Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie: Zabezpieczenia, mocowania regałów wysokiego skladowania

Adamla 14 Lip 2017 15:36 318 0
  • #1 14 Lip 2017 15:36
    Adamla
    Poziom 2  

Witam,

mam pytanie natury technicznej. Pracuje obecnie w Niemczech w magazynie, w którym nie ma za dużo regałów paletowych. Wcześniej pracowałem w Polsce w magazynach, w których wysoki skład był czymś na porządku dziennym.

Moje pytanie odnosi się do sytuacji, z którą spotkałem się obecnie i logicznie wydaje mi się ona bardzo niebezpieczna. Magazyny tutaj są o jakieś 2 metry wyższe. Niedawno mój kierownik wpadł na genialny pomysł aby palety z towarem, na których są błędne zamówienia i z których po korekcie część towaru jest zdejmowana ulokować (chyba jedynie ze względów jemu znanych) na najwyższym poziomie regału, oczywiście stackując je na maxa. (palety są raz dziennie zdejmowane i wkładane na miejsce, pod samym regałem zaś sa stanowiska pracy)

Regał jest pusty na trzech innych poziomach, 4 poziom jest najwyższy. Przy czym w tej sytuacji działa efekt dźwigni. Po dzisiejszych oględzinach zauważyłem też, że każdą nogę 10m regału przytrzymuje tylko jedna śruba. Czyli dwie śruby na linie. Po dotknięciu palety przez wózkowego (wózkowi nie są też najwyższych lotów tutaj, bo nie mają doświadczenia przy wysokim składzie) cały regał się buja.

regały w Polsce przytwierdzone są na 4 śruby na nogę, przynajmniej tak było w magazynach w których pracowałem. Dodatkowo nikt nie jest na tyle głupi żeby rozkładać silę zaczynając od góry.
    Informacja jaką usłyszałem to "osoba która to projektowała powiedziała, że dwie śruby są wystarczające" usłyszałem również taką dziwną rzecz, że tylko jedna śruba przytwierdza słup ponieważ wózkowy może uderzyć w słup (co zdarza się często podobno, czego nie zauważyłem, a każdy słup ma osłonę) i przy 4 srubach go wygnie i będzie trzeba wymieniać całość, a przy jednej nie :D większej bredni nie słyszałem, ale może się mylę . Bo właściwie i przy jednej śrubie jakiekolwiek wygięcie filaru wymaga wymianę, a przy jednej dodatkowo zagraża przewróceniem regału. I jeżeli wózkowy wjedzie w ten regał z taką siłą, że wygiąłby go przy 4 śrubach to opór jednej też wystarczy do wygięcia.

Moje pytanie brzmi jakie są regulacje w Polsce, jak wyglądają przepisy dotyczące mocowania takiego regału. I czy istnieją przepisy dotyczące składowania produktów na szczytach regału gdy cała reszta regału jest pusta i nie stabilizuje regału dodatkowym ciężarem. Myślę, że pod tym względem przepisy niemieckie wiele się nie różnią od polskich.

Będę wdzięczny za informacje.

Pozdrawiam,

Adam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme