Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie radia PMR. Złe zasilanie?

Rezystor240 17 Lip 2017 01:26 1113 11
  • #1 17 Lip 2017 01:26
    Rezystor240
    Poziom 30  

Witam!

Posiadam radio PMR marki motorola, mam z nim ciekawy problem.
    Mianowicie kiedy radio zasilam z akumulatorka wszystko jest w porządku, nadaje i odbiera, tak jak być powinno.

Kiedy zaś zasilam radio, z zasilacza zbudowanego z transformatora TS 15/18 transformator ten ma moc 15 watów i daje napięcie ponad 12V i 1A prądu.
    Dla ciekawskich napiszę, że transformator ten powstał w moim mieście, w Skierniewicach.
    Po transformatorze znajduje się 8 amperowy mostek prostowniczy.
    Za prostownikiem jest bateria kondensatorów o pojemności około 5000µF.
    Następnie znajduje się stabilizator napięcia LM 7806.
    Przy stabilizatorze są wymagane kondensatory o pojemności około 100nF
    Za stabilizatorem jest wpięty kondensator 220µF.

Tak zbudowany zasilacz pozwala na dobry odbiór, lecz niemożna niczego nadać.
    Postanowiłem dołożyć kondensator na zasilaniu radia o pojemności 22000µF.
    Lecz nie zmienia on niczego.

Myślę, że zasilacz nie daje odpowiedniego prądu do prawidłowego działania radia.

Proszę o wskazanie co może być przyczyną takiego zachowania owego radia.

• #2 17 Lip 2017 07:00
    angro
    Poziom 11  

Witaj, sprawdź napięcie na wyjściu zasilacza przy włączonym nadajniku, a będziesz wiedział czy zasilacz się wyrabia.

• #3 17 Lip 2017 07:36
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Napisz, że to motorola GP1200 a nie motorola PMR. W niej po prostu jest m.in zaklepany jeden kanał PMR.
    Ja sam już zgłupiałem i nie wiem co się tam dzieje.

• #4 17 Lip 2017 08:05
    SITO79
    Poziom 27  

Jeśli to faktycznie GP1200, to nie powinieneś czasem użyć LM7808 i to co najmniej dwóch równolegle?
    Oryginalna bateria to 7.2V, więc napięcie zasilania w okolicy 6V jakie daje Twój zasilacz może być nieco za niskim, a jeśli masz ustawioną moc na max, to i 1A "prundu" trochę mało.

• #5 17 Lip 2017 11:24
    Rezystor240
    Poziom 30  

Napięcie na baterii podczas nadawania wynosi 5,70V.
    Napięcie na zasilaczu wynosi 5,30V.
    Więc dużej różnicy niema.
    Napiszę jeszcze, że oscyloskop podpięty do tego zasilacza pokazuje ''czyste'' napięcie bez żadnych śmieci (pomiar był robiony na obciążonym zasilaczu).

Jest jeszcze taki motyw, że kiedy uda mi się włączyć nadawanie na radiu podłączonym do zasilacza to, nie mogę wyłączyć nadawania.
    Cały czas wali nośną

Mogę bezpiecznie podpiąć 8V pod to radio bez obawy, że go spale?

Wymienię transformator na taki o większej wydajności prądowej około 2,5A lecz jego napięcie to ponad 20V, więc ze stabilizatorów zrobi się grzejnik.
    I kondensatory do wymiany na większe napięcie.

• Pomocny post
    #6 17 Lip 2017 11:32
    Olek II
    Moderator

Jeśli to radio ma poprawnie nadawać, to zrób zasilacz. Prosty układ poniżej, wartość napięcia wyjściowego ustawisz pot. 4,7KΩ. Transformator też musisz wymienić, by był zapas prądu. Nie stosuj łączenia równoległego stabilizatorów.

Dziwne zachowanie radia PMR. Złe zasilanie?

• #7 17 Lip 2017 12:01
    Rezystor240
    Poziom 30  

Zasilacz na scalaku LM 317 spalił mi niejeden układ.
    Nie będę ryzykował radiem.
    Już wolę zasilacz na diodzie zenera, TL431

Napięcie zasilania radia mogę podnieść do 8V ??

• #8 17 Lip 2017 12:11
    generator
    Poziom 19  

Tak jak napisano wyżej , użyj LM7808 i nie kombinuj bo widać że nie bardzo czujesz temat.Jeśli nie masz mocy w tej GP ustawionej na max to z samym stabilizatorem + radiator powinno to działać.

• Pomocny post
    #10 17 Lip 2017 21:13
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak to radio ma Ci przy 5 z hakiem woltach gadać ?
    Kilka razy Ci kurde mówiłem, że sprawna bateria ma ok 7.5V.
    Mówiłem też, ze 8V radia nie zabije, ale logiczne jest, że 5 go nie wskrzesi o życia.

• Pomocny post
    #11 17 Lip 2017 22:13
    SITO79
    Poziom 27  

Rezystor240 napisał:
    Zasilacz na scalaku LM 317 spalił mi niejeden układ.
    Nie będę ryzykował radiem.

Schemat dodany przez Olka bardzo prosty i prądowo wydajny, jeśli boisz się LM317, to "dwuena" wysteruj 7808 i na wyjściu będziesz miał piękne około 7V.

Jednak jakby dobrze szpernąć w sieci, to można znaleźć info, ze oryginalne eliminatory baterii do 5 Watowych "Badziefungów" są wykonane na jednym LM7808 i wyrabia się to jakoś, więc to najprostsze rozwiązanie.
    8V dla takiego ręczniaka to nic groźnego ( w środku pewnie siedzą kondki na 10V ). Baterie Ni-MH nominalnie mają 7.2V, Li-Jon jeśli można dostać do tego modelu, mają 7.4V, obie po wyjęciu z ładowarki mają nieco ponad 8V, zapinamy do radia i jakoś nic nie pada.

• #12 20 Lip 2017 09:13
    Rezystor240
    Poziom 30  

SITO79 napisał:
    chemat dodany przez Olka bardzo prosty i prądowo wydajny, jeśli boisz się LM317, to "dwuena" wysteruj 7808 i na wyjściu będziesz miał piękne około 7V.

Wiem, że ten schemat działa.
    Zrobiłem tak jak doradziłeś, wysterowałem tranzystor mocy przy pomocy stabilizatora 7808 i na wyjściu jest 7,42V
    Pod obciążeniem napięcie spada do 7,30V
    Wymieniłem transformator na mocniejszy około 20VA
    Dodałem wentylator, bo z radiatora zrobił się mały grzejnik.
    Niestety jest to wadą zasilaczy liniowych, a zasilacza impulsowego do takich konstrukcji (radiowych) stosować się nie powinno.

Dziękuje za pomoc.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme