Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik Bluetooth JBL GO - Po zalaniu (naprawa)

r.dash16PL 16 Lip 2017 19:52 159 8
 • #1 16 Lip 2017 19:52
  r.dash16PL
  Poziom 3  

  Witam

  Posiadam głośnik Bluetooth JBL GO który uległ zalaniu.

  Po zalaniu uszkodziła się pewna szara kostka na głównej płycie sterowniczej,jak na moje oko to była przetwornica, nie wiem jak to nazwać,jej oznaczenie to: H6R8 zaznaczyłem to dokładnie na zdjęciu,w załączniku.

  Po zalaniu z głośnikiem zaczęły się dziać ''cyrki'',które były między innymi związane z właśnie tą uszkodzoną ''przetwornicą''..
  Po podłączeniu do ładowarki bateria zamiast ładować się rozładowywała przez co głośnik nie chciał się w ogóle włączyć, wówczas migała czerwona dioda,zamiast świecić co oznaczało ładowanie głośnika,przy czym strasznie grzała się właśnie ta ''przetwornica'' a od niej inne bebechy,takie jak kondensator 16V oraz obok niego taka serpentyna dość grubych dwóch zwojów drutu (złotego i czerwonego).

  Postanowiłem rozkręcić głośnik i zauważyłem że ta szara ''kostka'' H6R8 jest jakby uszkodzona wizualnie, było widać na niej pęknięcie, więc postanowiłem ją usunąć, po prostu ją wyrwałem, nie uszkadzając przy tym płyty głównej, po usunięciu ''kostki'' H6R8 wszystko zaczęło pięknie działać,kondensator i ''zwój drutu'' przestały się grzać, akumulatorek zaczął się normalnie ładować, głośnik zaczął się normalnie uruchamiać,wszystko w zasadzie w porządku działa,tylko jest jeden problem z głośnością samego układu, nie jest to problem głośnika(membrany/cefki) tylko samego układu sterującego do którego dostała się woda,ponieważ podłączyłem pod układ inny głośnik i on również trzeszczy przy maksymalnej głośności,po czym dioda świecąca na niebiesko zaczyna świecić na czerwono.

  Czy to charczenie przy maksymalnej głośności oraz zmiana koloru diody na czerwony przy wysokiej głośności mogą być spowodowane usunięciem elementu H6R8? A jeśli tak można go jakoś zastąpić jakimś zamiennikiem?
  PS: Jeśli ktoś wie jak się nazywa ta ''szara kostka'' oznaczona jako H6R8 może również napisać :)

  Pozdrawiam Serdecznie!

 • #2 17 Lip 2017 08:57
  yes2mike
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Załącznika nie widać ;)
  Ta niby kostka ma na końcach po jednej nóżce?
  To prawdopodobnie jest rezystor i wygląda na to, że ma wpływ na zasilanie wzmacniacza.

  Tyle można powiedzieć "na czuja" - nie widząc pacjenta.

 • #4 17 Lip 2017 13:54
  Ronin64
  Poziom 34  

  Usunąłeś dławik 6,8µH który zapewne pracował w przetwornicy.

 • #5 18 Lip 2017 12:59
  r.dash16PL
  Poziom 3  

  Ronin64 napisał:
  Usunąłeś dławik 6,8µH który zapewne pracował w przetwornicy.

  Da się ten dławik jakoś zastąpić czymś innym? np. zawinąć drut miedziany na szpilkę i przylutować go,czy coś takiego?

 • #6 18 Lip 2017 13:09
  Ronin64
  Poziom 34  

  Tylko innym dławikiem 6,8µH o tych samych (bądź lepszych) pozostałych parametrach. Drut miedziany na szpilce to bardzo niefortunny pomysł :|

 • #8 18 Lip 2017 22:12
  michalek1988
  Poziom 12  

  Elektrycznie owszem, ale może się okazać iż będziesz go musiał zabezpieczyć po montażu by nie uszkodzić podłoża, gdyby się urwały ścieżki podczas użytkowania. Zwróć uwagę iż oryginalny był montowany powierzchniowo, a ten z linka jest do montażu przewlekanego. "Drutu na szpilce" nie będę komentować, ponieważ mój poprzednik już wyraził zdanie, o tym. Popraw link.

 • #9 18 Lip 2017 22:15
  Ronin64
  Poziom 34  

  Sama indukcyjność to nie wszystko. Co jest napisane na U102? Dobrze byłoby wykluczyć zwarcie bo może się okazać, że wymiana dławika (warto go sprawdzić) nic nie da.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME