Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych

rs6000 03 Wrz 2017 10:38 3180 7
  • Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych

Urządzeń warsztatowych ciąg dalszy - tym razem naświetlarka UV do laminatów światłoczułych.
    Naświetlarka oparta na diodach 5mm UV 400nm. Diod jest 192 w dwóch panelach po 96, oddzielnie sterowanych. Diody są osadzone na płytach 2mm z HIPS, diody są umieszczone w na podstawie kwadratu o boku 12mm, a ponieważ posiadają kąt świecenia 120 st. więc przy odległości od diody do szyby pokrywają w 100% obszar, nakładając na siebie światło. Zasilanie z zasilacza 12V. Sterownik oparty na atmega328, załączanie paneli z diodami poprzez mosfety z separacją na transoptorach, wyjście na LCD 20x4 po I2C oraz enkoder z przyciskiem do obsługi urządzenia.

Poniżej schemat :

Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych

Obudowa ze sklejki, wieko posiada wewnętrzny docisk na sprężynach aby laminat mocno przylegał do folii.

Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych

Naświetlarka posiada następujące opcje menu :
    1. wybór panelu : lewy, prawy, oba
    2. czas naświetlania w s
    3. tryb ciemni : on/off
    4. czas ciemni w s
    5. start pracy
    6. zapis do EEPROM
    7. załadowanie ustawień fabrycznych

Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych

Jak widać na fotkach, przedni panel delikatnie się rozwarstwił przy wyświetlaczu, niestety przypadłość sklejki, dizajn na tym troszkę ucierpiał, ale
    nie ma to wpływu na praće urządzenia, więc nie chce mi się robić obudowy od nowa :D

A teraz kilka słów o trybie ciemni, wielokrotnie czytałem, również tu na forum, że po naświetleniu, płytka powinna pozostać jakiś czas w ciemności aby przebiegły "procesy polimeryzacji czy inne takie", zatem firmware jest na to przygotowany i faktycznie tak robiłem płytki na początku, zalecany czas ciemni w internecie był określany w przedziale 20-30 min. Od długiego czasu używam laminatów Bungard i zrobiłem jakiś czas temu testy na płytkę wykonaną z "ciemnią" i bez, i mogę jasno stwierdzić, że ten czas konieczny na "polimeryzację" to mit, na pewno w przypadku tych laminatów, nie wiem jak w przypadku innych. Zatem obecnie w ogóle nie korzystam z tego trybu i go wyłączyłem, a czas tworzenia płytki skrócił się o połowę, dziś zrobienie płytki trwa około maks pół godziny włącznie z trawieniem.

Czas naświetlania laminatu Bungard to 50s, dobrałem go testując różne wartośc, przedział 45-60s jest ok, zbyt długi czas powoduje problemy z trawieniem, zbyt krótki mały "kontrast" ścieżek czyli krawędzie ścieżek nie są ostro odcięte.

Jak ktoś chcę, to mogę opisać szczegółowo proces produkcji płytek tą metodą z wykorzystaniem takiej naświetlarki.

Pozdr
    Sławek

Fajne!
  • #2 03 Wrz 2017 13:28
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Bardzo fajny projekt i nieźle wykonany. Z ciekawości tylko zapytam - po co optoizolacja przy MOSFETach? Kwarc i dławik przy MCU też wydają sie być zbędne.

• #3 03 Wrz 2017 13:43
    rs6000
    Poziom 20  

@tmf, masz rację, w sumie optoizlolacja nie była by tu konieczna, ale mam dużo tranosoptorów więc dałem, tym bardziej, że i tak musiałbym dać tranzystor. W tym projekcie atmega sie nudzi i kwarc jest zbędny, tak samo jak dławik bo nie wykorzystuje ADC, ale mam swojego rodzaju szablon i stosuję go w każdym projekcie, koszta pomijalne a na pewno nie zaszkodzi :)

Pozdr

• #4 03 Wrz 2017 22:50
    nukedman
    Poziom 12  

rs6000 napisał:
    @tmf, masz rację, w sumie optoizlolacja nie była by tu konieczna, ale mam dużo tranosoptorów więc dałem, tym bardziej, że i tak musiałbym dać tranzystor.

Nie musiałbyś. Wystarczyło zastosować MOSFETy N (logic-level) dołączając LEDy od dołu do masy i sterować nimi bezpośrednio przez rezystory.

• #5 04 Wrz 2017 04:33
    sundayman
    Poziom 24  

Dobrze by było, gdybyś podał konkretny typ użytych LED UV.
    A w ogóle - dlaczego pojedyncze LEDy, a nie na przykład stosunkowo tanie taśmy LED UV ?

• #7 04 Wrz 2017 07:16
    sundayman
    Poziom 24  

Hm... taki LED ma max. 0.06W "na oko". Czyli w sumie masz tam około 11W.
    Jeżeli czas naświetlania wynosi ok. minuty, to chyba całkiem nieźle przy tej mocy.
    Spodziewałbym się dłuższego.

Jest z lutowaniem pojedynczych LEDów przy tej ilości sporo zabawy niestety.Taśma LED o tej samej ilości diod kosztowałaby właściwie tyle samo. Za to przy taśmie o mocy 7W/m moc całości byłaby około 2 krotnie większa. Ale - skoro te użyte przez ciebie dają radę, to OK.
    Na korzyść taśmy przemawia więc chyba tylko to, że montaż jest zdecydowanie łatwiejszy - wystarczy przyciąć kilka odcinków, przykleić i połączyć razem.

Sam przymierzam się do takiej naświetlarki - stąd moje pytanie, bo raczej myślałem o taśmie właśnie...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme