Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obciążenie GPU 50% w grach. Jak to naprawić?

korzychxp 13 Sie 2017 17:15 954 76
  • #32 13 Sie 2017 17:23
    korzychxp
    Poziom 11  

Myślałem że teleporty to coś ze sprzętem :D OK nie wiem w czym odczytać ten plik, ale wysyłam go. Z 4 minuty było i fpsy były raczej dobre. Jak włączy się za którymś razem z niskim użyciem to też to lognę i wrzucę.

Wrzuciłem tutaj bo forum nie przyjmuje csv. https://www.sendspace.com/file/pr6kz1

• #33 13 Sie 2017 17:29
    enhanced
    Poziom 30  

Ale możesz spakowane załączyć.

Widać że ten CPU za wolny do tej grafiki w wiedźminie- użycie CPU 70% z grubsza a GPU 90-100%.
    Oczywiście w samym wiedźminie warto zblokować FPSy niż żeby latały jak chcą. RAM i tak bym kupował - minimum 2GB jak możesz bo to musi swappować.

• #34 13 Sie 2017 17:35
    korzychxp
    Poziom 11  

To dlaczego CPU nie pracuje na 100% jeśli jest za wolny? Athlon II chodził w powyżej 90% więc sądziłem że się "dusi". Wszyscy polecali mi wziąć Phenoma, a tu jeszcze kręcę do 4Ghz (ale 65C w OCCT w stresie więc trochę obawy i zmniejszyłem do 3,8 więc ma 61 C max).

Z ramami na razie sie wstrzymam. Muszę uporządkować to żeby mi raz nie włączał się z użyciem GPU 40, CPU 20, a raz normalnie (tak jak w tym csv). Czasem mysle ze moze zasilacz nie wyrabia? Jest stary, gorący jak byk, Fortron Everest 500. Albo płyta główna ma jakiś problem :/

Nie zmieniałem też systemu po zmianie płyty głównej (nforce 7 na amd sb 750/790x), więc chyba tez zrobie reinstall dzis w nocy

• #35 13 Sie 2017 17:42
    enhanced
    Poziom 30  

Wiedźmin nie zarzyna CPU - zresztą w zasadzie żadna gra tak nie robi (no może crysis 3 na mapie fields), na dwóch rdzeniach miałeś zarzynany CPU na 100% bo to było o 2rdzenie za mało. No chyba żeby gra korzystała z jednego tylko rdzenia to dwu rdzeniowy CPU jest okej. A tak trzeba mieć zapas na rdzeniach - zresztą wszystko zwykle jest blokowane przez wydajnośc GPU a tutaj widać ze conieco wolny ten phenom jest bo jakby był faktycznie na zapasie to gpu usage powinno być stabilne na 99%. Ale to musi być konkretny CPU lub konkretne taktowanie.

Ja bym w ciemno RAM kupował. Szkoda się meczyć na tak małej ilości która teraz ledwo nadaje się do samego firefoxa. Ja się pare razy teleportnąłem w w3 i dobiłem z 2GB startowych na 4700MB. Sama grafika na niskich detalach zjadła 1300MB na VRAMie a przecież ty masz 1GB wieć braki idą do RAMu. Więc ja bym myślał na 2x4GB.

edit
    reinstalka systemu zalecana w takim wypadku.
    Podaj dokładny model tego zasilacza by myślałem że masz w miare nowy - albo zdjęcie tabliczki wstaw też się przyda.

Zasilacz ten? http://www.tomshardware.com/reviews/500w-psu-power-supply,2658-6.html

• #36 13 Sie 2017 17:51
    korzychxp
    Poziom 11  

Ten. Troche mnie martwi że jest tak gorący. Nalepke jakbys chciał to zrobię zdjęcie jak pozniej będe rozbierał komputer

Jaki procesor na AM3 powinienem kupić żeby to chodziło jakoś i ta karta była w pełni wykorzystana? Płyta gł to Gigabyte MA790XTA

Potem też wrzucę log z Technomancera

• #37 13 Sie 2017 17:54
    enhanced
    Poziom 30  

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16626862#16626862
    a to nie inna płyte podałeś?

Ja już coś to trzeba zmieniać platformę - lub kręcic obecnego jak się da. Choć nie jest tak tragicznie jak na tym śmiesznym 250. Poprostu troche jest do 100% sprawnośći grafiki brakuje w takim wiedźminie.

• #38 13 Sie 2017 17:58
    korzychxp
    Poziom 11  

Zmieniłem płytę główną, bo Phenom nie chodził na tym Asusie :) niby był w support cpu, ale wykrzaczał się na powyżej 3000 Mhz i musiałem robić underclocking

Teraz procek chodzi, ale jak widać czasem się nie załącza pełne użycie sprzętu :/ Jak kręcić to więcej na tym chłodzeniu niż 4Ghz nie pociągne. Jakbym wrzucił 1,5v (teraz 1,45) to bym może zrobił 4,2Ghz ale 70C w stresie by miał

• #40 13 Sie 2017 20:36
    korzychxp
    Poziom 11  

Ja jeszcze mam inny problem bo dyski SATA 2 na IDE mi chodzą, więc to też może obniżać wydajność i nie bardzo wiem jak to zmienić, bez "strat" w postaci np nie uruchomienia się Windowsa XP.

Cod o I3 to myślałem, ale przeważała myśl że powinienem mieć 4 rdzenie do gier 4 rdzeniowych, a i 3 chyba ma 2 i jakby lepiej się spisywał w starszych grach.
    Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:
    Technomancer
    https://www.sendspace.com/file/tasomm
    Technomancer bez o/c - widziałem uzycie GPU nawet spada do 20%
    https://www.sendspace.com/file/7zjc7m

Wiedźmin bez o/c (jedynie RAM na 800 z 677) i właśnie włączył się w trybie w którym fpsy spadły na łeb na szyję
    https://www.sendspace.com/file/7ru0lq

• #41 13 Sie 2017 22:19
    enhanced
    Poziom 30  

Wieśiek - masz niższe taktowanie cpu na 3200 MHz. Technomancer widze ma jeszcze większe użycie CPU niz W3- stąd mniej grafa dociążona (mowa o OC cpu a bez OC to szkoda wspominać).

Szkoda tylko 1GB VRAM na tej grafice że zapchane - ciekawe ile jej brak wpływa na wydajność poza tym że CPU za wolne.

Kupuj RAMu.

Co to za model Phenoma masz? Najwyższy możliwy?

• #42 14 Sie 2017 16:40
    korzychxp
    Poziom 11  

955 BE C3 to jest, ale raczej słaby model bo czytałem że niektórzy 4Ghz robią na 1.375 V
    Dodano po 17 [godziny] 44 [minuty]:
    Po reinstalacji Windowsa użycie GPU wiele się nie zwiększyło, nadal karta potrafi być obciążona w np 50% w Technomancer, ale... wyniki się poprawiły znacząco. Albo czegoś nie dostrzegam. Opcje te same, save ten sam.

Link do loga z HWInfo
    https://www.sendspace.com/file/rhqwdx

• #44 15 Sie 2017 00:29
    korzychxp
    Poziom 11  

Tak, więcej fps w momentach kiedy wcześniej były spadki nawet do 30 fps (głównie gdy było oświetlenie, cienie). Teraz nie schodzi poniżej 45 fps. Nadal jednak skacze to użycie gpu i jest niskie często. Może racja że procek słaby.

• #47 18 Sie 2017 17:36
    korzychxp
    Poziom 11  

Jednak jest jeszcze gorzej niż było! Do 2 fps spada czasami po wczytaniu mapy i użycie GPU też bardzo niskie...

tutaj kolejny link do loga HWinfo
    https://www.sendspace.com/file/f9l2lu

Co to może być!?

• #48 18 Sie 2017 17:41
    Kasek21
    Poziom 43  

Akurat GPU jest używane i to w 100%.

Coś nie tak z użyciem CPU.

Co to za gra?

Bez OC jest to samo? Wykorzystanie CPU spada do bardzo niskiego poziomu już po paru sekundach!

Przy okazji zamieść screen z programu Process Explorer (bez gry).

• #49 18 Sie 2017 18:05
    enhanced
    Poziom 30  

korzychxp napisał:
    Jednak jest jeszcze gorzej niż było! Do 2 fps spada czasami po wczytaniu mapy i użycie GPU też bardzo niskie...

tutaj kolejny link do loga HWinfo
    https://www.sendspace.com/file/f9l2lu

Co to może być!?

Tutaj ci grafika nie działa na x16 tylko pewnie x1 - coś nie tak ze slotem, źle siedzi albo cuś.

• #50 18 Sie 2017 18:11
    Kasek21
    Poziom 43  

enhanced napisał:
    Tutaj ci grafika nie działa na x16 tylko pewnie x1

Skąd ten wniosek? Bo to nie wynika z wykresów, które przejrzałem! Ale... może, nie wiem :)

... więc czemu CPU od czasu włączenia gry pracuje >80% i nagle wykorzystanie spada?

@korzychxp - co pokazuje program GPU-Z?

• #51 18 Sie 2017 18:14
    korzychxp
    Poziom 11  

Włącz z wykresu Power czy TDP Limit, nie pamiętam dokładnie. D3D jest może i na 100%, ale Poweru nie daje...
    Czasami jak włącze Wiedźmina z kolei to TDP Power Limit potrafi skoczyć do 111% czyli ponad stan. W MSI Afterburner mam wpisany max 100%.

Gra to ten Technomancer.

Karta źle siedzi na slocie, ale jak zresetuje kompa i włącze grę to znowu normalnie chodzi? Przecież nie ruszam slotem. Windows też był zmieniany więc do czego ten proces explorer?

Aktualnie juz normalnie chodzi bo zresetowałem kompa i jest tak

Bez oc to samo

• #52 18 Sie 2017 18:18
    Kasek21
    Poziom 43  

korzychxp napisał:
    Aktualnie juz normalnie chodzi bo zresetowałem kompa i jest tak

Zakładka pierwsza ( ma być ;) )

korzychxp napisał:
    Windows też był zmieniany więc do czego ten proces explorer?

Zamieść! Co to za filozofia? :)

• #53 18 Sie 2017 18:22
    enhanced
    Poziom 30  

Kasek21 napisał:
    enhanced napisał:
    Tutaj ci grafika nie działa na x16 tylko pewnie x1

Skąd ten wniosek? Bo to nie wynika z wykresów, które przejrzałem! Ale... może, nie wiem :)

... więc czemu CPU od czasu włączenia gry pracuje >80% i nagle wykorzystanie spada?

@korzychxp - co pokazuje program GPU-Z?

GPU Bus Load lub Bus interface z gpu-z.

W GPU-Z trzeba patrzeć w głównym oknie jaką pokazuje szyne- oczywiście wtedy jak jest kaplica to wtedy musi działać na niskiej szynie.

Może być wadliwy slot, grafika- tak z grubsza podaje że coś nie pasuje i stąd ścina do minimum szyne.

Może OC szkodzi i są jakieś zakłócenia/przegrzewanie - cięzko powiedzieć a może się płyta kończy?

• #54 18 Sie 2017 18:28
    korzychxp
    Poziom 11  

Video Memory Controller Load zobacz - do 16%.
    Total GPU Power - do 45%. I tak dużo jak na te 2 fps...

Grafika dobrze chodziła na poprzedniej płycie głównej więc raczej nie o nią chodzi. Myśle że coś nie tak z tą płytą główną jest :/ mam miesiąc gwarancji na nią ale co ja powiem typowi że raz chodzi raz nie chodzi, u niego bedzie akurat chodzić i powie że zmyśliłem sobie bo u niego dobrze

Następnym razem jak tak spowolni to zajrze do GPU-Z.

• #55 18 Sie 2017 18:31
    enhanced
    Poziom 30  

Przy niskiej szynie to nie ma co patrzeć na memory cont load - bo to wydajność rdzenia grafiki<> pamięci. A przy wysokim bus loadzie masz problem z wymianą danych GPU<>CPU. I wtedy CPU /gpu load może być na 100% jak tak nic z tego (a napewno GPU wtedy wydaje się że pracuje na 100% a to fake).

• #56 18 Sie 2017 18:33
    Kasek21
    Poziom 43  

Coś nie jest tak z CPU.

Kasek21 napisał:

Bez OC jest to samo?
    Co to za gra?

korzychxp napisał:
    Następnym razem jak tak spowolni to zajrze do GPU-Z.

W jakim trybie pracuje GPU - przecież to chwila aby sprawdzić w GPU-Z.

• #57 18 Sie 2017 18:36
    korzychxp
    Poziom 11  

Wyżej napisałem bez o/c to samo, gra Technomancer, ale w Wiedźminie też tak jest często. Testowałem normalnie na 3200Mhz, wszystko default i też takie rzeczy się działy czasami. Jeszcze mysle ze moze to wina temperatur bo często Phenomy się krzaczą powyżej 55 C a mój tak do 60-61 w grach ma... tyle że nie mam za bardzo jak tego zbić, bo Fortis jest, niby dobre chłodzenie.

• #59 18 Sie 2017 18:38
    Kasek21
    Poziom 43  

korzychxp napisał:
    też takie rzeczy się działy czasami.

Więc to nie jest cały czas?

korzychxp napisał:
    mój tak do 60-61 w grach ma

Temp. jak najbardziej normalna pod obciążeniem.

Jak włączysz czy LinX'a czy OCCT to jakie są temperatury?

• #60 18 Sie 2017 18:42
    korzychxp
    Poziom 11  

Nie cały czas, tak raz na 10 uruchomień gry jest takie spowolnienie. Trzeba wtedy albo wyłączyć grę i włączyć od nowa, albo zresetować kompa.

LinX nie próbowałem, nie znam. w OCCT do 65 dochodzi, w grach mniej bo nie wykorzystują 100% proca, ale 57-59 C jest średnio. Rzadko dochodzi do 61.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME