Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór tarczy widiowej do cięcia stali

krzychu.m 01 Lip 2017 19:32 804 24
  • #1 01 Lip 2017 19:32
    krzychu.m
    Poziom 19  

Witam
    Wiem że elektroda nie jest idealnym forum do tego pytania ale ktoś może ma jakieś doświadczenie. Planuje zakup tarczy widiowej (zębatej) do stali średnicy 300 lub 305 mm i teraz mam pytanie lepiej wybrać tarczę 60 czy 80 zębatą. Więcej zębów to lepiej czy gorzej w tym przypadku?

• #2 01 Lip 2017 22:07
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Zależy co będziesz ciął. Do cienkich materiałów i profili - jak największa ilość zębów.
    Do dużych elementów takich jak wałek fi 50 lub płaskownik 100x30 możesz mieć małą liczbę wkładek i teoretycznie skrawasz z większym wiórem
    Osobiście używam MetalDevil NXT (90 zębów), nie jest tania ale szybkość cięcia rewelacyjna i do wszystkiego się nadaje. Jedyny problem to kontrola aby nie dojeżdżać gwałtownie do materiału bo zniszczysz (wyszczerbisz) węgliki co już raz mi się udało.

• #3 02 Lip 2017 10:06
    krzychu.m
    Poziom 19  

Dzięki za info, również też się doczytałem że tarcze z większą ilością zębów są do cienkich materiałów, tylko nie wiem ile te "cienkich" wynosi w mm :). Korzystając z sytuacji że jest pod ręką użytkownik to mam jeszcze kilka pytań
    1 co do tych właśnie wykruszeń to jakbyś miał dajmy na to płaskownik 100x3 to zaczął byś go ciąć od góry żeby zmniejszyć ryzyko wykruszenia czy od krawędzi?
    2 jakiej piły używasz bo ja planuje ciąć na ukośnicy z posuwem do drewna i nie jestem pewien tego rozwiązania
    3 jaka jest wielkość oraz maksymalna prędkość obrotowa tarczy którą wymieniłeś

• #4 02 Lip 2017 11:13
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

1. zależnie od konstrukcji piły - lepiej zaczynać cięcie od powierzchni płaskiej (dużej) ale niekiedy nie ma innego podejścia i tniesz od cienkiej strony - wtedy bardzo wolno zbliżam piłę aż usłyszę początek cięcia a dalej już sam wyczujesz opór. Ważne jest dobre mocowanie materiału aby nie miał tendencji do podrywania się czy drżenia.
    2. Piła samoróbka coś w rodzaju: http://krismet.pl/pr/874,przecinarka-do-metalu-3000w400v-ukosnica-pila tylko znacznie solidniej wykonana
    3. Tarcza Metal Devil NXT (CSM1490NTSC) 356mm - obroty dobrałem na poziomie 1500 i/min
    Jak chcesz mniejszą średnicę (jak pisałeś 305mm) to do 1800 i/min
    Moc silnika jest dosyć ważna: u mnie 2,2 kW i nie jest zbyt dużo.
    Dodatkowo możesz zadbać o okulary i osłony - strasznie sypie - jak obrabiasz zwykłą stal przyklej kilka magnesów jako łapacze wiórów.

• #5 02 Lip 2017 12:02
    krzychu.m
    Poziom 19  

Z obrotami to właśnie jest problem bo są na poziomie 4800 na minute.

• #6 02 Lip 2017 20:16
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

A jak masz model (napęd): tarcza bezpośrednio na silniku czy przekładnia?
    Jeżeli przekładnia to raczej bez problemu zmienisz koła.
    Bezpośrednio i takie obroty to oznacza silnik komutatorowy - raczej nie myśl o regulatorze - znacznie spadnie moment obrotowy.

• #8 02 Lip 2017 21:09
    płetwa
    Poziom 28  

Ta piła nie nadaje się do cięcia stali, ona i drewna za dużo nie potnie.

• #9 02 Lip 2017 21:12
    krzychu.m
    Poziom 19  

Zobaczymy co z tego wyjdzie. Skąd takie negatywne opinie - używałeś?

• #10 02 Lip 2017 21:18
    płetwa
    Poziom 28  

Nie te prędkości, marna przekładnia jak do stali.

• #11 02 Lip 2017 21:21
    krzychu.m
    Poziom 19  

Są tarcze na takie prędkości. Co rozumiesz przez marna przekładania.

• #12 02 Lip 2017 21:43
    płetwa
    Poziom 28  

Nie przystosowana do takich obciążeń. To przecinarka do drewna poza tym totalny chinol.

• #13 02 Lip 2017 21:45
    krzychu.m
    Poziom 19  

Ale tam jest pasek nie przekładnia zębata.

• #14 02 Lip 2017 21:53
    płetwa
    Poziom 28  

Faktycznie, ale niema ani słowa o cięciu metalu.

• #15 02 Lip 2017 22:00
    krzychu.m
    Poziom 19  

To że nie jest ona do metalu i ti ze nie jest jakaś super hiper to ja wiem, ale ty mówisz że chinol że słaba przekładnia a tak naprawdę jak się okazało to chyba nie wiele o nie wiesz

płetwa napisał:
    Faktycznie
    Skąd masz dane na jej temat?

• #16 02 Lip 2017 22:09
    płetwa
    Poziom 28  

Rocznie przez moje łapy przechodzi tego gówna tyle że w życiu nie zobaczysz, to czy ma przekładnie , czy nie, niema tu kompletnie znaczenia, sam stojak do pilarki np. Metabo kosztuje tyle co ta pilarka, a dobra piła do drewna prawie jedną trzecią. W opisie stoi jak byk do listewek itp. Ty chcesz ciąć tym metal.... Twoja kasa, próbuj.

• #17 02 Lip 2017 22:16
    krzychu.m
    Poziom 19  

płetwa napisał:
    dobra piła do drewna prawie jedną trzecią. W opisie stoi jak byk do listewek itp
    Ale grubych listewek :). 1/3, 3000 złotych to raczej piła już bardziej pod profeskę a nie do użytku domowego.

• #18 03 Lip 2017 00:51
    necavi
    Poziom 16  

Czymś podobnym do tego Link ciąłem profile aluminiowe i średnio się to sprawdzało w tej roli, po ok. 200 cięciach całość "goniła".

• #19 03 Lip 2017 08:59
    krzychu.m
    Poziom 19  

Mam coś podobnego tylko z firmy BASS Polska, nawiasem mówiąc nie polecam. Ale to sprzęty są typowo do stali więc powinny wytrzymywać.

• #20 05 Lip 2017 10:37
    krzychu.m
    Poziom 19  

pawelradomsko mam jeszcze jedno pytanie do ciebie, jak często ostrzysz pilę?

• #21 05 Lip 2017 21:16
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

No i tu mam problem - jeszcze nie ostrzyłem.
    Wykonałem ok. 100-120 cięć płaskowników 10x100 z St5 i czuć że jest lekko przytępiona ale wcześnie byłoby ostrzyć tym bardziej, że te wstawki są bardzo chude (może jedno - dwa szlifowania).

• #22 05 Lip 2017 21:48
    krzychu.m
    Poziom 19  

Sorki prezes ale nie rozumie tego twojego postu

pawelradomsko napisał:
    ale wcześnie byłoby ostrzyć tym bardziej, że te wstawki są bardzo chude (może jedno - dwa szlifowania).

• #23 06 Lip 2017 15:01
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

No i tak to jest jak człowiek pisze przysypiając - przepraszam.
    No to dokładnie i od początku.
    Pierwsza tarcza nie przetrwała prób bo zbyt szybko wjechałem w materiał i wykruszyła się większość zębów, z następną postępuję jak z przysłowiowym jajkiem i po jakiś dwóch miesiącach niezbyt częstego cięcia jest jeszcze na tyle ostra, że nie wymaga ostrzenia.
    Elementy tnące (spieki) mają grubość około 3,5 mm (spojrzyj na zdjęcia tej tarczy) i przy tym wymiarze wystarczy ich prawdopodobnie na jedno a najwyżej dwa ostrzenia - liczę się ze szlifowaniem wyłącznie powierzchni natarcia - zobaczę po pierwszym razie jak grubą warstwę trzeba będzie zdjąć.

• #24 09 Lip 2017 09:31
    krzychu.m
    Poziom 19  

No i to to ja rozumiem. Gdyby nie brać pod uwagę tego ze przy cięciu tą tarczą raczej stodoły nie podpalisz (mała ilość iskier) to zakup tych tarcz jest raczej słabo opłacalny.

• #25 09 Lip 2017 15:37
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

No właśnie tego jeszcze nie wiem - do tej pory tarcza jest jakby lekko przytępiona ale zobaczymy na ile wystarczy - może będzie bardzo trwała i opłacalna a może trzeba będzie poszukać innych.
    Jak do tej pory przekonuje mnie jedno - tnie rewelacyjnie sprawnie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme