flexa.
    I jak z elektrozaczepem który funkcjonował by jednocześnie z videodomofonem i otwieraniem bramy da się to razem pogodzić ?

• #20 02 Lip 2017 21:41
    kotbury

Nie miałem w rękach ale pewnie tak - ale najpierw przydałoby się takiego Flexa mieć w ręku i sprawdzić czy ręczne zamykanie furtki nie działałoby za ciężko i czy cała kombinacja miałaby sens.

Cytat:
    I jak z elektrozaczepem który funkcjonował by jednocześnie z videodomofonem i otwieraniem bramy da się to razem pogodzić ?

Dać się da ale to już kwestia zastosowanego sterownika i ogólnie rzecz do ogarnięcia - ale dla automatyka amatora - już nie zwykłego zjadacza chleba.

• #21 02 Lip 2017 21:45
    rocco26l
    Poziom 14  

kotbury napisał:
    Nie miałem w rękach ale pewnie tak - ale najpierw przydałoby się takiego Flexa mieć w ręku i sprawdzić czy ręczne zamykanie furtki nie działałoby za ciężko i czy cała kombinacja miałaby sens.

Dzięki za sugestię też to wezmę pod uwagę.

A co do elektorzaczepu to co masz na myśli dokładnie ?
    Centrale prawdopodobnie zainstaluje zl92 a videodomofon pewnie dobiorę jakiś z came...

• #23 02 Lip 2017 21:52
    kotbury

Ale wtedy trzeba wyciąć dziurę w plocie po prawej bo nie będzie gdzie wepchnąć siłownika.

Elektrozaczep zamontowany w skrzydle bramy - przy zamkniętym skrzydle odblokowanie zaczepu pozwala otworzyć furtkę. Przy otwieraniu głównego skrzydła zaczep po prostu odjeżdża od furtki i nie przeszkadza w jego działaniu - co prawda jednocześnie będzie odblokowana z zaczepu (który odjedzie razem z dużym skrzydłem) furtka ale to chyba przy otwartej całej bramie nie problem.
    No i musi być porządny odbój w nawierzchni wjazdu pozwalający opierać się zarówno skrzydłu bramki jak i głównej bramy - twój istniejący wygląda jakby miał się zaraz rozpaść.

• #24 02 Lip 2017 21:55
    rocco26l
    Poziom 14  

Zbigniew 400 napisał:
    Przecież można przeobić oś bramy aby się podnosiła przy otwieraniu. Wtedy by była otwierana do wewnątrz.

To też jakieś rozwiązanie. Jeżeli klient się zgodzi na ingerencje. Narazie chciałbym przeanalizować jak to by wszystko chodziło na flexie nie samohamownym lub stylo na enkoderze.

• #26 02 Lip 2017 22:03
    rocco26l
    Poziom 14  

kotbury napisał:
    Ale wtedy trzeba wyciąć dziurę w plocie po prawej bo nie będzie gdzie wepchnąć siłownika.

Elektrozaczep zamontowany w skrzydle bramy - przy zamkniętym skrzydle odblokowanie zaczepu pozwala otworzyć furtkę. Przy otwieraniu głównego skrzydła zaczep po prostu odjeżdża od furtki i nie przeszkadza w jego działaniu - co prawda jednocześnie będzie odblokowana z zaczepu (który odjedzie razem z dużym skrzydłem) furtka ale to chyba przy otwartej całej bramie nie problem.
    No i musi być porządny odbój w nawierzchni wjazdu pozwalający opierać się zarówno skrzydłu bramki jak i głównej bramy - twój istniejący wygląda jakby miał się zaraz rozpaść.

odbój będzie inny.
    ogólnie jak by mi się udało wszystko pogodzić to chce to zrobić tak:
    do furtki stylo do skrzydła axo centrala zl92
    otwieranie z pilota 2 skrzydeł
    z videodomofonu otwieranie 2 skrzydeł i otwieranie bramki( jednego skrzydła) a jak by się dało z niego zrobić niesamohamowny to tylko elektrozatrzepu.
    przy wyjsciu w odpowiedniej odległości przycisk dzwonkowy aby otworzyć bramkę

Dodano po 2 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:
    A co z bezpieczeństwem dla użytkowników chodnika ?

nie ma żadnego chodnika. Podjazd jest też długi, z drogi można spokojnie skręcić samochodem na podjazd i brama otworzy się bez problemów

• #27 02 Lip 2017 22:14
    kotbury

Tylko zauważ że Stylo i AXO to różne siłowniki a w tej centrali można ustawić typ zastosowanego siłownika - ale globalnie dla obu na raz - czyli pozostaje użyć obu w tej samej konfiguracji - czyi np. oba z enkoderami i wewnętrznymi elektrozamkami - i liczyć że będą poprawnie współpracować.
    Czyli próby (i zakupy z możliwością zwrotu).

• #28 02 Lip 2017 22:20
    rocco26l
    Poziom 14  

kotbury napisał:
    Tylko zauważ że Stylo i AXO to różne siłowniki a w tej centrali można ustawić typ zastosowanego siłownika - ale globalnie dla obu na raz - czyli pozostaje użyć obu w tej samej konfiguracji - czyi np. oba z enkoderami i wewnętrznymi elektrozamkami - i liczyć że będą poprawnie współpracować.
    Czyli próby (i zakupy z możliwością zwrotu).

Myślisz Kotbury że jestem w stanie to dopasować 2 różne siłowniki centrale i jeszcze videodomofon ?
    Nie znam wszystkich central came i ich funkcjonalności wiec z tą centralą to tak wiziąłem pierwszą z brzegu która pasuje do tych siłowników

• #29 03 Lip 2017 12:12
    kotbury

Żadna zaawansowana centrala dedykowana do konkretnych siłowników nie ma (przynajmniej ja nie znam - ale są rzeczy o których się nawet fizjologom nie śniło... ;) ) fabrycznej możliwości pracy z dwoma różnymi siłownikami (no chyba że jest to prosty model bez możliwości dedykowanych enkoderów i restrykcji mocy siłowników - najczęściej na 230V, lub wypasiona akcesoryjna - np. RSB-2S gdzie każdy siłownik nie dość że może być innego typu to jeszcze może chodzić w różnych konfiguracjach krańcówek - ale ona enkoderów nie używa).
    Ta centrala (ZL92) jest jedną z najbardziej wypasionych (enkodery. zwolnienia itp) - pozostają próby i próby - i jak nie pójdzie to oddać i użyć jakiejś bazującej na krańcówkach albo amperometryce.
    Kwestia dopasowania domofonu jest mniejsza - jeśli przyjdzie ci sterować ryglem jednocześnie z domofonu i z centrali - stosujesz przekaźniki pośredniczące i po krzyku.

• #30 03 Lip 2017 12:44
    rocco26l
    Poziom 14  

kotbury napisał:
    Żadna zaawansowana centrala dedykowana do konkretnych siłowników nie ma (przynajmniej ja nie znam - ale są rzeczy o których się nawet fizjologom nie śniło... ;) ) fabrycznej możliwości pracy z dwoma różnymi siłownikami (no chyba że jest to prosty model bez możliwości dedykowanych enkoderów i restrykcji mocy siłowników - najczęściej na 230V, lub wypasiona akcesoryjna - np. RSB-2S gdzie każdy siłownik nie dość że może być innego typu to jeszcze może chodzić w różnych konfiguracjach krańcówek - ale ona enkoderów nie używa).
    Ta centrala (ZL92) jest jedną z najbardziej wypasionych (enkodery. zwolnienia itp) - pozostają próby i próby - i jak nie pójdzie to oddać i użyć jakiejś bazującej na krańcówkach albo amperometryce.

Uważasz kotbury że stylo axo i centrala zl92 nie będzie razem działać ?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme