Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona zwrotnica głośnikowa

Matix997 13 Sie 2017 12:55 105 5
  • #1 13 Sie 2017 12:55
    Matix997
    Poziom 3  

Witam. Mam mały problem. Mianowicie ostatnio wymieniałem przewody w kolumnach i zauważyłem że w jednej kolumnie głośniki niskotonowe w ogóle nie grają, tylko sama membrana się porusza i to bardzo, nawet na małej głośności. Podejrzewam że to wina zwrotnicy ale nie jestem pewien co może być nie tak z nią. Zwrotnica ma 200W 8Ohm.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

• #2 13 Sie 2017 13:42
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Co to za kolumny?
    Czemu uważasz że to wina zwrotnicy?

Matix997 napisał:
    głośniki niskotonowe w ogóle nie grają, tylko sama membrana się porusza i to bardzo, nawet na małej głośności.
    Nie rozumiem. No jak membrana drga, to głośnik działa.

• #3 13 Sie 2017 13:55
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Matix997 napisał:
    w jednej kolumnie głośniki niskotonowe w ogóle nie grają, tylko sama membrana się porusza i to bardzo, nawet na małej głośności.

Granie głośnika opiera się na ruchu membrany. Chyba że masz na myśli ruchy z częstotliwościa niższą niż akustyczna.

Matix997 napisał:
    Podejrzewam że to wina zwrotnicy ale nie jestem pewien co może być nie tak z nią.

Jeśli obserwujesz poruszanie się membrany z częstotliwością podakustyczną (pompowanie) to winne jest wzbudzenie wzmacniacza - przy tych częstotliwościach zwykle odpowiada za to sprzężenie przez linie zasilania.

Dla upewnienia sie zamień przewody między kanałami P i L na wyjściu wzmacniacza i zobacz czy efekt się przeniesie.

• #4 13 Sie 2017 13:59
    Matix997
    Poziom 3  

telecaster1951 napisał:
    Co to za kolumny?
    Czemu uważasz że to wina zwrotnicy?
    Matix997 napisał:
    głośniki niskotonowe w ogóle nie grają, tylko sama membrana się porusza i to bardzo, nawet na małej głośności.
    Nie rozumiem. No jak membrana drga, to głośnik działa.

Są to kolumny własnej konstrukcji. W drugiej kolumnie jest taka sama zwrotnica i głośniki grają tak jak należy, a te w ogóle bassu nie dają

• #6 13 Sie 2017 17:09
    Matix997
    Poziom 3  

jdubowski napisał:
    Matix997 napisał:
    W drugiej kolumnie jest taka sama zwrotnica i głośniki grają tak jak należy, a te w ogóle bassu nie dają

Próba z zamianą kanałów została przeprowadzona?

Tak.. Okazało się że przewody były odwrotnie przylutowane do zwrotnicy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME