Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modele polskich tokarek z PRL i ich możliwości.

supchem 16 Lip 2017 16:47 282 2
  • #1 16 Lip 2017 16:47
    supchem
    Poziom 21  

Witam
    Od jakiegoś czasu szukam w internecie katalogu z modelami tokarek konwencjonalnych produkowanych w Polsce w czasach PRL oraz krótkiego opisu pokazującego różnicę miedzy nimi i ich możliwościami. Chodzi mi głównie o te tokarki TUM, TUR, TOS, TUB itd. Sporo tego było i nie wiadomo co która potrafi i jakiej szukać. Czy dysponuje ktoś takim katalogiem lub wiedzą na ten temat i mógłby się podzielić? Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś doświadczenie w pracy z tymi maszynami i się nim podzielił to byłoby jeszcze lepiej.
    Od razu mówię że interesują mnie tylko polskie tokarki konwencjonalne z czasów PRL. Nie żadne CNC, zagraniczne i produkowane współcześnie.

• #2 16 Lip 2017 20:23
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

supchem napisał:
    Chodzi mi głównie o te tokarki TUM, TUR, TOS, TUB itd. Sporo tego było

A maluchy jak TSB16 lub popularny onegdaj maluch, nazywany tokarka pilczycka. Bo akurat takie maluchy mam i do drobiazgów są bardzo fajne.

• #3 17 Lip 2017 00:34
    supchem
    Poziom 21  

O tych małych tokarkach też chętnie coś poczytam, ale bardziej zależy mi na tych większych bo myślę powoli o zakupie. Chcę kupić taką żeby średnica toczenia nad łożem była tak przynajmniej 400 mm, i długość toczenia z 1000 - 1500 mm.

wada napisał:
    i do drobiazgów są bardzo fajne.

To prawda, robienie drobiazgów na dużej tokarce bywa kłopotliwe i aż męczące, a na fajnej małej tokareczce to czysta przyjemność i znacznie lepiej to wychodzi, bo jak duża tokarka i trochę zużyta to na drobiazgach najbardziej się to odbija.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME