Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crococlip oraz Electronics Workbench - czy ktoś to jeszcze pamięta??

bestler 09 Wrz 2017 23:35 4458 31
  • #1 09 Wrz 2017 23:35
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Dwa niezwykle popularne ok 20 lat temu symulatory obwodów elektronicznych. Budowałem przy ich pomocy skomplikowane układy analogowe, uczyłem się działania elementów cyfrowych. Często też dostrzegałem błędy aplikacji, która generowała efekty nie dające się wyjaśnić w żaden logiczny sposób. Czasami odpowiedź układu była mocnym zaskoczeniem!

Osoby poniżej 30l zapewne nie miały nigdy przyjemności łączyć przy pomocy słynnego krokodylka tranzystorów, diod led i innych komponentów. O ile Electronics Workbench wciąż jest używany i popularny w internecie o tyle legendarny Crococlip odszedł już chyba w zapomnienie.
    Dostępna jest chyba nowsza wersja o nazwie Crocodile Clips, ale jest wyraźnie nowsza i inna niż to czym ja się bawiłem. Szkoda, bo mimo swojej prostoty można było naprawdę sporo się nauczyć.

Ciekaw jestem Waszych doświadczeń oraz wspomnień z zabawy i nauki Crococlipem oraz DOS'ową wersją "ewba.exe" na Waszym pierwszym x86 PC. Być może używaliście takich symulatorów na szkolnych pracowniach? A może znacie jakieś inne programy tego typu z "tamtych" lat?

• #2 10 Wrz 2017 02:10
    Marek_Ertew
    Poziom 14  

Nie korzystałem z nich, natomiast od przeszło 10 lat często korzystam z tych dwóch stron:
    http://www.falstad.com/circuit/index.html
    http://lushprojects.com/circuitjs/
    Na pierwszej z nich kiedyś był dostępny symulator napisany w jawie (mam jeszcze na dysku wersję offline), później na drugiej z nich pojawił się klon, przepisany do html5. Obecnie obie strony mają wersję htm5 a po jawie zostało tylko wspomnienie.

• #3 10 Wrz 2017 03:44
    AXELF
    Poziom 20  

Pamiętam kiedys byla dosowa wersja EWB po polsku nazwana na potrzeby jakiejś uczelni laboratorium elektroniczne. Miałem to na kompie lecz po formacie ślad zaginął 😢

• #4 10 Wrz 2017 09:12
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Tak, u mnie w technikum też była wersja po polsku, z dostosowaną instrukcją do wykonania ćwiczenia. To spolszczenie polegało najprawdopodobniej na edycji pliku wykonywalnego i podmianie ciągu znaków - sposób niegdyś dość popularny.

• #5 10 Wrz 2017 09:29
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

bestler napisał:
    o tyle legendarny Crococlip odszedł już chyba w zapomnienie.

Mam 18 lat i nadal używam CrocodileClips. :P Tak, żeby na szybko coś zasymulować czy policzyć.

• #6 10 Wrz 2017 10:33
    And!
    Admin grupy Projektowanie

@AXELF również miałem okazję korzystać z dosowej "spolszczonej" wersji EWB, wtedy taki symulator to było coś robiącego wrażenie,
    nie pamiętam jakie układy tam próbowałem symulować ale pamiętam dwie rzeczy:
    -blokujący komunikat w rodzaju "musisz uziemić węzeł"
    -wyniki symulacji pokazujące prądy rzędu stek tysięcy A, w obwodzie z baterią 4.5V gdy ktoś źle podłączył lub ustawił rezystancję (nie była uwzględniana rezystancja wewnętrzna źródła)

Obecnie tak jak zostało wspomniane, większe możliwości mają symulatory działające w przeglądarce, które często pozwalają na dodatkowe funkcje np. projektowanie PCB, np. kolejne:
    https://easyeda.com/pl
    https://www.multisim.com/

Nieprzewidywalny postęp, kiedyś symulacji służyło wydzielone stanowisko PC na pracowni w szkole, wiele osób nie posiadało w domu komputera (o internecie nie wspominam) i zajęcia były jedyną szansą na zabawę z EWB i podobnymi,
    teraz większość osób ma PC/laptopa i takie symulatory działają w przeglądarce i online.

• #7 10 Wrz 2017 11:07
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Dwie migające diody tzw multiwibrator astabilny na EWB nie chciał działać - do dziś nie wiem dlaczego. Czasem migał jeden cykl, czasem dwa i się zatrzymywał. Utworzyłem model z trzema diodami i efekt był podobny - jeden cykl, czasem dwa. Nie zrażając się tym kiedyś wykonałem na płytce taki układ z trzema diodami - otrzymałem efekt wędrującego węża świetlnego budowałem potem na tym gwiazdy na choinkę i inne błyskotki. Bardzo miło wspominam ten okres.

• #8 10 Wrz 2017 11:17
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

bestler napisał:
    Dwie migające diody tzw multiwibrator astabilny na EWB nie chciał działać - do dziś nie wiem dlaczego

W CC też nie działa. Ogólnie program ma problemy przy obliczaniu tego typu układów co sprawia, że się zatrzymuje, tzn symulacja się nie włącza, a wskaźnik myszy zmienia się na klepsydrę.

• #10 10 Wrz 2017 12:12
    adam951
    Poziom 14  

Mam 22 lata i doskonale znam oba z wymienionych powyżej. W pierwszej klasie technikum znaleźliśmy w szafach stare pecety i po uruchomieniu Windowsa 98 znajdowały się tam właśnie te programy. Starszy już Pan Profesor ujrzawszy to, z tak gigantyczną pasją rozpoczął tłumaczenie obsługi i działania tych programów, że ten obrazek na długo pozostanie w pamięci. Dziś, jako 'dorosły elektronik' używam Multisima.

• #11 10 Wrz 2017 12:37
    Gizmoń
    Poziom 28  

U mnie na pulpicie są obok siebie dwa skróty: Crocodile Clips i LTspice IV. Pierwszy z tych programów jest bardzo dobry do symulowania układów logicznych i głównie do tego właśnie mi służy. Drugi natomiast świetnie robi całą resztę, czyli symulacje obwodów analogowych. Razem świetnie się uzupełniają.

PS
    Multiwibrator astabilny na dwóch tranzystorach i pokrewne mu układy nigdy nie ruszą w symulacji, jeśli są idealnie symetryczne (po każdej stronie dokładnie takie same elementy). Wystarczy do rezystancji z jednej strony dodać kilka omów i wtedy to ruszy.

• #12 10 Wrz 2017 13:00
    JOLLY
    Poziom 15  

Pamiętam około roku 95 miałem na Amigę bardzo fajny program do symulacji polskiej produkcji, działał bardzo dobrze, budowałem na nim zegary, dekodery, nie pamiętam nazwy niestety. Ale bardziej przypadł mi do gustu niż później EW.

• #13 10 Wrz 2017 14:19
    Samuraj
    Poziom 34  

Też używałem Electronics Workbench jakieś 15 lat temu. Jeszcze na studiach zaliczenie dostał ten który zaprojektował układ dekodera BCD na wyświetlacz 7 segmentowy przy użyciu jak najmniejszej ilości bramek. Pierwsza wersja rozwiązania była na kartce a kolejna przy użyciu programu. Prowadzący wykłady starszy pan był pod wrażeniem działania programu.

• #14 10 Wrz 2017 14:34
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

To czego w tych symulatorach brakowało to sygnalizacja, że w rzeczywistym układzie poleciałby siwy dym ;) Z wyjścia bramki można było zasilić jakąś żarówkę albo coś równie mocnego i układ nie zgłaszał żadnych problemów.
    Natomiast na pochwałę zasługują generatory i oscyloskopy - to właśnie dzięki tym narzędziom symulator taki miał ogromną wartość edukacyjną.

@Marek_Ertew bardzo fajne symulatory, na studiach pewnie by się przydały.

• #18 10 Wrz 2017 20:44
    Artyliusz
    Poziom 11  

bestler napisał:
    Dwie migające diody tzw multiwibrator astabilny na EWB nie chciał działać - do dziś nie wiem dlaczego. Czasem migał jeden cykl, czasem dwa i się zatrzymywał. Utworzyłem model z trzema diodami i efekt był podobny - jeden cykl, czasem dwa.

Nie działał, ponieważ program wykorzystywał elementy idealne, a to oznacza, że układ praktycznie nigdy nie mógł wystartować. W rzeczywistym układzie tranzystory różnią się wzmocnieniem, rezystory tolerancją, itd. Rozwiązaniem było (nie wiem czy w tej najstarszej wersji była taka opcja) zmienienie wartości jednego z tranzystorów, przez co idealna symetria układu została przełamana i układ zaczął działać.
    Pamiętam, że na pracowniach elektronicznych w technikum korzystaliśmy z WB do symulacji ładowania i rozładowania się kondensatora, ale jeśli dobrało się za duży kondensator i za wolno się go rozładowywało to program się zacinał, bo zabrakło miejsca w pamięci RAM na tyle próbek. To było chyba w roku 2010. :D W innym wypadku korzystaliśmy z tego programu do symulacji i modyfikowania jakiegoś układu wzmacniacza. I tak zawsze były ciekawsze zajęcia, gdzie miało się szanse fizycznego modyfikowania układów niż siedzenia przez całą pracowania przed PC.

• #19 11 Wrz 2017 07:18
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Czy Electronic Workbench i Multisim, to nie jest przypadkiem jeden i ten sam program, tylko, że wcześniej nazywał się Electronic Workbench, a później Multisim?

Ja kojarzę Electronic Workbench w wersji7, potem, jak szukałem nowszej wersji, to trafiałem na Multisim, który wygladał praktycznie tak samo.

• #21 11 Wrz 2017 09:08
    coolrob
    Poziom 14  

Używałem obydwu programów :D
    Nawet kiedyś wydrukowałem sprawozdanie z tymi zielonymi rezystorami z CC :) :) :)

• #22 11 Wrz 2017 09:23
    neo_dc
    Poziom 32  

O ile mnie pamięć nie myli, to crocodile clips został kupiony przez kogoś i potem wszedł w skład pakietu Yenka - polecam sobie pobrać i pobawić się, ciekawe programy, np. dla uczniów :)

• #23 11 Wrz 2017 09:50
    AXELF
    Poziom 20  

Gdyby ktoś miał jeszcze dosową wersję EWB po polsku i chciał się nią podzielić to reflektuję :)

• #24 11 Wrz 2017 19:30
    ..::MariuszB::..
    Poziom 16  

O matko, ale łezka zakręciła się w oku, nie tylko pamiętam te programy, ale też idące z nimi próby tworzenia płytek ze ścieżkami mających kilka mils'ów. Farbujący żółty roztwór do wytrawiania, kalka do nanoszenia ścieżek + cienki marker. Późniejsze lata to technika, DXP, Protel itd. hehe, nadruk laserową drukarką na kredowe kartki A4 hehe. Ale to były czasy, sama pasja, dążenie do celu, zero pośpiechu.

• #25 11 Wrz 2017 23:31
    vania
    Poziom 22  

JOLLY napisał:
    Pamiętam około roku 95 miałem na Amigę bardzo fajny program do symulacji polskiej produkcji, działał bardzo dobrze, budowałem na nim zegary, dekodery, nie pamiętam nazwy niestety. Ale bardziej przypadł mi do gustu niż później EW.

Z amigowych to były D-Lab http://korin.ppa.pl/ i AmiLab firmy Twin Spark Soft (TSS).

• #26 14 Wrz 2017 07:14
    dgolf
    Poziom 15  

Z "elektronika" (lata 90te) pamiętam PSPICE na "pracowni" i SKI JUMP z WORMS'ami na warsztatach :P
    EWB raczej w domu.

• #27 15 Wrz 2017 12:05
    elektronikq
    Poziom 24  

Czy można gdzieś za darmo pobrać ten program?

• #28 15 Wrz 2017 13:16
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Jaki? Bo tu sie już 4 przewineły ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme