Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator elektryczny w łazience z ograniczonym dostępem do zasilania

gesiowy 14 Sie 2017 00:58 612 11
  • #1 14 Sie 2017 00:58
    gesiowy
    Poziom 6  

Witam serdecznie!

Szukam rozwiązania na zamontowanie wentylatora elektrycznego w miejsce kratki wentylacyjnej. Sprawdzałem miernikiem okolice i niestety najbliższy kabel wymagać będzie kucia kafli albo sufitu..

Proszę was o pomysły jak rozwiązać problem, bez większej ingerencji.
    Mieszkam w bloku

Wentylator elektryczny w łazience z ograniczonym dostępem do zasilania

• #3 14 Sie 2017 21:12
    gesiowy
    Poziom 6  

Tak jest. Jest to włącznik jednego ze świateł w łazience. Drugi jest wewnątrz, jest chyba zespolony z gniazdkiem elektrycznym, łazienki i oświetla jedynie strefę okołolustrową.
    Sądzę że mógłbym się przewiercić - jest to około 60 cm do kanału wentylacji ( 1. jakiej średnicy wiertło? )( 2. nie mam tak dobrego miernika, żeby określić czy proste przewiercenie do kanału nie spotka po drodze jakiejś stalowej belki albo kabli... ) Sporządziłem rozpiskę kabli która jest we włączniku i okazuje się że są tam aż trzy kable, z tego dwa 3żyłowe i jeden 4żyłowy. Odkryłem że ten 4żyłowy jest bezpośrednim przedłużeniem do lampy sufitowej w łazience ( podłączone dwa z czterech) reszta tych kabli jest dla mnie w niezrozumiały sposób połączona ( kilka w wago złączona) 3. Proszę o pomoc w rozwikłaniu właściwości kabli żeby spróbować wprowadzić podłączyć nowy włącznik w miejsce starego- dwubiegunowy - jeden włączający światło, drugi włączający wentylator.
    foto - włącznik, kable lampy, rozpiska kabli z włącznika

Wentylator elektryczny w łazience z ograniczonym dostępem do zasilania Wentylator elektryczny w łazience z ograniczonym dostępem do zasilania Wentylator elektryczny w łazience z ograniczonym dostępem do zasilania

• #4 14 Sie 2017 21:51
    maurycy123
    Poziom 32  

gesiowy napisał:
    Szukam rozwiązania na zamontowanie wentylatora elektrycznego w miejsce kratki wentylacyjnej.
    A czy tam można zamontować wentylator?

DriverMSG napisał:
    Ten widoczny na zdjęciu włącznik światła jest od łazienki?
    Możesz się przewiercić przez ścianę przed łazienkę?
    Porada szkodliwa. Może jest to komin o naturalnej wentylacji?

• #5 14 Sie 2017 22:27
    gesiowy
    Poziom 6  

** Sądzę że można. przede wszystkim wilgoć, do tego kuweta kota. zmusza mnie do zamontowania wyciągu żeby wspomóc wietrzenie.

** w innym mieszkaniu tego samego budownictwa zamontowano wentylator z czujnikiem wilgoci, więc chyba można.

-> Powiedz mi proszę, o co chodzi z tym kominem naturalnej wentylacji, trochę w tej kwestii jestem zielony? wyklucza to możliwość montażu elektrycznego wentylatora?

• #6 15 Sie 2017 09:22
    maurycy123
    Poziom 32  

gesiowy napisał:
    o co chodzi z tym kominem naturalnej wentylacji, trochę w tej kwestii jestem zielony? wyklucza to możliwość montażu elektrycznego wentylatora?
    Chodzi o to, że w blokach jeden ciąg kominowy jest przeznaczony dla kilku mieszkań. Dlatego nie wolno montować wymuszonej wentylacji. Nie chciałbyś chyba "wąchać" smrodu od sąsiada?
    gesiowy napisał:
    w innym mieszkaniu tego samego budownictwa zamontowano wentylator z czujnikiem wilgoci, więc chyba można.
    To nie znaczy, że można. Zaproś kominiarza to sprawdzi czy można zamontować wymuszony obieg powietrza.

• #7 15 Sie 2017 10:17
    gesiowy
    Poziom 6  

Dziękuję za konkretną odpowiedź, sprowadzę komoniarza, jak określi brak możliwości wymuszonego obiegu- wtedy zamykamy temat.

• #8 15 Sie 2017 10:31
    vodiczka
    Poziom 42  

maurycy123 napisał:
    Zaproś kominiarza to sprawdzi czy można
    Nie zawsze trzeba zapraszać. Porządny kominiarz ma plany pionów wentylacyjnych budynku i "za biurkiem" sprawdzi czy pion kominowy obsługuje tylko twoją łazienkę czy także inne.
    Miałem identyczny przypadek jak twój. Kominiarz wskazał mi wolny pion do którego mogłem się wkuć, zamontować wentylator i zamurować otwór po kratce wentylacyjnej w starym miejscu.

• #9 15 Sie 2017 11:08
    gesiowy
    Poziom 6  

vodiczka napisał:
    Kominiarz wskazał mi wolny pion do którego mogłem się wkuć

Ciekawe rozwiązanie, będę sugerował się Twoim przypadkiem gdy z nim będę rozmawiał

• #10 16 Sie 2017 21:23
    gesiowy
    Poziom 6  

A więc- po rozmowie z kominiarzem - mam indywidualny komin. czyli mogę się podpinać. w Casto kupiłem 3 metry kabla 2 żyłowego, wiertło widia 20 cm, wentylator 100 na dwa kable. Proszę teraz o pomoc w podłączeniu się do podwójnego przełącznika według tych kabli co mam..

• Pomocny post
    #11 16 Sie 2017 21:55
    rafcio_21
    Poziom 25  

A wiec niebieski od wentylatora wpinasz do niebieskich w kostce wago( najlepiej wymienić ta co masz na 3 piny na kostkę wago 5 pin )wyłącznika . Zmieniasz wyłącznik na podwójny i 2 brązowe ze starego wyłącznika wpinasz do L nowego wyłącznika czarny od lampy do jednego odejścia wyłącznika (klawisza) a przewód fazowy (zakładam że pewnie brązowy masz w tym kupionym kablu)wentylatora do drugiego odejścia wyłacznika.

• #12 19 Sie 2017 19:37
    gesiowy
    Poziom 6  

rafcio_21 napisał:
    A wiec niebieski..

Dziękuję bardzo za pomoc.
    Wentylator śmiga i obyło się bez zwarcia.

Temat do zamknięcia.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme