Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiobudzik GRUNDIG SONOCLOCK 50L - nie wyświetla godziny

rostov84 13 Sie 2017 12:36 132 3
  • #1 13 Sie 2017 12:36
    rostov84
    Poziom 12  

Posiadam kilkunastoletni już radiobudzik GRUNDIG SONOCLOCK 50L. Wczoraj było jeszcze wszystko OK. Kiedy obudziłem się dziś rano, na wyświetlaczu, zamiast aktualnej godziny, zobaczyłem coś takiego:

Radiobudzik GRUNDIG SONOCLOCK 50L - nie wyświetla godziny

Nie działają górne przyciski ustawiania czasu. Nie pomaga wyłączenie z sieci, nawet z wyciągniętą baterią (która powinna utrzymywać aktualną godzinę, gdy zabraknie prądu; nie zdawała ona jednak egzaminu, bo gdy prądu nie było przez kilka godzin, zegarek zaczynał się spieszyć), co wcześniej powodowało zerowanie się zegara. Wcześniej zdarzyło mi się parę razy coś takiego, ale pomagało wyciągnięcie baterii i wyłączenie z sieci. Tym razem nie pomaga. Jak temu zaradzić?

• #2 13 Sie 2017 23:10
    Christophorus
    Poziom 39  

Możliwe, że zegar tego radiobudzika zbudowany jest w oparciu o układ scalony LM8560 lub jego odpowiedniki. Możesz poszukać dokumentacji tego układu i dysponując multimetrem próbować zdiagnozować usterkę.

Co do do przyśpieszania zegara przy braku prądu to dokładność czasu tych zegarów jest stabilizowana częstotliwością sieci energetycznej 50Hz. Brak zasilania sieci to brak częstotliwości wzorcowej 50Hz. Wówczas zegar odmierza czas na podstawie częstotliwości generowanej przez elementy RC stąd niska jego dokładność. Należało by dobudować generator 50Hz stabilizowany rezonatorem kwarcowym.

• #3 13 Sie 2017 23:17
    rostov84
    Poziom 12  

Może wyjaśnię, bo mój temat został tu przesunięty z innego działu. Nie chcę tego radiobudzika naprawiać samodzielnie, bo się po prostu kompletnie na tym nie znam. Chciałem się tylko zorientować, co może być ewentualną przyczyną usterki i czy obejdzie się bez grzebania w środku. Bo wtedy musiałbym oddać urządzenie do jakiegoś punktu zajmującego się tym, a nie wiem, czy naprawa nie kosztowałaby mnie więcej niż kupno nowego.

• #4 14 Sie 2017 08:55
    Christophorus
    Poziom 39  

Nie obejdzie się bez sprawdzenia w środku. Jeśli odłączenie od sieci i baterii podtrzymującej nic nie zmienia, konieczne jest otwarcie obudowy i szukanie usterki. Może to być prosta usterka typu zimne luty lub zużyte kondensatory. Może też być poważniejsza usterka.

Co do opłacalności naprawy w serwisie to koszt naprawy zapewne przekroczy wartość nowego radiobudzika.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME