Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Prośba o przerobienie zasilania wzmacniacza EL84 PP

dyerseve 11 Lip 2017 14:32 948 7
  • #1 11 Lip 2017 14:32
    dyerseve
    Poziom 5  

Witam.
    Miałbym prośbę o pomoc przy przerobieniu sekcji zasilania wzmacniacza lampowego. W oryginale wzmacniacz, którego kopię składam miał końcówkę 100W, ja chcę zachować preamp w oryginale, ale zmniejszyć moc końcówki do 15-20W na 2xEL84 PP.

Tak wygląda sekcja zasilania w oryginale:

Próbowałem samemu to wyliczyć z użyciem symulatora, ale niestety coś mi się nie udaje, wychodzą dziwne wyniki. To co udało mi się odczytać:

- trafo głośnikowe - 458V
    - 4x5881 - 453V
    - 4xECC83 - 406V

Chciałbym zmniejszyć napięcie trafa tak żeby napięcie w puncie gdzie były 4xECC83, zostało takie samo jak w oryginale (czyli niby 406V).

• #3 11 Lip 2017 20:06
    dyerseve
    Poziom 5  

Transformatora jeszcze nie posiadam, będę zamawiał jak rozwiążę sprawę zasilania.
    Z tego co się dowiedziałem to mogę obniżyć napięcie trafa, tak żeby zasilić nim preamp takim napięciem jak w oryginale i dodatkowo rezystorem zmniejszyć napięcie na koncówkę w taki sposób:

Ale dowiedziałem się też że lepiej by było rozwiązać sprawę osobnymi uzwojeniami z tego względu, że na wspomnianym rezystorze zmniejszającym napięcie odkładałyby się duże straty.

Nie ufam symulatorom, z prawa Ohma nie bardzo potrafię to wyliczyć. No i jest też kwestia jakości audio.

• #5 11 Lip 2017 20:28
    dyerseve
    Poziom 5  

Engl E650 (Ritchie Blackmore) - chcę jedynie zmniejszyć mu moc do tych 15-20W

• #6 11 Lip 2017 22:10
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Jeśli będziesz nawijał to nawiń dwa oddzielne uzwojenia. Można też zrobić uzwojenie z odczepem i zasilać preamp z prostownika jednopołówkowego.

• #7 11 Lip 2017 22:21
    dyerseve
    Poziom 5  

Wolałbym zastosować dwa uzwojenia. Czyli dla preampu mógłbym zastosować coś takiego jak narysowałem w poprzednim poście? Oczywiście pomijając tę część, która miałaby iść na końcówkę. Dzięki temu mógłbym zejść z 325VAC na 290VAC (o ile to jest dobrze wyliczone). Transformatory muszę zamówić bo muszą mieć maksymalnie 36mm wysokości, żeby weszły w obudowę.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme