Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zamienniki (STX?) do HandBox LP-312

iiwo 18 Lip 2017 01:44 765 14
  • #1 18 Lip 2017 01:44
    iiwo
    Poziom 9  

Witam szanownych forumowiczów. Z góry przepraszam jeśli pomyliłem działy - to mój pierwszy post tutaj.

Chciałbym prosić o poradę w wymianie głośników w kolumnach wspomnianych w tytule. Otóż jakiś czas temu zakupiliśmy komplet i jedna spaliła się całkowicie. Druga jeszcze jakoś zipie. W końcu zebrałem się i rozbebeszyłem tę konstrukcję i trochę byłem zaskoczony tym co zobaczyłem.

Nie wiem czy to oryginalne wyposażenie czy ktoś tam majstrował - ale w tej całkiem solidnie, jak mi się wydaję, wykonanej skrzyni - znalazłem górę piezoelektryków i dwa 12" niskotonowce o bijącej profesjonalizmem nazwie "COBRA". Kompletny brak jakiejkolwiek zwrotnicy czy choćby jakiegoś kondensatorka, co dodatkowo zburzyło mój obraz kolumn 'nie takich złych w tej półce cenowej', chociaż może się mylę.

Tutaj oświadczenie - jestem laikiem i dodatkowo, niestety, perkusistą :). Chciałbym to poreperować wsadzając tam jakieś STX'y (dla laika który przeczytał kilka opinii na forum - pewniak w kategorii cena/jakość). Chciałbym poprosić szanownych forumowiczów o pomoc w wyborze bo nie mam pojęcia czy lepiej wsadzić tam:

- '3-drożne' W.32.500.8.MC które mają 'najlepsze' parametry w stosunku do ceny ale mają nieco inne przeznaczenie jak rozumiem,
    - estradowe, '2-drożne' W.30.500.8.MC
    - czy wystarczą mi najtańsze W.30.300.8.MC
    - a może w ogóle błądzę i potrzebuję czegoś innego
    - czy to spalić albo przerobić na psią budę

Jako czynnik dodam też, że o ile zależy mi na niskiej cenie, to również chciałbym żeby mi tego szanowni współużytkownicy na sali prób, "blek/trasz/deth-metalowcy", nie spalili rozkręcając wszystko na pełen kurek, jak mają w zwyczaju, i tutaj jestem skłonny dopłacić mając jakieś większe szanse, że podłączając to do naszego 400w pawermixera yamahy nie stanie to w piekielnych płomieniach.

Jeszcze większy mam problem z tymi piezo - kompletnie nie wiem na co to wymienić. Dołączam zdjęcia bebechów. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Jakie zamienniki (STX?) do HandBox LP-312 Jakie zamienniki (STX?) do HandBox LP-312 Jakie zamienniki (STX?) do HandBox LP-312 Jakie zamienniki (STX?) do HandBox LP-312 Jakie zamienniki (STX?) do HandBox LP-312

• #2 18 Lip 2017 09:54
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

iiwo napisał:
    dwa 12" niskotonowce

To są głośniki nisko-średnio tonowe.
    W.32.500.8.MC się do tego kompletnie nie nadają.
    iiwo napisał:
    - '3-drożne' W.32.500.8.MC które mają 'najlepsze' parametry w stosunku do ceny ale mają nieco inne przeznaczenie jak rozumiem,
    - estradowe, '2-drożne' W.30.500.8.MC

Są to kolumny 2drożne.
    Czy obudowa ma tunele bass reflex z tyłu? Coś tam widzę, ale się upewniam.
    Podaj jeszcze litraż obudowy oraz wymiary tuneli.

• #3 18 Lip 2017 13:13
    iiwo
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Są 3 tunele jak na tym zdjęciu znalezionym w Internecie:

Jakie zamienniki (STX?) do HandBox LP-312

Nie znam dokładnych wymiarów niestety, będę to mógł pomierzyć dopiero jak będę na sali prób gdzie stoją. Postaram się jak najszybciej to zrobić.

• #4 18 Lip 2017 13:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

iiwo napisał:
    brak jakiejkolwiek zwrotnicy czy choćby jakiegoś kondensatorka
    Te konkretnie głośniki piezo nie wymagają zwrotnicy, ani kondensatora. I te głośniki akurat są oryginalne. Inna sprawa, że ktoś tam grzebał - blaszki piezo powinny być zasłonięte drugą częścią plastikowej obudowy. Co do niskotonowych - nie wiem, coś mi się nie podoba ta skuteczność: 90dB to kiepski wynik.. Według mnie oryginalne nie są, ale niech się wypowie ktoś mający do czynienia z tym modelem - może zapytaj Kamila? (PANICZKAMIL)

• #5 18 Lip 2017 15:53
    iiwo
    Poziom 9  

398216 Usunięty napisał:
    Te konkretnie głośniki piezo nie wymagają zwrotnicy, ani kondensatora

O proszę - nie wiedziałem - założyłem ze ktoś tu poszedł na skróty :)

398216 Usunięty napisał:
    Inna sprawa, że ktoś tam grzebał - blaszki piezo powinny być zasłonięte drugą częścią plastikowej obudowy.

To akurat ja - zdjąłem obudowę żeby zrobić zdjęcie, ale jest. W obu z tych podwójnych głośników oderwana jest jedna blaszka. Zakładam, że wymienia się same blaszki a nie całość? Przeszukałem trochę allegro ale takiego podwójnego cuda nie widziałem nigdzie. Będę musiał trochę sobie poczytać o tym

398216 Usunięty napisał:
    Co do niskotonowych - nie wiem, coś mi się nie podoba ta skuteczność: 90dB to kiepski wynik.. Według mnie oryginalne nie są

Przeszukałem Internet i nic nie znalazłem nic na temat tych głośników - google niestety nic nie znajduje.

• Pomocny post
    #6 18 Lip 2017 16:24
    marian133
    Poziom 37  

iiwo napisał:
    Jako czynnik dodam też, że o ile zależy mi na niskiej cenie, to również chciałbym żeby mi tego szanowni współużytkownicy na sali prób, "blek/trasz/deth-metalowcy", nie spalili rozkręcając wszystko na pełen kurek, jak mają w zwyczaju

Wszystko zależy od przeznaczenia tych kolumn i sprzętu towarzyszącego.
    Mam dużo znajomych z zespołów którym się palą kolumny używane do wokalu. Tak, do wokalu :) No niby jak to może się spalić, przecież to tylko wokal... a no może.
    Kiepska końcówka, kiepski mikser, kiepski MIKROFON i z głośników robimy "grzałkę", jak to Pan z Dragon Head mówi :)

Mógłbyś wstawić tam STX-y GDN-30-400-8-SE + D800 lub któryś z tweeterów z hornem. Jeśli będziesz uważał to długo pograją.

Oczywiście najpierw sprawdź wymiary otworów jak również płytę frontową czy nie jest wypaczona, bo jeśli jest wypaczona to głośniki ze stalowymi koszami się nie nadają (wygną się i cewki będą ocierać o nabiegunnik).

• Pomocny post
    #7 18 Lip 2017 17:03
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

iiwo napisał:
    Zakładam, że wymienia się same blaszki a nie całość?
    Całość. Ten głośnik jest tańszy niż komponenty z jakich się składa.

• #8 18 Lip 2017 18:27
    iiwo
    Poziom 9  

marian133 napisał:
    Mam dużo znajomych z zespołów którym się palą kolumny używane do wokalu. Tak, do wokalu No niby jak to może się spalić, przecież to tylko wokal... a no może.
    Kiepska końcówka, kiepski mikser, kiepski MIKROFON i z głośników robimy "grzałkę

Też używamy głównie do wokalu, ale wiem że podłączany jest także trigger perkusyjny / nagłaśniana jest stopa i też kto wie czy w czasie jakichś imprez nie leci na tym Zenon Martyniuk na pełnej głośności :) Podłączamy to do Yamahy EMX-88S: https://www.yamahamusiclondon.com/Yamaha-EMX-...ixer-for-PA-Sound-Reinforcement/pidYAM-EMX88S a mikrofon to Shure SM48 - więc tragedii (jakościowej) chyba aż takiej nie ma

marian133 napisał:
    Mógłbyś wstawić tam STX-y GDN-30-400-8-SE + D800 lub któryś z tweeterów z hornem

Dzięki za konkretne wskazanie - brzmi to jak dla mnie rozsądnie. Co prawda wolałbym uniknąć jakichś stolarskich przeróbek przeróbek w związku z tym D800, ale jak ma to większy sens to tak zrobię.

marian133 napisał:
    Oczywiście najpierw sprawdź wymiary otworów jak również płytę frontową czy nie jest wypaczona, bo jeśli jest wypaczona to głośniki ze stalowymi koszami się nie nadają

Raczej nie - jeszcze sprawdzę, ale same skrzynie są bardzo solidnie wykonane i w dobrym stanie - dlatego też postanowiłem że warto to uratować

398216 Usunięty napisał:
    Całość. Ten głośnik jest tańszy niż komponenty z jakich się składa.

Dzięki za wskazówkę - będę szukał w takim razie - boje się tylko że nie znajdę takiego podwójnego cudaka bo trochę szukałem i nigdzie takiego nie widziałem, ale w razie czego można to zastąpić pojedynczym o tych samych wymiarach/parametrach? Będę też patrzył na wyżej wspomnianego D800 - nie wiem tylko oczy uda się to dopasować (w sensie czysto gabarytowym)

• Pomocny post
    #9 18 Lip 2017 19:00
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Chyba nie bardzo można zastąpić pojedynczym podwójnego. Głośniki tego typu mają pewne ograniczenia - max napięcie na nich nie może przekraczać 30W - uwzględniając że dwa przetworniki w głośniku są połączone równolegle - powinny być połączone z drugimi tak samo połączonymi przetwornikami w szereg. Im więcej przetworników tym głośniej w sumie będzie słychać wysokie. Zapewne właśnie z tego powodu były głośniki z podwójnymi przetwornikami - żeby "nadgonić" w stosunku do niskotonowych głośnością.
    Wracając jeszcze do zwrotnicy, a raczej jej braku - jeżeli głośnik piezo ma tylko blaszkę przetwornika sam w sobie jest już w jakimś stopniu kondensatorem. Blaszka ma też swój własny rezonans, dodatkowo wzmocniony poprzez tubkę na wylocie. W zasadzie gra najgłośniej właśnie w okolicy rezonansu - w tym wypadku ok. 6kHz, ale i w dół i w górę od tej częstotliwości gra również, tyle, że nieco ciszej. Z tego względu stosuje się czasem zwrotnice które nieco zmniejszają dobroć - spłaszczają niejako rezonansowe częstotliwości; ale odbywa się to kosztem efektywności (głośności) - w tym wypadku raczej nie można tak robić, bo góra zniknie całkiem.
    Ogólnie kolumna jak widać jest mocno budżetowa - już sam fakt, że stosowane są piezo o tym świadczy. Zdecydowanie lepiej by zagrała z porządnym driverem (typu wspomnianego D800), ale wymagałoby to przebudowy płyty czołowej - nie sądzę by D800 wraz z tubą zmieścił się w miejscu obecnych wysokotonowych.
    Szczerze mówiąc na Twoim miejscu poszukałbym raczej innych kolumn, niż pakował się w przeróbki - tym bardziej, ze mają być to kolumny wokalowe, gdzie średnie częstotliwości powinny być co najmniej poprawne, a w 2-way i z piezo na górce nie ma takiej możliwości, by nie było w średnich dołka.

• #10 18 Lip 2017 19:40
    qs300
    Poziom 19  

398216 Usunięty napisał:
    Co do niskotonowych - nie wiem, coś mi się nie podoba ta skuteczność: 90dB to kiepski wynik..

Ja mam taki głośnik w kolumnie Gran, ale ona gra razem z GDWT9/80. Dzwoniłem kiedyś do producenta kolumn, to powiedziano mi, że robili dużo zestawów na zamówienie i wkładali to, co klient sobie życzył.

• #11 18 Lip 2017 19:49
    iiwo
    Poziom 9  

398216 Usunięty napisał:
    Szczerze mówiąc na Twoim miejscu poszukałbym raczej innych kolumn, niż pakował się w przeróbki

Mądre słowa - w sumie szybko kalkulując same głośniki w proponowanej konfiguracji wyniosą ok 500zł + konieczność przeróbki płyty czołowej i zapewne już teraz zwrotnica (której sam nie zrobię, więc będę musiał zlecić) i nadal nie będę miał gwarancji że to dobrze zagra w tej skrzyni i nie pojawią się nieprzewidziane komplikacje. Użycie natomiast tańszych komponentów nie ma sensu bo, pomijając jakość, prawdopodobnie będzie to za słabe i zaraz się spali. Widzę że faktycznie w moim przypadku będzie chyba dołożenie trochę i poszukam jakiejś używanej, lepszej jakościowo kolumny.

Paradoksalnie też w momencie kiedy zdecydowałem się naprawić tę kolumnę i pisałem ten post, w szalonej promocji w sklepie muzycznym trafił mi się JBL JRX115i za 100zł (sic!) w którym brakuje tylko drivera wysokotonowego - poza tym wszystko jest ok - 15" gra ok, więc o wiele łatwiej będzie naprawić to i użyć na razie w parze z tym działającym Hand Boxem. Tutaj właściwie też miałbym pytanie - czy opłaca się kupić 'replacement' który kosztuje ok. 400zł (https://www.thomann.de/pl/jbl_2412h_1treiber.htm), czy rozsądniej np właśnie tego D800 lub inny, który gabarytowo/gwintowo będzie pasował do tego horna. No ale nie chce mieszać tematów i nie wiem czy to nie temat na osobny post/wątek

• Pomocny post
    #12 18 Lip 2017 20:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Porównując D800 z oryginalnym JBL'em - nie ma porównania. Poza tym masz oryginał który na pewno lepiej zagra z oryginalną zwrotnicą.

• #13 18 Lip 2017 20:23
    iiwo
    Poziom 9  

398216 Usunięty napisał:
    Porównując D800 z oryginalnym JBL'em - nie ma porównania.

Dzięki za radę - widzę że na olx jest taki używany za 100zł - chyba warto zaryzykować przy takiej przebitce cenowej - myślę że to będzie zdrowy kompromis

• #14 18 Lip 2017 20:41
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Poza tym w takim driverze najdroższy jest korpus. Cewkę (reperaturkę) można kupić osobno taniej.

• #15 18 Lip 2017 21:05
    qs300
    Poziom 19  

Oryginalne drivery z JBL to jakaś porażka, mój brat miał JBL JRX125 i na dobry początek wymienił w nich drivery na Selenium , chyba DT220 i zwrotnice (robione na zamówienie pod te kolumny) i wtedy kolumny zaczęły grać jak należy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme