Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk)

Avernus27 16 Lip 2017 19:04 330 19
  • #1 16 Lip 2017 19:04
    Avernus27
    Poziom 3  

Witam. Problem przedstawia się następująco.

3 Dni temu miałem problem z obrazem, po uruchomieniu komputera na ekranie, po lewej i prawej stronie pojawiły się sklonowane elementy pulpitu , ikony, tło etc. Środek wyglądał ok, po zmianie rozdzielczości na poniżej 1600x900 problem znikał, udało się go rozwiązać po ponownym zainstalowaniu sterowników i już jest ok, następny dzień powstał inny, po dniu przerwy gdzie wszystko działało.

Jak używałem antyaliasingu x8 to w FurMarku'u mam 23 FPS w stres teście GPU. Przy antyaliasingu x4 jest 37 FPS a przy wyłączonym 85 FPS
    Gry chodzą normalnie na full detalach, jak antyaliasing jest wyłączony. Tak było wczoraj.

Dzisiaj zaczął się zacinać, zarówno obraz jak i dźwięk, ale tylko w grach przy większym obciążeniu. Grałem w Dawn of War III - przy znacznej ilości jednostek zacinało się co parę sekund na pól sekundy. Zrobiłem restart, zainstalowałem antyvirusa (nic nie znalazł) gry po tym restarcie działaja normalnie (nie zacinają się przy dużej ilości jednostek) nawet jak odaple antyaliasing... ALE: w stres tescie nadal mam 23 FPS. Jakie są możliwe przyczyny ?

Dodatkowa informacja: Rok temu zrobiłem na płycie głównej zwarcie - wentylatorem na CPU - kupiłem jakiś wadliwy i kabel był nie dolutowany , zrobiło się zwarcie (dotknęły się kable od wentylatorka) wentylator najpierw zgasł, potem poszła iskra, wyłączyłem komputer dosłownie sekundę później bo akurat się pochyliłem nad nim i miałem palce na 'pstryczku' , wywaliłem wentylator, komputer działał normalnie. Za to mam nie mam podłączonego wentylatora w gniazdo CPU FAN. Na jego miejsce podłączyłem inny, wiekszy, ale wpięty w MOLEX'a. Radiator mam Fortis 3 a temperatura CPU w stresie nie przekracza nigdy 55 stopni. Jedyne (moim zdaniem) co zepsuło to zwarcie to porty USB.
    Na USB mam podświetlaną myszke klawiature słuchawki, ładuje telefon komputerem i E fajke. Po tym zwarciu nie mogłem już uzywać całego sprzetu jednocześnie - telefon sie ładował 5 sekund, wywalało komunikat ze odłączono ładowarke, po 5 sekundach wracało na 5 sekund i tak w kółko. Oprócz tego wyłączają się słuchawki jak jeśli wpięty jest telefon. Więc po prostu nie ładowałem przez komputer ani fajki ani telefonu i przez ostatni rok było ok. Nie wiem czy to ma znaczenie ale myśle ze warto o tym wspomnieć. Wydaje mi sie ze po prostu brakuje napięcia na USB i tyle, nie wiem czy to ma wpływ na wyżej wymieniony problem.

hardware:
    CPU FX 8350 X8
    Płyta Głowna: GA 78 LMT USB 3.0
    GPU GA GTX 970 G1 4GB
    8 GB RAM
    zasilacz 700W
    2x HDD, jeden talerzowy, 1x SSD
    Windows 10 x64
    Komputer podpięty pod telewizor, nie wiem czy to ma znaczenie jakieś.

Komputer w stresie nigdy na niczym nie przekraczał 65 stopni. CPU zwykle ma 55, karta tak samo, płyta głowna max 65

• #2 16 Lip 2017 22:57
    mikomaaz
    Poziom 16  

Przeskanuj dyski talerzowe HDTunem. Podaj napięcia z zasilacza (można znaleźć w BIOS-ie albo zmierzyć miernikiem napięcia na wtyczkach zasilacza) oraz jego markę/model.
    Podaj temperatury z OCCT.

• #3 17 Lip 2017 00:27
    safbot1st
    Poziom 43  

Avernus27 napisał:
    zasilacz 700W

Podaj model i markę.
    Avernus27 napisał:
    Rok temu zrobiłem na płycie głównej zwarcie - wentylatorem na CPU - kupiłem jakiś wadliwy i kabel był nie dolutowany , zrobiło się zwarcie (dotknęły się kable od wentylatorka) wentylator najpierw zgasł, potem poszła iskra

Mi w identycznej sytuacji padła cała płyta gł. (ciągła pętla włączania, zero obrazu).
    Sam zauważyłeś, że wpadka uszkodziła porty USB, dlatego trzeba jasno powiedzieć - płyta jest uszkodzona i nie ma pewności, czy (jak to bywa z þłytami), po USB nie zacznie świrować LAN, Audio, SATA. Praca na tej płycie jest zagrożeniem dla podzespołów. Oddaj ją do serwisu, napraw. Przez nią nie wiadomo, czy GTX Ci pada, czy co.

Dodano po 3 [minuty]:

Właśnie doczytałem:
    Avernus27 napisał:
    Oprócz tego wyłączają się słuchawki jak jeśli wpięty jest telefon.

A przed chwilą pisałem:
    safbot1st napisał:
    po USB nie zacznie świrować LAN, Audio, SATA.

Płyta do naprawy. Później diagnostyka GPU albo sprawdź kartę w innym PC. Założę się, że sprawna 100%.

• #4 17 Lip 2017 13:12
    Avernus27
    Poziom 3  

mikomaaz napisał:
    Przeskanuj dyski talerzowe HDTunem. Podaj napięcia z zasilacza (można znaleźć w BIOS-ie albo zmierzyć miernikiem napięcia na wtyczkach zasilacza) oraz jego markę/model.
    Podaj temperatury z OCCT.

Skan zrobie pozniej.

KCAS 700 APS-KS700

Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk)

• #5 17 Lip 2017 13:15
    safbot1st
    Poziom 43  

HWM podaje Ci napięcia "z kosmosu". Do niczego się takie screeny nie przydadzą. Ja się już wypowiedziałem - napraw płytę, potem "pogadamy".

• #6 17 Lip 2017 21:25
    310artur
    Poziom 42  

Spróbuj jeszcze co pokaże HWiNFO bo HWM to antyk straszny :P Choć z napięciami to programowe i tak mało warte a i pewności nie ma że odczyty będą poprawne.

Co do USB na 3.0 też ładować nie możesz? Mysz i reszta drobnicy w USB 2.0 a cięższe sprzęty w 3.0 tam powinno być "więcej" prądu. Jeśli płyta dostała po zasilaniu to niby pół biedy - ale jak kolega pisze wyżej jak oberwała w mostek to cuda mogą się dziać.

• #7 18 Lip 2017 17:53
    Avernus27
    Poziom 3  

Na portach USB 3.0 jest tak samo. Dzisiaj robiłem test 3DMark'iem - tam jest kilka faz sprawdzania i na wszystkich tych dotyczących karty mam średnio 80-100 FPS a przy tych na CPU i w jeden mieszanej - kolejno 12 FPS i 20. Tak więc chyba nie ma co kombinować, nowa płyta główna musi być? Chyba ze ktoś ma jakieś pomysły jeszcze, format dysku, up date biosa? Jakiś wykaz napięć w BIOS'ie pokazać jeszcze?
    Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

310artur napisał:
    Spróbuj jeszcze co pokaże HWiNFO bo HWM to antyk straszny :P Choć z napięciami to programowe i tak mało warte a i pewności nie ma że odczyty będą poprawne.

To co na screenie ok, czy gdzieś coś konkretnego jeszcze? Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk)
    Dodano po 16 [godziny] 49 [minuty]:
    dance z OCCT.

18-12 bez błędu.

EDIT
    A jeśli już mus płytę wymieniać - bo i tak muszę to zrobić bo męczy mnie ograniczone USB - to co kupić? W podobnej cenie do tego GA 78LMT, tak 200-300 zł. To już offtopic ale... :)

Scaliłem.
    Pytania odnośnie doboru/zakupu podzespołów proszę zadawać w dziale "Co kupić?".
    RADU23

• #8 18 Lip 2017 20:53
    310artur
    Poziom 42  

Z HWiNFO tryb sensor only
    O zamiennik płyty pytaj w dziale co kupić komputery. Podaj konkretnie wymagania - cena, co masz i chcesz używać oraz inne "cechy szczególne" jak np. ilość portów USB.

• #9 18 Lip 2017 22:16
    Avernus27
    Poziom 3  

Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk) Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk) Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk) Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk)

Dodam ze obecnie wszystko dziala, nawet w grach, tylko te niskie FPSy sa w teście, gram bez wygładzania i jest ok, ale wymienię płytę i tak... za parę dni -.-

PS - do sprawdzania temperatur zwykle uzywałem HWM - bo jego dane pokrywały sie z danymi z obudowy komputera - ma czujnik na wnętrze, płyte główną, CPU i na GPU

Dodano po 6 [minuty]:

310artur napisał:
    Z HWiNFO tryb sensor only
    O zamiennik płyty pytaj w dziale co kupić komputery. Podaj konkretnie wymagania - cena, co masz i chcesz używać oraz inne "cechy szczególne" jak np. ilość portów USB.

chodziło mi bardziej o to - czy kupować inną - czy tą samą może. A jeszcze inaczej: coś lepszego w tej cenie czy ktoś poleca :)

• #10 18 Lip 2017 22:17
    safbot1st
    Poziom 43  

Avernus27 napisał:
    Jakiś wykaz napięć w BIOS'ie pokazać jeszcze ?

Podaj. Na screenach nic niekawego. +3,3V wynosi 2,0V. To jest błędne wskazanie, raczej przy 2V by się nie uruchomił zestaw. Zasilacz możesz zawsze podmienić na próbę na inny markowy.

• #11 18 Lip 2017 22:22
    310artur
    Poziom 42  

Czy ten screen to jest zrobiony po grze? HW ma być uruchomione w tle a ty grasz.
    Ewentualnie uruchom test power supply w OCCT mając w tle HW. Po 10 minutach wróć do HW i zrób screen wszystkiego.
    Brak odczytów napięć. Pomiary tylko miernikiem bo inaczej to wróżby będą.

• #13 18 Lip 2017 22:43
    Avernus27
    Poziom 3  

310artur napisał:
    Czy ten screen to jest zrobiony po grze ? HW ma być uruchomione w tle a ty grasz.
    Ewentualnie uruchom test power supply w OCCT mając w tle HW. Po 10 minutach wróć do HW i zrób screen wszystkiego.
    Brak odczytów napięć. Pomiary tylko miernikiem bo inaczej to wróżby będą.

Aha czyli jeszcze raz te same screeny tylko w trakcie gry ? To za 30 min wrzucę.

• #15 18 Lip 2017 23:06
    Avernus27
    Poziom 3  

Screeny zrobione w trakcie obciążenia CPU programem HeavyLoad, i FurMarkiem stress GPU. Wcześniej przez 10-15 minut była uruchomiona najbardziej wymagająca gra jaką mam. Na możliwe intensywnym momencie :) Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk) Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk) Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk) Problem z kartą/CPU/lub inny. - Niski FPS, Zacinanie się windowsa (obraz+dzwięk)

• #16 18 Lip 2017 23:36
    310artur
    Poziom 42  

Wszystko tu jest OK. Temperatura 3 i 4 mogłyby być niższe czymkolwiek są
    Spróbuj wywalić sterownik grafiki za pomocą DDU i zainstalować ponownie na czysto.
    To takie desperackie kroki - płyta pewnie jest uszkodzona - pytanie czy te objawy są aby na pewno skutkiem uszkodzenia.

• #17 19 Lip 2017 14:42
    Avernus27
    Poziom 3  

310artur napisał:
    Wszystko tu jest OK. Temperatura 3 i 4 mogłyby być niższe czymkolwiek są
    Spróbuj wywalić sterownik grafiki za pomocą DDU i zainstalować ponownie na czysto.
    To takie desperackie kroki - płyta pewnie jest uszkodzona - pytanie czy te objawy są aby na pewno skutkiem uszkodzenia.

Zrobione. w FurMarku w teście z antyaliasing'iem x8 nie mam juz 23 FPS tylko 33 FPS więc coś się udało :) warto spróbować zrobić format jeszcze ?

• #18 19 Lip 2017 20:43
    mikomaaz
    Poziom 16  

Postawienie systemu od nowa może coś zmienić ale gdy wgrasz wszystkie potrzebne programy/gry to wszystko może wrócić do punktu wyjścia.
    Jeżeli masz czas i ochotę to możesz spróbować. Najbardziej opłaca się wymienić płytę główną, choćby na ten sam model.

• #19 21 Lip 2017 17:50
    Avernus27
    Poziom 3  

Za parę dni kupie płytę, mam nadzieję że to pomoże, napisze tutaj o efektach.

A mam jeszcze pytanie z innej beczki.
    To mój RAM https://www.morele.net/pamiec-ballistix-8gb-2...-non-ecc-1-5v-bls2cp4g3d1609ds1s00ceu-472804/

Taktowanie pamięci powinno wynosić 1600mhz. Wiem że płyta główna obsługuje maksymalnie 1333Mhz - a wg moich ostatnich screenów pracuje na 666.6. Szatan maczał w tym palce, tak powinno być , czy to kolejna nieprawidłowość ? :)

Dodam ze w BIOS'ie nigdy tego nie ruszałem, wszystko jest na 'auto'

• #20 21 Lip 2017 18:48
    safbot1st
    Poziom 43  

Avernus27 napisał:
    Wiem że płyta główna obsługuje maksymalnie 1333Mhz - a wg moich ostatnich screenów pracuje na 666.6

Zapoznaj się z nazewnictwem, co to DDR. Podpowiem, że mnożenie x2 się kłania.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME