Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rolety - własne sterowanie

klecina 08 Lip 2017 23:30 390 3
  • #1 08 Lip 2017 23:30
    klecina
    Poziom 10  

Cześć,
    będę instalował 17 rolet i 2 bramy garażowe (prawdopodobnie napędy Somfy/Simu). Zastanawiam się nad tym czy kupić napędy z systemem sterowania radiowego wraz z zaletami i wadami takiego rozwiązania, czy nie pójść w stronę sterowania wykonanego na PLC. We własnym zakresie zrobiłbym ekran HMI i docelowo system SCADA z wizualizacją. Sterownik z HMI już mam. Muszę dokupić jeszcze moduły z wystarczającą ilością I/O. Zastanawiam się nad jakimś darmowym (jeszcze nie testowałem), jak Promotic oprogramowaniem https://www.promotic.eu.. bądź dokupić coś na moją kieszeń z małą ilością zmiennych. Jakiś czas temu Astor oferował SCADĘ do 64 zmienncyh bodajże. Dostęp i sterowanie przez internet i z poziomu telefonu. SCADĘ kiedyś robiłem na Cimplcity, więc tego się nie boję.

Widzę to tak: sterownik PLC z I/O znajduje się np. gdzieś w garażu. Do niego idą przewody z włączników Góra i Dół plus sygnały z czujnika pozycji rolety (o tym niżej) oraz sygnały otwarcie drzwi. Z PLC wychodzą zaś sygnały na przekaźnik/stycznik a z nich do silnika na rolecie. Sterowanie roletą jest możliwe z poziomu HMI oraz przyciskami na ścianie. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia możliwość napisania własnego softu do PLC. Dodatkowo chciałbym podłączyć jeszcze czujniki ruchu, otwarcia rolety, wysyłanie mejli na pocztę w zdefiniowanych sytuacjach (nieautoryzowany dostęp do pomieszczeń) - to już mam sprawdzone i działa a w przyszłości zakup modemu i wysyłanie SMSów, info o temperaturze, różne scenariusze. Mogę do tego podpiąć jeszcze zapisy do bazy danych.

Czy macie w tej materii jakieś doświadczenia? Warto iść w tym kierunku?
    Nie umiem w tej chwili rozwiązać problemu pozycji rolety - muszę monitorować jej pozycję. Przy zastosowaniu zwykłego silnika muszę koniecznie zliczać obroty bądź impulsy z rolety, aby móc określić jej pozycję i właściwie oprogramować. Znacie może rozwiązanie tego problemu? Zapraszam do dyskusji.

• #2 09 Lip 2017 17:38
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Cytat:
    sterownik PLC z I/O znajduje się np. gdzieś w garażu. Do niego idą przewody z włączników Góra i Dół plus sygnały z czujnika pozycji rolety (o tym niżej) oraz sygnały otwarcie drzwi.

Nie możesz bezpośrednio sterować roletami przez I/O podpiąwszy się do przycisków - napędy są na 230V i niezbędne jednak będzie zastosowanie centralek (lub chociaż sterowania przekaźnikami - jednak w tym wypadku trzeba dorzucić własne krańcówki, enkoder etc.). Sterowanie bramami jest jeszcze bardziej skomplikowane - wykrywanie przeszkód przez monitorowanie prędkości silnika, czasówki, fotki - tu nie uciekniesz od fabrycznych centralek, zresztą napędy domowe mają je i tak zintegrowane.
    Może sterownikowi PLC pozostawić ogólny nadzór - bramkę internetowo-SMSową, funkcjonalność alarmu, otwieranie/zamykanie wszystkiego a na każde stanowisko użyc rozwiązania dedykowanego.
    No i można by było zastanowić się nad radiowym sterowaniem wszystkiego - kablowo to będzie wiązka jak w okręcie podwodnym - do każdej rolety COM, góra, dół, krańcówka góra, krańcówka dół, enkoder (w przypadku gdy jednak zdecydujesz się na sterowanie centralne wszystkimi funkcjami) - 6 kabli do każdej rolety (czyli de facto skrętka ethernet) razy 17 = 92 kable.

Cytat:
    nie umiem w tej chwili rozwiązać problemu pozycji rolety - muszę monitorować jej pozycję

Dla czego musisz? - dla testu na włamanie wystarczą odczyty z krańcówek, do częściowego przymykania wystarczy czasówka plus odczyty z krańcówek. Systemy fabryczne w większości mają tylko otwarcie, zamknięcie, możliwość zatrzymania w dowolnej pozycji i ewentualnie zafiksowaną pozycje częściowego otwarcia.
    Jak już koniecznie musisz mieć dokładną pozycję - wystarczy użyć enkodera inkrementalnego na osi rolety (drogo) lub taniej z czujnika podczerwieni i tarczy dziurkowanej samemu takowy zmajstrować - i w tym wypadku sterowanie faktycznie będzie musiał przejąć PLC (i można dorzucić na nim funkcjonalność wykrywania przeszkody i włamania).

• #3 09 Lip 2017 22:28
    klecina
    Poziom 10  

Cześć,
    co do przekaźników bądź styczników to sprawa dla mnie jasna.

Z ilości okablowania zdaję sobie sprawę. W moim przypadku potrzebuję puścić do PLC sygnał góra i dół z przycisku na ścianie (input) oraz w stronę napędu zezwolenie na jazdę w górę i dół (output). Plus sygnał(y) informujące o pozycji rolety (inputy).

Aby skutecznie sterować roletą chcę znać jej dokładną pozycję, aby zawsze wiedzieć gdzie się znajduje. Czy ruszyła się, czy się zblokowała. Stąd konieczność zastosowania układu pomiarowego - tak jak napisałeś albo enkoder, albo jakaś czujka, a PLC będzie zliczał impulsy i na tej podstawie będzie wiedział gdzie roleta się znajduje.
    Można (tak jak napisałeś) zastosować czasówki, ale w tym przypadku jeśli roleta zamarznie bądź się zablokuje, to PLC zdejmie zasilanie dopiero po upływie czasu, jaki jest przewidziany na zamknięcie rolety. Wydaje mi się to trochę słabe rozwiązanie. W tej sytuacji trzeba również użyć krańcówek roleta całkowicie otwarta i roleta całkowicie zamknięta, aby potwierdzić osiągnięcie pozycji krańcowych. To są dodatkowe dwa wejścia na PLC.

Przy 17 roletach mam INPUT: 17x3 bądź 17x4, OUTPUT: 17x2. I to na same rolety.

Czy w samej rolecie jest tyle miejsca, aby zamontować układ czujnik plus tarczka?
    Pzdr.

• #4 09 Lip 2017 22:48
    lamerb
    Poziom 15  

klecina napisał:
    Czy macie w tej materii jakieś doświadczenia? Warto iść w tym kierunku?
    Nie umiem w tej chwili rozwiązać problemu pozycji rolety - muszę monitorować jej pozycję. Przy zastosowaniu zwykłego silnika muszę koniecznie zliczać obroty bądź impulsy z rolety, aby móc określić jej pozycję i właściwie oprogramować. Znacie może rozwiązanie tego problemu? Zapraszam do dyskusji.

Jeżeli celem samym w sobie nie jest tworzenie projektu ale posiadanie użytecznego urządzenia to przemyśl po prostu zakup silników SOMFY IO + TACHOMA. Oni rozwiązali wskazane problemy za ciebie.
    Silniki IO mają wbudowane enkodery.
    Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielną konstrukcję to najprostszym rozwiązaniem do rolet będą kontaktrony dla pozycji otwarte/zamknięte. Można teoretycznie wykorzystać sygnał z krańcówek (mechanicznych) silnika ale to by wymagało "przygotowania" każdego silnika bo sygnał z krańcówek nie jest "wyprowadzony na zewnątrz". Wątpię by jakaś firma roletowa dała gwarancję na rolety ze zmodyfikowanymi przez użytkownika roletami :(
    Taka wersja monitorowania nie daję oczywiście informacji o dokładnej pozycji rolety a jedynie czy jest całkowicie otwarta, całkowicie zamknięta czy też jest pomiędzy tymi położeniami.
    Dodano po 5 [minuty]:
    klecina napisał:
    Czy w samej rolecie jest tyle miejsca, aby zamontować układ czujnik plus tarczka?

Z tym będzie kolejny problem. Nikt raczej tego tobie na produkcji nie założy. Więc pozostaje rozbieranie gotowych rolet i przeróbki. Enkoder czy tarczką może być założona od strony łożyska podporowego wału. Tam jest element plastikowo/stalowy wchodzący w wał rolety i na nim można zainstalować elementy pomiarowe. Od strony silnika raczej nie bardzo to sobie wyobrażam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME