Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać takie oświetlenie ledowe?

Elementalx7 16 Sie 2017 00:29 627 13
  • #1 16 Sie 2017 00:29
    Elementalx7
    Poziom 3  

Serdecznie witam wszystkich!

Od jakiegoś czasu pracuję nad pewnym projektem i natknąłem się na drobny problem z oświetleniem.

Cały panel frontowy mojego wynalazku jest jednolitym plastikiem a na jego rogach chciałbym dodać ledy, które by świeciły liniowo. Problem polega na tym, że nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Czy zrobić front z plastiku który przepuszcza światło? Czy jednak zrobić wycięcie w które będzie "czarno - przeźroczysty" plastik? Jakie ledy zastosować, system zastosować? Głównie to chodzi o to, żeby wyłączone ledy nie odznaczały się tylko wtapiały w kolor plastiku.

Co do ledów, to może umieścić je na płytce PCB?

Cały "pasek" miałby długość jakichś 5 cm.

Poniżej zamieszam render przybliżonego efektu który chciałbym otrzymać.

Pozdrawiam! :)

• Pomocny post
    #2 16 Sie 2017 00:57
    kkknc
    Poziom 40  

Albo z części, albo malowanie.

• #3 16 Sie 2017 01:19
    Elementalx7
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedź!

Jak by to wyglądało z części? Płytki PCB z ledami i ustawioną różną mocą? Malowanie raczej odpada.

• #4 16 Sie 2017 01:29
    kkknc
    Poziom 40  

Dolna część nieprzezroczysta w niej PCB. Górny cienki pierścień z pleksy by światło na zewnątrz przenikało. I górna przykrywką nieprzezroczysta.
    Do tego wiadomo kołki ustalające i wypustki w elementach lub przyrząd do składania. Jak ma tego być dużo. Bo jak mniej to ręcznie złożysz. Plexa barwiona na zielono by kolor bardziej równomiernie się rozkładał. A od intensywności światła zależy ilość diod. Od jednej wzwyż.
    Zamiast pierścienia z pleksy można dać ukształtowany pryzmat i wtedy 1 diodą to opękasz.

• #5 16 Sie 2017 09:24
    DecoDominik
    Poziom 14  

Standardowe kolory? Możesz użyć przewodu elektroluminescencyjnego.

• #6 16 Sie 2017 09:47
    kkknc
    Poziom 40  

Ten przewód ma diodę na końcu więc przerwa w świeceniu będzie i to spora.

• #7 16 Sie 2017 10:15
    DecoDominik
    Poziom 14  

W El-wire nie ma w ogóle diody, działa prawie jak świetlówka.

• #8 16 Sie 2017 10:28
    kkknc
    Poziom 40  

Prawie robi różnicę. Złącze też zajmuje miejsce.

• #9 16 Sie 2017 10:59
    DecoDominik
    Poziom 14  

Tak, ale można je zminimalizować. Chowając się za końcówkę. A co do pleksy to może uda się zdobyć specjalną do rozpraszania światła.
    Novel LGP HSOT Highly Scattering Optical Transmission (HSOT)
    Novel LGP Highly Scattering Optical Transmission (HSOT) Polymer, Koike, Y., Japanese Patent Number H6-186560 (1990) by the courtesy of Koike

• #10 16 Sie 2017 11:02
    kkknc
    Poziom 40  

Ale zawsze będzie do tego nierówność po chowaniu. Idealnie się nie da w tym wypadku.

• #11 16 Sie 2017 11:07
    DecoDominik
    Poziom 14  

Ha.
    Mam filtry do 2 krotnego zwiększenia ilości punktów LED.
    Mogą się przydać do rozproszenia światła.

• #12 16 Sie 2017 17:40
    Elementalx7
    Poziom 3  

Myślałem nad takim rozwiązaniem tylko nie wiem, czy to jest wykonalne.

W obudowie byłoby wycięcie w którym znajdowałby się czarno - przeźroczysty plastik. Do niego byłaby przyłożona płytka PCB z ledami i z wlutowanym portem USB.

Diody miałyby świecić tylko dwoma kolorami. Zielony gdy urządzenie zostało naładowane oraz pomarańczowym gdy by było w trakcie ładowania.

Zamieszczam poniżej rendery na szybko owego pomysłu.

• Pomocny post
    #13 16 Sie 2017 20:44
    Marian B
    Poziom 33  

Do robienia efektów typu świecąca linia warto pomyśleć o światłowodach "świecących bokiem".

Światłowód jest bezbarwny, świeci kolorem LED podświetlającej (na końcu, lub końcach), są o rożnych średnicach, sprzedawane na metry.

• #14 17 Sie 2017 20:12
    Elementalx7
    Poziom 3  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

Koniec końców chyba wykonam zwykłe oświetlenia a nie takie zanikające gdyż jest za dużo roboty przy tak małych rozmiarach (3cm).

I ostatnie pytanie. Czy ten sposób który opisałem się nada (wsadzenie plastiku i przyłożenie diody)?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme