Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie ARM - Płytka Nucleo

kamill_94 12 Sie 2017 10:45 561 22
  • #1 12 Sie 2017 10:45
    kamill_94
    Poziom 4  

Witam. Chcę zapoznać się z programowaniem mikrokontrolerów ARM. Czy płytka
    "STM32 NUCLEO-F103RB - STM32F103RBT6" będzie odpowiednia na początek?
    Czytałem, że najlepiej zacząć naukę właśnie od rdzenia M3.

• #2 12 Sie 2017 11:36
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Będzie najgorsza bo to bardzo stara rodzina i peryferia STM-a w nowszych są zupełnie inne. Na F1xx szkoda czasu. Kup sobie płytkę z F0, F3 albo F4. Ze wskazaniem na 2 ostatnie. Możesz też z serią Lx - jeżeli planujesz aplikacje energooszczędne. J

• #3 12 Sie 2017 14:22
    kamill_94
    Poziom 4  

Narazie nie zależy mi na energooszczędności.
    Nie wiem czym dokładnie różnią się te uC.
    Lepiej wziąć F411 czy F401? One różnią się tylko taktowaniem?

• #4 12 Sie 2017 14:29
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

Tutaj jest najlepsze źródło informacji na temat: STM32F4
    Porównania, dokumentacja, szczegółowe opisy i linki do narzędzi.

• #5 12 Sie 2017 17:05
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Je zeżeli do nauki i poznawania kolejnych peryferiów to ja bym proponował 429Zi jako że jest rozsądna w cenie, a zarazem możesz sobie na niej przećwiczyć praktycznie wszystkie peryferia STM-a włacznie z LCD DMA2D itd.

• #6 13 Sie 2017 10:38
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jeśli Nucleo-64, to proponuję L476 lub nową L452 - znacznie mądrzejsze od F4 i z większą pamięcią RAM

• #7 13 Sie 2017 10:40
    michalko12

Poczekaj na STM32H7xx, nikt już nie będzie narzekać , że coś jest za stare!

Na początek bierz najprostsze i najtańsze, ale nie chińskie i nieważne czy stare czy nowe. Jak już stwierdzisz, że ogarniasz to co masz, będziesz mógł przebierać w tym co Ci będzie najlepiej pasować.

• #8 13 Sie 2017 11:52
    Piotrus_999
    Poziom 39  

michalko12 napisał:
    Na początek bierz najprostsze i najtańsze, ale nie chińskie i nieważne czy stare czy nowe.
    Nie słuchaj - przede wszystkim dobrze wybrałeś nucleo bo masz od razu stlink-a w wygodnej postaci. Za 50 zł różnicy w cenie "dużego" nucleo zaoszczędzisz sobie kupowania kolejnych płytek + jako bonus bedziesz miał od razu złącza i interfejsy USB i Ethernet a za to też trzeba zapłacić dodatkwo jak nie ma

• #9 13 Sie 2017 12:20
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

michalko12 napisał:
    Poczekaj na STM32H7xx,

Nie trzeba czekać. Są dostępne :)
    Piotrus_999 napisał:
    Nie słuchaj - przede wszystkim dobrze wybrałeś nucleo

Popieram Kolegę. Nucleo 144 to bardzo dobra baza do prototypowania. Nie tylko ze względu na St-Linka czy zainstalowane interfejsy, np. Ethernet, ale przede wszystkim ze względu na swobodę wykorzystania pinów i możliwość przenoszenie interfejsów, aby uniknąć konfliktów. Przykładowo w Nucleo 64 dość często nie da się wykorzystać żadnego portu szeregowego, poza tym podłączonym do St-Linka. Albo pojawiają się konflikty typu: albo I2C, albo USART. Niestety, niektóre Nucleo 144 nie mają zainstalowanych wszystkich interfejsów.
    Nazbierałem podczas szkoleń płytek Discovery i prawdę mówiąc, są zbyt "sztywne" do projektowania. Niemal wszystkie piny są gdzieś podłączone, co sprawia duże trudności kiedy chcesz podłączyć coś jeszcze. Odłączanie najczęściej tylko z lutownicą.
    Płytki oparte na STM32F103C8, są bardzo tanie, mają wszystko co potrzebne do pracy uC, nie mają St-Linka i mają jedną dużą wadę: przestarzały mikrokontroler. Jeżeli piszesz program na poziomie rejestrów, to przenosząc go na inny (nowszy) uC, wszystko trzeba przepisywać.

• #10 13 Sie 2017 12:48
    michalko12

O czym Wy piszecie, zejdźcie na ziemię. Spójrzcie najpierw na posty kolegi kamill_94 i problemy z jakimi się zmaga.
    I niech kolega kamill_94 nie liczy na jakiekolwiek gotowce, aktualne poradniki itp...

Marek_Skalski napisał:
    Nie trzeba czekać. Są dostępne

Gdzie? Sample mnie nie interesują. przydałby się jakiś Discovery jak do stm32f769...

• #12 13 Sie 2017 12:55
    michalko12

Dla mnie to jest bez różnicy co on kupi i tak może jednemu promilowi kupujących te disco, nucleo itp udaje się cokolwiek na tym samemu odpalić.

• #13 13 Sie 2017 13:00
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

Tutaj jest Nucleo-H743ZI. Inna opcja, to pogadać z lokalnym przedstawicielem ST.

• #14 13 Sie 2017 13:01
    Piotrus_999
    Poziom 39  

michalko12 napisał:
    i tak może jednemu promilowi kupujących te disco, nucleo itp udaje się cokolwiek na tym samemu odpalić.
    W myśl tej zasady to lepien nawet niczego nie próbować.

• #15 13 Sie 2017 13:18
    michalko12

Marek_Skalski napisał:
    Tutaj jest Nucleo-H743ZI. Inna opcja, to pogadać z lokalnym przedstawicielem ST.
    Za biedne. Poczekam na disco.

• #16 15 Sie 2017 15:20
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

@michalko12 To jest lepsze niż disco.
    EVAL
    Jaka wymówka teraz? Za drogie?

• #17 15 Sie 2017 16:04
    krisRaba
    Poziom 22  

Marek_Skalski napisał:
    EVAL

O co chodzi z tym linkiem?
    To jest ten zestaw?!
    http://www.st.com/content/ccc/resource/techni...df/jcr:content/translations/en.DM00378466.pdf
    Za 4,46eur?! Jakiś haczyk, czy przycinek im się źle wstawił? ;)

[EDIT] Teraz patrzę, że na stronie ST jest cena sugerowana 481USD ;)

• #18 15 Sie 2017 23:14
    michalko12

Marek_Skalski napisał:
    EVAL

Nie wiem o co Ci chodzi.
    Wiem o tym zestawie od dawna. Nie potrzebuję wydawać czyjejś kasy tylko po to żeby sobie potestować i potem odłożyć na półkę. Teoretycznie mógłbym zadowolić się F769 disco, ale zależy mi na dp-fpu. Nie śpieszy mi się, poczekam na H7 disco, na razie mam co robić. Procesorów i tak dalej nie ma w sprzedaży, a miały pojawić się w drugim kwartale.
    Piotrus_999 napisał:
    @michalko12 Daj numer karty to zamówię dla Ciebie. Zaoszczędzisz na przesyłce :)
    Zamilknij.

• #19 17 Sie 2017 17:40
    kamill_94
    Poziom 4  

michalko12 napisał:

I niech kolega kamill_94 nie liczy na jakiekolwiek gotowce, aktualne poradniki itp...

Nie liczę na gotowce. Wiem, że ich nie ma zbyt wiele. Ale chyba jednak są ludzie, którzy umieją programować takie uC i jakoś to ogarnęli?

Nie chcę na początek wydawać dużo pieniędzy, bo poprostu chcę się zapoznać z ARM i wtedy będę decydował co dalej. Czy w takim przypadku płytka Nucleo z F411 będzie dobrym wyborem w cenie do 100zł? Wiem, że sam mogę sobie porównać uC z tych płytek, ale z ARM nigdy nie miałem styczności i nie wiem dokładnie na co zwracać w nich uwagę.

• #20 17 Sie 2017 17:55
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

Lepszą opcją jest Nucleo L476RG, ponieważ na stronie ST znajdziesz materiały w formie webinarium (po zarejestrowaniu). Więcej peryferiów znajdziesz w L496ZG. Jeżeli chciałbyś więcej peryferiów analogowych to F303ZE. A jeżeli interesuje Cię wydajność, to polecam F767ZI, ew. F746ZG. Na początek pewnie wystarczy :)

• #21 17 Sie 2017 18:45
    michalko12

kamill_94 napisał:
    Nie liczę na gotowce. Wiem, że ich nie ma zbyt wiele. Ale chyba jednak są ludzie, którzy umieją programować takie uC i jakoś to ogarnęli?

Może jednej osobie na 1000 to się udaje. W każdym bądź razie ja nie widzę, żeby na elektrodzie przybywało tych osób.

Zanim cokolwiek kupisz dobrze zapoznaj się z dostępną dokumentacją. Sprawdź czy jesteś w stanie zrozumieć co jest tam napisane, bo być może dzięki temu zaoszczędzisz 100zł.

• Pomocny post
    #22 17 Sie 2017 19:13
    Piotrus_999
    Poziom 39  

michalko12 napisał:
    Może jednej osobie na 1000 to się udaje.

To się jest się dowartościować. kol @michalko12 tak myśli. Jeżeli 1% populacji interesuje się uC (bardzo optymistyczny wariant) a tylko 1/1000 z nich jest w stanie opanować ARM-y to ja (m12) zaliczam się do (w najgorszym razie) grupy 1/100000 najwybitniejszych - czyli w Polsce elitarnej 400tki powiedzmy.

To co piszesz to totalna bzdura, i kol. @kamill_94 niech w ogóle nie czyta tego. Na początek proponuję poradnik kol. Szczywronka - http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=726496,, napisany językiem lekkim ,tłumaczącym podstawy. Nie jest to trudniejsze niż arduino

michalko12 napisał:
    Sprawdź czy jesteś w stanie zrozumieć co jest tam napisane, bo być może dzięki temu zaoszczędzisz 100zł

Jakaż w tym zarozumiałość i pogarda dla pytającego.

• Pomocny post
    #23 17 Sie 2017 20:02
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

@kamill_94
    Jest dużo osób, które radzą sobie z programowaniem uC. ARM, AVR, PIC, 'C51 czy inny rdzeń, to tylko inny zestaw rozkazów. O ile nie piszesz w asemblerze, a dzisiaj to już rzadkość, to naprawdę nie ma większej różnicy. Więcej różnic zauważysz w peryferiach, ich obsłudze i możliwościach systemu jako całości. To nie jest tak, że ARM pozwala na wszystko, to tylko 32-bitowy rdzeń z ograniczonym taktowaniem i peryferiami, ale też z określonym zapotrzebowaniem energetycznym. Szczęśliwie, całkiem dobrze wypada w różnych obszarach i dlatego rośnie popularność uC opartych na rdzeniach Cortex-Mx. Jeżeli napotkasz trudności, to najpierw szukaj odpowiedzi w dokumentacji, a dopiero później pytaj na Forum. Jeżeli pominiesz pierwszy etap, to dostaniesz standardową odpowiedź RTFM :) Dasz radę!

michalko12 napisał:
    Zanim cokolwiek kupisz dobrze zapoznaj się z dostępną dokumentacją.

Rozwijając tę myśl, to amatorzy powinni najpierw pisać programy na kartce, bo szkoda miejsca na dysku i czasu na naukę obsługi jakiegoś Eclipsa czy innego IDE. Co nie? Kolego @michalko12, w tym temacie i w wielu tematach arduino stale na coś narzekasz i krytykujesz. Nie jesteś ani trochę pomocny, ani trochę inspirujący i prezentujesz jakiś dziwny typ zgorzknienia. Jaki sens ma dobre zapoznanie się z dokumentacją? Nigdy nie miałem potrzeby studiować specyfikacji (DS,ER) czy instrukcji (PM,RM) w całości; biorę to co potrzebuję i tyle. I działa.
    Nie wiem dlaczego nie przybywa ludzi na Elektrodzie w temacie ARM. Jeżeli Administrator prowadzi statystyki, to pewnie może coś powiedzieć. Z pewnością nie przybywa specjalistów, ponieważ każdy zaczyna jako amator, a z takim wsparciem jakie prezentujesz, to niestety nawet mój entuzjazm spada do zera.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME