Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka - duży prąd upływu przy zwarciu do PE

marcinpk 12 Sie 2017 21:04 327 5
  • #1 12 Sie 2017 21:04
    marcinpk
    Poziom 4  

Skoro typowa różnicówka ma IΔn=30mA, to czy nie ulega uszkodzeniu, przy prądzie upływu rzędu 23A (kilkaset IΔn)?
    Uziom może mieć rezystancję np. 10Ω, co przy napięciu 230V daje w przypadku przebicia na PE - prąd upływu 23A.
    Jaki jest czas reakcji różnicówki przy kilkuset IΔn?

• #2 12 Sie 2017 21:15
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Czymś innym jest prąd wyzwalający(powodujący zadziałanie- wyłączenie), a czymś innym jest prąd rozłączalny torów prądowych różnicówki .

• #3 12 Sie 2017 21:20
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Teoretycznie, wyłącznik różnicowy nie zostanie uszkodzony, jeśli jego IΔn nawet znacznie zostanie przekroczone.
    Na kolejne pytanie kolega bez problemu uzyskałby odpowiedź, ale widocznie ma kolega wstręt do wyszukiwarki!
    Przykład: Link

• #4 12 Sie 2017 21:32
    marcinpk
    Poziom 4  

stanislaw1954 napisał:
    Czymś innym jest prąd wyzwalający(powodujący zadziałanie- wyłączenie), a czymś innym jest prąd rozłączalny torów prądowych różnicówki .

Oczywiście chodzi mi o prąd wyzwalający.

Akrzy74 napisał:

Na kolejne pytanie kolega bez problemu uzyskałby odpowiedź, ale widocznie ma kolega wstręt do wyszukiwarki!
    Przykład: Link

Szukałem, ale znalazłem tylko informacje o czasie reakcji do prądu 5 IΔn, a ja pytałem o kilkaset.

• #6 13 Sie 2017 10:54
    CYRUS2
    Poziom 33  

kkas12 napisał:
    Poczytaj opracowania dr Musiała
    Jak poznasz ich budowę zasadę działania to sam odpowiesz na swe pytanie.
    Ja widać sam kolega tego opracowania nie czytał.
    Odpowiedzi na swoje pytania autor tematu w tym artykule nie znajdzie.
    W oparciu o rysunek 19 z tego opracowania pytanie autora tematu jest zasadne.

Opracowanie doktora Musiała - tekst za kasę a konkretów brak.
    Brak także jakichkolwiek napięć prądów i parametrów liczbowychwewnątrz RCD. także na zaciskach RCD.

Dla prądu różnicowego RCD to zwykłe trafo.
    Z tym, że uzwojenia prądowe - zasilające - to 1-2 zwoje grubego drutu, nawinięte na rdzeniu o małym przekroju.
    W tym celu, żeby napięcia indukowane na uzwojeniu pierwotnym były znikome.
    Trafo jest sterowne prądowo - nie napięciowo.
    Największe przesterowanie trafa jest przy prądzie zwarciowym - prąd różnicowy może wtedy osiągnąć kilka kiloamperów (nie setki miliamperów).
    Trafo jest na rdzeniu magnetycznym - przy znacznym przesterowaniu rdzeń się nasyca i nie przeniesie napięcia na układy wyjściowe.
    Dodatkowo prądy na wyjściu są ograniczone przez sporą rezystancję uzwojenia wtórnego.
    Uzwojenie wtórne jest nawinięte cienkim przewodem (dużo zwojów średnica drutu 0,1 -0,2 mm).

Moc sterująca przekaźnik wyzwalający w RCD jest znikoma.

RCD - trafo jak we wzmacniaczach przeciwsobnych do układów lampowych.
    Z tym że uzwojenia wejściowe to tylko 1- 2 zwoje.
    I mały przekrój rdzenia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME