Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy segmentowej przemysłowej- dobór silnika elektrycznego

szymek721 01 Lip 2017 17:09 417 5
  • #1 01 Lip 2017 17:09
    szymek721
    Poziom 8  

Witam.
    Jestem w trakcie budowy bramy segmentowej do napędu której chciałem użyć silnika trójfazowego z hamulcem i z przekładnią ślimakową.
    Brama będzie montowana w budynku gospodarczym.

http://www.przekladnie.info/motoreduktory-nmrv-075.html
    Chodzi o zastosowanie podobnego motoreduktora o parametrach podanych niżej wyposażonego w silnik z hamulcem.

Napęd ma mieć ok 24obr/min bo tak mają oryginalne napędy do bram, czyli stosując silnik który ma 1400 obr/min potrzebuję przekładni o przełożeniu ok 1:60. Napęd będzie połączony z wałem na którym będą bębny do nawijania linek.
    Waga całej bramy to 180 kg i tyle napęd ma podnieść, ponieważ brama nie będzie wyważana przy pomocy sprężyn.
    Mam problem z doborem mocy silnika do tego zestawu i bardzo proszę o pomoc jak mam to obliczyć.

Pozdrawiam!

• #2 01 Lip 2017 22:51
    Marek J.
    Moderator Automatyka Bram

W dalszym ciągu za mało danych... Podpowiem, że o doborze mocy decyduje nie tylko waga.

szymek721 napisał:
    Napęd będzie połączony z wałem na którym będą bębny do nawijania linek

...to jest bardzo ważne do wyliczeń. Jakiej średnicy będą bębny? Czy brama będzie miała prowadzenie STD (czyli czy będzie się "łamała" zaraz ponad światłem i przechodziła w poziom, czy może będzie przewyższenie i będzie np jeszcze metr-dwa szła pionowo, a później przechodziła w poziom? A może będzie pracowała całkowicie w pionie? Od tych danych zależy dobór bębnów (proste , stożkowe ) oraz dobór siły w Nm motoreduktora. Ponadto musisz zdawać sobie sprawę, że sam hamulec w silniku nie załatwi sprawy bezpieczeństwa. Uszkodzenie przekładni spowoduje, że brama zadziała jak gilotyna i może szybko zakończyć czyjś żywot. Potrzebny będzie zatem dość drogi dopasowany do wagi bramy i siły hamulec inercyjny montowany po drugiej stronie wałka. Ponadto potrzebne będzie zabezpieczenie przeciw pęknięciu linek...
    Wracając do meritum: wydaje mi się, że powinieneś skoncentrować się na bramie i zaopatrzyć ją w sprężyny skrętne. Nie jest to jakiś straszny wydatek biorąc pod uwagę że zaoszczędzisz na motoreduktorze i hamulcu inercyjnym...Będziesz potrzebował oprócz odpowiednio dobranych bębnów czopy sprężyn i sprężyny lewą i prawą(oczywiście odpowiednio wyliczone do danych bramy), oraz podpory/mocowania sprężyn. Rozumiem, że odpowiedni wałek , mocowania wałka, linki już posiadasz...

• #4 02 Lip 2017 12:15
    szymek721
    Poziom 8  

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Bębny są proste o średnicy 12cm, brama STD.
    Kwestii bezpieczeństwa nie opisywałem ponieważ to nic nie wnosi do sprawy doboru silnika, ale skoro temat został już poruszony to powiem jak to będzie zrealizowane, brama będzie zamontowana w budynku gospodarczym otwierana zawsze na max bo tylko wtedy do budynku wjedzie ciągnik, na końcu bramy będą zamontowane zapadki sterowane cewkami które blokują opuszenie bramy (tylko w maksymalnym podniesieniu) w razie uszkodzenia mechanizmu gdy brama jest podniesiona, uszkodzenia w trakcie podnoszenia nie planuję w żaden sposób zabezpieczać, ponieważ nie będę stał pod bramą w trakcie jej podnoszenia.
    Zibgniew 400 ma rację ponieważ linka może tak samo się zerwać u mnie jak w zestawie ze sprężynami i także wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

• Pomocny post
    #5 02 Lip 2017 12:48
    Marek J.
    Moderator Automatyka Bram

szymek721 napisał:
    Zibgniew 400 ma rację ponieważ linka może tak samo się zerwać u mnie jak w zestawie ze sprężynami i także wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Oczywiście że ma rację. Takie zabezpieczenia to konieczność i przyjąłem je jako aksjomat. Chodziło mi o hamulec inercyjny (który przy tych parametrach bramy bez sprężyn będzie kosztował ok. 1000 zł), a nie system "brzytew" (do linek) i "zapadek" (do sprężyn)...
    Napęd bramy segmentowej przemysłowej- dobór silnika elektrycznego
    Wiem, że kwestia bezpieczeństwa to trochę nie na temat, ale należy ją poruszyć dla "potomnych", aby w razie nieszczęścia ktoś nie napisał, że na Elektrodzie.pl nikt nie ostrzegł :D Poza tym dochodzi jeszcze sprawa kosztów, które przy Twojej wersji będą wyższe a rozwiązanie bardziej zawodne i niebezpieczne...
    Gdybyś jednak zmienił zdanie to poniżej jest link do całego osprzętu bram segmentowych.
    http://www.flexiforce.com/catalogus/index.php?iTaalID=8

Wracając do wyliczeń (jeśli gdzieś się mylę, to proszę śmiało mnie poprawiać):
    przyjmując (zaokrąglając) że g=10 to N=180x10=1800. Dodając zapas (30%) N=2400. Przy bębnach 60mm(promień) potrzebny będzie motoreduktor o sile 2400 / 16 = 150Nm.
    Czyli z Twojego linku byłby to ten :
    http://websystem.pl/pl/p/Motoreduktor-NMRV075-055-kW-obroty-n23-przelozenie-i60/2009
    z takim hamulcem:
    http://websystem.pl/hamulec-silnika-P80-opcja-dobudowania

Są też gotowe rozwiązania do tego typu bram ( już z wbudowanymi zabezpieczeniami...)

• #6 04 Lip 2017 20:28
    szymek721
    Poziom 8  

Dziękuję za pomoc, o taką odpowiedź mi chodziło :)
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME