Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotokomórka Nice BF - dioda Zenera w układzie zasilania

mariuszss 01 Lip 2017 00:42 567 7
  • #1 01 Lip 2017 00:42
    mariuszss
    Poziom 16  

Mam prośbę w kwestii nadajnika Nice BF.
    W układzie zasilania jest dioda Zenera. Myślę, że jest uszkodzona. Napięcie na jej katodzie to 1.7V, natomiast kondensator filtrujący jest na 50V.
    Nie da się odczytać z obudowy danych, stąd pytanie - na jakie napięcie powinna być ta dioda?
    Dioda zaznaczona na zdjęciu.

Fotokomórka Nice BF - dioda Zenera w układzie zasilania

• #2 01 Lip 2017 06:42
    januszx3
    Poziom 29  

Na przedstawionym zdjęciu transmitera Nice BF, widoczne są czytelne oznaczenia, ale oprócz diody sprawdź tranzystor, w/g załączonej ilustr.:
    Fotokomórka Nice BF - dioda Zenera w układzie zasilania , … a jeśli dodasz zdjęcie drugiej strony płytki,… możesz otrzymać schemat.

• #3 01 Lip 2017 06:59
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wylutuj diodę Zenera i obejrzyj pod szkłem powiększającym. Wartość napięcie bez trudu odczytasz.

• #4 01 Lip 2017 10:24
    mariuszss
    Poziom 16  

Dioda była wylutowana i obejrzana, nadruk jest przytarty. Wartość napięcia wygląda na dwucyfrową, ale jednoznacznie nie udało mi się odczytać - stąd pytanie.
    Tranzystory mierzone miernikiem zachowują się poprawnie - jak będzie znana wartość napięcia zasilania i nie będzie działać - będę wymieniał (to BC547B i BC557B oraz ZTX653).

• #5 01 Lip 2017 17:23
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

mariuszss napisał:
    jak będzie znana wartość napięcia zasilania

Najprawdopodobniej napięcie zasilania to 12÷24V AC/DC.

• #6 01 Lip 2017 17:53
    mariuszss
    Poziom 16  

Napięcie, jakim można zasilić ten układ to faktycznie 12 - 24V DC / AC.
    Ja natomiast chciałbym się dowiedzieć, na jakie napięcie w oryginale jest dioda Zenera.
    Zastosowałem do testów 9.1V i działa, ale chciałbym się upewnić, czy to właściwa wartość.

• #7 01 Lip 2017 18:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Najlepiej by było jakby ktoś, kto ma taką fotokomórką, zajrzał do niej i odczytał symbol tej diody. Póki co w necie nie można znaleźć schematu ideowego tej fotokomórki (szukałem).

• #8 01 Lip 2017 19:27
    mariuszss
    Poziom 16  

Najprościej byłoby przy zasilonym nadajniku zmierzyć napięcie między anodą i katodą diody Zenera.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME