Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wzmacniacza, czy dobre komponenty?

Jarek 311 17 Lip 2017 02:18 453 23
  • #1 17 Lip 2017 02:18
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

Krótko, mam budować wzmacniacz dla kumpla z tego co mi przyniósł... :) nie ma to być rakieta ale coś co by dobrze grało w garażowej siłowni podpięte pod telefon lub tuner FM czy laptopa.

Dostępne elementy ( wszystko z odzysku )

2 x transformator do wyboru:
    Toroidalny 2 x 24 V 2 x 3,13 A symetryczny
    Unitra Zatra TS 50/11

Do filtracji zasilania kondensatory 2 x 12000uF 45V lub do wyboru 6800uF 35V, 4700uF 25V i niższe wartości.

Końcówki mocy do wyboru:
    TDA 7384
    TDA 7386
    TDA 7375
    TDA 2050

Pytania:
    1. Jakie elementy składowe połączyć w całość by to zagrało mając ręce i nogi czyli by pasowało dźwiękowo i technicznie?
    2. Kolega mnie pytał czy można zmostkować układy tak by była większa moc. Czyli np. mostkowanie TDA 7384 z 7386 To są cztero kanałowe końcówki i jedną wiem jak mostkować lub mostkowanie np. 4 sztuk TDA 7375 by uzyskać największą możliwą moc.
    3. O co chodzi z tym prostowaniem napięcia zasilania? Czy dobrze rozumiem, opiszę na przykładzie. Jeśli dana końcówka mocy wymaga 20V zasilania maksymalnie według datasheetu a mając trafo np. 18V które po wyprostowaniu da 22V to czy mogę bez obaw tą końcówkę zasilać takim prądem?
    4. Metoda lub rodzaj zasilnia. Podobno zasilanie układu wzmacniacza symetrycznie da większy prąd zasilania co przełoży się na większą moc wzmacniacza niż zasilanie nie symetryczne. Przykład. Trafo symetryczne 10V - 0 - 10V łacznie da 20V zasilania czyli tyle samo co podobne trafo 20V z niesymetrycznym wyprowadzeniem?

Za wszelką pomoc dziękuję i objaśnienie moich niepewności :)

Pozdrawiam serdecznie

• #2 17 Lip 2017 04:01
    aaanteka
    Poziom 35  

Po twoim wpisie , należałoby zadać pytanie :
    - dlaczego akurat kolega przyniósł do ciebie , anie do kogoś kto się na tym chociaż minimalnie zna i wykazuje minimum chęci do realizacji :) .
    Wszystko jest dostępne w notach aplikacyjnych i wynikach wyszukiwania dla poszczególnych elementów :
    TS50/11
    TDA 7384
    TDA 7386
    TDA 7375
    TDA 2050
    wartość skuteczna napięcia

W doborze wzmacniacza i zasilania uwzględnij parametry dopuszczalne zwykle umieszczone w tabeli opisanej "Electrical Characteristcs" . Nie możesz generalnie przekroczyć podanego tam napięcia zasilania.

Dla transformatora 2x 24V napięcie po wyprostowaniu wyniesie w przybliżeniu 2x34V . Raczej ci nie będzie przydatny przy wymienionych układach ( za duże napięcie ).
    Dla transformatora ZATRA TS50/11 masz do dyspozycji po wyprostowaniu napięcie około 2x15V.
    Najlepiej jest sprawdzić ,to praktycznie ponieważ zdarzają się egzemplarze o większej tolerancji nawinięcia uzwojeń .

Odpowiedzi na pytania :
    1) Wykorzystać jedną wybraną aplikację danego układu .
    2)Nie można w taki sposób łączyć wymienionych układów .Dopuszczalne jest jedynie łączenie w mostek pojedynczych wzmacniaczy do tego przeznaczonych ( w przypadku układów monolitycznych nie wszystkie się spisują w takiej konfiguracji prawidłowo) . Dla TDA 7375 możesz co najwyżej wykonać konfigurację dwóch kanałów typu mostek (bridge) .
    3)Prostowanie napięcia ,to nic innego jak zamiana napięcia zmiennego na odpowiadający przebieg stałoprądowy . Znacząca jest tu wiedza na temat wartości skutecznej napięcia .
    4)Obojętnie jaką zastosujesz ,oczywiście dopuszczalną metodę zasilania , nie uzyskasz więcej z danego układu monolitycznego mocy.Przy zasilaniu pojedynczym możesz co najwyżej mieć gorsze parametry ze względu na konieczność stosowania kondensatora wyjściowego na głośnik .

A z mocą nie ma co przesadzać .Polecam do obejrzenia na ten temat bardzo dobry wykład:

Link

• #3 17 Lip 2017 14:00
    _jta_
    Specjalista elektronik

Można wykorzystać i transformator 2x24V, żeby z niego zrobić 2 układy zasilaczy dające 33V bez obciążenia - wtedy zasilacze będą miały jedno napięcie, nie +-, do układów wzmacniaczy z wyjściem mostkowym to pasuje - pytanie, czy masz układ wzmacniacza, który można zasilać napięciem do 40V (trzeba się liczyć z tym, że czasem w sieci będzie większe napięcie) i może działać w układzie mostkowym?

Wzmacniacz scalony, który ma w środku 4 wzmacniacze single-ended, może być użyty jako stereo w układzie mostkowym (po 2 wzmacniacze na kanał) - jest kwestia, jakie ma parametry dopuszczalne (prąd, napięcie, moc strat) - czy nie zostaną przekroczone przy takim zasilaniu, jakie masz.

aaanteka - Podałeś linki do wyszukiwania przez Google, zamiast do tego, co należało znaleźć.

Dodano po 3 [godziny] 8 [minuty]:

Jeśli te wzmacniacze są do zasilania napięciem 14.4V, mają dopuszczalne 18V, a transformator ma dwa uzwojenia 7.5V~, to można z niego uzyskać 10V po wyprostowaniu (z 11.5V przy zerowym obciążeniu) - tylko jaką moc dają przy takim zasilaniu te wzmacniacze nawet w układzie mostkowym? Na głośniku 4R pewnie do 8W. A napięciem 22V (takie dadzą dwa uzwojenia połączone szeregowo) zasilić ich nie można, ani użyć tego dającego wyższe napięcie.

Hm... według http://murysz.republika.pl/plikhtml/trafo/trafo1.html TS50/11 ma jedno uzwojenie wtórne 15.3V 2.6A (coś nie pasuje: to tylko 40W), a w ofercie na Allegro jest o 2x7.5V 2.6A (tak jakby 39W, też nie pasuje) - on w końcu ma jedno uzwojenie 15V, czy dwa 7.5V?

• #4 17 Lip 2017 15:52
    aaanteka
    Poziom 35  

Transformator TS50/11 ma dwa uzwojenia po 7,5 V lub inaczej uzwojenie dzielone 15V według not katalogowych Zatra , jak i rownież Indela , czy też w tym katalogu .

• #5 19 Lip 2017 02:17
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam wszystkich.

Znam i posiadam noty do tych układów jak i do wielu innych, nie od dziś "siedze" w elektronice chociaż bardziej bym skłaniał się ku pojęciu elektro-akustyka...
    "Moje minimum chęci do realizacji" to jest właśnie zapytanie bardziej orientujących się forumowiczów czy z w/w elementów mogę i da się złożyć co kolwiek co jakoś zagra i będzie przypominało wzmacniacz... To tak żartem i nawiasem mówiąc.
    A poważnie rozpisałem sobie poszczególne info na temat każdej końcówki "dołożyłem" parametry transformatorów i już na "chłopski rozum" widać że nie bardzo to będzie się trzymało kupy więc postanowiłem się zapytać na forum bo jak wiadomo kto pyta nie błądzi... A im dłużej jestem na Elektrodzie tym bardziej się przekonuję że uzyskać tu zwykłą pomoc to jak szukanie iły w stogu siana. W zamian za pomoc człowiek dostaje szydercze z góry założone że nic nie umie dywagacje a jak nie udowodni że najpierw szukał info w necie itp. a potem zadał pytanie to jest leń głąb i szuka najprostszej odpowiedzi... Dla tego tak rzadko tu zaglądam by na wstępie za proste pytanie posiłkujące się już szukaną odpowiedzią nie zostać z góry uznanym za lenia itp.

Posiadam z własnych zbiorów trafa i zasilacze impulsowe ale te transformatory co mam są o wiele za słabe. A czy mogę użyć np. zasilacz impulsowy z drukarki czy czegoś podobnego który ma napiecie symetryczne 2 x 24V i masę lub użyć jedną stronę i by było nie symetryczne 24V?
    To jakie najprostsze rozwiązanie proponujecie? Ja myślałem dać układ najłatwiejszy i prosty z noty katalogowej. Podać zasilanie optymalnie najlepsze do danego układu do tego jakiś korektor czy tylko dać głośność, wyłącznik i ewentualnie jakiś prosty przełącznik źródła by kolega z kablami nie latał hehe.

Pozdrawiam

• #6 19 Lip 2017 09:01
    kortyleski
    Poziom 39  

Kupić dwa układy TDA 7294 I wykorzystać trafo które posiadasz.

• #7 19 Lip 2017 10:30
    _jta_
    Specjalista elektronik

Autor tematu nie podał, jakich głośników chce użyć - jaka jest ich impedancja, jaka moc, a to jest dość istotne. Można użyć tego transformatora 2x24V do uzyskania napięcia 33V bez obciążenia, i TDA2050 zasilany z tego napięcia może działać z głośnikiem 4R, albo 8R, ale będzie wymagał podłączenia głośnika przez kondensator - ale w pojedynkę na głośniku 4R da tylko 20W przy zniekształceniach d=0.5%, mógłby dać 40W przy zasilaniu +-22.5V - tylko czy da się je uzyskać z tego zasilacza od drukarki? (trzeba nieco obniżyć napięcie, jest kwestia, czy wystarczy prądu). Można też użyć głośnika 8R i zasilać 2x24V z tego zasilacza od drukarki - pewnie (jak zasilacz da radę) uzyskasz ze 30W przy d=0.5% (może tak będzie najprościej). Na TDA7294 (to trochę kosztuje) z transformatorem 2x24V podłączonym tak, by uzyskać +-33V (dla TDA2050 to by było za dużo) uzyskasz znacznie większą moc chwilową (pytanie, czy masz odpowiednie głośniki), ograniczeniem mocy ciągłej pewnie będzie transformator (2x24Vx3.13A=150W - na głośnikach może uda się uzyskać połowę tego, czyli 2x37W).

• #8 19 Lip 2017 14:25
    aaanteka
    Poziom 35  

Jarek 311 napisał:
    Posiadam z własnych zbiorów trafa i zasilacze impulsowe ale te transformatory co mam są o wiele za słabe. A czy mogę użyć np. zasilacz impulsowy z drukarki czy czegoś podobnego który ma napiecie symetryczne 2 x 24V i masę lub użyć jedną stronę i by było nie symetryczne 24V?

Ten zasilacz nie nadaje się do obciążeń "zmiennych ". Przy współpracy z wzmacniaczem akustycznym ciągle będzie działało ograniczenie prądowe , które w tego typu konstrukcjach działa szybko i skutecznie. To jest zasilacz dedykowany zwykle o znikomej mocy ciągłej 10-20 W. I czy na pewno ma napięcie symetryczne , a nie dwa wyprowadzenia napięcia do zasilania elektroniki i napędu ? Chyba,że zasilacz pochodzi z bardzo starej drukarki. Podaj model a dostaniesz konkretną odpowiedź.

Z drugiej strony skoro jesteś początkującym, to korzystniej zacząć od konwencjonalnego zasilacza sieciowego opartego na transformatorze. Zastanawiałeś się na zastosowaniem układu LM 3886, LM3875, czy LM4780? Istnieją bardzo fajne kity w korzystnej cenie z profesjonalnie wykonaną płytką .

• #9 20 Lip 2017 00:22
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

Też właśnie pomyślałem o monofonicznych kostkach i mam jedną w nie używanym subwooferze LM 3886. Muszę poszukać w swoich zbiorach w tych płytkach które nie były demontowane. Muszę sprawdzić i spisać. Jak coś znajdę to dam znać.

Pozdrawiam

• #10 21 Lip 2017 01:18
    Jarek 311
    Poziom 14  

Znalazłem coś takiego:

TA8216HQ plus zasilnie i trafo komplet ze starej weży
    TA8225H pochodzi z subwoofera aktywnego Lenco. Mam trafo. Ten wzmacniacz współpracował z głośnikiem 16cm średnicy i podobno 50W 4Ohm
    Odkopałem jakiś wmacniacz na tranzystorach 4szt. D 1985A które według danych mają 25W oraz trafo o napięciach symetryczne 17V plus nie symetryczne 11V transformator toroidalny.

Z tego plus to co wcześniej pisałem już powinienem słożyć jakiego samograja? :)

• #11 21 Lip 2017 02:27
    aaanteka
    Poziom 35  

To mamy takie komponenty :
    1) układ TA8216HQ is dual audio power amplifier
    • High output power: Pout = 13 W/channel (Typ.)
    (VCC = 28 V, RL = 8 Ω, f = 1 kHz, THD = 10%)
    • Low noise: Vno = 0.14 mVrms (Typ.)
    (VCC = 28 V, RL = 8 Ω, GV = 34dB, Rg = 10 kΩ,
    BW = 20 Hz~20 kHz)

• Operation supply voltage range (Ta = 25°C)
    : VCC (opr) = 10~37 V (RL = 8 Ω)
    : VCC (opr) = 10~24 V (RL = 4 Ω)

2) układ TA8225H
    High power
    : POUT (1) = 45W (typ.)
    (VCC = 14.4V, f = 1kHz, THD = 10%, RL = 2Ω)
    : POUT (2) = 40W (typ.)
    (VCC = 13.2V, f = 1kHz, THD = 10%, RL = 2Ω)
    : POUT (3) = 24W (typ.)
    (VCC = 13.2V, f = 1kHz, THD = 10%, RL = 4Ω)

3) wzmacniacz z stopniem qasikomlemetarnym na 2SD1985A 60V 3A 2W ( wersja bez A ma 25W) o nieznanym schemacie,napięciu zasilania, mocy znamionowej i rezystancji obciążenia ,
    4) transformator o nieznanej mocy wyjściowej 2x 17V ( po prostowniku około 2x 23,8V ).

Trochę sytuacja się poprawiła , jeżeli odpowiada ci moc 9-13W/8 om, czy też wymieniony transformator posiada odpowiednią moc do zasilenia TA8216,czy TDA2050.

• #13 21 Lip 2017 08:15
    aaanteka
    Poziom 35  

gumisie napisał:

Jarek 311 napisał:
    Jarek 311 napisał:
    TDA 2050
    Jarek 311, może to: http://www.eleccircuit.com/tda2050-amplifier-stereo-35w-75w/

Kolego proszę się zastanowić zanim coś doradzisz 2 x 24V ≈ 50Hz ,czyli w przybliżeniu 2 x34V = stałego.
    A jakie jest dopuszczalne napięcie zasilania TDA2050 ?
    Kwestia była poruszana już w temacie .

• #14 21 Lip 2017 08:35
    Freddy
    Poziom 43  

Jarek 311 napisał:
    Toroidalny 2 x 24 V 2 x 3,13 A symetryczny ...
    Z tym transformatorem, to żaden z proponowanych przez Ciebie układów nie będzie współpracować bez przewinięcia transformatora.
    Cytat:
    Unitra Zatra TS 50/11
    Za mała moc transformatora do tych układów.

• #15 21 Lip 2017 12:04
    _jta_
    Specjalista elektronik

Kolego proszę się zastanowić zanim coś doradzisz 2 x 24V ≈ 50Hz ,czyli w przybliżeniu 2 x34V = stałego.

Można transformator podłączyć tak, żeby dawał pojedyncze napięcie 33V (przy minimalnym obciążeniu), i użyć TDA2050.

• #16 21 Lip 2017 12:06
    Freddy
    Poziom 43  

_jta_ napisał:
    Można transformator podłączyć tak, żeby dawał pojedyncze napięcie 33V (przy minimalnym obciążeniu), i użyć TDA2050.
    Nie zawsze się da to zrobić -= nie każdy transformator jest nawinięty tak, aby przepiąć uzwojenia.

• #17 21 Lip 2017 12:28
    _jta_
    Specjalista elektronik

Podaj przykład, że się nie da - pewnie się okaże, że się da, tylko ty tego nie widzisz.

• #18 21 Lip 2017 12:32
    gumisie
    Poziom 26  

aaanteka napisał:
    No oczywiście lecz bez obciążenia.
    aaanteka napisał:
    A jakie jest dopuszczalne napięcie zasilania TDA2050 ?
    +/- 25V symetryczne lub 50V.

• #19 21 Lip 2017 12:34
    Freddy
    Poziom 43  

_jta_ napisał:
    Podaj przykład, że się nie da - pewnie się okaże, że się da, tylko ty tego nie widzisz.
    Miałem do czynienia z takimi transformatorami, a skoro Ty nie miałeś, to wiedz, że takie też są.
    Wszystko zależy od sposobu nawinięcia transformatora.

gumisie napisał:
    No oczywiście lecz bez obciążenia.
    Więc bez sygnału na wejściu pójdzie tylko dymek :).

• #20 21 Lip 2017 12:49
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie pisz, że coś takiego jest, tylko podaj przykład - jak połączone uzwojenia, jakie mają parametry.

• #21 21 Lip 2017 12:50
    gumisie
    Poziom 26  

Freddy napisał:
    Więc bez sygnału na wejściu pójdzie tylko dymek :).

Kto jak kto, jednak nawet i Ty potrafisz zaskoczyć. Przecież można użyć jednego uzwojenia i zastosować rozwiązanie z załącznika.
    Pozdrawiam.

• #22 21 Lip 2017 12:52
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Proszę nie spierać się o bzdury.

Jarek 311 napisał:

Nie widzę żadnych przeszkód, aby wykorzystać połowę wtórnego (pojedyncze uzw. 24VAC).

• #23 21 Lip 2017 12:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Albo zastosować układ prostownika z dwiema diodami.

• #24 21 Lip 2017 13:10
    Freddy
    Poziom 43  

Napięcie zasilania ±25V, czy też +50V jest podane w DS jako "ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS", więc nie ryzykowałbym takiego zasilania. ;)
    Zalecane jest ±22V i przy takim napięciu podawane są parametry.

Swoją drogą pomysł zasilenia pojedynczym uzwojeniem, czy też za pomocą prostownika zbudowanego na dwóch diodach jest dobrym pomysłem.

Czekamy nadal na informacje od autora podające szczegóły na temat transformatora.
    Może da się go przepiąć, bądź też w prosty sposób odwinąć "trochę" z uzwojeń.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME