Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój kabli dla długotrwałego obciążenia 16A

Karwos00 16 Lip 2017 16:49 726 13
  • #1 16 Lip 2017 16:49
    Karwos00
    Poziom 12  

Witam

Posiadam w garażu różnicówkę 16A + 2 x 8A - jeden na oświetlenie, jeden na gniazdka.
    Muszę to zmienić tak by na gniazdkach było 16A. Czyli różnicówkę 20 A + 16A na gniazdko + 8 pozostanie stare na oświetlenie.

Zastosowane przewody to 3x1,5. Czy to wystarczy do długotrwałego obciążenia 16A?
    Z gniazdek będą ładowane baterie w samochodzie - ładowarka 16A (oczywiście elektroniczna więc nie będzie tam skoków od zera do 16). Czy przewody 3x1,5 w zupełności wystarczą?? Czy zmienić je na 3x2,5? Nie jestem pewien jaki przewód idzie od licznika.

• #2 16 Lip 2017 17:09
    Tomasz Downacki
    Poziom 9  

Wystarczą. Dla 3x1.5 dopuszczalne maksymalne to 16A

Moderowany przez retrofood:

Bez trudu Ci udowodnię, że się mylisz. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu.

• #3 16 Lip 2017 18:54
    Karwos00
    Poziom 12  

Jestem synem elektryka :) ale nie znam się na aż tak bardzo poza tym co wyczytam - a i to co wyczytam trudno dopasować do sytuacji. Norma wg której powinno się to dobierać to chyba

PN-IEC 60364-5-523 : 2003

Ale te tabele mają rozrzut od 13 do 26A w zależności od sposobu wykonania instalacji. Sposób B - najmniejsze obciążenia. Sposób D-E największe.
    Dlatego też zadałem pytanie - wymiana przewodów na 3x2,5 nie jest problemem i sądząc po powyższej informacji będzie raczej konieczna. Jeżeli przewód od liczników to 3x2,5 to generalnie żaden problem żeby przynajmniej jedno gniazdko podłączyć 2 metrowym odcinkiem 3x2,5.
    Wolałbym nie zjarać instalacji podczas 6godzinnego ładowania.

• #4 16 Lip 2017 19:02
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Karwos00 napisał:

Ale te tabele mają rozrzut od 13 do 26A w zależności od sposobu wykonania instalacji.

Więc czego jeszcze dusza pragnie? Wiesz o co chodzi, tylko ty wiesz jak chcesz układać instalację... jakiej informacji jeszcze szukasz? Dobrze, podam ją. Otóż łańcuch ma wytrzymałość najsłabszego ogniwa. Wystarczy?

• #5 16 Lip 2017 19:27
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Przepraszam, czy tu biją?
    Bo widzę, mamy teatr jednego aktora. I reżysera zarazem. Może najpierw wypadałoby poprość autora o uzupełnienie danych, niewiadomych, a dopiero potem łajać?

• #6 16 Lip 2017 19:41
    retrofood

15kVmaciej napisał:
    Przepraszam, czy tu biją?
    Bo widzę, mamy teatr jednego aktora. I reżysera zarazem. Może najpierw wypadałoby poprość autora o uzupełnienie danych
    Możesz poprość, po co więc bijesz pianę?

• #7 16 Lip 2017 20:20
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Karwos00 napisał:
    Witam

Posiadam w garażu różnicówkę 16A + 2 x 8A - jeden na oświetlenie, jeden na gniazdka.
    Muszę to zmienić tak by na gniazdkach było 16A. Czyli różnicówkę 20 A + 16A na gniazdko + 8 pozostanie stare na oświetlenie.

Zastosowane przewody to 3x1,5. Czy to wystarczy do długotrwałego obciążenia 16A?
    Z gniazdek będą ładowane baterie w samochodzie - ładowarka 16A (oczywiście elektroniczna więc nie będzie tam skoków od zera do 16). Czy przewody 3x1,5 w zupełności wystarczą?? Czy zmienić je na 3x2,5? Nie jestem pewien jaki przewód idzie od licznika.

Witam. Niestety, można tylko domyślać się że instalacja w garażu jest natynkowa i 230V. Przy takich domysłach, warunkowo można takie rozwiązanie dopuścić do eksploatacji. Podkreślam, jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami- za mało danych podał kolega.
    Osobiście sugeruję przewody 2,5mm" i B16A. Niedrogo i może nawet bana za taką pomoc nie dostanę :lol:

• #8 16 Lip 2017 20:23
    retrofood

15kVmaciej napisał:
    Osobiście sugeruję przewody 2,5mm" i B16A. Niedrogo i może nawet bana za taką pomoc nie dostanę :lol:

Też bym wybrał takie rozwiązanie zamiast stosować kombinacje alpejskie. Ale cóż, ludzie lubią sobie komplikować życie...

• #9 16 Lip 2017 20:49
    Karwos00
    Poziom 12  

Ja nie kombinuje tylko pytam jak powinnobyć.

Instalacja w garażu 230V natynkowa.

Będzie używana ładowarka 16A do ładowania baterii samochodu elektrycznego - 24kWh.

Jeżeli należy zastosować kable 3x2,5 to takie zostaną założone. Cz gdzieś wspomniałem że chcę kombinować??

• #10 16 Lip 2017 21:00
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Żeby prawidłowo pytać, trzeba podać prawidłowo kilka faktów. Nie powołuj się na Ojca, wujka i somsiada z wiodącej partii. Mnie interesuje czy różnicówka jest zwłoczna, typu A, ΔIn 100mA. Więcej Faktów, mniej Info :lol:

• #11 16 Lip 2017 21:02
    retrofood

Karwos00 napisał:
    Ja nie kombinuje tylko pytam jak powinno być.

Przecież w poście #3 napisałeś wszystko, a później dostałeś właściwą i prawdziwą odpowiedź. Czasami może być i 1,5 mm², ale to zależy od sposobu prowadzenia i układania przewodów, o czym wiesz. A powinno być dobrze.
    Po co więc kombinować oszczędności na sumę dwa złote i sześćdziesiąt pięć groszy, skoro można położyć przewody o przekroju 2,5 mm² i spać spokojnie? Wiesz o tym, ale chytrzysz, może mi złotówka zostanie jak dam takie cieńsze...

• #12 16 Lip 2017 22:11
    Karwos00
    Poziom 12  

W poście nr 3 nie dostałem odpowiedzi - to tylko moje przypuszczenia - nie umiem czytać tych tabel - albo inaczej - nie wiem czy dobrze to interpretuje.

Czy ja gdzieś napisałem że żałuje na jakieś kable? Jak trzeba będzie kupić kilometr tego kabla to kupię kilometr.
    Słyszałem kilka opinii - że powinno wystarczyć na tych kablach bez problemu, ale też że może z czasem coś się przepalić.
    Opinie nie koniecznie elektryków - raczej domorosłych. Dlatego chciałem zapytać tutaj by specjalista doradził jak powinno być.
    Skoro 1,5 może wystarczy a może nie to znaczy że wymieniam na 2,5. Bo mi "może" nie wystarczy.
    Dziękuję za podpowiedź.

• Pomocny post
    #13 16 Lip 2017 22:25
    kortyleski
    Poziom 40  

Chcesz to masz. Przy takim obciążeniu na pewno osobny obwód. Osobne zabezpieczenie. Trzy przewody, na tyle nowy sprzęt że na pewno wymaga ochrony więc musisz doprowadzić L, N, PE. jak i skąd, tego nie wiem. Nie widzę twojej instalacji. Można by było z rozdzielnicy o ile tam masz te trzy przewody lub masz tam PEN. zakładam oczywiście TN-C. I 1.5 nie wystarczy w tym przypadku. Bo jest to przebudowa instalacji, tu już działają bieżące normy i przepisy.

Od razu dodam. Być może Twoje przewody wytrzymają ale na granicy. To trochę spanie na bombie.

• #14 16 Lip 2017 22:36
    Karwos00
    Poziom 12  

O to właśnie mi chodziło. Teraz są tam 3 przewody ale czy jest to TN-C czy TN-S (albo C-S) nie umiem określić. Może gdzieś tabliczkę znajdę.
    Ale tak czy inaczej wypadałoby zmienić na 2,5, różnicówka 20A + 16A na gniazdko + elektryk :)

Jeszcze tylko dopytam - skoro i w garażu i mieszkaniu posiadam wyłączniki różnicowo - prądowe to czy można założyć na tej podstawie że układ to TN-S. Czy w TN-C przypadkiem takie zabezpieczenie jest nie prawidłowe?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme