Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukowanie drukarką laserową na laminacie

lukasku 08 Sie 2017 23:49 8709 47
  • #31 08 Sie 2017 23:49
    krisRaba
    Poziom 22  

lukasku napisał:
    jak "wyciągnąć" pady smd z Top bez ścieżek ?

Chyba nie trzeba wyciągać z warstwy ścieżek. Same pady SMD są na warstwach dla pasty lutowniczej, w gerberach bodajże *.gtp dla warstwy TOP i *.gbp dla BOTTOM.

• #33 09 Sie 2017 10:20
    krisRaba
    Poziom 22  

*.gts jest od soldermaski, więc będą tam nie tylko pady SMD, ale również niezamaskowane przelotki i pady przewlekane...

Chociaż wracając do tego, że chcesz robić soldermaskę ;), to przecież jest komplet informacji, których potrzebujesz, więc nie trzeba ich wyciągać z innych źródeł ;) Poleciłem *.gtp/*.gbp gdybyś faktycznie potrzebował tylko SMD, jak pisałeś - na nich nie ma przelotek i padów przewlekanych.

• #34 09 Sie 2017 10:59
    lukasku
    Poziom 8  

krisRaba napisał:
    *.gts jest od soldermaski, więc będą tam nie tylko pady SMD, ale również niezamaskowane przelotki i pady przewlekane...

Chociaż wracając do tego, że chcesz robić soldermaskę ;), to przecież jest komplet informacji, których potrzebujesz, więc nie trzeba ich wyciągać z innych źródeł ;) Poleciłem *.gtp/*.gbp gdybyś faktycznie potrzebował tylko SMD, jak pisałeś - na nich nie ma przelotek i padów przewlekanych.

Rozumiem troszkę namieszałem, bo myślałem, że da się to zrobić w jakiś sposób za pomocą warstw bez generacji plików Gerbera(np. zmienić jakimś cudem warstwę m.in T/B Cream by pady były nie "kratkowane" a pełne). Ale wszystko jasne i jeszcze raz dzięki.

• #35 12 Sie 2017 23:07
    RomanFilipecki
    Poziom 16  

Płytka wygląda pięknie , wręcz niewiarygodnie pięknie. Zastanawia mnie także sposób wiercenia, chyba nie ręcznie?

• #36 13 Sie 2017 11:12
    lukasku
    Poziom 8  

RomanFilipecki napisał:
    Płytka wygląda pięknie , wręcz niewiarygodnie pięknie. Zastanawia mnie także sposób wiercenia, chyba nie ręcznie?

Niestety póki co ręcznie. Nie "dorobiłem" się jeszcze jakiejś prostej wiertareczki do robienia otworów, chociaż mam w głowie już pomysł.

• #37 13 Sie 2017 15:31
    Kraniec_Internetów
    Poziom 35  

kortyleski napisał:
    Cały czas chodzi mi po głowie pokrycie laminatu cienką warstwą czarnej farby i wypalenie ścieżek laserem CNC. A później w wytrawiacz.

A może pójść dalej i odparowywać laserem miedź?

• #38 13 Sie 2017 16:14
    Freddy
    Poziom 43  

Kraniec_Internetów napisał:
    A może pójść dalej i odparowywać laserem miedź?
    Pewnie, tylko moc 2W to duuużo za mało, trzeba tak ze 100W co najmniej. :)

• #39 13 Sie 2017 16:17
    Kraniec_Internetów
    Poziom 35  

Freddy napisał:
    Pewnie, tylko moc 2W to duuużo za mało, trzeba tak ze 100W co najmniej.

I jakiegoś programu który zniknie tylko miedź, a nie dokopie się tym laserem do jądra ziemii :)
    https://www.youtube.com/watch?v=TMCjWslnM1A

• #40 13 Sie 2017 17:23
    RomanFilipecki
    Poziom 16  

O ile w wykonanie pcb tej jakości w warunkach amatorskich jestem skłonny uwierzyć to nie wierzę w wiercenie ręczne z taką dokładnością. Spójrzcie nawet viasy ( o mniejszej srednicy placka) są powiercone doskonale, centralnie i brak kraterów po wiertle . W całości dla mnie wręcz niewiarygodne...

• #41 13 Sie 2017 19:08
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Freddy napisał:

I jakiegoś programu który zniknie tylko miedź, a nie dokopie się tym laserem do jądra ziemii :)
    https://www.youtube.com/watch?v=TMCjWslnM1A

Bardziej to

Link

• #42 13 Sie 2017 19:38
    lukasku
    Poziom 8  

RomanFilipecki napisał:
    O ile w wykonanie pcb tej jakości w warunkach amatorskich jestem skłonny uwierzyć to nie wierzę w wiercenie ręczne z taką dokładnością. Spójrzcie nawet viasy ( o mniejszej srednicy placka) są powiercone doskonale, centralnie i brak kraterów po wiertle . W całości dla mnie wręcz niewiarygodne...

Ale na zdjęciach nie ma płytki z otworami :) są tylko 4 pozycjonujące wydruk dwustronny :D Szczerze nie wiem o co chodzi ;)

Przy okazji zapytam Państwa, czy tusz eko-solwentowy nadaje się jako "soldermaska" ? Tak sobie myślę, gdyż mam przerobionego Epsona na druk PCB i gdyby tak się nadawała...

• #43 13 Sie 2017 20:49
    Kraniec_Internetów
    Poziom 35  

lukasku napisał:
    Ale na zdjęciach nie ma płytki z otworami są tylko 4 pozycjonujące wydruk dwustronny Szczerze nie wiem o co chodzi

Ja też kminię co się tu stało :P
    wada napisał:
    Freddy napisał:

Bardziej to

Ale to jest fabryczne rozwiązanie, do tego zapewne kosmicznie drogie. Tamto powstało w czyimś garażu. Niemniej to co wysłałeś wierci otworki :O

• #44 13 Sie 2017 22:22
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Ale to jest fabryczne rozwiązanie, do tego zapewne kosmicznie drogie. Tamto powstało w czyimś garażu. Niemniej to co wysłałeś wierci otworki :O

A miedz jest bardzo wrednym materiałem dla lasera, nie dość że działa jak lustro i ponad 50% światła odbija i trzeba ją traktować pod lekkim kątem, aby odbicie nie trafiało ponownie do obiektywu, to jeszcze jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, i potrzebuje prawie trzykrotnie więcej energii niż stal nierdzewna.
    Jakże mocny musi być nadmuch i odciąganie powietrza, aby odciągnąć odparowaną miedz i aby nie spalić laminatu.
    Będę musiał w pracy zobaczyć jak nasze lasery potraktują laminowane płytki.

lukasku napisał:

Przy okazji zapytam Państwa, czy tusz eko-solwentowy nadaje się jako "soldermaska" ? Tak sobie myślę, gdyż mam przerobionego Epsona na druk PCB i gdyby tak się nadawała...

Zapomnij - byś musiał bardzo dużo warstw nałożyć
    Co innego Solwentowy ale utwardzany UV

• #45 13 Sie 2017 22:26
    Kraniec_Internetów
    Poziom 35  

wada napisał:
    Będę musiał w pracy zobaczyć jak nasze lasery potraktują laminowane płytki.

A jakie tam macie lasery?
    Zawsze pozostaje frezowanie w laminacie :) Też ładnie wychodzi.

• #46 13 Sie 2017 22:59
    lukasku
    Poziom 8  

wada napisał:

lukasku napisał:

Zapomnij - byś musiał bardzo dużo warstw nałożyć
    Co innego Solwentowy ale utwardzany UV

Znalazłem coś takiego(pod micro piezo). Z racji tego, iż słabo się znam w tych sprawach, chciałem zapytać, czy samo UV i solwentowy wystarczy by być pewnym o jego przydatności, czy może jakiś test etc. ? Jeśli tak to kiedyś bym spróbował i tu opisał.

• #47 13 Sie 2017 23:16
    RomanFilipecki
    Poziom 16  

Sorry byłem święcie przekonany że ona jest powiercona doskonale idealnym wiertłem z niesłychaną precyzją. No to teraz wyzwanie przed Tobą.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME