Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Black&Decker Quatro KC2000F nie ładuje, jak odczytać, naprawić.

pajkos 16 Lip 2017 22:30 693 6
  • #1 16 Lip 2017 22:30
    pajkos
    Poziom 2  

[b]Witam serdecznie i proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem laikiem w elektronice i jedyne co mi wiadomo to napięcie, natężenie i inne proste rzeczy.

Sprawa dotyczy zakupionego zestawu Black&Decker Quatro KC2000F, który jak zapewnił sprzedawca jest w idealnym stanie, a między innymi baterie i ładowarka.
    Wygląda to następująco baterie oznaczone 12v mają napięcie około 4v po długiej przesyłce około 2 tyg. Po podłączeniu do ładowarki brak sygnalizacji diodami :cry: (są dwie czerwona-ładowanie i zielona-naładowane), podczas wyciągania baterii na ułamek sekundy zapala się zielona. Po sprawdzeniu miernikiem prądu na wyjściu ładowarki jest 18,2v ale dioda zapala się tylko zielona podczas pomiaru czyli naładowane i myślę że jest ok. Podłączając kablami + ładowarki do + baterii i podobnie - ładowarki do - baterii sytuacja podobna jak z miernikiem, zielona dioda wskazuje pełen poziom naładowania baterii natomiast naładowanie minimalnie większe po 0,5 godz. o około 0,2v. Poszedłem krok dalej i rozkręciłem ładowarkę, zdemontowałem obudowę, wsadziłem baterie do ładowania i ponownie dioda zielona zapaliła się (czyli jest trochę lepiej :D , wcześniej nie było kontaktu + z + itp.).

Teraz pytań kilka:
    Czy stan baterii jest normalny?
    Czy są sprawne ? i czy to normalne że ich napięcie spada tak ?
    Czy ładowarka jest sprawna ?
    Czy odpowiedzialne jest za to "coś" co bada faktycznie stan naładowania baterii? i co mogę zdziałać?

Proszę o poradę i wskazówki.

Bardzo dziękuję z góry i pozdrawiam Marcin.

• Pomocny post
    #2 17 Lip 2017 14:38
    PeCeZu
    Poziom 15  

pajkos napisał:
    Czy stan baterii jest normalny?

Nie bardzo rozumiem co dla kolegi oznacza stan normalny?

pajkos napisał:
    Czy są sprawne ? i czy to normalne że ich napięcie spada tak ?

Jeżeli bateria jest wyeksploatowana to tak

pajkos napisał:
    Czy ładowarka jest sprawna ?

Wg Twojego opisu to jest sprawna

pajkos napisał:
    Czy odpowiedzialne jest za to "coś" co bada faktycznie stan naładowania baterii? i co mogę zdziałać?

prosze po polsku bo nie rozumiem zdania

• #4 17 Lip 2017 19:27
    pajkos
    Poziom 2  

No dobrze rozumiem że się nie jasno wyraziłem ale chodzi mi o to że:

Jeżeli akumulator 12v podczas używania godzinnej pracy bez ładowania to do ilu jego napięcie spada volt ?

Jaka jest granica spadku do ilu może spaść te napięcie ?
    Czy jeżeli akumulator 12v jego napięcie spadnie do 4v to jest to ok, czy napięcie ma się utrzymywać poziomie 12v?

Co do pytania z ładowarką myślę że : Napięcie mierzone w ładowarce na + i - miernikiem jest ok, tak jak w oznaczeniu ładowarki Output DC 14,5v-18,5v mam 18,2v. Kontrolka zielona wg. oznaczeń: Battery Full; i czerwona: Battery Loading, ale zapala się tylko zielona zarówno przy pomiarze multimetrem jak i po wsadzeniu baterii. Jak zauważyłem i co nieco przeczytałem jest trzeci "pin" czy też biegun odpowiedzialny za pomiar ładowanej baterii w trakcie Loadin Battery- kontrolka czerwona i ona powinna sygnalizować pracę. Sprawdziłem tą "diodę" kontroli pracy czy też ładowania i zarówno w jedną jest przesył prądu jak i w druga a chyba nie powinno być tak ?

No i jeszcze jedno pożyczyłem od znajomego ładowarkę bardzo podobną 15v 280mA naładowała baterie i jest chyba ok wiec celuje że ładowarka.

Jak coś źle nazwałem albo źle zrobiłem to proszę o poprawienie a poza tym dziękuje za zainteresowanie.
    Pozdrawiam Marcin

• Pomocny post
    #5 20 Lip 2017 16:28
    gumisie
    Poziom 29  

pajkos napisał:
    No i jeszcze jedno pożyczyłem od znajomego ładowarkę bardzo podobną 15v 280mA naładowała baterie i jest chyba ok wiec celuje że ładowarka.
    Marcin i tym sam sobie odpowiedziałeś na pytania które zadałeś w tym temacie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią, sprawną ładowarkę do danego akumulatora (nie ładuje się akumulatora np.12V "ładowarką automatyczną" gdy nie mamy pewności że ta ładowarka jest w pełni sprawna)
    Pozdrawiam.

• #6 29 Lip 2017 11:35
    pajkos
    Poziom 2  

Witam ponownie i dziękuję za zainteresowanie.

A teraz chciałbym zadać pytanie co do kupna nowej ładowarki do tych baterii.
    Jaką ładowarkę jeśli "stara" ma następujące oznaczenia:
    Output 14,5-18,5v prąd stały 1A (for 10-12 cell battery)
    Jest to na pewno transformatorowa i nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.
    Jaki rodzaj ładowarki miałbym szukać czy tych samych parametrów czy zbliżonych?
    Czy napięcie ma być też tak rozbieżne czy może być jedno np. 15v?
    Czy natężenie prądu ma być dokładnie 1/10c jeśli baterie 12v to 1.2A?
    Jakie są zależności między napięciem np. 14.5-18.5v które ma "stara" ładowarka a stałe np. 15v czy 18v do tych baterii? i czy w ogóle można takiego użyć?
    Czy natężenie jakim ładujemy tj. 1A jest lepsze od 1.2A i czy może być jeszcze mniejsze od wskazanego na ładowarce i jaki to ma wpływ na ładowanie?

Dziekuję i pozdrawiam Marcin

• #7 31 Lip 2017 08:14
    PeCeZu
    Poziom 15  

Najlepiej byłoby kupić ładowarkę identyczna tego samego producenta, wtedy masz pewność 100%, że będzie działała prawidłowo z zestawem Twoich baterii.

pajkos napisał:
    Czy natężenie jakim ładujemy tj. 1A jest lepsze od 1.2A i czy może być jeszcze mniejsze od wskazanego na ładowarce i jaki to ma wpływ na ładowanie?

Co prawda tu nie ma dużej różnicy, ale patrząc praktycznie na to, to jak ładujesz prądem 1A, to ładujesz dłużej i jest to lepsze dla baterii, natomiast jak ładujesz 1.2A, to ładujesz szybciej, z tym że to już gorzej dla baterii, bo skracasz żywotność. Przy tak minimalnej różnicy to nie ma znaczenia.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme