Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie komputera - kilka pytań.

grzeskus11 12 Sie 2017 17:17 513 18
  • #1 12 Sie 2017 17:17
    grzeskus11
    Poziom 6  

Witam. Dzisaj w moim pokoju zdarzył się wypadek. Wylała się leżąca na parapecie miska z wodą. Niestety niedaleko leżała listwa zasilająca Tracer PowerGuard którą już jakiś czas temu dostaliśmy w promocji w mediaexpert. Do tej listwy podlaczony był komputer, monitor i ładowarka do telefonu. Szybko zareagowałem i odłączyłem listwe od gniazdka. Nie wiem jeszcze czy coś ucierpiało, ale wydaje mi się że nie. Listwa była mokra z zewnątrz oraz w okolicach przełącznika a do ładowarki na USB woda dostała się do środka.

Teraz moje pytania.
    1. Czy ta listwa cokolwiek dawała skoro i tak nie mam gniazdka z bolcem uziemiajacym?

2. Czy mogę teraz podłączyć tymczasowo komputer i monitor bezpośrednio do gniazdka w ścianie? Mógłbym jeszcze ogarnąć zwykły przedłużacz ale to chyba bez różnicy.
    Mieszkam na wsi, często są tu uruchamiane urządzeniach które pobierają bardzo dużo prądu np. spawarka czy śrutownik do zboża.

3. Czy jest sens zakładania gniazdka z bolcem uziemiajacym skoro instalacja w moim domu jest stara i jedyną możliwością jest podłączenie tego do kabla 0 czy coś w tym rodzaju. Średnio się na tym znam, mój tata jest "elektrykiem" ale takim po zawodówce. Powiedział że jedynie taka jest opcja. Czytałem że coś takiego jest średnio bezpieczne.

4. Czy ta listwa będzie się jeszcze nadawała do użytku za jakiś cza jak wyschnie? Narazie nie mam nawet jak jej rozkręcić żeby zobaczyć czy dostała się tam gdzieś woda bo potrzebny byłby śrubokręt z taką rozdwojoną końcówką.

Dodam jeszcze że gdy posiadałem stary komputer podlaczony do tego gniazdka i zwykłego przedłużacza to było jakieś przebicie. Gdy dotknęło się obudowy i kaloryfera to delikatnie kopało prądem :/

Specyfikacja PC (w sumie nie wiem czy się przyda ale podam)
    Zasilacz BeQuiet Pure Power L8 530W
    I5 6500
    GTX 960
    A więc nie jest to jakaś super prądożerna bestia.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc :)

• #2 12 Sie 2017 17:48
    Sztandar18
    Poziom 23  

Czy ta listwa posiada bezpiecznik? Jeśli tak to go wykręć i sprawdź czy się przepalił. A jeśli chodzi o komputer to możesz go rozkręcić, odlączyć wszystkie kable zasilacza które są podłączone do płyty głównej i pomierzyć jego napięcia.

• #3 12 Sie 2017 18:01
    grzeskus11
    Poziom 6  

Jeżeli chodzi o wodę to nie możliwe żeby uszkodziła komputer bo ten znajdował się daleko. Jedynie co by się mogło stać to chyba jakieś spięcie w tej listwe. Komputer raczej działa.
    Także nie do końca rozumiem co by mi to dało.
    Chce tylko wiedzieć czy bezpieczne dla sprzętu jest podłączenie bezpośrednio do gniazdka bez użycia żadnej listwy. Kiedyś gdzieś czytałem, że nie powinno się czegoś takiego robić :/

• #4 12 Sie 2017 18:04
    karolark
    Poziom 39  

grzeskus11 napisał:
    Jeżeli chodzi o wodę to nie możliwe żeby uszkodziła komputer bo ten znajdował się daleko. Jedynie co by się mogło stać to chyba jakieś spięcie w tej listwe. Komputer raczej działa.
    Chce tylko wiedzieć czy bezpieczne dla sprzętu jest podłączenie bezpośrednio do gniazdka bez użycia żadnej listwy. Kiedyś gdzieś czytałem, że nie powinno się czegoś takiego robić :/

Pewnie w linkach sponsorowanych :D
    Typowe listwy są po to aby uspokoić użytkownika i nic więcej

• #5 12 Sie 2017 18:11
    grzeskus11
    Poziom 6  

A co do listwy to przeczytałem że "Posiada układ przeciwprzepięciowy o bardzo szybkim czasie reakcji poniżej 1 nanosekundy, zabezpieczenie przeciążeniowe 250 V oraz podświetlony wyłącznik ze zintegrowanym zabezpieczeniem antyzwarciowym 10 A"
    Tylko tak jak mówię nie posiadam takiego śrubokrętu. Pierwszy raz w ogóle się spotykam z takimi śrubami :/

Dodano po 6 [minuty]:

karolark napisał:
    grzeskus11 napisał:

Pewnie w linkach sponsorowanych :D
    Typowe listwy są po to aby uspokoić użytkownika i nic więcej

Czyli normalnie podłączać do gniazdka i będzie wszytko tak jak wcześniej?

W sumie mój stary komputer przechodził 7 lat na zwykłym przedłużaczu, było przebicie ale też się nikt tym nie przejmował hahah :D

• #6 12 Sie 2017 18:12
    mar_uda
    Poziom 14  

grzeskus11 napisał:
    1. Czy ta listwa cokolwiek dawała skoro i tak nie mam gniazdka z bolcem uziemiajacym?
    Podłączanie urządzenia w I klasie ochronności (a takim jest komputer stacjonarny) do gniazda bez poprawnie podłączonego styku ochronnego jest NIEDOPUSZCZALNE! Zamiast wierzyć w bajki o listwach ochronnych należy wezwać elektryka, który podłączy poprawnie gniazdo!

• #7 12 Sie 2017 18:24
    grzeskus11
    Poziom 6  

mar_uda napisał:
    grzeskus11 napisał:
    Podłączanie urządzenia w I klasie ochronności (a takim jest komputer stacjonarny) do gniazda bez poprawnie podłączonego styku ochronnego jest NIEDOPUSZCZALNE! Zamiast wierzyć w bajki o listwach ochronnych należy wezwać elektryka, który podłączy poprawnie gniazdo!

Ale co zrobi elektryk skoro instalacja jest z roku około 1980 i nie ma tam specjalnego przewodu do podłączenia tego bolca? Czyli podłączenie tego pod to "0" ma w końcu sens?

• #8 12 Sie 2017 18:52
    Brivido

Poziom 27  

Sprawdzi i zdecyduje czy może zastosować w tym przypadku zerowanie.

• #9 12 Sie 2017 18:58
    siewcu
    Poziom 31  

Niedopuszczalne, a u mnie wiele lat działało, i co ciekawe - dowiedziałem się dopiero wtedy, kiedy bawiąc się próbnikiem dotknąłem przypadkiem uziemienia i się lampka zaświeciła... Nie działo się kompletnie nic ze sprzętem. Na tyle na ile wynika z mojego(i pewnie błędnego) doświadczenia, jeśli komputer się nie wyłączył po dostaniu się wody do przedłużacza a przed wyłączeniem listwy, nie powinno się nic stać.

• #10 12 Sie 2017 19:29
    grzeskus11
    Poziom 6  

siewcu napisał:
    Niedopuszczalne, a u mnie wiele lat działało, i co ciekawe - dowiedziałem się dopiero wtedy, kiedy bawiąc się próbnikiem dotknąłem przypadkiem uziemienia i się lampka zaświeciła... Nie działo się kompletnie nic ze sprzętem. Na tyle na ile wynika z mojego(i pewnie błędnego) doświadczenia, jeśli komputer się nie wyłączył po dostaniu się wody do przedłużacza a przed wyłączeniem listwy, nie powinno się nic stać.

No mój stary komputer był podlaczony do tego samego gniazdka zwykłym przedłużaczem i też śmigał przez ponad 7 lat na zasilaczu z czarnej listy... Obecny komputer sam składałem, kupiłem rok temu za swoje pieniądze (mam 17 lat) i trochę bardziej się tym przejmuje. Teraz ten nowy też chodzi rok na tej listwie i gniazdku bez uziemienia i też jest ok.
    Raz płyta była na gwarancji bo komputer włączał się samoczynnie po dostarczeniu prądu na 3 sekundy, gasł i tak w kółko. Wymienili mi na inną i teraz nic się nie dzieje.

Dodano po 16 [minuty]:

Komputer działa, podłączyłem bezpośrednio do ściany.
    Ale dalej nie uzyskałem odpowiedzi czy jest sens podłączania tej listwy skoro i tak nie ma żadnego uziemienia. Jak czytam gdzie indziej to zdania na ten temat są podzielone :/

I nie chodzi mi tu o zabezpieczenia przed burzą itd bo wiem że w takim przypadku to najlepsza listwa zasilająca nic nie da. Indukcja w kablach i te sprawy.

A co do uderzenia pioruna to też dziwna sytuacja się wydarzyła u mnie miesiąc temu... Piorun uderzył w dach (nie ma piorunochronu). Przyszedłem do domu jak już burza trwała i zdążyłem odłączyć od zasilania tylko PC i zaraz potem uderzył ten piorun. Reszta sprzętów była pod prądem. Większość gniazdek wyleciało ze ścian, włączniki świateł się rozleciały, z gniazdek śmierdziało spalenizną a na klatce schodowej w jednym miejscu odpadł tynk. Jedyne co ucierpiało to zasilacz routera (sam router działa) i 2 żarówki. Telewizorowi, lodówce itd nic się nie stało. Szczęście w nieszczęściu :D

• #11 12 Sie 2017 19:51
    Brivido

Poziom 27  

A jaki może być sens. Listwa służy to rozdzielenia gniazdka i jako przedłużacz. Jeśli jest wysuszona i wyczyszczona to ok.

• #12 12 Sie 2017 20:21
    grzeskus11
    Poziom 6  

Brivido napisał:
    A jaki może być sens. Listwa służy to rozdzielenia gniazdka i jako przedłużacz. Jeśli jest wysuszona i wyczyszczona to ok.

No i tak więcej niż dwóch gniazdek nie potrzebuje. Jeszcze zobaczę jak to jest z tym zerowaniem gniazdka. W kuchni i w łazience jak takie zrobione od 10 lat i nic złego się nie dzieje.

Dotykam teraz obudowy i nie czuć tego takiego charakterystycznego mrowienia gdy jest przebicie więc chyba jest dobrze :)

• #13 12 Sie 2017 20:42
    Brivido

Poziom 27  

Niektóre zasilacze mogą normalnie podawać potencjał z filtrów na obudowę, które to poprzez 1 klasę zasilania, jest odprowadzane do ziemi.

• #14 12 Sie 2017 21:03
    karolark
    Poziom 39  

Brivido napisał:
    Niektóre zasilacze mogą normalnie podawać potencjał z filtrów na obudowę, które to poprzez 1 klasę zasilania, jest odprowadzane do ziemi.

Wszystkie :D 125V na obudowie

• #15 12 Sie 2017 22:51
    Kurtka na wacia
    Poziom 17  

mar_uda napisał:
    Podłączanie urządzenia w I klasie ochronności (a takim jest komputer stacjonarny) do gniazda bez poprawnie podłączonego styku ochronnego jest NIEDOPUSZCZALNE! Z
    Oczywiście że nie dopuszczalne. Ale tak jest w zdecydowanej większości domów-mieszkań. Spróbuj im zwrócić uwagę że jest źle i niebezpiecznie. Zabiją cię samym wzrokiem.

• #16 12 Sie 2017 23:18
    Erbit
    Poziom 24  

Kurtka na wacia napisał:
    ... Spróbuj im zwrócić uwagę że jest źle i niebezpiecznie. Zabiją cię samym wzrokiem.

I co ? Czujesz się usprawiedliwiony ?

Powiedz to rodzinie tej kobiety Link

Dodano po 8 [minuty]:

grzeskus11 napisał:
    ...
    Ale dalej nie uzyskałem odpowiedzi czy jest sens podłączania tej listwy skoro i tak nie ma żadnego uziemienia. Jak czytam gdzie indziej to zdania na ten temat są podzielone :/
    ...

Listwa jest mało istotna. Bardzo istotne jest podłączenie bolca ochronnego. Nie używaj bez tego bolca komputera. Jeśli możliwe jest zerowanie to jest to lepsze wyjście niż brak bolca ochronnego. Pamiętaj, że takiego podłączenia gniazdka powinien dokonać wykwalifikowany elektryk - jeśli chcesz wiedzieć dlaczego to poczytaj sobie link, który podałem powyżej.

Listwa może być ale nie musi za to bolec musi być.

p.s.
    Problem nie tyczy się tylko komputera. Tyczy się wszystkich urządzeń, które posiadają wtyczkę do bolca ochronnego (urządzenia w I klasie ochronnej) takie jak np. lodówki, pralki, czajniki elektryczne, inne urządzenia AGD. Jest tego sporo. Nie wierzę, że w domu nie ma bolców ochronnych. Być może jest nawet zabezpieczenie różnicowo-prądowe. Naprawdę warto wezwać fachowca. To w końcu bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Nie ucz się partactwa na początku dorosłego życia.

• #17 13 Sie 2017 00:07
    grzeskus11
    Poziom 6  

Niee no rozumiem Cię ale tak jak powiedziałem. Gniazdka z bolcem są tylko w kuchni i w łazience. Na gniazdkach bez uziemienia, mój stary komputer chodził 7 lat a nowy działa już rok. Dokładnie to samo jest z telewizorem czy innym agd. Nie wiedziałem że coś tak błachego może spowodować nawet śmierć. Dopilnuję tatę aby wymienił te wszystkie gniazdka.
    Ale żeby zaraz przestawać korzystać z komputera? Sprawdzałem miernikiem i narazie żadnego przebicia nie ma. Jedynie na starym było lekkie. Delikatnie kopało gdy dotknęło się obudowy i kaloryfera.
    A moja obudowa na froncie i topie i tak jest plastikowa (Zalman Z3 plus).
    W poniedziałek jadę kupić gniazdka :) Dziękuje wszystkim za pomoc jeszcze raz! :)

• #18 13 Sie 2017 02:04
    siewcu
    Poziom 31  

Erbit napisał:
    Bardzo istotne jest podłączenie bolca ochronnego. Nie używaj bez tego bolca komputera.

No to powiedz proszę dlaczego mnie nie poraziło, jeśli dotykając komputera kolanem(obudowy, blachy z boku) i rury CO nic mi się nie stało. Ba, ani razu nic nie poczułem. A idąc za podanym linkiem, powinno mnie od razu porazić prądem - coś tu nie pasuje po prostu.

• #19 13 Sie 2017 07:32
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

siewcu napisał:
    Erbit napisał:
    Bardzo istotne jest podłączenie bolca ochronnego. Nie używaj bez tego bolca komputera.

No to powiedz proszę dlaczego mnie nie poraziło, jeśli dotykając komputera kolanem(obudowy, blachy z boku) i rury CO nic mi się nie stało. Ba, ani razu nic nie poczułem. A idąc za podanym linkiem, powinno mnie od razu porazić prądem - coś tu nie pasuje po prostu.
    Prawda? Mnie też nie pasuje. Przechodziłem jezdnię wiele razy i żyję, a moją znajomą w tym samym miejscu samochód przejechał. Ona nie żyje. Nie pasuje mi tu coś...

Zamykam temat. Chcecie teoretyzować to załóżcie sobie swój.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME