Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bariera podczerwieni z czego się składa i jak działa

Jakub17 13 Sie 2017 14:23 378 14
  • #1 13 Sie 2017 14:23
    Jakub17
    Poziom 6  

Witam.

Naczytałem się tutaj sporo na forum o barierze IR i zebrałem kilka informacji które chciałbym usystematyzować z Waszą pomocą. Chce uzyskać wiązkę, której przecięcie wywoła jakąś akcję np. zapalenie diody LED

Posiadam odbiornik podczerwieni TSOP4138 który może odbierać nośną z zakresu 38 kHz. Przeczytałem że, muszę zapalać diodę IR (nadajnik) z częstotliwością 38 kHz aby w ten sposób utworzyć połączenie z odbiornikiem. Przecięcie tej wiązki spowoduje że odbiornik na którejś nóżce wystawi stan wysoki, dobrze mówię?

Chciałbym, żeby generowanie sygnału o częstotliwości 38 kHz zajął się zewnętrzny układ a nie procesor ATmega. Są jakieś układy z serii 555 do tego przeznaczone, ale nie wiem dokładnie jaki wybrać. Jaki układ polecacie do tego zadania? Taki układ ma regulowaną częstotliwość czy może generować tylko konkretną wartość np. 38 kHz? Jak podłączyć taki układ? Jakie są metody ochrony przed zakłóceniami np. ze światła dziennego? Owinąć odbiornik jakąś koszulką termokurczliwą?

• #2 13 Sie 2017 14:55
    kajron
    Poziom 28  

555 jest jak najbardziej odpowiednim układem do generacji częstotliwości i wcale nie musi to być 38khz co do odbierania to trochę bezsensowne jest odbieranie sygnału w którym nie jest zapisany jakiś kod . Którego odebranie zawartego w wiązce powoduje określone działania zawarte w programie mikrokontrolera .Zobacz np przykłady związane z bibliotekami Ir arduino ,stary pilot tv jako nadajnik odczytujesz kod któregoś przycisku ,wpisujesz w program i odebranie danego kodu będzie wymuszać określony stan .

• #4 13 Sie 2017 16:08
    dioda1000
    Poziom 26  

Witam
    To zapewne Ci się spodoba Link .

• #5 13 Sie 2017 16:19
    Jakub17
    Poziom 6  

Nie podoba mi sie cenowo :p Nie chce gotowców, przydalby mi sie jakis schemat. Czytam dasheet układu NE555 ale nie ma tam nic o czestotliwosci. Tylko tyle ze mozna na nia wplywac przez rezystory i kondensatory ale ile ona konkretnie wyniesie?

@kajron no ale jak mam odbiornik na 38 kHz to chyba uklad nadawczy tez musi pracowac z taka sama czestotliwoscia?

• #6 13 Sie 2017 16:30
    dioda1000
    Poziom 26  

Jakub17 napisał:
    przydalby mi sie jakis schemat.

A co w linku schematu nie było ? .
    Słabo czytałeś.

• #7 13 Sie 2017 17:01
    Jakub17
    Poziom 6  

No dobrze, a jak generuje sygnał prostokątny o zadanej częstotliwości to jakie wypełnienie tego sygnału należałoby ustawić? Ma to jakieś znaczenie? Czy zależy to tylko od nadajnika tzn. jakie napięcie średnie jest w stanie znieść bo rozumiem, że wyjście tego sygnału prostokątnego może być podane od razu na diodę podczerwieni. I jaki kryterium kierować się wybierając diodę nadawczą. Czy długość fali emitowanego światła musi być jakoś skorelowana z daną częstotliwością nadawania?
    Może być np. dioda LD274?

• #8 14 Sie 2017 16:42
    kajron
    Poziom 28  

Cytat:
    @kajron no ale jak mam odbiornik na 38 kHz to chyba uklad nadawczy tez musi pracowac z taka sama czestotliwoscia?
    i uważąsz że jak oświetlisz odbiornik inną częstotliwością to odbiornik jej nie odbierze ? Dlatego sygnał albo nadaje określoną częstotliwość na którą zestrojony jest odbiornik lub zapisany w nim jest konkretny kod taka bariera ma sens. Tu Link znajdziesz przykładowy układ tylko dodać przekażnik.

• #10 15 Sie 2017 15:22
    kajron
    Poziom 28  

Dałem wcześniej przykład z wykorzystaniem starego pilota tv jako nadajnika w którym wystawiasz na stałe stan np on wykorzystujesz przykłady z biblioteki ir arduino reszta to tylko inwencja co ma się dziać , problemem jest tylko odległość między odbiornikiem a nadajnikiem . Konieczne może być zwiększenie mocy wiązki podczerwieni lub dodanie optyki. Obejrzyj np. Link

• #11 15 Sie 2017 16:10
    kortyleski
    Poziom 39  

Niedługo arudino będziecie do kanapek wkładać. Kolega autor ma rację że chce wysyłać nośną, TSOP ma zabudowany odbiornik i filtr właśnie na określoną częstotliwość, po to by uniknąć zakłóceń. I tu faktycznie w nadajniku wystarczy 555 a w odbiorniku tranzystor i układ wykonawczy (np.przekaźnik). Na temat trzech piątek jest w sieci spory artykuł z EdW, elementy się bardzo prosto liczy. Wypełnienie przebiegu kilka procent, baterie starcza na dłużej.

• #12 15 Sie 2017 17:54
    Jakub17
    Poziom 6  

@kortyleski Z Twojej wypowiedzi wynika że jednak odbiornik nie będzie wrazliwy na inne czestotliwosci podczerwieni jak tylko 38 kHz. Czyli teoretycznie do tak prostego zastosowania jak wiązka podczerwieni nie muszę wysyłać kodów, tak?

• Pomocny post
    #13 15 Sie 2017 18:15
    kortyleski
    Poziom 39  

To tylko odbiornik. Interpretacją kodów przesyłanych podczerwienią zajmują się inne urządzenia. W przypadku pilota jest kilkanaście komend. Mówiąc po naszemu. Umawiasz się z kolegą na określone czynności opisane cyframi. Krzyczysz "jeden " i gość staje na jednej nodze. Na dwa stanie na drugiej. I tak dalej. Poslugujecie się kodem jak w pilocie od tv. Teraz druga, Twoja opcja. Nie ważne co krzyczysz. Jak kolega słyszy to coś robi, jak nie to nie robi nic. Oba przypadki łączy jedno, kolega zna Twój głos i tylko na niego reaguje-to te 38 KHz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME