Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu, 3 fazy?

N1ghtshade 13 Sie 2017 09:48 414 17
  • #1 13 Sie 2017 09:48
    N1ghtshade
    Poziom 6  

Witam, stoję przed ogólnym remontem mieszkania. Oprócz instalacji grzewczej wykorzystującej kocioł kondensacyjny mam w planie wymianę instalacji elektrycznej. Chciałbym się was poradzić czy zmiana z instalacji z 1 na 3 fazy wiąże się z jakimiś poważniejszym kosztami (domyślam się że trzeba położyć na klatce nowy przewod do bezpiecznika i licznika w moim mieszkaniu)? Czy lepiej poprosic tylko o przydzial mocy na 1 fazie? Glownym powodem wymiany jest chec posiadania plyty indukcyjnej. Mieszkanie znajduje się na 2 piętrze. Zabiezpieczenie na klatce mam 20A.
    Z góry dziękuję za wszelkie porady i sugestie.

• #2 13 Sie 2017 09:57
    mawerix123
    Poziom 34  

N1ghtshade napisał:
    Czy lepiej poprosic tylko o przydzial mocy na 1 fazie? Glownym powodem wymiany jest chec posiadania plyty indukcyjnej

Na jednej fazie nie dostaniesz więcej niż 25A a to za mało żeby zasilić mieszkanie z indukcją.

• #3 13 Sie 2017 10:40
    zbich70
    Specjalista elektryk

N1ghtshade napisał:
    domyślam się że trzeba położyć na klatce nowy przewod do bezpiecznika i licznika w moim mieszkaniu)?

Litości. Ty jesteś na miejscu i się domyślasz. A użytkownicy forum mają szklane kule i zdalnie ci powiedzą co tam trzeba "położyć"...

Jedyne co możesz zrobić, to zapytać administratora budynku.

• #4 13 Sie 2017 10:52
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

N1ghtshade napisał:
    czy zmiana z instalacji z 1 na 3 fazy wiąże się z jakimiś poważniejszym kosztami

Nie. Przy takim zakresie remontu będzie to 2-3% całości kosztów.

• #5 13 Sie 2017 11:00
    CYRUS2
    Poziom 33  

N1ghtshade napisał:
    czy zmiana z instalacji z 1 na 3 fazy wiąże się z jakimiś poważniejszym kosztami
    Nie,jeżeli w mieszkaniu jest instalcja TN-S (3-żyłowa)
    retrofood napisał:
    Będzie konieczna wymiana rozdzielnicy,jej "obszycie" + WLZ.

• #6 13 Sie 2017 11:07
    retrofood

CYRUS2 napisał:
    retrofood napisał:

Być może. Ale największą sumą będzie pewnie i tak opłata za zwiększenie mocy.

• #7 13 Sie 2017 11:21
    zbich70
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:

Plus WLZ, czyli albo z klatki do mieszkania, albo z RG na parterze, z piwnicy, a może z ZK na zewnątrz...
    Małe "albo" ale robi znaczną różnicę.
    retrofood napisał:

Niekoniecznie. Klatkę schodową trzeba będzie zapewne rozpruć w mniejszym w lub wiekszym zakresie i przywrócić do stanu poprzedniego. Te koszty mogą być dużo większe niż opłata przyłączeniowa.

Dopóki autor nie skonsultuje swego zamiaru z zarządcą obiektu, nie zaprosi na wizję lokalną elektryka z ramienia zarządcy, lub własnego, nasze gdybania są bez sensu.

• #8 13 Sie 2017 11:40
    N1ghtshade
    Poziom 6  

Będę rozmawiał z ZE na ten temat i najbardziej się boje właśnie tego prucia ścian na klatce. Żeby nie wpakować się w jakieś niewyobrażalne koszty rzędu 10 tys zł. A tutaj tylko chciałem zapytać czy ktoś z was robił u siebie taka wymianę i ewentualnie ile to u was wyszło. Dzięki za wszelkie informacje.

• #9 13 Sie 2017 11:50
    zbich70
    Specjalista elektryk

N1ghtshade napisał:
    Będę rozmawiał z ZE na ten temat i najbardziej się boje właśnie tego prucia ścian na klatce.

Ale co ZE interesuje prucie ścian? One nie są własnością ZE.
    Musisz najpierw skontaktować się z właścicielem/zarządcą obiektu.
    Potem, mając zgodę właściciela, występujesz do ZE o warunki przyłączenia(zwiekszenia mocy).

N1ghtshade napisał:
    A tutaj tylko chciałem zapytać czy ktoś z was robił u siebie taka wymianę i ewentualnie ile to u was wyszło.

Ja robiłem takie wymiany. Wychodziło od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy, w zależności od tego jaki był zakres prac.

• #10 13 Sie 2017 12:20
    retrofood

zbich70 napisał:

retrofood napisał:

Niekoniecznie. Klatkę schodową trzeba będzie zapewne rozpruć w mniejszym w lub wiekszym zakresie i przywrócić do stanu poprzedniego. Te koszty mogą być dużo większe niż opłata przyłączeniowa.
    W życiu. Nawet do własnego mieszkania poprowadziłem przewód 5 x ... (nie pamiętam ile) w kanale, na powierzchni ściany. Koszty więc są niewielkie. Kilka metrów przewodu, kanału i kilkanaście kołków. Oraz godzina roboty.

• #12 13 Sie 2017 12:29
    retrofood

Zbigniew 400 napisał:
    Moźna uźywać indukcji na 1 fazie /ograniczenie elektroniczne pobiru mocy/ ale co z innymi odbiornikami.
    Moźe przekaźniki priorytetowe ?

Bezsens. W sytuacji remontu jedyne dobre rozwiązanie to właśnie zamiana instalacji na 3-fazową. Autor myśli logicznie.

• #13 13 Sie 2017 12:33
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Zbigniew 400 napisał:
    Moźna uźywać indukcji na 1 fazie /ograniczenie elektroniczne pobiru mocy/ ale co z innymi odbiornikami.
    Moźe przekaźniki priorytetowe ?

Skoro robi remont na taką skalę to nie po to aby się ograniczać na każdym kroku. Nowa instalacja elektryczna ma być funkcjonalna.

• #14 13 Sie 2017 12:58
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Koszty więc są niewielkie. Kilka metrów przewodu, kanału i kilkanaście kołków. Oraz godzina roboty.

Poszczęściło się...
    Natomiast w wielu innych znanych mi przypadkach nie było to wykonalne, bo administrator nie wyraził zgody na przyłączenie dodatkowej mocy bez modernizacji WLZ.
    A co wiemy o WLZ autora? Ano nic nie wiemy...

• #15 13 Sie 2017 13:52
    retrofood

zbich70 napisał:
    retrofood napisał:
    Koszty więc są niewielkie. Kilka metrów przewodu, kanału i kilkanaście kołków. Oraz godzina roboty.

Poszczęściło się...
    Natomiast w wielu innych znanych mi przypadkach nie było to wykonalne, bo administrator nie wyraził zgody na przyłączenie dodatkowej mocy bez modernizacji WLZ.
    A co wiemy o WLZ autora? Ano nic nie wiemy...

Ano nic nie wiemy, ja taki przypadek pomijam. WLZ w obiekcie nie jest własnością prywatną i odpowiedziałbym administracji tak jak burmistrz odpowiada mieszkańcom na zebraniu, kiedy atakują go o chodnik przy drodze.
    - Droga jest powiatowa, więc gdybym sfinansował budowę przy niej chodnika, popełniłbym przestępstwo finansowe. Nikomu nie wolno niczego finansować nie w swojej własności! Więc jeśli nie życzycie mi więzienia, pytajcie o chodnik starostę, a nie mnie.
    Tak udowodniłbym administracji brak możliwości sfinansowania wymiany WLZ-u, wykonał własne podłączenie 5 x ... i poczekał spokojnie aż administracja się tym zajmie. Oczywiście, trzeba brać udział w zebraniach i gardłować o wymianę WLZ-u...

• #16 13 Sie 2017 22:18
    CYRUS2
    Poziom 33  

retrofood napisał:
    Tak udowodniłbym administracji brak możliwości sfinansowania wymiany WLZ-u
    Zejdź na ziemie kolego.
    retrofood napisał:
    wykonał własne podłączenie 5 x ... i poczekał spokojnie aż administracja się tym zajmie.
    Wiesz co im możesz...... ?