Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ERB36301X8 - Chłodziarka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi

pitpol 13 Sie 2017 12:38 153 3
  • #1 13 Sie 2017 12:38
    pitpol
    Poziom 8  

Witam,
    czy któryś z szanownych kolegów mógł by mi wyjaśnić na jakiej zasadzie działa w/w lodówka? Zrozumiałe jest w jaki sposób zamrażalnik mrozi natomiast nie wiem w jaki sposób chłodzi się górna część czyli chłodziarka.

Na chwilę obecną w chłodziarce jest +15°C , a w zamrażarce -25°C. Tydzień temu można było zauważyć dość sporo lodu na tylnej ściance w chłodziarce i postanowiłem całość odmrozić. Po ponownym uruchomieniu chłodziarka przestała chłodzić natomiast zamrażalnik mrozi jak diabli i agregat chodzi nonstop. Czy istnieje jakiś schemat rozkręcania całej konstrukcji? Google słabo pomaga w tej sprawie.
    Dzięki za pomoc!
    Electrolux ERB36301X8 - Chłodziarka nie chłodzi, a zamrażarka mroziElectrolux..482.jpg Download (42.33 kB)

• #2 13 Sie 2017 12:45
    młody2066
    Poziom 17  

Jest to tradycyjna chłodziarkozamrażarka. Zasada działania jest taka że czynnik chłodniczy przepływa najpierw przez parownik zamrażarki a potem przez parownik chłodziarki więc zaczyna mrozić zamrażarka a chłodziarka zaczyna wtedy jak już cały parownik chłodziarki jest zaszroniony.
    W Twoim przypadku jest ubytek lub brak czynnika chłodniczego albo zablokowany układ.
    Bez potrzebnych narzędzi niewiele zdziałasz.

• #3 13 Sie 2017 13:08
    pitpol
    Poziom 8  

Kolego młody2066, dzięki za szybką odpowiedź.
    Lecz wytłumacz mi proszę na jakiej zasadzie utrzymywana jest proporcjonalna równowaga temperatur tzn. -25°C w zamrażarce i +5°C w chłodziarce przy jednym termostacie... Chyba, że są dwa, ale wtedy nie wiem jak to jest realizowane przy jednej sprężarce? Zatem jak się dostać do parownika chłodziarki którego nawet na wyżej przedstawionym schemacie nie ma?

• #4 13 Sie 2017 18:11
    Lodxx
    Specjalista AGD

Parownik jest wbudowany w obudowę jest pod tym plastikiem wewnątrz komomory chłodzenia w przypadku rozszczelnienia parownika chłodziarki sprzęt jest do wywalenia bo aby usunąć nieszczelność trzeba usunąć izolację z tyłu lodówki a że jest ona wtryskiwana ciśnieniowo jest nie do odtworzenia (oczywiście niektórzy to naprawiaja przy pomocy pianek i styropianu). Dlatego parownika chłodziarki nie ma na schemacie bo producent nie przewiduje jego wymiany.

Co do termostatu jest on jeden i czujka dotyka parownika chłodziarki.Działa to w ten sposób że najpierw zamraża zamrażarka osiąga -25 stopni a później chłodziarka i gdy chłodziarka osiągnie temperaturę termostat wyłącza agregat gdy temperatura w chłodziarce wzrośnie następuje ponowne załączenie agregatu w międzyczasie temperatura w zamrażarce nie wzrasta zbytnio chociażby z powodu że produkty w niej trzymają chłód.I tak to działa.

W twoim sprzęcie prawdopodobnie jest ubytek czynnika lub mniej prawdopodobne przytkanie układu.Dlatego miałeś szron na ściance chłodziarki bo chodziła zbyt długo gdy ja rozmroziłeś lodówkę reszta czynnika uciekła (gdy sprzęt nie pracuje w układzie jest wysokie ciśnienie) i teraz nie może już schłodzić góry bo nie ma tyle czynnika.

Podsumowując sprzęt raczej do wyrzucenia bo naprawa nie opłacalna.Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME