Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb.

nile25 29 Sie 2017 15:35 4299 7
 • Witam.

  Od jakiegoś czasu przymierzałem się do budowy precyzyjnego statywu w którym mógłbym zamocować miniszlifierkę. Byłem już gotów budować go od podstaw, gdy przypomniałem sobie o kupionym kilka lat temu tanim, chińskim statywie do wiertarki którego do dziś pełno na znanym portalu aukcyjnym. Jego jakość wykonania niestety wołała o pomstę do nieba; nadmierne luzy powodowały że nie nadawał się praktycznie do niczego. Koniec końcem zakupiłem wiertarkę stołową, a ów wynalazek trafił na kilka lat do garażowej szafy.

  Do przebudowy statywu użyłem elementów, które stosuje się do budowy frezarek cnc. Od aluminiowego korpusu w którym mocuje się wiertarkę odciąłem tylną część przez którą przechodziła rura nośna. Do boków korpusu dokleiłem aluminiowe kątowniki używając kleju dwuskładnikowego. Kolejnym krokiem było zamontowanie łożysk liniowych 8mm w obudowie. Na tym etapie niezbędna była precyzja, by wałki liniowe na których będzie osadzony korpus, jak również zamontowane elektronarzędzie były względem siebie idealnie równoległe
  Do aluminiowej podstawy po uprzednim dokładnym wymierzeniu przykręciłem wsporniki wałka liniowego. Górna część mocowania składa się z tych samych wsporników co podstawa, plus wspornik 25 mm zamontowany na końcu oryginalnej rury nośnej, do którego zamontowane są wsporniki wałków liniowych 8mm.
  Ramię dźwigni skróciłem o ok. 10 cm gdyż nie potrzebna mi większa siła nacisku. Aluminiowe mocowanie ramienia na rurze nośnej pochodzi z oryginału, zostało tylko odchudzone. Docelowo będzie zastąpione przerobionym wspornikiem wałka liniowego 25 mm. Oryginalna sprężyna była zbyt mocna i toporna dlatego została wymieniona na nową.
  Mocowanie miniszlifierki w uchwycie wiertarskim wykonałem również sam. Ze wzmocnionej sklejki dotoczyłem pierścień o średnicy zewnętrznej 43 mm w którego środek wkleiłem tulejkę z gwintem od zbędnej przystawki którą miałem w komplecie ze szlifierką.

  Dzięki zastosowaniu łożysk i wałków liniowych statyw nie posiada żadnych, nawet minimalnych luzów a całość pracuje płynnie i precyzyjnie. W planach mam jeszcze zamontowanie diodowego oświetlenia.

  Koszty:
  4 łożyska liniowe 8 mm w obudowie - 50zł
  2 wałki liniowe 8 mm o długości 40 cm każdy - 21zł
  4 wsporniki wałka liniowego 8 mm- 43,60zł
  wspornik wałka liniowego 25 mm - 15,50

  Śruby M4, kątowniki alu miałem.

  Jeśli komuś zalega taki stojak, a chciałby zrobić z niego użytek to polecam taka przeróbkę. Za tą cenę nie dostaniecie w żadnym sklepie niczego sensownego.

  Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb. Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb. Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb. Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb. Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb. Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb. Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb. Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb.


  Fajne!
 • #2 30 Sie 2017 11:37
  daisan
  Poziom 11  

  Witam.
  Co prawda nie widziałem tego statywu przed przeróbką, ale po wydaje się, że jest solidny do takich zastosowań. Moje pytanie jest trochę z innej beczki. Dlaczego, skoro kupiłeś wiertarkę stołową zaadaptowałeś jednak ten statyw ? Czyż stołowa nie wystarcza do wiercenia PCB ? :)

  Pozdrawiam.
  Daisan

 • #3 30 Sie 2017 12:50
  nile25
  Poziom 10  

  Statyw identyczny z tym:
  Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb.

  Stołowa ma zbyt niskie obroty dla wierteł wolframowych, poza tym wrzeciono jest za duże dla wierteł mniejszych od 1 mm. Nie wspomnę o wadze; kilkanaście kg to troszkę dużo by traktować ją jako urządzenie które po skończonej pracy można schować do szafki. :wink:

 • #4 30 Sie 2017 23:59
  web69
  Poziom 26  

  Kilkanaście kilogramów? A z czego ta wiertarka? Żelbeton, ołów? Nie przesadzaj, statyw 1-2Kg wiertarka drugie tyle... Ale wyszło nawet fajne urządzenie, do oświetlenia dodaj odkurzacz i pył z laminatu przestanie latać w pomieszczeniu.

 • #5 31 Sie 2017 17:36
  elektronik123456789
  Poziom 21  

  Modyfikacja taniego statywu wiertarskiego do wiercenia w pcb.

  Napięcie elektryczne:


  400 V / 3 Ph ~50 Hz

  Moc silnika:


  1,1 kW

  Średnica kolumny:


  Ø 92 mm

  Długość x szerokość x wysokość:


  755 x 440 x 1 705 mm

  Ciężar całkowity:


  132 kg

  Wiertarka stołowa waży nieco więcej niż 4 -5 kg ;)

 • #6 31 Sie 2017 23:21
  web69
  Poziom 26  

  Pisałem o statywie plus wiertarka ręczna... Nie doczytałem :-)

 • #7 07 Wrz 2017 00:05
  1 PAWEL
  Poziom 40  

  Bardzo dobra konstrukcja przeróbki statywu wiertarskiego na pewno zapewni właściwe prowadzenie i sztywność podczas wiercenia.
  Sporo próbek ale bardzo poprawiających jakość pracy.

 • #8 07 Wrz 2017 20:18
  kierbedz4
  Poziom 32  

  Swego czasu Rosjanie przyjeżdżający w celach handlowych na nasze bazary przywozili w celu sprzedaży wiertarki stołowe z trzy stopniową regulacją obrotów przez odpowiednie założenie paska na stopniowanych kołach pasowych. Sam obracający się uchwyt stał w miejscu a posuw był zrealizowany za pomocą dźwigienki, która po naciśnięciu w dół podnosiła niewielkich wymiarów stolik z leżącą na nim płytką drukowaną. Sam silnik jest szybkoobrotowy szczotkowy. Te pokazane na foto statywy są bardzo toporne i mają duże opory na posuwie. Zakupiłem na bazarze fabryczny niemiecki statyw gdzie posuw jest zrealizowany na listwie zębatej po której pracuje kółko zębate obracane dźwignią posuwu. Posuw pracuje bez jakiegokolwiek oporu. Za ten statyw zapłaciłem po targach całe 30 zł.

 
Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme