Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie grawerunku na pleksi.

Przjaciel 13 Sie 2017 16:36 216 8
  • #1 13 Sie 2017 16:36
    Przjaciel
    Poziom 4  

Witam!
    Przekopałem trochę forum, ale nie znalazłem rozwiązania.
    Potrzebuje podświetlić grawerunek na pleksi. Niby temat prosty, ale...
    Trzy warunki do jakich muszę się dopasować:
    - grubość pleksi 2mm
    - wysokość pudła 4cm
    - przezroczysta pleksi z matowym grawerunkiem
    Podświetlenie od spodu to porażka, bo LED świeci w oczy, a od boku (w kant arkusza) powoduje że większość światła idzie nad i pod arkusz.
    Jak potrzeba jeszcze jakiś danych to podam, bo mam wszystko pod ręką.
    Za wszystkie propozycje z góry dziękuje.
    Pozdrawiam Michał.

• #2 13 Sie 2017 16:57
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przjaciel napisał:
    a od boku (w kant arkusza) powoduje że większość światła idzie nad i pod arkusz.
    Bo krawędzie muszą być zasłonięte. Daj dużą ilość diod 3mm (a jeszcze lepiej SMD) pracujących na mniejszym niż nominalny prądzie i będzie OK. A najlepiej gdyby takie pasaki LED umieścić z każdego boku.

• #3 13 Sie 2017 16:58
    tomek5333
    Poziom 11  

musisz także zmatowić boki

• #4 13 Sie 2017 17:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

tomek5333 napisał:
    musisz także zmatowić boki
    Wcale niekoniecznie. Wystarczy że rysunek jest matowy. Pleksa działa jak światłowód - wręcz jest pożądane, żeby boki były idealnie gładkie.

• #5 13 Sie 2017 18:04
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Przjaciel napisał:
    Podświetlenie od spodu to porażka, bo LED świeci w oczy, a od boku (w kant arkusza) powoduje że większość światła idzie nad i pod arkusz.

Jak w oczy - pokaż zdjęcie. Jakieś 10mm krawędzi podświetlanej musisz mieć zamaskowane (ukryte w pudełku podświetlenia, oklejone czarną taśmą)

• #6 13 Sie 2017 23:53
    Przjaciel
    Poziom 4  

Na razie nie mam jak wykonać zdjęcia. Chodzi o przypadek, gdy LED umieszczony jest na dnie pudła świecąc w stronę pleksi. I temu świeci w oczy jak patrzy się na grawerunek.
    Co do samych brzegów to będą pomalowane dookoła na kolor pudła, właśnie na 10mm, aby ukryć miejsce, gdzie jest uszczelka między pudłem a pleksi (samo pudło to profil Alu z podfrezowaniem na wpuszczenie arkusza).
    Popróbuję tak jak kolega 398216 Usunięty proponuje - z diodami SMD. Całość powinna wyjść płasko (jak znajdę diody o boku 2mm), bo w przypadku diod 3mm musiałbym robić garba od zewnątrz (bo są grubsze od pleksi) co od razu odpada.
    I takie małe pytanko odnośnie tych diod SMD. Mogę je przykleić bezpośrednio do pleksi klejem? Jak tak to jakim najlepiej? (aby nie uszkodził diod i pleksi) A, i do lutowania starczy lutownica transformatorowa z cienkim grotem? (pierwszy raz będę lutował coś SMD :) )

• #7 14 Sie 2017 08:27
    jdubowski

Przjaciel napisał:
    Chodzi o przypadek, gdy LED umieszczony jest na dnie pudła świecąc w stronę pleksi.

Plexi dotyka ledów? Plexi wewnątrz pudełka jest oklejone na płaszczyznach czarna taśmą?

Przjaciel napisał:
    I temu świeci w oczy jak patrzy się na grawerunek.

Grawerunek ma świecić - obserwator widzi też świecące diody?

• #8 14 Sie 2017 10:57
    Przjaciel
    Poziom 4  

Obecną sytuacje przedstawia foto w załączniku. Na dnie, na PCB, jest LED świecący w stronę pleksi, temu świeci w oczy (z takim czymś kupiłem).
    Ja chce wymienić arkusz (ten jest złamany i porysowany) na nowy z moim grawerunkiem i jakoś zmienić to podświetlenie świecące w oczy. Problem jest tylko arkusz grubości 2mm, temu (według mnie) tylko diody SMD 3014 ustawione w rant zdadzą egzamin.
    Nowy arkusz (jak przyjdzie z grawerunku od kumpla) będzie miał namalowane obustronnie paski szerokości 10mm na brzegach.

• #9 14 Sie 2017 11:39
    jdubowski

Przjaciel napisał:
    Obecną sytuacje przedstawia foto w załączniku. Na dnie, na PCB, jest LED świecący w stronę pleksi, temu świeci w oczy (z takim czymś kupiłem).

Tak pomyślane rozwiązanie nie będzie dobrze spełniało zadania. Dyskusja dotąd odnosiła się do stosowanego zwykle rozwiązania czyli takiego gdzie światło jest wprowadzone przez krawędź:
    Podświetlenie grawerunku na pleksi.
    W twoim przypadku płytka opera się na swej krawędzi o ramkę obudowy, więc takiego rozwiązania nie możesz zastosować, zostaje wycięcie (wygrawerowanie) od spodu rowka w płycie (warto zastosować grubszą niż 2mm) w odległości 10mm od krawędzi i wprowadzenie światła ta drogą. Rowek od góry maskujesz czarnym paskiem, krawędzie jeśli nie mają świecić też warto zamaskować.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME