Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekologiczna g±bka do wygłuszania kolumn - ciekawostka

Przjaciel 27 Lip 2017 23:02 561 5
  • #1 27 Lip 2017 23:02
    Przjaciel
    Poziom 4  

Witam!
    Z góry zaznaczam że sam nie wiedziałem w jakim dziale umie¶cić ten post. Chciałbym aby była to ciekawostka, jak i przestroga dla innych.
    Teraz trochę z historii:
    Dobrych kilka lat temu wykonałem sobie dwu-drożne kolumny o komputera. Nic szczególnego, jakie¶ stare przetworniki OKIO samochodowe + GDW 4/10 (relikt po polonezie), pudło liczone mniej więcej na oko, zwrotnica z już rozpadaj±cej się ksi±żki o akustyce. Jedyny problem to była g±bka do wygłuszania tych kolumn, której nigdzie w domu nie znalazłem, a nie chciałem pocieniać płatów o grubo¶ci 6cm. Udałem się więc do tapicera, który polecił mi nowo¶ć, g±bkę ekologiczn±. Nic mi to zabardzo nie powiedziało, ważne że miała 1cm grubo¶ci, tak jak chciałem. Dostałem nawet ¶wistek na 1 rok gwarancji mojego ¶cinka 30x30x1cm. :)
    Dzisiaj postanowiłem zrobić przegl±d zwrotnicy w tych kolumnach, bo doszedłem do wniosku że wysokie tony zbytnio uciekły w rejestr wyższych częstotliwo¶ci, tworz±c niemił± już dziurę w pa¶mie przenoszenia zestawów. Zajrzałem do ¶rodka i zdębiałem. Miałem okazję wyjmować ciasto z prehistorycznych tonsili (ZG25C kobalt), ale z t± ekologi± to jaka¶ przesada. Efekt w zał±czniku.
    Dokładnie to samo w obydwu kolumnach.

• #2 28 Lip 2017 00:23
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Przjaciel napisał:
    ZG25C kobalt
    W zg25c nie było gło¶ników z magnesami AlNiCo.
    Na moje oko za mało przeciwutleniaczy w mieszance.
    Nie baw się w g±bki tapicerskie. Kup owatę.

• #3 28 Lip 2017 08:24
    Przjaciel
    Poziom 4  

telecaster1951 napisał:
    Przjaciel napisał:
    ZG25C kobalt
    W zg25c nie było gło¶ników z magnesami AlNiCo.

Było to już jaki¶ czas temu i mogłem oznaczenie pomylić. Siedziały tam 2x GDN16/10 kobalt i 2x GDW6.5/1.5. Już dawno je sprzedałem, więc nie mam jak tego sprawdzić.

Teraz jak będę składał te kolumny do komputera to wygłuszę je wła¶nie wat±. Kiedy¶ doczytałem że do wygłuszania dobra jest g±bka, i tylko j± stosowałem. Teraz wiem już trochę więcej o konstruowaniu kolumn niż kiedy¶. :)

• #4 28 Lip 2017 10:28
    DjMapet
    Poziom 42  

Kiedy¶ g±bka była dobra, bo nie było niczego innego, no może oprócz waty szklanej w foliowych workach a wełna owcza była strasznie droga.
    Ta ekologiczna g±bka być może uległa przy¶pieszonej degradacji ze względu na brak dostępu do wnętrza kolumn ¶wieżego powietrza, bo z tego co widzę kolumny s± typu closed. To tylko takie moje przypuszczenia.
    Generalnie, ekologiczna cyna, utlenia się po kilku latach, ekologiczne kleje, puszczaj± nawet po roku a ekologiczna guma, kruszy po kilku miesi±cach, itp. :-)
    Kolega @telecaster1951 - ze względów zawodowych - pewnie ma sporo większ± wiedzę w temacie chemii i materiałów.
    Wiem tylko że g±bka w starych ponad trzydziesto-letnich Eltronach ZG-603 ma się ¶wietnie a ta użyta parę lat temu w tapicerowanych meblach już się sypie. Natomiast do wytłumiania kolumn, używałem watoliny i luĽnego filcu. :-)

Pozdrawiam.

• #5 28 Lip 2017 14:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Przjaciel napisał:

Było to już jaki¶ czas temu i mogłem oznaczenie pomylić. Siedziały tam 2x GDN16/10 kobalt i 2x GDW6.5/1.5
    ZGZ 20/4-H1 z tym że tam były 3 GWD. Wersji z dwoma GDW nie było.

• #6 28 Lip 2017 19:05
    Przjaciel
    Poziom 4  

telecaster1951 napisał:
    ZGZ 20/4-H1 z tym że tam były 3 GWD. Wersji z dwoma GDW nie było.

Znalazłem, dokładnie to Tonsil Zg-20C (https://unitraklub.pl/node/11182). Miałem identyczne jak te na obrazku tylko z GDN16/10 z magnesem kobaltowym.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme