Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z80 - jak rozkminić komunikację ?

p@wel 08 Sie 2017 10:37 423 12
  • #1 08 Sie 2017 10:37
    p@wel
    Poziom 13  

Witam.
    Potrzebuję pomocy znawców procesora Z80. Mam urządzenie z Z80 na pokładzie - dokładnie LH0080A. Urządzenie posiada układ LH0084A i wyprowadzony port komunikacyjny. Urządzenie pracowało w połączeniu szeregowym z masterem tylko za pomocą linii RX,TX. Chcę się połączyć z urządzeniem przez w/w złącze szeregowe. Do tego potrzebuję danych takich, jak częstotliwość, ustawienia bitów parzystości , stopu itd. a przede wszystkim potrzebuje formatu ramki komunikacji. Czy na podstawie zrzutu z Eprom, takie dane mogę uzyskać? Przekopałem dokumentację od Z80 oraz LH0084 , nawet zainstalowałem IDE i symulacja da się uruchomić, tylko że to wciąż czarna magia dla mnie. Czy ktoś z kolegów obeznanych z Z80 mógłby rzucić okiem na zrzut pamięci i powiedzieć jakie przynajmniej parametry wysyła procesor do SIO oraz jaki wektor przerwań wyśle układ SIO podczas przerwania? Jestem w trakcie rozrysowywania układu połączeń CPU, SIO, jak będzię to wrzucę. Plik bin wrzucam.

• #2 08 Sie 2017 10:47
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie potrzebujesz żadnej symulacji, tylko schematu połączeń i deasemblacji zawartości EPROM. Jeśli to tylko 16 KiB - to rozkopanie tego do dna powinno zająć jakieś 4 dni. Poszukaj jakiegoś dobrego deasemblera i działaj. Dawno temu było coś takiego jak IDA. Obecnie pewnie te zabawki są sporo lepsze i wygodniejsze w użyciu, ale ja już dawno się w to nie bawiłem.

• #3 08 Sie 2017 11:14
    p@wel
    Poziom 13  

Ale jak mam zdekodować jakie parametry komunikacji są wysyłane do SIO? W datasheet-ie tego nie ma tylko że jest 8 rejestrów do zapisu i lakoniczny opis komórek rejestrów. Jak np. powinny być zaprogramowane rejestry dle 9600 bodów?

• Pomocny post
    #4 08 Sie 2017 11:28
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Stustronicowego opisu Z80SIO to ja bym raczej lakonicznym nie nazwał. ściągnij z zilog.com dokument UM0081.pdf.

• #5 08 Sie 2017 12:18
    p@wel
    Poziom 13  

No to co innego. A ja znalazłem tylko 1990_Sharp_Microcomputers_Data_Book.pdf i tam jedna strona na rejestry WR :)
    Może teraz trochę drgnie...

• #7 08 Sie 2017 16:34
    p@wel
    Poziom 13  

Dostęp mam, ale nie ma szans na komunikację, gdyż master już martwy :(. Tak byłoby najprościej...
    Czy dobrze myślę, że adresowanie sprzętowe to po prostu ustawianie odpowiednich linii adresowych podłączonych do SIO? Mam:
    CE do A7,
    C/D do A0
    B/A do A1
    ?

• #8 08 Sie 2017 19:24
    willyvmm
    Poziom 25  

Moze latwiej bedzie tego mastera reanimowac ....

Niby tylko troche ponad 8kB kodu, ale watpie by komus w ramach wolontariatu chcialo sie przy tym siedziec. A sadzac po tym co piszesz, nie dasz sobie sam rady.

• #9 08 Sie 2017 20:43
    p@wel
    Poziom 13  

Myślisz? Już mam parametry transmisji, clock rate, całą konfigurację AH0084A :)
    Siedzę nad protokołem transmisji.. Jak dotąd nie jest źle, dzięki koledze, który naprowadził mnie na właściwą dokumentację.

• #11 08 Sie 2017 21:13
    p@wel
    Poziom 13  

Japoński sterownik osi :) 1991r.

• #13 13 Sie 2017 23:47
    p@wel
    Poziom 13  

Witam po paru dniach ślęczenia nad kodem Z80. Łatwo nie było (nigdy wcześniej nie analizowałem kodu Z80, ale...
    Udalo się ! - mam rozpisane paramentry transmisji, narysowany interface, wszystkie komendy jakie potrzebowałem. Urządzenie odpowiada na każdy rozkaz :)
    Koledze BlueDraco dziękuję za wskazówkę dot dokumentacji - to był punkt zaczepienia. Pozostałym poradzę: więcej wiary w ludzi - teksty typu "nie poradzisz sobie" - nie pasują do forum elektrody.
    Jako ciekawostkę podam fakt, że prędkość komunikacji wynosi... 900bps...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME