Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zalana salka prób wzmacniacze kolumny aktywne

Zuzix2133 27 Lip 2017 23:44 690 4
  • #1 27 Lip 2017 23:44
    Zuzix2133
    Poziom 3  

Witam ostatnio mojemu zespołowi zalało salkę prób. (wody było do pasa)
    Wzmacniacz combo basowe peavey 115 v był całym głośnikiem w wodzie (na szczęście góra była niezamoczona bezpośrednio) Piec był wyłączony
    Kolumna oraz head nie były w wodzie ale czy poprzez wilgoć może się im coś stać? Stały kilka mm nad (głowa to stara lampa) Jak je zabezpieczyć? Były wyłączone
    Kolumny aktywne poszły całe pod wodę.
    Na stole który bezpośrednio nie był zamoczony leżały miksery klawisze i trochę kabli oraz dwie końcówki mocy. Wszystko było wyłączone.
    Macie jakieś rady jak to odratować czego użyć?
    Na razie rozebraliśmy sprzęt i rozłożyliśmy w suchym w miarę ciepłym miejscu.

• Pomocny post
    #2 28 Lip 2017 00:09
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zuzix2133 napisał:

Kolumna oraz head nie były w wodzie ale czy poprzez wilgoć może się im coś stać? Stały kilka mm nad (głowa to stara lampa) Jak je zabezpieczyć? Były wyłączone
    W suche miejsce na 2 tygodnie. Co ma odparować to odparuje. Przejrzeć wszelkie luty, ewentualne zimne poprawić. Jak widać ślady wilgoci, to wyszorować izopropanolem.
    Zuzix2133 napisał:

Na razie rozebraliśmy sprzęt i rozłożyliśmy w suchym w miarę ciepłym miejscu.
    Jak pisałem. Niech poleży jakiś czas. W żadnym wypadku nie włączać!
    Zuzix2133 napisał:
    Kolumny aktywne poszły całe pod wodę.
    Elektronikę wysuszyć, wszelkie radiatory i inne luźne rzeczy wykręcić i gołe płytki wymyć izopropanolem po czym wysuszyć powietrzem z puchy. Nowe pasty na radiatory itp. Poprawić zimne luty. Co zardzewiało potraktować drobnym papierem i zabezpieczyć lakierem lub choćby kalafonią.
    Gorzej z głośnikami. Jak membrana i dolne zawieszenie nasiąkły, to masz całkowicie inny głośnik. Dolne zawieszenie prewencyjnie nasącz acetonem i poczekaj aż odparuje. I tak 3 razy. Wodę z włókien wyciągnie i rozprowadzi ponownie plastyfikator. Membranę delikatnie potraktuj acetonem. Miękkim pędzelkiem go nanieś.
    Tyle mogę powiedzieć ogólnie, bez oględzin sprzętu.

Pamiętaj że woda nie zniszczy elektroniki. Do wody destylowanej można wsadzić całą płytkę wzmacniacza i będzie bez problemu działał. Nie raz takie rzeczy robiłem pokazując dzieciakom że woda nie przewodzi prądu. Obudowy tranzystorów czy układów scalonych są hermetyczne i zanim tam woda wejdzie minie dużo czasu.
    Elektronikę niszczą zwarcia które powstają od jonów zawartych w wodzie. Dlatego nie wolno włączać mokrej elektroniki. Po odparowaniu też nie za bardzo. Woda odparowuje a osady pozostają i po tych osadach może płynąć prąd. Jak zewrze Ci zasilanie z sygnałem, to masz po półprzewodnikach.

• #4 28 Lip 2017 10:59
    DjMapet
    Poziom 42  

Elektronikę bez problemu a nawet głośniki (jak wyżej) da się odratować, natomiast z perkusją może być gorzej. Jak dłużej zanurzona sklejka pociągnęła wodę, to może się rozwarstwiać. Podobnie z obudowami kolumn. Te ze sklejki mogą się rozwarstwiać, z MDF-u puchnąć a z płyty wiórowej puchnąć i sypać. Miałem kiedyś podobny przypadek - zalało mi piwnicę i uchowała się tylko obudowa piecyka, wykonana z litego drewna.
    Nie zanurzoną bezpośrednio w wodzie elektronikę rozebrać, wysuszyć, przejrzeć ew. przeczyścić i po tym będzie zdatna do użytku. Z tą zanurzoną w wodzie, postąpić jak napisał kolega wyżej.
    Zanurzone głośniki, jak najszybciej wykręcić, wytrzeć, wydmuchać, wysuszyć by nie wdała się w nie ruda.

Pozdrawiam.

• #5 29 Lip 2017 08:17
    wkj
    Poziom 34  

Skutki opłakane, jak długo te sprzęty stały w wodzie? Boję się jednak ze mimo powyższych pomocnych rad i tak straty będą.
    Wszystko rozłożyć w drobny mak, najszybciej kolumny, zostawić do "przewiania". Być może coś z tego wyjdzie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme