Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia w układzie z źródłem prądowym

rvsh 16 Lip 2017 18:46 258 5
 • #1 16 Lip 2017 18:46
  rvsh
  Poziom 9  

  Witam,

  Mam zasilacz stabilizowany, w którym można regulować napięcie i prąd. Producent napisał, że w przypadku regulacji prądu zasilacz zamienia się w źródło prądowe.
  Regulacja: 0-1A i 0-50V.

  Chciałbym wyświetlać napięcie i prąd poprzez mikrokontroler (przetwornik A/D)- stąd poniższy układ do pomiaru napięcia i prądu. Zasymulowałem układ (poniżej link do symulacji):

  http://tinyurl.com/yapv5qzc

  O ile pomiar prądu na ACS712 nie jest problemem o tyle pomiar napięcia przez dzielnik wygląda na symulacji dziwnie w przypadku, gdy zasilacz byłby źródłem prądowym. Wygląda na to, że na rezystorze 1k napięcie wyniesie 1000V.

  Prosiłbym o poradę i ewentualne wyjaśnienie przez kogoś bardziej doświadczonego i o pomoc w stworzeniu schematu, który pozwoliłby zmierzyć napięcie w tym zasilaczu i dostarczenie sygnału analogowego w formie 0-5V oczywiście odseparowanego galwanicznie.

  Pomiar napięcia w układzie z źródłem prądowym  Z góry dziękuję za pomoc.
  Krzysztof

 • Pomocny post
  #2 16 Lip 2017 20:04
  satanistik
  Poziom 27  

  Napięcie na rezystorze nie będzie większe niż zasilające zasilacz. Symulacja przyjmuje idealne źródło prądowe, które stara się wymusić zadany prąd "za wszelką cenę". Napięcie mierzymy oczywiście jak w zwykłym układzie, po prostu gdy prąd przekroczy zadaną wartość, napięcie będzie spadać aby go ograniczyć.
  Co do separacji galwanicznej - sam transoptor nie zapewni liniowego pomiaru, są transoptory które mają dodatkowy opto-tranzustor do linearyzacji, ale można też użyć specjalnego układu scalonego lub przetwornika U/f.

  Najprościej jednak nie stosować separacji, dać dzielnik obliczony tak aby przy najwyższym napięciu wyjściowym, nie przekroczyć maksymalnego napięcia ADC procesora. Jeżeli jest problem z kilkoma kanałami o różnych masach można dać dwa procesory i połączyć je np przez uart izolowany transoptorami.

 • #3 16 Lip 2017 22:31
  rvsh
  Poziom 9  

  Dzięki. Rozjaśniłeś mi trochę temat, dzięki temu wiedziałem czego szukać i znalazłem to:

  Link

  Czyli zasada działania źródła prądowego kontra zabezpieczenie nadprądowe.

  Co do separacji to chciałbym jednak ją mieć, gdyż może się zdarzyć podłączenie do zasilania jakiegoś "siejącego zakłócenia" elementu dodatkowo generującego prąd jak np. silnik dc i wtedy (wiem z doświadczenia) mikrokontroler zazwyczaj pada.

  Czy masz jakiś przykład specjalnego układu do takiej separacji?
  Na razie pozostaje przy zastosowaniu optoizolatora liniowego np. HCNR201 + wzm. operacyjne, ale szukam czegoś z mniejszą liczbą elementów niezbędnych do lutowania.

 • #4 16 Lip 2017 22:50
  satanistik
  Poziom 27  

  Ja bym dał układ z diodą Zenera - za dzielnikiem dioda Zenera do masy i opornik np 10Ω do procka. Układ izolacji będzie droższy od atmegi.

 • #5 18 Lip 2017 21:40
  rvsh
  Poziom 9  

  Zmodyfikowałem trochę schemat pod optoizolator liniowy.

  Na wejściu V+ V- będzie max +120VDC, potem dzielnik napięcia do +5V (R1,R2). Rezystor ograniczający prąd diody R4 100 Ohm. Pozostałe dobrałem (chyba) zgodnie z datasheetem il300 vishay.

  Po jednej stronie byłby jeden LM358D, a po drugiej drugi ze względu na separację napięcia zasilającego(+5V2 i +5V) i masy. Dwa oddzielne zasilacze.
  Nie jestem do końca przekonany o zasadności potrzeby rezystora R_vsen.

  Proszę o opinie.

  Z góry dziękuję.

  Pomiar napięcia w układzie z źródłem prądowym

 • #6 19 Lip 2017 20:14
  satanistik
  Poziom 27  

  Potencjał V- na wyjściu powinien być połączony z gnd2. Ten opornik faktycznie jest zbędny, można dać jakiś filtr RC żeby zmniejszyć zakłócenia.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME