Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa hydroforowa wz250 omnigena - potrzebna pomoc

grzecha93 11 Sie 2017 19:37 414 26
  • #1 11 Sie 2017 19:37
    grzecha93
    Poziom 5  

Witam w tamtym roku kupiłem pompę hydroforową wraz z hydroforem pompa WZ250 Omnigena działała cały sezon lecz przed tym jak chciałem ją zabrać do domu przed zimą podłączyłem ją jeszcze by sprawdzić czy działa. Lecz już wtedy był problem a mianowicie zaczęła piszczeć chyba silnik odkręciłem ją w domu i wirnik nazbierał trochę syfu ale ja wypłukałem i zalałem wodą sprawdziłem i zaczęła się kręcić. W tym sezonie ją podłączyłem tak jak była robił mi to znajomy, ale nie chce zasysać wody wirnik się kręcił pompa pracuje sąsiad podpowiedział mi że możliwe ze w studni spadł poziom wody postanowiłem dolać parę litrów wody dolałem około 200 l wody i nic po paru tygodniach postanowiłem znów z nią powalczyć dolałem jeszcze parę litrów i postanowiłem jeszcze dolać wody w trakcie pracy pompy do studni między rurą od studnia a pompą mam taką rurę w którą mogę nalewać wodę i wtedy pompa ją zasysa i zakręcam zawór, a wtedy wydaję się jakby zasysała ale wskakuje nie raz do max 1 bara ale najczęściej do 0.5 ale strasznie słabo woda leci i do altany dolatuje trochę wody i na ogrodzie również nie za dużo trochę poleci przestanie zaraz ponownie co może być powodem proszę o pomoc.

• #2 11 Sie 2017 19:46
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Co to za studnia? Czy to jest tzw. kopana, czy wiercona , czy jakaś inna?

• #3 11 Sie 2017 19:48
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    Co to za studnia? Czy to jest tzw. kopana, czy wiercona , czy jakaś inna?

Dokładnie nie wiem bo była ta rura "studnia" już na działce gdy ją kupiłem wydaję mi się że jest wiercona
    Bo jest dość głęboko i jest to w piwnicy w domku

• #4 11 Sie 2017 19:52
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Jak głęboko jest lustro wody w stosunku do pompy(o le jesteś w stanie to zmierzyć -sprawdzić) ?

• #5 11 Sie 2017 19:57
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    Jak głęboko jest lustro wody w stosunku do pompy(o le jesteś w stanie to zmierzyć -sprawdzić) ?

Jak dolałem wody i odczekałem z ok 30 min niech opadnie to około 3-4 metry włożyłem wąż i zobaczyłem od kiedy mokre się zaczyna mniej więcej 3-4 metry ale w tamtym roku po podłączeniu i nie użytkowaniu 2 lata wcześniej studni po podłączeniu pompy nie było żadnego problemu

• #6 11 Sie 2017 20:02
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Wydaje mi się, że pompa nie daje rady zassać.
    Mógłbyś objaśnić o co chodzi z tą dodatkową rurą, czy ona jest po to by można wlewać wodę do studni, czy jest jakoś połączona z rurą do pompy?

• #7 11 Sie 2017 20:07
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    Wydaje mi się, że pompa nie daje rady zassać.
    Mógłbyś objaśnić o co chodzi z tą dodatkową rurą, czy ona jest po to by można wlewać wodę do studni, czy jest jakoś połączona z rurą do pompy?

Też mi się tak wydaję niby na 5 m ona zasysa ale to jest napisane w instrukcji obsługi a jakie są realia to nie wiadomo.. tzn gdy pompa chodzi i wlewam wodę to zasysa to pompa tą wodę a gdyby była wyłączona pompa to wydaje mi się iż spływała by woda do studni ale jest zawór zwrotny to raczej by nie uciekała ... ja ogólnie odkręcam te "rogi" i wlewam wtedy wodę do studni tam w tej dodatkowej rurze jest po prostu zawór i mogę zamknąć wtedy nie zasysa powietrza od góry lub wody i mam taki lejek i tam dziś wlewałem wodę i zauważyłem że zaczęła zasysać wlałem ok 3 l i wtedy zassała i woda leciała trochę w ogrodzie ale ciśnienie spadało chwilę się podnosiło jak już konkretnie zleciała woda to na 0 i nic

• #8 11 Sie 2017 20:17
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Bardzo zawiłe Twoje tłumaczenie. Myślę,ze nie bardzo wiesz, co tam jest zainstalowane. A może wiesz, jak głęboka jest ta rura (studnia)? Jaka jest średnica tej rury?

grzecha93 napisał:
    Też mi się tak wydaję niby na 5 m ona zasysa ale to jest napisane w instrukcji obsługi a jakie są realia to nie wiadomo..
    Te opisy producenta można między bajki włożyć. Czytając takie bzdury można by sadzić, że trzeba włączyć pompę i czekać, aż sama zassie, bo przecież jest samozasysająca. a zanim zassie, to się wcześniej zatrze.

• #9 11 Sie 2017 20:18
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    Bardzo zawiłe Twoje tłumaczenie. Myślę,ze nie bardzo wiesz, co tam jest zainstalowane. A może wiesz, jak głęboka jest ta rura (studnia)? Jaka jest średnica tej rury?
    grzecha93 napisał:
    Też mi się tak wydaję niby na 5 m ona zasysa ale to jest napisane w instrukcji obsługi a jakie są realia to nie wiadomo..
    Te opisy producenta można między bajki włożyć. Czytając takie bzdury można by sadzić, że trzeba włączyć pompę i czekać, aż sama zassie, bo przecież jest samozasysająca. a zanim zassie, to się wcześniej zatrze.

Więc właśnie to co byś proponował zrobić jest szansa by to ruszyło?

• #10 11 Sie 2017 20:23
    stanislaw1954
    Poziom 39  

grzecha93 napisał:
    Proponuję, odpowiedzieć na pytania, które zadałem.
    stanislaw1954 napisał:
    A może wiesz, jak głęboka jest ta rura (studnia)? Jaka jest średnica tej rury?

• #11 11 Sie 2017 20:26
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    grzecha93 napisał:
    Proponuję, odpowiedzieć na pytania, które zadałem.
    stanislaw1954 napisał:
    A może wiesz, jak głęboka jest ta rura (studnia)? Jaka jest średnica tej rury?

Nie zauważyłem przepraszam dokładnej głębokości nie znam 200 l wody wlałem a przed wlewaniem widziałem może gdzieś wodę na 10 m jak nie więcej a czy to możliwe by gdzieś woda uciekała? jeszcze mam drugą studnie wywierconą na podwórku i tam jak mi dziś kapała woda lekko to dolalem tam wody by zoabczyć czy tam dużo brakuje to po chwili była pełna . A średnica gdzieś jak denko od butelki z piwem lub trochę większa przepraszam nie mierzyłem a tak na oko nie znam się

• #12 11 Sie 2017 20:33
    stanislaw1954
    Poziom 39  

grzecha93 napisał:
    200 l wody wlałem
    A w okolicy same piachy i można lać wodę bez końca.Czy mam racje? Wygląda na to, ze jest to rura wbita w ziemię, w której są pokłady wody, które niestety tego roku akurat są niższe.

• #13 11 Sie 2017 20:36
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    grzecha93 napisał:
    200 l wody wlałem
    A w okolicy same piachy i można lać wodę bez końca.Czy mam racje? Wygląda na to, ze jest to rura wbita w ziemię, w której są pokłady wody, które niestety tego roku akurat są niższe.

Tzn tak rura jest w posadzce jest wykuta dość duża dziura która jest przysypana piachem dziura ma około metr na metr i w obkoło jest piach a drugą rurę taka samą lecz bezpośrednio jest w ziemi jest na dworze .. tak właśnie sąsiadka też w tym roku miała problem lecz wlała 50 l wody i działa pompa czyli co w tym roku wody nie będzie tak .. i jak odkręciłem zawór od tej rury obok to słyszałem jakby próbowała zassać bulgotanie

• #14 11 Sie 2017 20:46
    stanislaw1954
    Poziom 39  

grzecha93 napisał:
    czyli co w tym roku wody nie będzie tak
    Nie znam się na studniach typu 2-5m rury wbite w ziemię i obsypane piachem, ale wnioskuję , że korzystanie z niej jest uzależnione od poziomu wód gruntowych, które akurat tego roku mogą być niższe w Twoich okolicach.! ?

• #15 11 Sie 2017 20:47
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    grzecha93 napisał:
    czyli co w tym roku wody nie będzie tak
    Nie znam się na studniach typu 2-5m rury wbite w ziemię i obsypane piachem, ale wnioskuję , że korzystanie z niej jest uzależnione od poziomu wód gruntowych, które akurat tego roku mogą być niższe w Twoich okolicach.! ?

Znalazłem zdjęcie z tamtego roku podczas jej montowania wygląda to tak ale sąsiedzi wszyscy mają wodę i tam gdzie jest ta butelka brałem zawór do góry i wlewałem wodę i wtedy coś się działo

• #16 11 Sie 2017 20:49
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Jeśli w trakcie mojej odpowiedzi zmieniasz swój wpis, to moja odpowiedź może nie być odpowiedzią na Twój post.

• #17 11 Sie 2017 20:52
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    Jeśli w trakcie mojej odpowiedzi zmieniasz swój wpis, to moja odpowiedź może nie być odpowiedzią na Twój post.

Chciałem wytłumaczyć jak najwięcej lecz w jednym poście by nie robić spamu post pod postem udało znaleźć mi się zdjęcie

• #18 11 Sie 2017 21:00
    stanislaw1954
    Poziom 39  

grzecha93 napisał:
    tam gdzie jest ta butelka brałem zawór do góry i wlewałem wodę i wtedy coś się działo
    To normalne- pompa ciągła wodę z butelki. Gdyby dać tam zbiornik np 5-10 litrów i gdy pompa pociągnie już z pól zbiornika stopniowo zamykać zawór, zmuszając tym samym pompę do ssania z dołu, być może wreszcie zadziała.

Dodano po 4 [minuty]:

Niestety źle odczytałem zdjęcie, ta biała rura z butelką to chyba rura tłoczna do budynku, do kranów ?Czy tak ?

• #19 11 Sie 2017 21:01
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    grzecha93 napisał:
    tam gdzie jest ta butelka brałem zawór do góry i wlewałem wodę i wtedy coś się działo
    To normalne- pompa ciągła wodę z butelki. Gdyby dać tam zbiornik np 5-10 litrów i gdy pompa pociągnie już z pól zbiornika stopniowo zamykać zawór, zmuszając tym samym pompę do ssania z dołu, być może wreszcie zadziała.

Czyli większy hydrofor zwiększył by szansę tak? tak ciągnęła z butelki ale wlałem 3l wody a napompowałem 3 baniaki po 5 l wody i do ubikacji się woda nalała przy tym również sporo rdzy w wodzie poleciało

• #20 11 Sie 2017 21:05
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Jeśli jest możliwe chciałbym zobaczyć ta instalację od strony czoła pompy.

• #21 11 Sie 2017 21:07
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    Jeśli jest możliwe chciałbym zobaczyć ta instalację od strony czoła pompy.
    Dużo się nie różnie mam tylko jeszcze takie
    Pompa hydroforowa wz250 omnigena - potrzebna pomocIMAG09..jpg Download (1.14 MB)

• #22 11 Sie 2017 21:21
    stanislaw1954
    Poziom 39  

grzecha93 napisał:
    A jednak widzę inaczej niż wcześniej. Czyli nie chodzi o większy hydrofor, choć to przy jednokrotnym pompowaniu miałoby sens= raz uruchomisz i masz zapas wody, ale nie o to chodzi. Wlewając wodę z butelki, "pomagasz" zassać pompie, tylko dlaczego ona nie chce później pompować kolejny raz. Albo poziom wody w studni, jest zbyt niski, by pompa mogła kolejny raz pompować samodzielnie, bez pomocy dodatkowego zalewania, albo jest gdzieś nieszczelność i pompa "urywa" ssanie.

• #23 11 Sie 2017 21:31
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    grzecha93 napisał:
    A jednak widzę inaczej niż wcześniej. Czyli nie chodzi o większy hydrofor, choć to przy jednokrotnym pompowaniu miałoby sens= raz uruchomisz i masz zapas wody, ale nie o to chodzi. Wlewając wodę z butelki, "pomagasz" zassać pompie, tylko dlaczego ona nie chce później pompować kolejny raz. Albo poziom wody w studni, jest zbyt niski, by pompa mogła kolejny raz pompować samodzielnie, bez pomocy dodatkowego zalewania, albo jest gdzieś nieszczelność i pompa "urywa" ssanie.
    W sumie tak rozważałem bo niby 200 l wlałem no to jest dość sporo niby brakowało tej wody a drugie to że ją rozkręciłem na zimę i możliwe że zrobiłem gdzieś nieszczelność no ale ten poziom wody w tym przypadku da się podbić do góry?

• #24 12 Sie 2017 06:38
    stanislaw1954
    Poziom 39  

grzecha93 napisał:
    niby 200 l wlałem
    Wlałeś 200l i wszystko gdzieś wsiąkło
    grzecha93 napisał:
    no ale ten poziom wody w tym przypadku da się podbić do góry?
    to zależy od rodzaju gruntu wokół studni(rury). Może być tak, że każda ilość wsiąknie, ucieknie- piach, albo będzie grunt taki że woda nie ucieknie-glina.

• #25 12 Sie 2017 15:53
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    grzecha93 napisał:
    niby 200 l wlałem
    Wlałeś 200l i wszystko gdzieś wsiąkło
    grzecha93 napisał:
    no ale ten poziom wody w tym przypadku da się podbić do góry?
    to zależy od rodzaju gruntu wokół studni(rury). Może być tak, że każda ilość wsiąknie, ucieknie- piach, albo będzie grunt taki że woda nie ucieknie-glina.

No wsiąkło raczej gdzieś czyli mam liczyć na większy poziom wody po prostu? lub mocniejszą pompę inaczej nie ma szans

• #26 12 Sie 2017 16:18
    stanislaw1954
    Poziom 39  

grzecha93 napisał:
    czyli mam liczyć na większy poziom wody po prostu? lub mocniejszą pompę inaczej nie ma szans
    Raczej na wyższy poziom wody, bo" mocniejszych" pomp nie ma. Wszystkie pompy wirnikowe mają ssanie teoretycznie do ok 7 m. Mocniejsza pompa - to raczej chodzi o siłę sprężania, czy wysokość podnoszenia słupa wody, to w miarę podobne parametry.
    U siebie spróbuj uszczelnić połączenia na ssaniu, Być może tam tkwi problem, poza głębokością lustra wody.

• #27 12 Sie 2017 22:35
    grzecha93
    Poziom 5  

stanislaw1954 napisał:
    grzecha93 napisał:
    czyli mam liczyć na większy poziom wody po prostu? lub mocniejszą pompę inaczej nie ma szans
    Raczej na wyższy poziom wody, bo" mocniejszych" pomp nie ma. Wszystkie pompy wirnikowe mają ssanie teoretycznie do ok 7 m. Mocniejsza pompa - to raczej chodzi o siłę sprężania, czy wysokość podnoszenia słupa wody, to w miarę podobne parametry.
    U siebie spróbuj uszczelnić połączenia na ssaniu, Być może tam tkwi problem, poza głębokością lustra wody.

Dziękuje tak zrobię spróbuję bardziej uszczelnić rury między pompa a studnią możliwe że pakuła się rozwiązała? zwiąże to od nowa

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME