Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz LM3886 + TDA7318

rs6000 11 Sie 2017 19:05 4791 35
  • Wzmacniacz LM3886 + TDA7318

Taka oldschoolowa konstrukcja na bazie kostek z lat '90 tych ;) lubię to brzmienie i dlatego zrobiłem sobie ten wzmacniacz, do tego chciałem sterowanie uC.

Co do końcówki mocy to nie ma się co rozpisywać, to typowy gainclone na LM3886 na 8 ohm.

Przedwzmacniacz na układzie TDA7318, nieco zmodyfikowany w odniesieniu do typowej aplikacji, ale bardzo niewiele, tylko w zakresie kondensatorów basu. Kostka napędzana przez atmega328. Do tego LCD 20x4 na I2C - docelowo zmiana na czarno-biały bo ta zieleń nie pasuje, ale na ten moment nie miałem innego. Przedwzmacniacz sterowany pilotem RC5 i dioda podczerwieni TSOP4836 36kHz. Odczyt temperatury radiatora na DS18B20, program odcina zasilanie po przekroczeniu bezpiecznej temperatury, nie zdecydowałem się na montaż wentylatora choć sterownik posiada takie wyjście, bo nienawidzę szumu. Jak dotychczas, udało mi się go rozgrzać maks do 64 st. C a odcięcie ustawiłem na 75 st.C. Sterownik posiada wyjście do sterowania jasnością podświetlenia LCD. Możliwa jest również obsługa menu poprzez enkoder, jednak nie zamontowałem go gdyż z lenistwa korzystam z pilota ;)
    Przedwzmacniacz ma 4 wejścia stereo z możliwością ustawiania poziomów wzmocnienia dla każdego z osobna. Nie będę pisał o Volume, Balans, Trebble i Bass, bo to jest oczywiste. Sterownik posiada dodatkowe wyjście stereo do obsługi equalizera na MSGEQ7 i drugim LCD, jednak jak na razie nie miałem czasu na jego montaż. Na płytce znajdują się również piny do programatora ISP.

Program napisany w C++, zajmuje około 26kb, więc jest jeszcze rezerwa w razie potrzeby.

Całość zasilana jest z zasilacza symetrycznego, trafo TST 200/16 - 2x28V 2x3.57A co po wyprostowaniu daje na wyjściu około 2x41.5V. Trafo załączane jest poprzez triak, dodatkowo, zasilanie końcówek mocy jest załączane/odłączane poprzez mosfety dla każdej gałęzi zasilania, co pozwala na miękki start zasilania poprzez pwm. Pomiędzy załączeniem triaka trafo a załączeniem mosfetów jest zwłoka czasowa.
    Płytka zasilacza zawiera również małe trafo do zasilania logiki, tj. +5V dla atmegi, +9V dla TDA7318 oraz +12V dla wentylatora.

Jak widać cała konstrukcja nie jest wyszukana i super hiper jak obecnie modne (i na pewno lepsze) wzmacniacze na tranzystorach, ale brzmi dobrze, nie ma żadnego brumu ani przydźwięku, naprawdę jest cicho i czysto ;)
    Razem z wykonanymi przeze mnie kolumnami wg zmodyfikowanego przeze mnie projektu Pawła S. https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/24722-...c-x-(gdn-14-100-scx)-t-stx-4-1-200-8-f-a-pc-x służy jako zestaw nagłośnienia TV w salonie ;)

Schematy :

Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318

Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318

Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318

Wzmacniacz LM3886 + TDA7318 Wzmacniacz LM3886 + TDA7318

Pozdro

Fajne!
  • #2 11 Sie 2017 23:04
    Dragas
    Poziom 26  

Fajna, mała i zgrabna konstrukcja i ciekawymi możliwościami

1. Gdzie można zdobyć kostkę TDA7318? Przeszukałem kilka popularnych sklepów i brak
    2. Czy istnieje możliwosć udostępnienia schematów w eagle?

• #3 11 Sie 2017 23:52
    Thunderacer
    Poziom 14  

Dragas napisał:
    1. Gdzie można zdobyć kostkę TDA7318? Przeszukałem kilka popularnych sklepów i brak

Słabo przeszukałeś, bo ten układ jest dostępny na przykład w Inter-Chipie . To jest układ o kiepskich parametrach, ale do robienia hałasu z LM3886 wystarczy.
    Tworzenie wzmacniacza na takich starych śmieciach ma tylko uzasadnienie, gdy posiada się już takie elementy i można je wykorzystać. Współcześnie można kupić tańsze i o wiele lepszych parametrach scalaki.

• #4 12 Sie 2017 06:37
    rs6000
    Poziom 19  

Dragas napisał:
    Fajna, mała i zgrabna konstrukcja i ciekawymi możliwościami

2. Czy istnieje możliwosć udostępnienia schematów w eagle?

1. Tu kupowałem http://www.tomelektron.pl/TDA7318/8463/produkt.aspx
    2. Używam DesignSpark, jak chcesz to nie ma problemu

Pozdr

• #5 12 Sie 2017 09:51
    Espablo
    Poziom 13  

Mnie zastanawia jak jest zrealizowane sterowanie głośnością, balansem itp. od strony elektronicznej. Nie widzę tego na schemacie.

Dobra już znalazłem :)

• #6 12 Sie 2017 10:44
    Dragas
    Poziom 26  

Thunderacer napisał:
    To jest układ o kiepskich parametrach, ale do robienia hałasu z LM3886 wystarczy.
    Tworzenie wzmacniacza na takich starych śmieciach ma tylko uzasadnienie, gdy posiada się już takie elementy i można je wykorzystać. Współcześnie można kupić tańsze i o wiele lepszych parametrach scalaki.

A polecisz jakieś inne scalaki albo serie współczesnych o lepszych parametrach, ale jednocześnie zdatnych do użycia w warunkach domowych (mam na myśli obudowy oraz interfejsy)

rs6000 napisał:

2. Używam DesignSpark, jak chcesz to nie ma problemu

W takim razie bardzo poproszę :)

• #7 12 Sie 2017 12:42
    spoli
    Poziom 14  

Rozumiem, że ten świecznik z diod led w zasilaczu ma Ci pokazać, w razie czego, który bezpiecznik padł?
    Trochę przepłaciłeś za DSa zgrabnie wetkniętego w radiator. Przepłaciłeś za jego obudowę wodoszczelną. Do tego zastosowania zwyczajny czujnik, bez żadnej specjalnej obudowy, byłby się nadał.
    Chciałbym zapytać o oprogramowanie do sterowania przedwzmacniaczem. Czy zechciałbyś je zamieścić? Ewentualnie PW :)
    Na schemacie zasilacza IRFy biorą chyba zasilanie z za bezpieczników a nie sprzed?
    Podoba mi się rozplanowanie i montaż całości w obudowie.

• #8 12 Sie 2017 13:49
    rs6000
    Poziom 19  

spoli napisał:
    Rozumiem, że ten świecznik z diod led w zasilaczu ma Ci pokazać, w razie czego, który bezpiecznik padł?
    Trochę przepłaciłeś za DSa zgrabnie wetkniętego w radiator. Przepłaciłeś za jego obudowę wodoszczelną. Do tego zastosowania zwyczajny czujnik, bez żadnej specjalnej obudowy, byłby się nadał.
    Chciałbym zapytać o oprogramowanie do sterowania przedwzmacniaczem. Czy zechciałbyś je zamieścić? Ewentualnie PW :)
    Na schemacie zasilacza IRFy biorą chyba zasilanie z za bezpieczników a nie sprzed?
    Podoba mi się rozplanowanie i montaż całości w obudowie.

Akurat miałem ich sporo, Chińczyk dorzucił mi do paczki w ramach zadośćuczynienia za zamieszania z jedna przesyłka, niemniej, różnica w cenie 2-3zl nie rzuca na kolana ;)
    Wieczorem wstawię schematy, PCB i wsad do atmegi ;)

Pozdr

Dodano po 1 [minuty]:

Espablo napisał:
    Mnie zastanawia jak jest zrealizowane sterowanie głośnością, balansem itp. od strony elektronicznej. Nie widzę tego na schemacie.

Dobra już znalazłem :)

Programowo, jak wszystkie pozostale funkcje, wysyłając odpowiednie bity do TDA ;)

Pozdr

• #9 12 Sie 2017 19:30
    nik156
    Poziom 18  

A powiedz mi I2C co za sterownik? PCF? Ten od chinoli? AREF jest potrzebne do i2c?

• #10 13 Sie 2017 07:54
    rs6000
    Poziom 19  

Standardowy LCD z I2C na PCF. AREF nie jest potrzebne do I2C.

Pozdr
    Dodano po 11 [godziny] 17 [minuty]:
    Obiecane pliki ;)

Schematy i pcb w formacie DesignSpark PCB

Sterown...rar Download (68.83 kB) LM3886 Gai..one.rar Download (47.29 kB) Zasila..rar Download (56.77 kB)

Schematy w PDF

tda7318 - ...ematic.pdf Download (143.35 kB) power on -...ematic.pdf Download (73.65 kB) wzmacniacz...roject.pdf Download (48.49 kB)

Wsad do atemga328

Wzmacniac..30.rar Download (20.22 kB)

Adres I2C LCD 0x27

Taktowanie - zewnętrzny kwarc 16MHz
    Fuse bits :

low 0xFF
    high 0xDE
    extend 0xFD

Pozdr

• #11 13 Sie 2017 09:55
    LORD90
    Poziom 20  

Ciekawa konstrukcja, tylko obudowa trochę słaba. Do takich ładnych kolumn można by się bardziej postarać. I może jakieś lepsze gniazda...
    Pozdrawiam.

• #12 13 Sie 2017 22:46
    Thunderacer
    Poziom 14  

Dragas napisał:
    A polecisz jakieś inne scalaki albo serie współczesnych o lepszych parametrach, ale jednocześnie zdatnych do użycia w warunkach domowych (mam na myśli obudowy oraz interfejsy)

Praktycznie wszystkie współczesne przedwzmacniacze sterowane cyfrowo są lepsze od 7318. Niestety, trudno będzie znaleźć coś sensownego w obudowie przewlekanej.

• #13 14 Sie 2017 02:02
    simw
    Poziom 12  

Thunderacer napisał:
    . Niestety, trudno będzie znaleźć coś sensownego w obudowie przewlekanej.

Czasami można spotkać to upieranie się przy metodzie przewlekanej jakoby SMD była dużo trudniejsza. Nic bardziej mylnego, czasami to nawet łatwiej lutować SMD, potrzebna jest właściwie tylko dobra pasta typu Flux.

Jeśli chodzi o problem własnej płytki, którą trudniej wykonać we własnym zakresie, zawsze można zastosować gotowy adapter jak na zdjęciu. Z lewej strony przejściówka dla PGA2320 z smd na dip.

• #14 14 Sie 2017 11:34
    silelis
    Poziom 9  

Thunderacer napisał:
    Dragas napisał:

Słabo przeszukałeś, bo ten układ jest dostępny na przykład w Inter-Chipie . To jest układ o kiepskich parametrach, ale do robienia hałasu z LM3886 wystarczy.

Niestety TDA7318 to obsolet, więc w obiegu pozostają tylko zapasy magazynowe. Z tego właśnie powodu w swoim projekcie użyłem TDA7418 .

Dla zainteresowanych dołączam napisany przeze mnie w C sterownik .
    TDA741..pdf Download (403.94 kB)
    TDA7418_so...e_code.ZIP Download (6.91 kB)Punkty: 1 dla użytkownika

• #15 14 Sie 2017 15:45
    Michuza
    Poziom 11  

Mały błąd przy rysowaniu schematu, chociaż kropka jest w dobrym miejscu i pewnie linie tylko się nakładają.

• #17 14 Sie 2017 16:31
    Maciek_C
    Poziom 10  

Witam,
    Kolego Thunderacer, chciałbym podbić pytanie kolegi Dragas o scalaki lepsze od użytych przez autora, lecz mnie bardziej interesują końcówki mocy.
    Napisałeś, że LM3886 robi hałas, więc jakie scalaki są w Twojej opinii lepsze od nich?
    Nie pytam z przekory, lecz przygotowuję się do kolejnej konstrukcji i, jeśli rzeczywiście masz coś godnego polecenia, z chęcią zgłębię temat (zaznaczam, iż nie musi być to THT).
    Pozdrawiam,
    Maciek

• #18 14 Sie 2017 23:26
    Thunderacer
    Poziom 14  

Maciek_C napisał:
    Witam,
    Kolego Thunderacer, chciałbym podbić pytanie kolegi Dragas o scalaki lepsze od użytych przez autora, lecz mnie bardziej interesują końcówki mocy.
    Napisałeś, że LM3886 robi hałas, więc jakie scalaki są w Twojej opinii lepsze od nich?
    Nie pytam z przekory, lecz przygotowuję się do kolejnej konstrukcji i, jeśli rzeczywiście masz coś godnego polecenia, z chęcią zgłębię temat (zaznaczam, iż nie musi być to THT).
    Pozdrawiam,
    Maciek

Wszystko zależy od Twoich ambicji. Jeśli chcesz zbudować wzmacniacz, który będzie działał, to wstaw dowolny scalony przedwzmacniacz i LM3886. Nieco lepszym rozwiązaniem będzie, moim zdaniem, wzmacniacz grubowarstwowy.
    Jeśli masz aspiracje na coś, co będzie działało dobrze, zainteresuj się scalonymi "potencjometrami" BB sterowanymi cyfrowo i wzmacniaczem dyskretnym.
    Mając dostęp do Internetu łatwo wyszukać konkretnych układów przy właściwym określeniu swoich oczekiwań i kierunku prac nad urządzeniem.

• #19 15 Sie 2017 09:19
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Thunderacer napisał:
    [...] Nieco lepszym rozwiązaniem będzie, moim zdaniem, wzmacniacz grubowarstwowy.[...]

Podaj proszę dokładnie, o który może Tobie chodzić. Pytam dlatego, że jeszcze nie słyszałem żadnej hybrydy, która by mi odpowiadała. Przez to wyrobiłem sobie opinię, że dźwięk z hybryd(STKx, SVIx, RSNx, GML) jest w moim mniemaniu taki jakiś: płaski, płytki, suchy. Po prostu niczym nie potrafią zaskoczy, mnie jako słuchacza te układy. Jedynie dźwięk z RSN, a dokładniej RSN308; był dla mnie "jakotako" przyjemny w odsłuchu. Nawet zaglądają do DS, ich parametry wyglądają tak jakby mizerniej, w porównaniu do wyrobów National'a. Pomijając to, że LM38xx mają już w sobie jakieś tam proste zabezpieczenia. A może to też kwestia gustu.

• #20 15 Sie 2017 12:02
    Thunderacer
    Poziom 14  

BOOM i ZONK napisał:
    Thunderacer napisał:
    [...] Nieco lepszym rozwiązaniem będzie, moim zdaniem, wzmacniacz grubowarstwowy.[...]

Podaj proszę dokładnie, o który może Tobie chodzić. Pytam dlatego, że jeszcze nie słyszałem żadnej hybrydy, która by mi odpowiadała. Przez to wyrobiłem sobie opinię, że dźwięk z hybryd(STKx, SVIx, RSNx, GML) jest w moim mniemaniu taki jakiś: płaski, płytki, suchy. Po prostu niczym nie potrafią zaskoczy, mnie jako słuchacza te układy. Jedynie dźwięk z RSN, a dokładniej RSN308; był dla mnie "jakotako" przyjemny w odsłuchu. Nawet zaglądają do DS, ich parametry wyglądają tak jakby mizerniej, w porównaniu do wyrobów National'a. Pomijając to, że LM38xx mają już w sobie jakieś tam proste zabezpieczenia. A może to też kwestia gustu.

Skoro wkraczamy w temat audiofilii, to nie ma co dyskutować. Ja na co dzień, do słuchania radia, używam seryjnego wzmacniacza na układzie STK4204MKV. Jest to dobry układ o rozsądnych parametrach, których też posiada w sobie zabezpieczenie w podstawowej konfiguracji. Jak ktoś szuka urządzenia, w którym może modyfikować brzmienie modyfikując układ, to pozostaje tylko dyskretna końcówka.
    Jeśli chodzi o GML i jego parametry, to mając do czynienia z tymi układami i znając ich historię, nie można od nich za dużo wymagać.

• #21 15 Sie 2017 12:14
    themosfet124
    Poziom 10  

Thunderacer napisał:

Ja na co dzień, do słuchania radia, używam seryjnego wzmacniacza na układzie STK4204MKV.

Czyżby RADMOR 5512 ? :)

Co do konstrukcji to wszystko na 5/5, chociaż ja uporządkowałbym bardziej kable żeby było idealnie :)

• #22 15 Sie 2017 12:41
    grzegorz.d3
    Poziom 14  

Witam jakiego użyłeś transformatora TR1 typ.
    A co do konwertera LCD to taki może być. Link

• #23 15 Sie 2017 17:08
    Thunderacer
    Poziom 14  

themosfet124 napisał:
    Czyżby RADMOR 5512 ?

Tak. I gra o niebo lepiej, niż "audiofilskie" GainClone.

• #25 16 Sie 2017 18:59
    grzegorz.d3
    Poziom 14  

Mnie chodziło o ten mniejszy, bo ten jest opisany.

• #27 16 Sie 2017 21:21
    grzegorz.d3
    Poziom 14  

A jeszcze mi powiedz jakim programem programowałeś ATMEGE.

• #29 16 Sie 2017 21:37
    grzegorz.d3
    Poziom 14  

A w Bascom jak trzeba ustawić fusbity.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME