Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sinuspro 1000S - akumulator nie jest ładowany z solara

maraon 17 Lip 2017 08:04 351 5
  • #1 17 Lip 2017 08:04
    maraon
    Poziom 11  

Prosty zestaw: Inwerter (z ładowarką MPPT) + solar 260 W (napięcie 36V)+ akumulator żelowy 110Ah a okazuje się że są problemy. Po zestawieniu urządzeń i załączeniu zasilacza pokazuje na samym początku napięcie ok. 36 V i później napięcie spada na solarze do wartości ok. 12-13V, co z kolei daje napięcie ładowania akumulatora ok. 12,4V.
    Zestawiłem ten sam zestaw z tym, że zamiast solara dałem zasilacz 30V i 3 A na wyjściu. Po załączeniu zasilacza sinuspro 1000S, napięcie na zaciskach solara spadło z 36V do ok. 15V i w tym wypadku na klemach akumulatora było napięcie rzędu 13,6V i akumulator był ładowany. W czym jest problem? Dodam, że testowałem inny akumulator i to samo. Wysłałem zasilacz do serwisu i odpowiedzieli, że wszystko jest OK. Testowałem panel, napięcie jałowe ok. 36V, prąd zwarcia poprawny rzędu 7,6 A. Czy to jest wina zasilacza MPPT w sinuspro czy też jest to wina solara?
    Bardzo proszę o jakieś sugestie

Dziękuję i pozdrawiam
    Mariusz

• #2 17 Lip 2017 09:59
    jaszczur1111
    Poziom 28  

Niekoniecznie zasilacza MPPT. Powinien utrzymywać napięcie po stronie solara na poziomie jego max wydajności. Przykładowo dla 24V paneli, które bez obciążenia mają 31-33V zależnie od temperatury, MPPT wynosi ok 21-22V. Tak powinien działać dobry zasilacz ze "śledzeniem" MPPT.

Dla pewności powinieneś sprawdzić poszczególne sekcje (jeśli jest to panel 3 sekcyjny) Każda powinna dawać jednakową moc. Podłącz się w skrzynce przy samym panelu (musisz zdjąć dekielek) i pomierz pod obciążeniem np. żarówką 12V 60W każdą sekcję. Powinieneś uzyskać 3 jednakowe wyniki. Jeśli nie to oznacza uszkodzenie.

Można też zmierzyć przy pomocy odpowiedniego regulowanego rezystora dużej mocy na wyjściu panela jaki daje prąd przy napięciu powiedzmy 21-22V. Powinien być niewiele mniejszy od prądu zwarcia. Na zwarciu nie sprawdzisz poprawnie.

• #3 17 Lip 2017 10:41
    maraon
    Poziom 11  

Dziękuję za informacje, postaram się jak najszybciej to sprawdzić

• #4 18 Lip 2017 10:27
    maraon
    Poziom 11  

Sytuacja wygląda następująco (obciążenie żarówką 55 W)
    1 sekcja 11,4V
    2 sekcja 11,5V
    3 sekcja 11,5V
    czyli niby wszystko w porządku, ale zrobiłem coś takiego podłączyłem zasilacz pod panel, dałem obciążenie i wówczas zmierzyłem napięcie w sekcjach
    1 sekcja 4,9V
    2 sekcja 2,6V
    3 sekcja 6,1V
    Czy taka sytuacja wskazuje na uszkodzenie sekcji w panelu?

• #5 18 Lip 2017 11:30
    theo33
    Poziom 9  

Jeżeli masz panel 260W to ja bym go obciążał go dalej takimi żarówkami aż do mocy znamionowej i wtedy mierz, moim zdaniem ten zasilacz jest niesprawny, chyba że to nie jest MPPT

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme