Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłe zmniejszenie jasności lamp z diodami LED

makar42 17 Sie 2017 20:52 918 23
  • #1 17 Sie 2017 20:52
    makar42
    Poziom 16  

Z pięciu lamp zakupionych przed rokiem, jedna nagle zmniejszyła jasność świecenia prawie o połowę. Zdjąłem jej kosz, posiada 10 diod w szeregu, a napięcie zasilające szereg - 80V. Wylutowałem płytkę z diodami, by sprawdzić poszczególne diody i tu ciekawostka - na całym szeregu jak i na poszczególnych diodach nie uzyskałem przepływu (ani w jedną ani w drugą stronę). Zagadkowe dla mnie jest (wprawdzie słabsze), ale jednak świecenie diod po podaniu napięcia. Można to jakoś wytłumaczyć? Dla porównania, rozebrałem inną lampę LED, która kiedyś przestała świecić i tutaj diody zachowują się poprawnie.

• #2 17 Sie 2017 21:22
    D214d3k
    Poziom 38  

Może między diodami w szereg są kondensatory ograniczające prąd.

• #3 17 Sie 2017 21:32
    rafcio_21
    Poziom 25  

Jak się jakaś dioda spaliła to tak się właśnie dzieje że świeci albo słabiej albo wcale. To samo jak często się spotyka że ktoś ma wyłącznik z podświetlaniem tzw. neonówką i lampy LED. Zgasi światło wyłącznikiem, a LED sobie lekko miga mimo teoretycznie rozwartego obwodu wyłącznika.

• #4 17 Sie 2017 21:56
    mawerix123
    Poziom 34  

Przyjrzyj się wszystkim diodom może któraś z nich ma podobną czarną kropkę jak ta poniżej.

• #5 17 Sie 2017 22:09
    makar42
    Poziom 16  

Nagłe zmniejszenie jasności lamp z diodami LED Nagłe zmniejszenie jasności lamp z diodami LED

Między diodami nie ma żadnych innych elementów (np. kondensatorów). Żadna z diod nie ma widocznych zmian, a wszystkie świecą identycznym światłem co moim zdaniem wyklucza podejrzenie o uszkodzeniu któreś z nich. Chciałem przyjrzeć się bliżej sterownikowi, gdyż sądzę, że tam może być uszkodzony element, ograniczający prąd, ale nie wiem jak ten sterownik można by wyjąć. Krótkie sztywne przewody uniemożliwiają wysunięcie go z obudowy.

• #7 18 Sie 2017 14:26
    gimak
    Poziom 35  

Może stało się to samo co u mnie w latarce samoróbce, z tym że u mnie jest tylko jedna dioda 3W zasilana bezpośrednio z akumulatorów. Latarka na początku świeciła rewelacyjnie, dioda na radiatorze pobierała prąd 800mA. Po jakiś czasie w trakcie świecenia, jasność mocno spadła i prąd pobierany przez diodę spadł do 150 mA. U mnie mogło coś stać się tylko z diodą, bo innych elementów w obwodzie nie ma, a sama dioda wygląda tak samo jak wcześniej - nie ma żadnych plamek.

• #8 18 Sie 2017 14:51
    makar42
    Poziom 16  

Rozebrałem jedną z żarówek świecących poprawnie. Napięcie ze sterownika (zasilacza wewnętrznego) to 98V, czyli o 18V więcej. Podłączyłem więc diody z uszkodzonej żarówki do tego sterownika i zaświeciły jasnym światłem. Dowodzi to uszkodzenia sterownika, którego (niestety jak dotąd) nie jestem w stanie wyjąć z obudowy. Doprawdy nie pojmuję, jak montują je Chińczycy.

• #9 18 Sie 2017 14:54
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Nie wiadomo jak to napięcie 80V, zostało zmierzone, z LED, czy bez ale te diody są jedno-strukturowe , więc napięcie w granicach 32V, tam powinno być.

Zobacz na czy ta przetwornica jest zrobiona

• #10 18 Sie 2017 15:04
    makar42
    Poziom 16  

Napięcia zawsze mierzyłem przy świecących led-ach. Nie rozumiem Twojego ostatniego zdania.

• #13 18 Sie 2017 15:27
    makar42
    Poziom 16  

Gdyby gwint był odkręcany, dawno bym to zauważył, a poza tym gwint jest jednym z biegunów, do którego jest (widoczny wewnątrz) przygrzany krótki przewód łączący ze sterownikiem. Do styku końcowego jest przygrzana końcówka jakiegoś elementu (dioda, rezystor w izolacji), łącząca ten styk ze sterownikiem. Są to krótkie przewody, a do miejsc ich wlutowania do płytki sterownika nie ma dostępu lutownicą.

• #14 18 Sie 2017 15:35
    Jawi_P
    Poziom 28  

D214d3k napisał:
    Może między diodami w szereg są kondensatory ograniczające prąd.

Kondensatory między diodami miały by ograniczać ich prąd?
    Czego to się można dowiedzieć.

Dodano po 2 [minuty]:

makar42 napisał:
    Zdjąłem jej kosz, posiada 10 diod w szeregu, a napięcie zasilające szereg - 80V

Tam jest sterownik, który daje jak Bozia przykazała odpowiedni prąd, napięcie ustala się samo. Jeśli od sterownika odłączysz diody, albo będzie któraś uszkodzona (przerwa) to napięcie będzie dużo wyższe niż powinno wynikać z ilości diod.

• #16 18 Sie 2017 15:45
    makar42
    Poziom 16  

Jawi_P - Jak napisałem wyżej, napięcia mierzyłem pod obciążeniem diodami (żarówka świecąca)

• #17 18 Sie 2017 16:13
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Podłącz rezystor z 1k do jednej diody, podłącz 12V - zmierz napięcie przewodzenia diody LED.

Na razie nie wiadomo czy jest tam jakikolwiek sterownik, czy to jest przetwornica CC, dlatego pisałem żeby zobacz na czym, jakich układach jest zrobiony ten zasilacz.

• #18 18 Sie 2017 20:00
    makar42
    Poziom 16  

Bez wyjęcia tego zasilacza z obudowy nie stwierdzę z jakich elementów jest on zbudowany. Na razie widzę tyle, co na fotce w poście #5. Od spodu widać kilka elementów dyskretnych, ale bez możliwości ich identyfikacji.

• #19 19 Sie 2017 07:53
    cirrostrato
    Poziom 36  

makar42 napisał:
    Bez wyjęcia tego zasilacza z obudowy nie stwierdzę z jakich elementów jest on zbudowany.
    Ja rozcinam biaksem, szpeja do zabawy ,,zdobywam'' z pudeł/beczek stojących przy wejściu, w których markety zbierają od klientów spalone różne różniste LED-y.

• #20 19 Sie 2017 12:55
    makar42
    Poziom 16  

Otóż rozwierciłem wgnioty na gwintowanej oprawce (12 szt) i ściągnąłem oprawkę. Przewody doprowadzające 230V do sterownika połączone są "na styk" (bez zgrzewania czy lutowania). Z dwóch elektrolitów - 10μF/50 i 2,2μF/100 opadły osłonki, widocznie "nieźle" się grzały. Na razie nie udało mi się stwierdzić przyczyny zaniżonego napięcia na wyjściu ( może wyschnięte elektrolity ?)

• #21 19 Sie 2017 17:19
    Jawi_P
    Poziom 28  

Tu masz DS
    http://www.linkage66.com/up/file/201507/20150706154072117211.pdf
    Jeśli sterownik sprawny to sprawdzić diody, dobrać inny rezystor CS, by prąd przepływający przez diody był z 10% niższy niż początkowo i "żarówka" LED będzie świecić znacznie dłużej.

• #23 20 Sie 2017 11:51
    makar42
    Poziom 16  

W trakcie pomiarów, żarówka zaczęła migotać, aż w końcu zgasła. Wyprostowane napięcie 400V dochodzi do nóżki 4 układu SM, na pozostałych nóżkach nie ma żadnego napięcia, czyli układ "padł". Jako, że nie jest on u nas dostępny, a u Chińczyków widziałem po 3$, wymiana jest nieopłacalna. Kończę temat.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme