Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa porty bass reflex z przodu|Subwoofer

unaksisl 10 Lip 2017 21:16 1089 24
  • #1 10 Lip 2017 21:16
    unaksisl
    Poziom 3  

Witam, mam suba na głośniku STX 32.500, buda 53litry, strojone na 35hz, jak zalecane dla tego głośnika.

Pierwsza budowa ma zbyt cienkie ścianki i bardzo drzy, br z tyłu. Zatem zbijam nową, solidną budę.

Mam ograniczone miejsce i nie mogę sobie pozwolić na to, by subwoofer był odsunięty od ściany na kilkadziesiąt cm z racji tylnego bass reflexu.

W nowej obudowie planuje zrobić bass reflex z przodu, razem z głośnikiem. Nie podoba mi się jeden wylot br, więc planuje dwa wyloty br z przodu i tutaj mam dla was pytanie, bo sam dużo szukałem i niewiele znalazłem na ten temat.

Obecnie mam strojenie 35hz, rura 15cm długa, 10cm szeroka.

A więc, chcę mieć 2 porty bass reflex z przodu, powinienem mieć 2 takie same porty o tych samych wymiarach podanych wyżej? czy długość portów maleje, bądź też się wydłuża?

Obecnie mam strojenie 35hz, rura 15cm długa, 10cm szeroka. przy dwóch wylotach powinienem mieć 2 rury o tych samych wymiarach, czy coś się zmienia? objaśniłby mi to ktoś?

Planowane wymiary subwoofera: wysoki 45, szeroki 40, długi 48-50cm ok 50-55l po odliczeniu głośnika i panelu aktywnego.
    strojenie 35hz z płyt 20mm, front 30mm będę budował.
    Tak to mniej więcej będzie wyglądało z przodu jak ktoś nie wie o co mi chodzi :P

Pozdrawiam.

• #2 10 Lip 2017 23:58
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Jeżeli oryginalnie rura miała 10cm średnicy, to tunel miał przekrój 78,5cm^2. Poniżej tego przekroju nie schodź. Możesz dać 2 BR o przekroju 36cm^2 każdy. I tak jeżeli suma przekrojów nowych BR będzie taka sama jak oryginalnego, to długości nie zmieniasz. Jeżeli będzie powiedzmy 2x większy przekrój, wtedy długość też x2.
    Polecam użycie programu WinISD do policzenia parametrów obudowy. Pamiętaj tylko o wcześniejszym policzeniu minimalnej średnicy BR dla tego głośnika.
    Sam jestem w trakcie budowy subwoofera - jeżeli jesteś ciekawy, zajrzyj do mojego profilu. Prowadze 2 tematy o tym.

• #3 11 Lip 2017 13:44
    unaksisl
    Poziom 3  

[quote= Jeżeli oryginalnie rura miała 10cm średnicy, to tunel miał przekrój 78,5cm^2. Poniżej tego przekroju nie schodź.[/quote]

Rure pcv zwykłą miałem, z tyłu była, to mi to nie przeszkadzało, ładnie obsmarowana silikonem dookoła i było ok.

teraz jak szukam portu, to ma 10cm na początku, ale w połowie już ma np 7 i długości ciężko powyżej 20cm znaleźć ;/

• #4 11 Lip 2017 13:55
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Czyli to samoróbka była. W takim razie na prawdę zalecam użycie programu i policzenie wszystkiego, bo ani ja, ani zapewne Ty nie mamy pewności co do poprawności starych wyliczeń.

• #5 11 Lip 2017 14:01
    unaksisl
    Poziom 3  

Kraniec_Internetów napisał:
    Czyli to samoróbka była. W takim razie na prawdę zalecam użycie programu i policzenie wszystkiego, bo ani ja, ani zapewne Ty nie mamy pewności co do poprawności starych wyliczeń.

http://kolumny.prv.pl/obudowak.php w tym programie to liczyłem

• #6 11 Lip 2017 14:06
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Używam tej strony do liczenia średnicy minimalnej ;) No dobrze. Wracając do twojego pytania o BR z różnymi średnicami na końcach.
    Program policzył Ci średnicę minimalną. W przypadku zastosowania rury o 2 średnicach będzie to ta mnieksza. Teraz z przeliczeniem długości będzie trochę zabawy. Z tego co policzył program obliczasz sobie objętość powietrza w tunelu. Taka ma być. A potem tylko obliczasz długość nowego tunelu tak, by wyszła taka sama objętość powietrza w nim, jaka wyszła z obliczeń.

• #7 11 Lip 2017 14:26
    unaksisl
    Poziom 3  

Używam tej strony do liczenia średnicy minimalnej ;) No dobrze. Wracając do twojego pytania o BR z różnymi średnicami na końcach.
    Program policzył Ci średnicę minimalną. W przypadku zastosowania rury o 2 średnicach będzie to ta mnieksza. Teraz z przeliczeniem długości będzie trochę zabawy. Z tego co policzył program obliczasz sobie objętość powietrza w tunelu. Taka ma być. A potem tylko obliczasz długość nowego tunelu tak, by wyszła taka sama objętość powietrza w nim, jaka wyszła z obliczeń.

To jest głośnik za 160 zł, wydaje mi się, że nie usłyszę 1Hz w prawą, albo w lewo.

znalazłem dosyć długi tunel na stxie, szerszych i dłuższych nie widziałem, a odwiedziłem pare sklepów.

tutaj sobie wyliczyłem strojenie jednej rury i mam pytanko. jeśli 2 tunele chce, to muszę jeszcze raz tak zwiększyć ich długość? czy się mylę?

• #8 11 Lip 2017 15:16
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Jeśli dajesz 2 takie same jak były, to długość obu razy 2. Możesz dać tej samej długosci i średnica odpowiednio mniejsza.

• #9 11 Lip 2017 15:54
    unaksisl
    Poziom 3  

Jeśli dajesz 2 takie same jak były, to długość obu razy 2. Możesz dać tej samej długosci i średnica odpowiednio mniejsza.

Czyli przy strojeniu na ok 35hz wychodzi mi 6cm szeroka w srodku i dluga na 8,5.

Zatem daje 2 rury od długości 17cm i szerokości w środku 6cm i wyjdzie mi mniej więcej to, czego oczekuje, czyli 35hz?

drobnych zmian w lewo, bądź też w prawo nie usłyszę, więc nie ma co sie bawić w dokładne obliczenia, tym bardziej, że to nie jest głośnik za 1 tyś. zł :P

• Pomocny post
    #10 11 Lip 2017 16:09
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Dwie rury o średnicy 6cm mają razem przekrój 56,5cm2. To za mało, a powietrze będzie zbyt szybko się poruszać, więc z tuneli mogą zrobić się piszczałki
    Pamiętaj że nie wliczasz tunelu w objętość głośnika. Czyli obudowa ma mieć 53 litry plus BR. Poza tym skrzynia wydaje się dużo za duża.
    Czekaj. Robisz suba na tym głośniku?
    http://stx.pl/w-32-500-8-mc.html
    Bo taki sam masz w poście 1, a i taki sam planuję wykorzystać ja.
    Jak chcesz mogę ci podesłać pliki do WinISD oraz projekt w 3d głośnika. Więcej informacji jak będziesz chciał.

• #11 11 Lip 2017 19:03
    unaksisl
    Poziom 3  

Dwie rury o średnicy 6cm mają razem przekrój 56,5cm2. To za mało, a powietrze będzie zbyt szybko się poruszać, więc z tuneli mogą zrobić się piszczałki
    Pamiętaj że nie wliczasz tunelu w objętość głośnika. Czyli obudowa ma mieć 53 litry plus BR. Poza tym skrzynia wydaje się dużo za duża.
    Czekaj. Robisz suba na tym głośniku?
    http://stx.pl/w-32-500-8-mc.html
    Bo taki sam masz w poście 1, a i taki sam planuję wykorzystać ja.
    Jak chcesz mogę ci podesłać pliki do WinISD oraz projekt w 3d głośnika. Więcej informacji jak będziesz chciał.

tak, na tym robie.

czyli powinienem poszukać jeszcze szerszych tuneli, tak?

podeślij, przyda sie :)

po odliczeniu głośnika i panelu aktywnego wychodzi jakieś 50l. 1-2litry różnicy nie zrobią w tą, czy w tą.

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Tak sobie sprawdziłem wymiary tego tunelu, co mam teraz :P
    i wynika, że rok temu go stroiłem na 45Hz, nie 35 :D
    tak czy siak temat ten sam, 2 porty bass relfex z przodu musze miec :D

w skrócie, jeśli mam np tunel o szerokosci 10cm, długości 30cm na 50litrach wychodzi mi 35Hz.
    jeżeli chcę 2 porty w jednej budzie, to muszą mieć obydwa porty po 60 cm długości? tak na chłopski rozum?

• #12 28 Lip 2017 15:36
    unaksisl
    Poziom 3  

tunel bass reflex dla tego głośnika powinien mieć minimum 15cm szerokości, okej.

Zatem daję rurę o średnicy 15cm i długości 63cm. - strojenie 35Hz dla 50 litrów.
    Jeśli mam kaprys dać 2 porty bass reflex, to muszę dać dwa takie porty o tej samej średnicy i długości wymienionej wyżej, by uzyskać to samo strojenie 35Hz przy 50 litrach?
    czy źle myślę?

• #13 28 Lip 2017 18:18
    rimot
    Poziom 24  

unaksisl napisał:
    Zatem daję rurę o średnicy 15cm i długości 63cm. - strojenie 35Hz dla 50 litrów. Jeśli mam kaprys dać 2 porty bass reflex, to muszę dać dwa takie porty o tej samej średnicy i długości wymienionej wyżej, by uzyskać to samo strojenie 35Hz przy 50 litrach?

Nie.
    Powierzchnia br (koło, kwadrat, cokolwiek) w Twoim przypadku na pół a długość ta sama.

• #14 28 Lip 2017 22:05
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

rimot napisał:
    Powierzchnia br (koło, kwadrat, cokolwiek) w Twoim przypadku na pół a długość ta sama.

Dokładnie. Tylko pamiętaj - powierzchnia (przekrój, pole) na pół, a nie średnica.
    Minimalna średnica okrągłego tunelu dla tego głośnika to 14cm. Jak dasz 2, to wychodzi 9,75cm.

• #15 29 Lip 2017 13:18
    mierzol1235
    Poziom 4  

też robie suba na tym głośniku.
    by uzyskać strojenie 35hz w skrzyni 50l, musze dać bass reflex o przekroju 150cm2 i długości 63cm, tyle co wyczytałem.
    ja też planuje dwa otwory bass reflex.
    znalazłem tunel o przekroju 77cm2 (przedłuże)sobie go.
    czyli dla uzyskania strojenia podanego wyżej musze dać takie 2 tunele o długości 63cm? dobrze rozumuje?

http://allegro.pl/port-bass-reflex-mbr-100-mo...tanio-i6625898535.html?fromVariant=5280050108

• #16 29 Lip 2017 13:38
    rimot
    Poziom 24  

mierzol1235 napisał:
    powinien mieć 15cm szerokości

Średnicy. Jest ważna powierzchnia otworu.